Buitenland Londen kiest diplomatie in marinecrisis Ooievaars blijven in Spanje Leger ontvoert leden oppositie Zimbabwe Iran en Syrië verwachten komende zomer oorlog Laatste rustplaats 6 I Maandag 2 april 2007 PZC Topman Royal Navy op weg naar Teheran om 'beterschap te beloven'. LONDEN - Londen probeert niet meer luidkeels, maar met stille di plomatie een einde te maken aan de gevangenhouding in Iran van vijftien militairen van het Britse fregat Cornwall. De Britse minis ter van Defensie, Browne, bevestig de gisteravond er 'direct contact' tussen Groot-Brittannië en Iran is over de kwestie. „We zijn erop uit deze zaak zo snel mogelijk en op diplomatieke wijze op te lossen", zei de minister tegen de BBC. Hij weigerde nadere details te geven over het contact met Iran. Britse media meldden eerder dat de regering een topofficier van de Britse marine naar de Iraanse hoofdstad Teheran zou sturen om de vrijlating van de gevangen mari nemensen te bereiken. De officier moet een compromis vinden dat voor beide partijen gezichtsverlies voorkomt, meldde de Britse krant The Sunday Telegraph gisteren. Volgens Teheran zijn de Britten opgepakt omdat zij op 23 maart in patrouilleboten Iraanse wateren waren binnengedrongen. Iran eist garanties dat een dergelijke schen ding niet meer gebeurt en wil ex cuses. De Britse regering stelt dat de mili tairen zich in Iraakse wateren be vonden. De officier zou moeten beloven dat de marine nooit met opzet zonder Iraanse toestemming in de territoriale wateren van dat land zal varen. Het plan zou zijn besproken tijdens een vergadering van een crisisstaf op hoog rege ringsniveau. De Amerikaanse president Bush heeft zich in het afgelopen week einde in de affaire vierkant achter Londen opgesteld. pagina 9: SAS komt mogelijk in actie voor bevrijding Britse matrozen De Britse regering zal recht- streeks met Iran onderhandelen over de vrijlating van de vijftien gevangen genomen Britse mari nemensen. door onze correspondent Ad Bioemendaal TEL AVIV - Iran, Syrië en de Libane se Hezbollah-beweging bereiden zich voor op een oorlog, komende zomer. De voorbereidingen zijn niet offensief, maar bedoeld als af weer tegen een door hen verwach te Amerikaanse aanval op Iran. Dat heeft het hoofd van Israëls mi litaire inlichtingendienst gisteren gezegd in een briefing voor de mi nisterraad. Volgens generaal-majoor A. Yadlin wijst niets erop dat Iran en Syrië serieus verwachten dat Israël aan een Amerikaanse aanval zal deelne men. „Maar wij volgen hun voor bereidingen nauwgezet, omdat zij bepaalde bewegingen van strijd machten in het Midden-Oosten verkeerd kunnen interpreteren." In het Midden-Oosten en daar bui ten wordt druk gespeculeerd over een Amerikaanse aanval op Irans nucleaire installaties. Niet alleen warmere winters zijn oorzaak van ander trekgedrag. door onze correspondent Henk van den Boom ALCECIRAS - Spaanse ooievaars ne men niet meer de moeite te over winteren in Afrika. Andere trekvo gels komen eerder terug naar het Iberisch Schiereiland, na hun win terverblijf in het zuiden. Spaanse biologen schrijven dit in eerste in stantie toe aan warme winters als gevolg van klimaatverandering. Vogeltellers hebben afgelopen win ter 30.000 ooievaars gespot die in Spanje bleven. Normaliter breng en ze de winter door in de Sa- hel-landen. Ook de zwaluw, de koekoek, de gierzwaluw en de nachtegaal, die wel in Afrika over winterden, kwamen een tot twee weken eerder terug. Volgens sommige wetenschappers is de klimaatverandering niet de enige oorzaak voor het veranderde trekgedrag van de vogels. Uit een studie blijkt dat de data waarop de trekvogels terugkeren overeenko men met de jaren veertig van de vorige eeuw. Men zou kunnen stel len dat het 'gedrag van de trekvo gels zich weer heeft genormali seerd'. Bij de ooievaars is dat het duidelijkst. Zij blijven 's winters voornamelijk in Spanje omdat er meer voedsel is te vinden door toe name van een rivierkrab en het aantal vuilstortplaatsen. Opvallend is ook dat de laatste winters veel minder vogels uit de Noord-Europese landen naar Span je komen in de winter. In het na tuurpark Albufera werd de helft minder eenden, ooievaars en meeuwen geteld. Volgens weten schappers is dat wel een gevolg van de klimaatverandering. Ook steeds minder trekvogels uit het noorden van Europa ko men de laatste jaren voor over wintering naar het Iberisch schiereiland. TBILISI - Georgiës eerste president na het Sovjet-tijdperk (1991-1992), Zviad Gamsakhoerdia, is gisteren begraven in de hoofdstad Tbilisi. Het stof felijk overschot was woensdag voor de begrafenis naar de Georgische hoofdstad gebracht, meer dan tien jaar nadat het was verdwenen. De kist met lichaam van Gamsakhoerdia was eerder deze maand gevonden in de republiek Tsjetsjenië. Hij overleed onder verdachte omstandigheden op 31 december 1993. foto Zurab Kurtsikidze/EPA EU overweegt heffing op digitale camera's BRUSSEL - De EU beslist waar schijnlijk komende zomer over een importheffing op digitale ca mera's. Camera's mogen de Euro pese Unie nu zonder enige heffing binnen. Maar de functies lijken steeds meer op camcorders, waar voor een 5 procent-invoertarief geldt. De dreigende prijsverhoging maakt vooral Japanse fabrikanten ongerust. Taliban hangen drie 'spionnen' op MUSA QALA - Taliban-strijders heb ben gisteren in het stadje Musa Qa- la in de Zuid-Afghaanse provincie Helmand in het openbaar drie mannen opgehangen. Volgens de Taliban waren zij spionnen die ge werkt hebben voor de Britse troe pen in de provincie. Bij een zelfmoordaanslag op een militair konvooi in het oosten van Afghanistan zijn gisteren vier kin deren om het leven gekomen. Argentijnen mogen op Falklands rouwen LONDEN - Nabestaanden van Ar gentijnse militairen mogen later dit jaar op de Britse Falkland-eilan- den een herdenkingsbijeenkomst houden. De uitnodiging van de Britse regering komt een kwart eeuw na de Argentijnse invasie van de archipel. Tijdens de oorlog kwamen 655 Argentijnen, 255 Brit se militairen en drie eilandbewo ners om het leven. Opnieuw hoog dodental in Irak BAGDAD - In de maand maart zijn in Irak zeker 2078 mensen gedood. Ondanks het offensief van het Amerikaanse en Iraakse leger om de rust te herstellen zijn dat 272 mensen meer dan in februari. Dat hebben veiligheidsfunctionarissen in Bagdad gisteren gezegd. Onder de doden zijn ruim tweehonderd leden van politie en veiligheids diensten. Ook kwamen 85 Ameri kaanse militairen om. Walen willen nu een eigen wegenvignet NAMEN - Het Belgische gewest Wal lonië denkt aan een eigen wegen vignet, nu Vlaanderen afziet van een Belgisch vignet. Dat zou bete kenen dat alle automobilisten, ook Nederlanders, 25 euro per jaar moeten betalen om door het zui den van België te rijden. De Waal se minister van Begroting, Daer- den, wil hiertoe een plan voorleg gen aan de Waalse regering. Maoïsten minister in regering van Nepal KATHMANDU - Vijf voormalige maoïstische opstandelingen zijn gisteren officieel beëdigd als minis ter in de Nepalese interim-rege ring van premier Girija Prasad Koi- rala. De maoïsten werden in het Nepalese parlement ingezworen. Hun toetreding betekent een defi nitief einde aan een jarenlange bur geroorlog die meer dan dertiendui zend mensen het leven heeft ge kost. HARARE - Negen leden van Zim babwaanse oppositie, die de poli tie vorige week heeft opgepakt en mishandeld, zijn door militairen naar een onbekende plek in het land meegenomen. Dat meldde een woordvoerder van de opposi tiepartij MDC gisteren. De negen verschenen zaterdag in duidelijk gehavende toestand in een rechtbank in de hoofdstad Ha rare, waar zij terechtstonden voor vermeend wapenbezit en het voor bereiden van bomaanslagen. De rechter verdaagde de zitting en oor deelde dat de oppositieleden eerst in het ziekenhuis behandeld moes ten worden. Volgens de woordvoerder van de oppositie kwamen de militairen rond middernacht en namen zij de negen mee uit het ziekenhuis in de hoofdstad. Met legerauto's zouden zij naar een onbekende plek zijn vervoerd. Het regime van de Zimbabwaanse president Robert Mugabe is al we ken bezig met een campagne om politieke tegenstanders te intimide ren en uit te schakelen. MDC-lei- der Morgan Tsvangirai en tiental len andere oppositieleden werden vorige maand ernstig mishandeld nadat ze waren opgepakt. De Zimbabwaanse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een inval in een bij rijke jonge ren populaire disco in Harare onge veer honderd arrestaties verricht. Sommige arrestanten - blanke en zwarte tieners, vooral meisjes - werden met knuppels geslagen, zei den getuigen. Zaterdag liet de poli tie de meeste arrestanten vrij. De politie zei op te treden tegen dron ken minderjarigen. Een ouder van een van de opgepakte tieners sug gereerde dat de regering opdracht had gegeven tot de inval om meer blanken het land uit te jagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6