zevende hemel na een make-over PZC Woensdag 4 april 2007 1 9 Hormonen geven hoeft niet bij groeistoornis Het behandelen van extreem klei ne, maar lichamelijk gezonde kin deren met groeihormoon is niet nodig. De behandeling en bijko mende lengtewinst van enkele cen timeters hebben geen positieve ge volgen voor het psychisch welzijn en het sociaal functioneren op late re leeftijd. Dat constateert H. Vis ser-van Balen (UMC Utrecht). Vis ser vergeleek jongvolwassenen die vanwege hun geringe lengte als kind groei- en pubertijduitstellen- de hormonen kregen met lotgeno ten die geen hormoonbehandeling hadden ondergaan. niet automatisch dat de wereld aan je voeten ligt, dat alles lukt en I de depressie plaatsmaakt voor vro lijkheid. „Soms projecteren men- sen inderdaad al hun ellende op het afwijkende lichaamsdeel. Ge lukkig zijn dit uitzonderingen." Van der Lei, deels ook werkzaam in het Medisch Centrum Leeuwar den en in een privékliniek in Hee renveen, vindt het gros van de in grepen, zo'n 98 procent, wel in voelbaar. „Iemand die geen bor sten heeft, of haar borsten na een zwangerschap is kwijtgeraakt, bij voorbeeld. Het is ook begrijpelijk dat iemand van vijftig ongelukkig wordt als ze steeds hoort dat ze er uitziet als iemand van zestig, en daarom een ingreep wil. De overi ge 2 procent wil graag opvallen. Soms extreem, zoals de Italiaanse Lolo Ferrari met haar gigantische borsten." Toch is het de vraag of de ongeluk kige sloebers die na een extreme make-over zo hysterisch blij zijn, dat na een tijdje ook nog zijn. Mensen reageren immers anders op hun 'nieuwe' ik, en dat kan lei den tot danige verwarring. Bij hem en zijn vakgenoten ligt dus een grote verantwoordelijk heid: goed voorlichten en soms zelfs mensen tegen zichzelf be schermen? „Absoluut. Maar ik kan het niet alléén. Voor privéklinie- ken gelden nauwelijks regels. Er is geen landelijk registratiesysteem, het is lang niet altijd duidelijk wel ke ingrepen er precies worden ge daan. Ik schat dat 90 procent van de klinieken in orde is. Voor de rest is meer controle van de Inspec tie voor de Volksgezondheid no dig." Van der Lei is mét de Nederlandse Vereniging voor Esthetische en Plastische Chirurgie (NVEPC) blij dat er met de leerstoel nu meer se rieuze aandacht komt voor zijn vakgebied. Uit de media rijst tot nu toe vooral het beeld op van 'luxe-chirurgie', uitgevoerd door gladde zakkenvullers. „Ook be roepsgenoten schamen zich een beetje voor dat beeld. Maar esthe tische chirurgie is slechts een on derdeel van het vak. Plastische chi rurgie behelst ook reconstructie na kanker, het aanzetten van een hand of plastische chirurgie bij kin deren met een aangeboren misvor ming." Is er een grens aan de maakbaar heid van het menselijk lichaam? „Technisch gesproken weet ik het niet. De vraag is meer: hoe ver wil len we gaan? Mijn grenzen zijn duidelijk. Het moet invoelbaar zijn. En wat ik opereer, moet niet tegen mijn gevoel van schoonheid indruisen. Ik maak geen dr. Spock-puntoren of Lolo-Ferra- ri-borsten. De balans moet klop pen." Onderbroken slaap niet goed voor het bloed Bij gezonde mensen die 's nachts herhaaldelijk wakker worden, ver andert de samenstelling van het bloed zodanig dat dit gemakkelij ker stolsels vormt, 's Nachts vaak wakker worden vormt daardoor een verhoogd risico op een hart- ofherseninfarct, stelt R von Kanel (Universiteitsziekenhuis Bern) in het vakblad Chest. Van Kanel regis treerde bij 135 personen de kwali teit van de slaap en mat 's mor gens bij hen een aantal stoffen in het bloed die van invloed zijn op de stolling van het bloed. foto ANP ^-Prijzen van behandelingen Ooglidcorrectie boven €1550 Borstvergroting€4000 Borstverkleining€4300»Hals/facelift €7200 Liposuctie buik 1350 Lipvergroting onder en boven 1950 Flapoorcorrectie 1950 (Prijzen HaaglandenKliniek in Den Haag Donorbloed straks voor iedereen geschikt Als het meezit is over enige tijd ie dere bloeddonor even waardevol, ongeacht zijn of haar bloedgroep. Met behulp van enzymen afkom stig uit bacteriën kunnen rode bloedcellen behandeld worden zo dat elke bloedgroep wordt omge vormd tot bloedgroep O. Dat is de bloedgroep die iedereen kan ont vangen. Dat schrijft O. Liu (Zyme- Quest, Beverly) in het wetenschap pelijk tijdschrift Nature Biology op grond van laboratoriumproe ven. Liu gaat nu testen hoe veilig het bewerkte bloed is. Luchtweg openbranden helpt astmapatiënten Mensen met matig of ernstig ast ma kunnen baat hebben bij zoge heten bronchiale thermopastiek. Hierbij wordt de verdikte spierlaag rond de grote luchtwegen met be hulp van microgolven deels wegge brand waardoor de luchtweg min der snel dicht gaat zitten. Dit leidt een jaar na de behandeling tot minder astmaklachten, minder ge bruik van medicijnen en een bete re kwaliteit van leven, schrijft G. Cox (McMaster University, Ha milton) in het tijdschrift The New England Journal of Medicine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19