Economie Rabobank en Eureko bespreken fusie Apple ligt onder vuur in Brussel NS willen minder uitstoot in 2020 Provincie steunt onderzoek naar biogascentrale in Rilland China legt bijna 50.000 km extra pijpleiding aan Bestuur EU stelt Europees octrooi voor Nutsbedrijf Eon trekt bod op Endesa in PZC Woensdag 4 april 2007 1 7 Verzekeringsgroep Eureko boekt 985 miljoen euro winst. zeist - De achterban van de verze keringsgroep Eureko en die van Ra- bóbank praten over een volledige fusie tussen deze twee financiële ondernemingen? Dat zei M. Dijks hoorn, bestuursvoorzitter van Eu reko, gisteren tijdens een toelich- brussel - De Europese Commissie heeft bezwaren tegen de manier waarop Apple en muziekuitgevers samen in Europa digitale muziek bestanden verkopen. Volgens de commissie overtreden zij Europe se regels door lokale iTunes-win- kels op te zetten, die alleen ingeze tenen uit dat land de mogelijkheid geven om de muziek te kopen. De commissie bevestigde gisteren dat ze de betrokken bedrijven een brief heeft gestuurd, waarin de be zwaren zijn geuit. De bemoeienis van 'Brussel' kan in het uiterste ge val leiden tot forse boetes. Apple verkoopt sinds enkele jaren voor zijn iPod-muziekspelers lied jes via iTunes-winkels op het inter net. Voor elk land in Europa is een aparte winkel opgezet. Apple zegt dat dit is gedaan op verzoek van de muziekmaatschappijen. Een Britse consumentenorganisa tie klaagde al in 2005 over het feit dat liedjes in Frankrijk en Duits land goedkoper zijn dan in Groot-Brittannië, maar dat het voor Britten niet mogelijk is de liedjes daar aan te schaffen. Apple kan 'buitenlanders' blokkeren door te kijken naar de gegevens die horen bij hun creditcards. De iTunes-winkels zijn in Europa ook omstreden vanwege de kopi eerbeveiliging op de muziekbestan den. Liedjes kunnen door speciale software alleen op iPods worden afgespeeld. Volgens allerlei consumentenorga nisaties is hier sprake van koppel verkoop. ting op de jaarcijfers. Dijkshoorn meldde dat de aandeelhouders van beide ondernemingen in ge sprek zijn. „Ze praten regelmatig en kijken naar wat de mogelijkhe den zijn. In Nederland zou een sa mengaan van de twee een mooie combinatie opleveren", aldus de topman. Feitelijk heeft Rabobank geen aan deelhouders, omdat het een coöpe ratieve bank is. Bij Rabobank vor men de lokale banken, verenigd in de centrale kringvergadering, de achterban. De grootste aandeel houder van Eureko is Vereniging Achmea. Eureko is het moederbedrijf van de verzekeraars Achmea en Inter polis. Laatstgenoemd bedrijf werd in 2005 door Eureko overgenomen van Rabobank. In ruil daarvoor kreeg Rabobank meer dan 37 pro cent van Eureko in handen. Daar voor hield de coöperatieve bank al een belang van 5 procent in Eure ko. Een woordvoerder van Rabobank bevestigde de gesprekken. „Dat we ooit een stap verder willen zetten is denkbaar. Onze bestuursvoorzit ter B. Heemskerk heeft daarvan ook nooit een geheim gemaakt", al dus de zegsman. Volgens de woordvoerder is ook Heemskerk bij de gesprekken betrokken. utrecht - De Nederlandse Spoor wegen willen de uitstoot van scha delijke broeikasgassen in 2020 met 20 procent teruggebracht hebben. Tegelijkertijd wil de spooronderne- ming dat het aantal door reizigers afgelegde kilometers in de komen de dertien jaar toeneemt met 39 procent. Dat maakte NS-topman A. Veen- man gisteren bekend tijdens een klimaatsymposium in het hoofd kantoor van NS in Utrecht. „Ik vind dat we behoorlijk lef tonen door deze ambities uit te spreken", zei Veenman. NS stellen het eerste grote Nederlandse bedrijf te zijn dat de klimaatdoelstelling van de Europese Commissie onder schrijft. Veenman stelde dat zijn bedrijf ten opzichte van 1990 de emissie van koolstofdioxide heeft teruggebracht met 10 procent, hoe wel het aantal reizigerskilometers in die zeventien jaar ook al toe nam met 39 procent. „Voor de res terende 10 procent reductie heb ben we minder tijd, dertien jaar. Dus moeten we snel verdere stap pen nemen." Als voorbeelden noemde Veenman meer inkoop van groene stroom en de verbete ring van de bezettingsgraad in trei nen in de daluren, waarmee de ge middelde milieubelasting per reizi ger daalt. Hij verwacht ook veel van het bevorderen van een zuini ge rijstijl bij machinisten. door Jeffrey Kutterink goes - Glastuinder Van der Lans in Rilland en zeven jonge boeren krijgen steun van de provincie om ethanol te produceren. Het project krijgt de voorkeur boven andere, omdat het Zeeuws is en Zeeuwse ondernemers er in willen investe ren. Van der Lans en zeven jonge boe ren zijn in december begonnen met een project dat een milieu vriendelijke kas combineert met nieuwe toepassingen voor akker bouwproducten. Onder de naam De Groene Poort willen de onder nemers een biogascentrale koppe len aan de productie van ethanol. Opzet is dat er geen afvalstoffen ontstaan die ergens moeten wor den gestort of verbrand. De duur zame centrale begint bij een vergis ter, waarin geteelde gewassen wor den omgezet in biogas en warmte. In een warmtekrachtinstallatie le vert dat gas elektriciteit en op nieuw warmte op. De elektriciteit wordt aan het net van Delta gele verd; de warmte wordt benut voor de productie van ethanol uit tar we. Die ethanol gaat naar een olie maatschappij voor bijmenging in autobenzine. Met de restwarmte is de kas op temperatuur te brengen. Het project om de haalbaarheid van het plan na te gaan, loopt tot medio 2008 en kost rond de 200.000 euro. Hoeveel geld de pro vincie erin wil steken, is nog niet bekend. Ze laat dat mede afhangen van een projectplan dat de onder nemers binnenkort indienen. Anderhalve week geleden zei Heemskerk dat hij deel wil uitma ken van het consolidatieproces van banken en verzekeraars in Eu ropa. ABN Amro is in gesprek met de Britse bank Barclays. ING heeft eerder laten weten grote overna mes in Europa niet uit te sluiten. Eureko behaalde vorig jaar een net towinst van 985 miljoen euro, 40 procent meer dan in 2005. peking - China gaat bijna 50.000 kilometer aan nieuwe olie- en ga- spijpleidingen aanleggen om aan de sterk groeiende vraag naar ener gie te kunnen voldoen. Dat maak ten Chinese staatsmedia gisteren bekend. China heeft nu een pijplei dingennetwerk met een lengte van 80.000 kilometer, het op vijf na langste ter wereld. Dit netwerk moet tot 2010 met 60 procent worden uitgebreid, aldus een topman van het oliebedrijf Pe- troChina. Overwogen wordt een pijpleiding aan te leggen van het gasrijke noordwestelijke deel naar het industriële zuiden van China. brussel - De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, heeft voorstellen, gedaan voor een gemeenschappe lijk Europees octrooi. Die moeten de al twintig jaar durende impasse over een EU-patent doorbreken. Al jaren roept het Europese be drijfsleven om een EU-patent, zo dat een bedrijf of een uitvinder niet 27 keer in alle verschillende EU-lidstaten bescherming voor zijn uitvinding of product hoeft aan te vragen. Het voorstel komt van de Ierse eu rocommissaris C. McCreevy die het vastgelopen dossier van het EU-octrooi nieuw leven wil inbla- dusseldorf - De Duitse nutsgi- gant Eon heeft zijn overnamebod van meer dan 42 miljard euro op het Spaanse stroombedrijf Endesa ingetrokken. Volgens een verkla ring van Eon ondervond de over namepoging te veel weerstand waardoor die niet succesvol zou zijn afgelopen. Het Italiaanse nutsconcern Enel en de Spaanse bouwgroep Acciona zijn met 46 procent de grootste aandeelhouders van Endesa. Zij brengen op korte termijn een bod uit op Endesa. Als dat succesvol verloopt, neemt Eon bezittingen van Endesa over in Spanje, Italië, Frankrijk en andere landen met een waarde van 10 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17