Merlins Ongeneeslijk zieke verdient menselijke behandeling KRAS.NL Koningssteden van MAROKKO Klassiek SICILIË Tempels Piramiden De Idyllische CYCLADEN waarom zou je verder zoeken LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Topinkomens Het inkomen in 2006 van de top man van ING, Michel Tilmant, was 4,3 miljoen euro. Aegon maakt het nog erger, zij betaalden haar topman Don Shepard 6,3 mil joen (PZC, 1 april). Dit is belache lijk. Erger is dat de gewone burger dit betaalt, weliswaar in kleine beetjes, maar, zoals bekend maken vele kleintjes een grote. Als voor beeld dient de rentevergoeding op de geblokkeerde spaarloonregeling (4 jaar). Bij ING was dit bij na vraag begin februari slechts 1,7 Dit percentage ligt mijlenver ver wijderd van de huidige hypothee krente. Door deze lage rentevergoe ding aan de spaarder, daartoe in staat gesteld door de overheid, wordt het salaris van bovenstaan de heren betaald. Zij moesten zich schamen! Ik ga mij sterkmaken om de politiek te bewegen de 4-jaarsblokkade van de inleg op de spaarloonregeling op te heffen. Het gaat hier om landelijk vele tientallen miljoenen euro's waar van de hogere marktrente toekomt aan de gezamenlijke landelijke spaarders en niet aan de reeds ge noemde heren. Ciel van Boom Kreeksingel 16, Hoek Glastuinbouw Positief nieuws over glastuinbouw in de PZC van 30 maart. Zes bedrij ven die meewerken aan het op poetsen van hun imago. Deze be drijven zouden beter iets doen aan de uitstraling naar hun directe bu ren. De leefbaarheid in een kassen- gebied gaat achteruit door lichtuit- straling, ook bij 85% afscherming. Voorzitter De Koeijer van land bouworganisatie ZLTO is blij met 500 ha glastuinbouw in Zeeland en zet dit af tegen het totale land- bouwoppervlak in Zeeland. Een vergelijk van niets. Liever 500 ha mooie landbouwgrond, dan 241 ha glas (netto in en rond Westdor- pe!). 'Westlandse tuinders staan niet te dringen om zich in de ka naalzone te vestigen'. Een enkele tunneldoortocht met een vrachtau to kost ruim 22 euro en dan ook nog eens een half uur voor de brug over het kanaal staan. Een rit je richting het Westland kost dan ruim 1 uur extra. De Koeijer zal ook weten dat tijd geld kost. In Westdorpe worden 120 gezinnen direct gedupeerd door de komst van glastuinbouw. Ook omliggen de dorpen ondervinden geluids-, lichtoverlast, verkeershinder en last van ongedierte. Gerrie de Braai Gr. Jansdijk B 197, Westdorpe Containers Wat een onzin om op kosten van de belastingbetaler of L'Escaut con tainers te plaatsen. Als ik zelf snoeiafval heb of andere troep wat niet in de kliko past, breng ik dat naar de milieustraat. In mei ston den de containers in de Bonedij- kestraat. Waarom? Ikzelf kan 4 vuilniszakken in mijn kliko kwijt in 14 dagen, terwijl de bewoners daar 14 zakken per 14 dagen in de ondergrondse container. En dan betalen de meesten daar nog min der of geen gemeentelijke belas ting voor. Of is het zo dat ze den ken: Zet die containers daar maar in het Middengebied anders pleu ren ze alles in de tuin of op straat? R. Brasser Steengrachtstraat 39, Vlissingen Rotonde Mortiere Enigszins verbijsterd was ik door de reactie van dhr. Groenewege, ambtenaar van de gemeente Mid delburg, op het zoveelste ongeval bij de Mortiererotonde. Denkt hij wellicht dat een onjuistheid die vaak genoeg wordt gedebiteerd, vanzelf een waarheid wordt? Sprak hij in de PZC 8 juli 2006 na weer een ongeval nog van 'alcohol gebruik', 31 maart is het 'overvloe dig alcoholgebruik'. Zou ik dan de enige nuchtere persoon zijn ge weest toen ik 14 juni 2004 tegen een grijze muur zonder enige mar kering en waarschuwingsborden botste en ernstig gewond naar het ziekenhuis werd afgevoerd? Het ontwerp van de rontonde zou goed zijn. Echter, de aanbevelin gen die het kenniscentrum voor verkeer formuleert zijn in eerste in stantie niet opgevolgd. Het afgelo pen jaar kreeg u geen meldingen? Ik adviseer u dringend het aantal 'schampschoten' te tellen. O. Huijsman Nieuw Erve 9, Grijpskerke Ontpoldering Toen ik de PZC van zaterdag las, werd het mij eindelijk duidelijk waarom er in Zeeland ontpolderd moet worden. Het is omdat Vogel bescherming Nederland en andere landelijke natuurclubs hier bij de minister en de staatssecretaris op aandringen. Ze doen dit ten eerste 'omdat dit van levensbelang is voor de rivier'. Quatsch natuurlijk, want Zeeland heeft helemaal geen rivier. Ten tweede doen zij dit 'om dat de delta van grote internationa le betekenis is voor de natuur'. Maar voor een delta heb je behalve een rivier ook nog twee of meer mondingen nodig, en die zou ik in Zeeland echt niet weten te vinden. En 'omdat er de afgelopen tijd veel unieke getijdenatuur is verdwe nen'. In de Westerschelde? Zou men soms het wegspoelen van zand door de verdieping van de vaargeul bedoelen? Dan zou ik toch eerder zeggen dat het hoog tijd wordt om die verdieping te stoppen, en aan zandsuppletie te gaan doen. Nee, de nagestreefde vernietiging van Zeeuws cultuur goed werd nog nimmer met argu menten onderbouwd. Het gaat ge woon om een heel erg uit de hand gelopen hobby van vogelliefheb bers, die inmiddels op allerlei be stuurlijke niveaus aan de touwtjes trekken. Hans de Vos Siguitsedijk 29, Kwadendamme Marktwerking in de gezondheidszorg leidt tot botte professionals. TILBURG - 'Alsof iemand mijn hart in een emmer met ijs dompelde', verwoordde schrijfster Maria Goos de manier waarop ze te horen kreeg dat ze borstkanker had. Toen de dokter het over amputatie had, werd ze misselijk en ging even naar de wc. Waarop de dok ter reageerde: „Dat gaat wel van de tijd van de volgende patiënt af" Volgens mij is deze dokter in ver warring over de marktwerking in de gezondheidszorg. Zo erg dat ze het ware doel van zorgverlening vergeet. De strakke planning laat geen ruimte voor een emotionele reactie. Dat is marktwerking in de praktijk. Ik schrijf deze arts geen kwade wil toe maar zie haar als het product van een ontaard systeem. Beleidsmakers weten niet meer waar het om gaat. Winst maken? Nee, mensen beter maken, daar gaat het om. Maar dat klopt niet, want mensen die zijn uitbehan- deld worden niet weggestuurd of in de kliko gestopt. Dat vinden we niet beschaafd, dus krijgen ook mensen die niet meer beter kun nen worden zorg. Leidraad is dan zorgen dat ze zo min mogelijk ellende doormaken en een zo prettig mogelijk leven hebben. Beter maken is dus niet TE GAST door Annelies van Heyst, docente ethiek aan de universiteit van Tilburg en auteur van het boek 'Menslievende zorg'. het werkelijke doel. Het doel van de gezondheidszorg is zieken zo goed mogelijk helpen en hun lij den verminderen. Goede zorg betekent dat een arts het mogelijk maakt dat de patiënt het onvermijdelijke aanhoort en aanvaardt. De snelheid waarmee bijvoor beeld ouders worden 'afgewerkt' staat in schril contrast met de dure technologie om hun kind in leven te houden. Als dat geen zin meer heeft, is de professionele aandacht ineens op, een wanverhouding tus sen met geld smijten en verkeerd bezuinigen. De dokter voegt leed toe met plichtmatigheid en haast. Pure on macht en onkunde. De dokter denkt: ons werk is baby's beter ma ken, maar dat kan niet. Einde ver haal. Hij is een analfabeet op het gebied van lijden. Toch brengt zijn werk hem geregeld met de dood in aanraking. Ie kunt zeggen: toe val. Maar zieken en hun naasten mogen kwaliteit verwachten, dus moeten professionals op dat vlak bijleren. Vanuit het ministerie van VWS is het programma 'Sneller Beter' uit gezet. Ik pleit voor een project 'Nooit Meer Beter', voor professio neel omgaan met mensen die on geneeslijk ziek zijn. Dit levert geen rendement op, maar wel menslie vende zorg. PZC Woensdag 4 april 2007 111 8-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Fès, Meknès, Marrakech en Rabat Vertrekdata: op vrijwel iedere vrijdag van 11/5 t/m 26/10 Al vanaf slechts 599 p.p. acht dagen op rondreis door Marokko? Dat is mogelijk bij KRAS! Voor deze waanzinnig lage prijs nemen wij u mee naar de vier fascinerende koningssteden Fès, Meknès, Marrakech en Rabat. In deze wonderschone steden lijkt het alsof de tijd stil is blijven staan. De middeleeuwse overdekte markten zijn nog steeds even levendig en kleurrijk als voor heen. Achter de indrukwekkende stadspoorten liggen imposante moskeeën en sprook jesachtige paleizen met prachtige tuinen. Dwaal door de nauwe kronkelige straatjes en verbaas u over de vele cultuurschatten. Laat u zich verrassen door deze mystieke Marokkaanse steden? Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 74.728, zie www.kras.nl/74728 8-daagse vlieg-/rondreis Italië Met o.a. Taormina, Palermo, Agrigento en Syracuse Vertrekdata: vrijwel iedere woensdag en donderdag van 25/4 t/m 17/10 Wat dacht u van een rondreis boordevol Siciliaanse cultuur? Die boekt u bij KRAS al vanaf slechts 699! Vele interessante steden wachten op u. We beginnen in Taormina, de stad die met recht de 'Parel van Sicilië' wordt genoemd. Daarna trekken we via het bedevaartsplaatsje Tindari langs de noordkust van het eiland naar de 'gelukkige stad' Palermo. Natuurlijk bewonderen we hier het Noormannenpaleis met de mooie Dom. Nadat we Segesta hebben bezocht, rijden we zuidwaarts naartempelruïnes van Agrigento, die u werkelijk versteld zullen doen staan. Laatste hoogtepunt van de reis is Syracuse, met haar vele culturele schatten. En dit alles onder het wakend oog van de Etna... Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.128, zie www.kras.nl/24128 10-daagse vlieg-/rondreis Egypte Met o.a. Gizeh, Memphis, Sakkara, Aswan en Cairo Vertrekdata: vrijwel iedere zondag van 27/5 t/m 14/10 Nieuw in ons programma! Denkt u aan Egypte, dan denkt u natuurlijk aan de machtige piramiden en de Nijl, de slingerende levensader van het land.Tijdens deze rondreis, die u al boekt vanaf slechts 799, combineren we deze twee prachtige aspecten. Zijn het rond Cairo de bekende graftempels die torenhoog de hemel in rijken, rond de Nijl liggen de subtielere, maar net zo fascinerende rotsgra ven waar bijvoorbeeld Toetanchamon ook zijn laatste rustplaats vond. Bijkomen van alles doet u aan boord van het5-sterren cruiseschip, waar vele faciliteiten u ter beschikking staan en u in de aangena me Egyptische zon ook nog een lekker kleurtje kunt meepikken. Een ideale combinatiereis! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.055, zie www.kras.nl/24055 15-daagse vlieg-/rondreis Griekenland Met o.a. Santorini, Paros, Naxos, Mykonos en Oelos Vertrekdata: 11 -25/5,8-22/6,3118,14-28/9 en 12/10 Eén van de mooiste stukjes Griekenland is de eilandengroep de Cycladen! Het gebied telt hon derden eilanden met grillige,door de natuur gevormde inhammen en baaien, die worden omgeven door prachtige helderblauwe wateren. Een idyllische omgeving waar de oude Griekse beschaving een bloeiperiode heeft doorgemaakt. Een reis voor wat meer avontuurlijk ingestelde mensen, want we reizen per ferryboten van eiland naar eiland. We beginnen op Santorini en varen na een inten sieve verkenning door naar Naxos, het grootste eiland van de Cycladen. Het tweede deel van de week staan Paros, het fotogenieke Mykonos en het'heilige'eiland Deios op het programma. Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer EZ 24.071zie www.kras.nl/24071 boek online of bel 0900 - 9697 Si! iflr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11