Gezondheid Mooi voor een prikkie? In de put of in de 'li Een gezonde lijn 1 8 j Woensdag 4 april 2007 PZC door Marieke van Schie Met een eetdagboek helpt de huisarts de patiënt om af te vallen k kom eens praten over mijn gezondheid", zegt meneer Van Loo. „De kranten staan er vol van, we worden alle- maal te dik. Zelf doe ik mijn leven lang al aan de lijn. Soms lukt het, maar zodra ik stress heb, komen de kilo's er weer aan. Ik weet wat gezond is en wat niet. Daar ligt het niet aan. Maar het lukt me niet de dagelijkse discipline op te breng en. En daarom ben ik hier." Een duidelijk verhaal met een concrete vraag. Daar kan ik wat mee. Van Loo is 62 jaar en heeft een goede maatschappelijke positie, met voor het werk regelmatig een etentje buiten de deur. Daar past geen van huis meegenomen boterhammetje in. Hij is groot en redelijk geproportioneerd. Maar als ik lengte en gewicht tegen elkaar afzet, blijkt hij een Body Mass Index te hebben van 32,5. En dat is te zwaar! Een gezond lengte-ge- wichtquotiënt ligt tussen de twintig en 25. Ik zeg dat hij tot de groep zwaargewichten behoort en vraag of hij advies van een diëtiste wil. Hij schiet in de lach. „Ik kan zelf dieetadviezen geven, daar zie ik na al mijn ervaringen met afval len geen heil in. Heeft u nog een alternatief?" Dat heb ik. Ik stel hem voor een eetdagboek op de computer bij te houden. Eerlijk opschrijven wat hij eet, alle tussendoortjes incluis. Als hij dat een week volhoudt, kan hij me het dagboek toesturen via e-mail en dan een afspraak maken op het spreekuur. Dat blijkt een schot in de roos. Een week later zie ik via de mail zijn dagboekje binnenkomen en lees het door. Hij heeft trouw opgeschreven wat hij eet en drinkt, inclusief de glaasjes wijn en de koekjes bij de koffie. Aan zijn eetlijst valt eer te behalen. De tussendoortjes vallen het meest op. Gelukkig ontbijt hij wel. Dat is een plus. En hij sport een keer in de week. Dat zou naar twee keer kunnen, maar dit is gezien zijn werkbelasting nog niet haalbaar. We zul len het in de dagelijkse leefregels moeten zoeken. „Ik kleur rood wat niet valt onder gezon de voeding. En stuur het u te rug. Maak dan over drie weken weer een afspraak, en houd dan weer een week bij wat u eet. Mijn voorstel is dat u dan zelf aankleurt wat in uw ogen fout is gegaan in het eetpatroon. Zou dat lukken?" Hij ziet er wel wat in en belooft het bij te houden. Vanaf nu gaan we wegen en me ten. Ik neem ook een laborato riumtest af om zijn cholesterol te meten, en het triglyceride. Zijn bloeddruk is ook te hoog, maar niet schrikbarend. „Ik stel voor dat we in de komende drie maanden gaan kijken welke winst u kan behalen door be wuster te kiezen wat u eet en hoe u leeft. Dan stel ik daarna medicatie vast. Bent u ak koord?" Dat is hij en tot mijn ge noegen blijkt hij zeer gemoti veerd. Binnen drie maanden is er acht kilo af Wat hij niet wil missen zijn de twee glazen rode wijn per dag. Maar wel ziet hij af van alle knabbeltjes en de sausjes bij het eten, hij meet de hoeveelheid vis en vlees zorgvuldig af en eet drie keer per week vegetarisch. Geen toetjes en niets bij de koffie en thee. Roken doet hij al lang niet meer. Het eten buitenshuis blijkt hij goed op te vangen door met de kok van het restaurant een afspraak te maken over caloriearme maaltijden. Zijn enthousiasme werkt aanstekelijk. Ik stel ook anderen voor op dezelfde manier te gaan vermageren. Zo ont vang ik regelmatig eetdagboeken van mijn patiënten, die in het algemeen strenger zijn voor zichzelf dan ik voor hen. En af vallen lukt telkens weer! Wat is het geheim? Als ik er naar vraag hoor ik dat ze het pret tig vinden dat er tijd gemaakt wordt voor het bespreken van hun probleem. Tegelijkertijd vertellen ze over de dagelijkse stress van hun bestaan, en hoe ze daarmee omgaan. Ik trek er een dubbel consult voor uit. Troost als het tegenvalt, en prijs ze de hemel in als ze hun streefgewicht halen. Zodra de eerste kilo's eraf zijn, adviseer ik ze een feestdag in de week, zodat ze op die dag met familie of vrienden lekker kunnen eten. Zo houdt iedereen het vol. De diëtiste werkt vast in mijn praktijk, met haar deel ik de moeilijke vragen, en wie gemotiveerd is, verwijs ik door. Het is de uitdaging waard. Plastische chirurgie raakt steeds meer geaccepteerd. Maar niet iedereen heeft een even volle portemonnee als Cher of Michael Jackson. Daarom zoeken sommigen hun toevlucht tot goedkopere - soms minder veilige - klinieken. door Irene van den Berg illustratie Bliq Waarom zou je vier duizend euro beta len voor mooiere borsten, als je ook voor tweeduizend euro een borst vergroting kunt ondergaan? Wie even op internet surft, kan de prij zen van cosmetische ingrepen een voudig vergelijken. Voor ieder bud get lijkt er een kliniek. En voor de kleine portemonnee lonkt het bui tenland. „Goedkoop bestaat niet. Er wordt altijd ergens op bezuinigd", zegt Jo ke Schaftenaar van STIP-advise- ring plastische chirurgie uit Leu- venheim. De stichting geeft advie zen aan mensen die plastische chi rurgie (willen) ondergaan. „Het STIP overlegt op dit moment met de politiek of er mogelijkheden zijn om paal en perk te stellen aan advertenties met extreem lage prij zen", vertelt Schaftenaar. In deze advertenties gaat het vaak om een specifieke vorm van plasti sche chirurgie: cosmetische of es thetische chirurgie. Hieronder val len ingrepen die het lichaam mooier maken, maar waarvoor me disch gezien geen noodzaak is. Mensen kiezen hier vaak voor we gens onvrede met hun uiterlijk. Voorbeelden van cosmetische in grepen zijn: borstvergroting of -verkleining, liposuctie, oog- en oorcorrecties en facelift. Deze ingrepen worden meestal niet door de verzekering vergoed. Verzekeraars keren in hun basis pakket vaak alleen uit bij 'medi sche noodzaak', zoals bij vermin kingen, aangeboren afwijkingen of aandoeningen waardoor iemand wordt beperkt in lichamelijke func tioneren. Psychische klachten zijn helaas meestal geen reden voor Word je gelukkiger van plastische chirurgie? En hoe lang duurt dat? Berend van der Lei gaat dat als eerste hoogleraar Esthetische Chirurgie in Nederland onderzoeken. door Patricia van der Zalm foto CPD Het geluksgevoel na een borstvergroting houdt ta melijk lang aan, weet plastisch chirurg Berend van der Lei uit ervaring. „Maar pro thesen gaan op zeker moment ka- vergoeding. Een paar jaar geleden zijn de correctie van flaporen en de bovenooglidcorrectie uit het ba sispakket gehaald. Volgens Schaftenaar worden er door privé-klinieken verschillende trucs toepast om de kosten laag te houden. „Botox, de injectie tegen rimpels, wordt bijvoorbeeld ge mengd met zout water. De klant betaalt dus voor water", zegt Schaf tenaar. Maar ook zonder kwade bij bedoelingen is goedkoop niet al tijd de verstandigste keuze. „Bij kleine klinieken met één arts is er vaak geen anesthesist aanwezig. Ze ker als er complicaties optreden, kan dat heel vervelend zijn." Vraag ook eens naar de opleiding van de arts. Plastische chirurgie is een afsplitsing van de algemene chirurgie. Na een vooropleiding in de algemene chirurgie van twee jaar komt een vervolgopleiding in de plastische chirurgie voor de duur van vier jaar. Een arts mag zich alleen plastisch chirurg noe men als hij deze opleiding heeft ge volgd. In privéklinieken werken soms behandelaars die alleen basis arts zijn. Noemt iemand zich 'es thetisch chirurg', 'chirurg', of ge woon 'arts', wees dan op je hoede. Zeker als iets misgaat, heb je liever een goed opgeleide plastische chi rurg tegenover je. De gang naar het buitenland raadt Schaftenaar in de meeste gevallen af „Ik krijg zeer regelmatig hele trieste verhalen van mensen daar over te horen: van borstprotheses die over de datum waren tot lipo-sculptuur met verouderde ap paratuur waardoor mensen grote littekens krijgen." Lolo Ferrari Dat betekent niet dat alle ervarin gen in het buitenland negatief zijn. Ineke van Veen uit Zeist on derging in januari in België een bo ven- en onderooglidcorrectie. „Ik heb dit in Hasselt laten doen om dat het daar goedkoper was. Ik moest totaal 1250 euro betalen. Ik had op internet uitgezocht dat een dergelijke ingreep in Nederland tussen de 2500 en 3000 euro kost." Maar de lage prijs gaf niet alleen de doorslag. „Ik ben op internet naar een forum gegaan over plasti sche chirurgie en zag daar goede ervaringen staan met deze arts. Ook de informatie op zijn website kwam betrouwbaar over. Als ik ne gatieve berichten over zijn werk had gelezen, had ik het niet ge daan", zegt ze. Ze is erg tevreden over het resultaat. „Ik zie er nu stukken beter uit." Nazorg kan soms een pro bleem zijn in het bui tenland. „Bij ons kun je dag en nacht bij de spoedeisende hulp terecht. Als je de ingreep in het buitenland hebt laten doen, is het vaak veel lastiger om even langs te gaan", zegt Kelly Bante van het cosmetisch centrum van de HaaglandenKliniek in Den Haag. Ineke van Veen moest vijf keer heen en weer rijden naar Bel gië. „Éénmaal consult, éénmaal in greep, éénmaal hechtingen verwij deren en tweemaal controle." Schaftenaar van STIP zou graag zien dat de ziekenhuizen zich con currerend opstellen ten opzichte van de privéklinieken. „Wanneer zij wat lagere prijzen zouden reke nen, wordt goede en veilige cosme tische chirurgie ook voor mensen met wat minder geld bereikbaar. Misschien worden de wachtlijsten daar dan wat langer, maar dat moe ten mensen er voor over hebben." „Bij de ene ingreep rekenen wij ho gere marges dan bij de andere", rea geert Bante. Volgens haar is plasti sche chirurgie de laatste jaren al goedkoper geworden. „Maar met hoeveel procent is moeilijk te zeg gen." De HaaglandenKliniek is ver bonden met het Medisch Cen trum Haaglanden. „Wij hebben een zeer goede prijs-kwaliteitver- houding en zitten echt in het mid densegment van de markt. Bij ons is er een anesthesist aanwezig en een plastisch chirurg. Bovendien kan men overdag te allen tijde bij ons terecht. En buiten kantoor uren in het ziekenhuis. Dat kost nu eenmaal geld." pot en moeten worden vervangen. Een enkeling houdt het na haar vijftigste voor gezien, laat de pro thesen verwijderen en hoeft geen nieuwe meer. De week na de in greep zijn mensen vaak opgelucht en heel blij. Op zeker moment wordt het normaal en gewoon prettig." Van der Lei (48) gaat als eerste hoogleraar Esthetische Chirurgie aan de Rijksuniversiteit en het UMC Groningen onderzoeken of je van plastische chirurgie gelukki ger wordt en hoe lang dat duurt. Hij gaat dat samen met de vak groep Psychologie doen met be hulp van vragenlijsten; voor, vlak na de behandeling en een jaar la ter. Mensen worden ondervraagd over de kwaliteit van hun leven en over hun lichaamsbeleving. „Direct na de ingreep is een pa tiënt meestal superblij. Maar geluk meten is lastig. Je weet niet wat er allemaal een rol speelt bij de wens om het uiterlijk te veranderen. Voelt iemand zich door de onvol komenheid ongelukkig? Of denkt hij dat hij door een ingreep meer succes, een baan of een partner vindt?" Een esthetische ingreep kan im mers ook een onverwacht effect hebben. Soms worden allerlei frus traties aan een bepaald lichaams deel toegeschreven. Is die kin of neus verfraaid, dan betekent dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18