Roep om status aparte voor Srebrenica Europese Unie ziet alleen Fatah als gesprekspartner Gevechten Mogadishu zijn de hevigste van de afgelopen vijftien jaar Droogte bedreigt Thaise oogst Moskou beperkt vrijheid migranten Toneel moslimmoorden valt onder bestuur van genocideplegers. door onze correspondent Marloes de Koning srebrenica - De moslims in Srebr enica eisen dat hun stad een spe ciale status krijgt binnen Bosnië-Herzogovina. De plaats waar ruim zevenduizend moslim mannen werden vermoord valt nu onder de Servische entiteit, het 'land' van de plegers van de genoci de. „De moslimminderheid wordt gediscrimineerd." De begraafplaats van Srebrenica is op zaterdag het levendigste deel van de stad. T\vee volle bussen arri veren rond het middaguur uit de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Ra- miza, een van de tientallen ge- hoofddoekte vrouwen, stapt uit. Zij is gekomen om voor de doden te bidden. Daarna gaat zij nog even kijken bij haar voormalige huis. In 1995 overleefde zij de geno cide in Srebrenica. Haar twee zo nen en man werden vermoord. Nu woont zij met haar dochter in Sarajevo. „Iedere keer als ik hier kom, voel ik meer pijn op mijn borst." Srebrenica, ooit bekend om mijn bouw, was het tafereel van de grootste Europese oorlogsmisdaad sinds de Tweede Wereldoorlog. Ge nocide, oordeelde het Internationa le Gerechtshof in Den Haag op 26 februari van dit jaar. De uitspraak heeft de verhoudingen op scherp gezet in Bosnië-Herzegovina, dat nu bestaat uit een Federatie van Moslims en Kroaten en de Servi sche Republika Srpska (RS). Srebr enica maakt pijnlijk duidelijk welk bestuurlijk wangedrocht met het vredesakkoord in 1995 is gescha pen: de plaats waar ruim zevendui zend moslimmannen werden ver moord, valt nu onder de Servische entiteit, het Tand' van de plegers van de genocide. De overgebleven moslims in Srebr enica willen dat veranderen. De 'Bosniaken' in de gemeenteraad hebben eind maart een resolutie aangenomen waarin zij eisen dat Srebrenica een 'status aparte' krijgt. Zij dreigen met vertrek als 'De doden aan beide zijden krijg je niet terug door wetswijzigingen' dit niet gebeurt. Zij voelen zich ge steund door politici in Sarajevo die de centrale regering willen ver sterken, ten koste van de macht van de entiteiten. „Wij zouden een zelfstandige re gio kunnen worden of recht streeks onder de centrale staat kun nen vallen", zegt Rijad. De mos limminderheid wordt gediscrimi neerd, zegt hij. „Bij de politie zit ten mensen van wie ik weet dat zij gemoord hebben. Ik wil dat die voor een Bosnische rechtbank ko men en niet een Bosnisch-Servi- sche." Hij is ervan overtuigd dat de regio, die rijk is aan grondstoffen, een economische toekomst heeft, maar door de Bosnisch-Servische bestuurders wordt onderbedeeld. Voor een gemeente die na de oor log een relatief groot deel van de internationale hulpgelden heeft ge kregen, ziet Srebrenica er slecht uit. De oorlogsschade aan huizen is nog overal zichtbaar. Er zijn bijna geen bedrijven. In het cen trum wonen Servische vluchtelin gen in barakken zonder stromend water. De regering van RS, die tegen een status aparte is, heeft naar aanlei ding van de resolutie Srebrenica uitgeroepen tot een zone die spe ciale aandacht en extra geld moet krijgen. Te laat, volgens de bewo ners. „Resolutie of niet, iedereen gaat toch weg", zegt Dragan Petro- vic, een Bosnische Serviër. „Dat heeft niet met genocide te maken. De doden aan beide zijden krijg je niet terug door wetswijzigingen. De Bosniaken hier zijn oud. De Serviërs zoeken elders werk." Van de honderden miljoenen euro's die na de oorlog in de stad zijn ge stoken, is volgens hem weinig op de juiste plekken terechtgekomen. bangkok - Verzengende hitte en gebrek aan regen heeft in Thailand geleid tot droogte, waardoor de rijstoogst van miljoenen boeren dreigt te mislukken. Thailand is een belangrijke exporteur van rijst. Ziekenhuizen zijn overvol met gewonde burgerslachtoffers. door onze correspondent liona Eveleens Nairobi - De gevechten in de afge lopen vier dagen in de Somalische hoofdstad Mogadishu zijn de erg ste sinds 1991, toen de regering van Siad Barre ten val werd ge bracht. Het Somalische regeringsleger en geallieerde Ethiopische troepen hebben met tanks en helikopters delen van de stad onder vuur ge nomen. Ethiopië meldt dat zeker tweehonderd moslimstrijders zijn gedood. Ziekenhuizen in Mogadis hu kunnen de stroom gewonden niet aan en melden tekorten aan medicamenten, instrumenten en artsen. „Veel gewonden konden ziekenhuizen niet bereiken vanwe- 1^ Strijd is zo fel dat doden niet ge- borgen kunnen worden en op straat blijven liggen. Inwoners van Mogadishu kunnen de deur niet uit om voedsel te kopen. Vooral het noorden van het land is getroffen door de droogte. Dit gebied werd eerder geteisterd door bosbranden. De autoriteiten leve ren waterpompen om de acht mil joen getroffen inwoners te helpen. ge de hevige gevechten. Zo'n drie honderd lukte het wel", meldt een arts. „Maar onder hen bevinden zich geen islamitische strijders en Ethiopische militairen want die worden behandeld in hun eigen fa ciliteiten." Ethiopische en Somalische troe pen begonnen donderdag een groot offensief tegen achtergeble ven strijders van de in december verdreven Unie van Islamitische Rechtbanken (UIC). Die voerden sinds begin dit jaar aanslagen uit op overheidsgebouwen en militai re installaties. In de laatste weken werden die acties frequenter maar ook doeltreffender. De aanslagen worden toegeschreven aan de mili tante arm van de UIC, voorname lijk samengesteld uit leden van de Habr Gedir, een tak van de Ha- wiye clan. De islamitische strijders beschikken over veel wapens. De gevechten zijn zo hevig dat do den niet geborgen kunnen wor den en op straat blijven liggen. In woners van Mogadishu kunnen de deur niet uit om voedsel te kopen. Tienduizenden zijn de stad ont vlucht. moskou - Buitenlandse hande laren in Rusland mogen geen le vensmiddelen meer verkopen op markten en in winkeltjes. De maat regel is gisteren van kracht gewor den. De regering wil met het ver bod het aantal legale en illegale mi granten uit de ex-Sovjetstaten, die werken in Rusland, drastisch verla gen. Bij een politierazzia op een markt in Moskou werden gisteren direct vier niet-Russen opgepakt die zich niet aan het verbod hielden, meld Premier Israël nodigt Arabische leiders uit te praten over vredesplan. door onze correspondent Hans de Bruin bremen - De Europese Unie wil best praten met leden van de nieu we Palestijnse regering, zolang zij maar niet tot Harnas behoren en zich gematigd opstellen. Ondertus sen wil de Israëlische premier Ol- mert met Arabische leiders praten over een vredesplan. Met name de gematigde Palestijn se ministers van Buitenlandse Za ken en Financiën, respectievelijk Ziyad Abu Amr en Salam Fayyad, behoren vanaf nu tot de mogelijke gesprekspartners van de Europese Unie, naast de Palestijnse presi dent Mahmoud Abbas. Dat is za de het Russische persbureau Inter fax. De wet treft voornamelijk sei zoenarbeiders uit de Kaukasus en Centraal-Azië. De maatregel is ingesteld omdat Russische marktkooplieden zich gedomineerd voelen door de mi granten. Alleen al in Moskou treft de wet ruim twintigduizend men sen. Migrantenorganisaties spre ken van discriminatie. De meeste Russen zijn voor. De Russische maatregelen volgden op etnische rellen in verscheidene terdag gezegd na de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenland se Zaken in de Duitse stad Bre men. Hamas, dat samen met Fatah, deel uitmaakt van de Palestijnse rege ring, wordt door de EU nog steeds beschouwd als een terroristische organisatie. „Dat vraagt om pru dentie in de omgang met het nieu we kabinet", zei minister Verha gen van Buitenlandse Zaken. Vol gens hem zijn alleen maar contac ten mogelijk met 'gematigden, die de beginselen van het Kwartet om armen'. Dat Kwartet - bestaande uit de VS, de Verenigde Naties, de Premier Olmert prijst opnieuw een Saoedisch initiatief. Het plan spreekt van oprichting van een Palestijnse staat in ruil voor er kenning van Israël. Russische steden, waarbij rechts-extremisten allochtonen te lijf gingen. Sinds half januari mogen migran ten al geen drank en medicamen ten meer verkopen. In andere sec toren is een quotum ingesteld. Er wordt onderscheid gemaakt tus sen mensen uit omringende sta ten, zoals Azerbeidzjan, Tadzji kistan en Oezbekistan, en mensen uit gebieden die deel uitmaken van de Russische Federatie, zoals Tsjetsjenen. Europese Unie en Rusland - eist voor normalisering van de contac ten dat de Palestijnen Israël erken nen, het geweld afzweren en eerde re akkoorden respecteren. Harnas heeft dat steeds geweigerd. Zowel de Palestijnse president Ab bas als de Israëlische premier Ol mert kreeg gisteren bezoek van de Duitse bondskanselier Merkel, op dit moment voorzitter van de EU. Olmert nodigde tijdens het be zoek 'alle Arabische leiders' uit voor geprekken over een allesom vattend vredesplan. Olmert prees opnieuw een Saoedisch initiatief dat de Arabische Liga vorige week presenteerde. Het plan uit 2002 be helst erkenning van de Joodse staat in ruil voor Israëlische terug trekking achter de grenzen van 1967 en oprichting van een Pales tijnse staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7