Keuzevrijheid bij D7 r Meer cultuur op basisscholen, maar provincie nog niet tevreden Dating De krant 10 weken voor €15,-! rlAj 2 Woensdag 4 april 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Dat de T\veede-Kamerleden gek zijn op Lingo wisten we al, maar kennelijk kijken ze naar alles wat beweegt op televisie, desnoods tot midden in de nacht. Hoe zijn anders de vragen te verklaren die de SP'ers De Wit en Van Dijk hebben gesteld aan de ministers Hirsch Ballin en Plas- terk? Ze gaan over datingprogramma's van RTL, met illustere namen als Cupido, Pool Party en Nachtlounge. De aantrekkelij ke dames die daarin om een sms'je bedelen blijken helemaal niet te bestaan! De doorsnee Nederlander weet niet beter, om de doodeenvou dige reden dat hij midden in de nacht slaapt en geen tv kijkt. En de enkele slapeloze die wel a voor de buis zit, is wakker ge- Dat krijg je als je die noeg om ,joor te hebben dat er nachtelijke debatten iets niet a!s uitsluitend aan trekkelijke vrouwen, vaak met moet uitzitten een voorkeur voor wilde hob by's, vragen om contact met hen op te nemen. De SP-Kamerleden zijn er nu achter gekomen dat als je een duur sms'je stuurt naar Jeanettes, Arianne3 of Ceciliay je zeker twee berichtjes terug ontvangt die je nog verder op kosten ja gen. Dat krijg je als je die ellenlange nachtelijke debatten moet uitzitten. Zouden ze soms door de controller van de Ttveede Kamer op hun vingers zijn getikt omdat de rekeningen van hun door het Nederlandse volk ter beschikking gestelde mo biele telefoons de pan uit rijzen? In de vergaderzaal zie je parlementariërs wel eens naar hun toestel grijpen om een bericht dat binnenkomt te lezen. Zeker een tactische aanwijzing van de fractievoorzitter, dacht ik al tijd. Maar wie weet staat er op hun schermpje: „Hoi schat, wanneer krijg ik weer zo'n lekkere hete sms van je?" COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-312609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, eaz@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam @pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Verloskundigen en sympathisanten hebben gisteren in Den Haag bijna veertienduizend handtekeningen voor het behoud van bevallingen op Walcheren aan de Tweede Kamer overhandigd. En niet zomaar in de prul lenbak gooien, hoor!, roept een demonstrant naar Stef Blok, voorzit ter van de vaste kamer commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Die heeft zojuist bijna 14.000 handtekeningen voor het behoud van de kraamafdeling in het Vlissingse ziekenhuis in zijn handen gedrukt gekregen. Blok be dankt de Zeeuwen voor hun komst, beloftes kan hij alleen niet doen. Een paar uur eerder stapt verlos kundige Hilda Hament in Middel burg in de bus naar Den Haag. „Het is misschien een beetje vech ten tegen de bierkaai, onderschat de macht van de ziekenhuisdirec ties niet. Maar dan hebben we in ieder geval laten horen hoe wij er over denken." De bus vult zich met verloskundigen, kraamverzorg sters en hoogzwangere vrouwen. „Het was een drama om die zwangeren mee te krijgen", ver klapt Hament. „De één had dikke voeten, de ander was moe, je vraagt je af voor wie je het eigen lijk doet." Barbara Kouwijzer (nog vijf we ken te gaan) en Petra Lips (nog elf) zijn er wel. „Ik moet er niet aan denken dat ik naar Goes zou moeten", zegt Kouwijzer. „Nee, ik beval nu niet thuis. Ik zou bij god niet weten hoe dat gaat, zo'n beval ling. Eerst woonde ik in Vlissin- gen, toen wilde ik wel thuis beval len, maar vanuit Middelburg vind ik het ziekenhuis te ver. )e bent toch twintig minuten onderweg als er iets mis gaat." Walcheren is niet uniek. „Wat op Walcheren gebeurt, kan overal ge beuren", waarschuwt Sjaak Toet, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Organisatie van Ver loskundigen (KNOV). „Twee, drie weken geleden hebben de gynaeco logen aangekondigd dat het door het nieuwe tariefsysteem niet meer rendabel is om in elk zieken huis gynaecologische zorg paraat te hebben." „Er wordt puur naar het econo misch belang gekeken, en niet naar de patiënt. En dan loopt een zwangere die thuis bevalt nog het minste risico, want die zijn ge zond. Zwangeren met een medi sche indicatie, die in het zieken huis moeten bevallen, lopen veel meer risico, want die hebben meer kans op complicaties. De zie kenhuizen moeten ervoor zorgen dat er opvang is voor acute zorg. Op zijn minst moeten gynaecolo gen, kinderartsen en anesthesisten vanuit Goes per toerbeurt in Vlis- singen aanwezig zijn." Lianne van Belzen is zestien jaar kraamverzorgster. Ze gaat mee naar Den Haag omdat de fusie tus sen de ziekenhuizen direct gevol gen heeft voor haar werk. „Thuis bevallen is heel anders dan in het ziekenhuis", zegt ze. „Daar ben je meer patiënt, je zit toch meer in een rol als je niet in je eigen huis bent." Kraamverzorgsters probe ren voor de bevalling begint, aan wezig te zijn om de verloskundige te assisteren. De band met het ge zin maakt een thuisbevalling voor 'Het is misschien vechten tegen de bierkaai, maar wij hebben laten horen hoe wij erover denken' een kraamverzorgster zo speciaal. „De beroepsgroep wordt uitge hold", vindt ook Carin Postma, van kraamcentrum DAT-Zeeland. „Wij vinden het zo belangrijk dat we het risico nemen om met 34 weken met de bus naar Den Haag te gaan", lacht Evelien van Rens- woude. Ze kijkt naar haar opge zwollen enkels. „Moet je kijken wat ik ervoor over heb!" Ze is zwanger van haar derde. „Bij de Zeeuwse bevallingen uit en thuis eerste twee ben ik met zes centi meter ontsluiting de auto inge stapt. Stel je voor dat ik naar Goes zou moeten." Henriëtte Klompe was tot twee jaar geleden verloskundige in Vlis- singen. „Het gaat me aan het hart", verzucht ze. „Toen ik hoor de van de plannen, heb ik me dat toch wel aangetrokken. Straks krij gen cliënten steeds meer met vreemden te maken, omdat verlos kundigen met een dienstrooster gaan werken. Toen ik begon, was het bij het eerste kind verplicht om in het ziekenhuis te bevallen. Dat hebben we terug gedraaid, wij vinden de keuzevrijheid heel be langrijk." In Den Haag stapt de groep - gewa pend met bordjes met cartoons van Cor de Jonge en vergezeld van een 'zwangere' Zeeuwse boerin - zó de hal van de TWeede Kamer in. „Moeten we hier zijn?", vraagt Hament. De bewaker stuurt de he le club weer naar buiten; wachten op de stoep tot de commissie naar buiten komt. En dat spandoek van die GroenLinksers moet ook weg, anders komen ze helemaal niet. Veilig en verantwoord bevallen is op Walcheren straks niet meer mo gelijk, legt Hament even later uit aan de commissieleden. „Het Ne derlandse verloskundige systeem met keuzevrijheid voor polikli nisch of thuisbevallen wordt be dreigd", stelt ze. „Het is noodzakelijk dat in het zie kenhuis Walcheren een dienst doend gynaecoloogen kinderarts behouden blijft." Na een klein half uur is de actie voorbij. Terug de bus in. Kouwijzer en Lips klappen hun stoel naar achteren voor de te rugreis. Thuisbevallen kan nu nog steeds in Zuid-Beveland, een deel van Tholen, op Walcheren en het midden van Zeeuws-Vlaanderen. Bruinisser vrouwen kunnen als enigen op Schouwen-Duiveland thuisbevallen dankzij het zie kenhuis in Dirksland. Inwoners van Sint Philipsland, de Kop van Schouwen en West-Zeeuws-Vlaanderen wonen te ver van (Nederlandse) ziekenhuiszorg om binnen 45 minuten acute zorg te krijgen. West-Zeeuws-Vlamingen wijken voor bevallingen doorgaans uit naar Belgische klinieken. Twee van de drie geboorten in Nederland gebeuren in het ziekenhuis. In Zeeland ligt het aandeel thuisbevallingen tot nu toe een fractie hoger. In de Milleniumnacht, van 31 december 1999 op 1 januari 200, mocht op last van de gezondheidsautoriteiten niemand in Zeeland thuis bevallen in geval een millenniumbug telefoon- en computerverkeer plat zou leggen. Een tiental Zeeuwse vrouwen was die nacht op het ziekenhuis aangewe zen. Thuisbevallingen zijn eerder in grote delen van Zeeland onmogelijk ge weest bij gebrek aan verloskundigen: Zeeuws-Vlaanderen had tot 2003 tien jaar lang één vroedvrouw. Een acuut gebrek aan vroedvrouwen op de Bevelanden verhinderde in 1999 tot de zomer van 2000 het bevallen in eigen bed. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. Via automatische i ncasso (ik heb de i33tste 3 mnd geen proef aeh3d) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v l Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum 'i Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening - De PZC gaar zorgvuldig om met persoonsgegevens. in h« colofon tre ft u nadere intonatie door René Schrier MIDDELBURG - Het Zeeuwse basis onderwijs begint meer belangstel ling voor cultuuronderwijs te krij gen, maar voldoet nog lang niet aan de criteria die het provinciaal bestuur hanteert. Dat blijkt uit een onderzoek dat Scoop vandaag presenteert op de Zeeuwse onder- wijsdag in Heinkenszand. De provincie Zeeland streeft er naar dat aan het eind van dit jaar alle basisscholen een cultuurbeleid op papier hebben gezet. Uit het on derzoek blijkt dat nog slechts 17 procent van de scholen dat heeft gedaan. Sinds twee jaar kunnen scholen extra rijksgeld krijgen voor de ont wikkeling van beleid en activitei ten op het gebied van kunst en cul tuur. Landelijk maakt 80 procent van de scholen van deze regeling gebruik. In Zeeland is dat minder, namelijk 73 procent. De meeste cultuur komt de basisscholen bin nen via de zogenaamde cultuurme nu's, waar 90 procent van de scho len wat mee doet. Scoop geeft de scholen de aanbeveling een team lid aan te stellen als intern cultuur coördinator. Verder ontbreekt het in Zeeland aan een regisserende partij en loopt de communicatie tussen overheid en scholen over te veel schijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2