Zeeland Eggietalk laat kinderen wereldwijd communiceren zonder talenkennis Kritiek op uitblijven nieuwe woningen Gronduitgifite Axelse Vlakte weer in handen van Zeeland Seaports Vermiste tiener uit Tholen ondanks tips nog niet terecht Z PZC Maandag 2 april 2007 1 5 De vrolijke poppetjes van Eggiedoll symboliseren vrienschap en verdraagzaamheid. Links bedenker Wil Boxman, rechts ICT'er Alex Raas. foto Peter Nicolai Terneuzense vinding wordt geïntroduceerd op 300.000 scholen. door Wout Bareman terneuzen - Eerst was er Eggie doll, met leuke poppetjes in een ei voorzien van de kleuren van een van de landen van de Europese Unie. Doel van die poppetjes: in formatie verstrekken over de EU. En nu is er Eggietalk, een e-mail- systeem dat kinderen overal ter we reld in staat stelt met elkaar te com municeren zonder talenkennis. Het is bedacht door twee Terneu- zenaren, die binnenkort op het hoofdkwartier van de Europese Commissie in Brussel worden ver wacht voor een nadere uitleg. Doel van dat bezoek is een Europe se subsidie, waarmee Eggietalk kan worden geïntroduceerd op al le 300.000 basisscholen in de Euro pese Unie. In Nederland en België is die presentatie al in volle gang en ook vanuit Tsjechië en Polen is de belangstelling groot. Eén van de bedenkers van het communicatie systeem voor kinderen, Wil Box man: „Vooral die voormalige Oost bloklanden reageren enthousiast. Ze zien Eggietalk als een prima middel om de betrokkenheid bij Europa snel te vergroten. In die landen maken al tientallen scho len gebruik van het systeem, in België en Nederland zijn het er in middels ook al ruim honderd en ook Spaanse en Engelse scholen melden zich." Voor vijftig euro per jaar kunnen scholen onbeperkt communiceren via Eggietalk. Box man: „Zo commercieel zijn we niet; het is ook idealisme." Eggietalk werkt met vijfhonderd woordbeelden die zijn onderver deeld in zeven woordgroepen, die aansluiten bij de belevingswereld van kinderen van 8 tot 12 jaar. The ma's zijn onder meer de school, thuis en hobby's. Door iconen aan te klikken kan een leerling bijvoor beeld laten weten dat hij van voet bal houdt en een broer en een zus heeft. De computer vertaalt het woord bij elk icoon naar de taal van de ontvanger. Eggietalk kreeg onlangs een subsi die van de provincie Zeeland. Ook ministeries van Onderwijs in Tsje chië, België en Zweden werken mee. En de eerste reacties uit Brus sel zijn uiterst positief Vandaar binnenkort het overleg met Euro pees commissaris Margot Wall- ström van Communicatie. 'In Aardenburg wordt meer gesloopt dan herbouwd' aardenburg - De vereniging On dernemend Aardenburg is uiterst teleurgesteld in het gemeentebe stuur van Sluis. In een brandbrief aan college en raad klaagt het be stuur z'n nood over de stiefmoe derlijke behandeling van 'de derde grootste kern van de gemeente' in het Uitvoeringsprogramma Wo ningbouw 2006-2025. Het levert Aardenburg veel te wei nig op, menen de ondernemers. „Er wordt meer gesloopt dan her bouwd! Het programma staat in schril contrast met de plannen voor bijvoorbeeld Sluis, waar spra ke is van de bouw van tientallen woningen." Het bestuur doet colle ge en raad een groot aantal sugges ties voor woningbouw aan de hand, zoals de invulling van terrei nen tussen de Weststraat en de Peurssensstraat en aan de Bewes- ter Eedeweg. Ooit was het de be doeling dat daar 40 vrijstaande wo ningen zouden worden gebouwd. De ondernemers pleiten ook voor concentratie van woonwagenstand plaatsen op één plaats in de ge meente. Ze noemen het centrum aan de Eedeweg, 'één van de fraai ste invalswegen', zeer ontsierend. Passanten halen man uit brandende auto sluiskil - Een 54-jarige Terneuze- naar is vrijdagavond aan de Hogen- dijk in zijn woonplaats door toeval lige passanten uit zijn brandende auto gehaald. De man was, na wat biertjes, vlakbij zijn autobox in slaap gevallen. De draaiende mo tor raakte oververhit. De brand weer bluste het vuurtje onder de motorkap. Van Waes: 'Rotterdam heeft niet zo veel met dit gebied.' door Wout Bareman westdorpe - De gronduitgifte en exploitatie van de Axelse Vlakte/ Autrichepolder aan het Kanaal Gent-Terneuzen komt zo goed als zeker weer in handen van het ha venschap Zeeland Seaports. Waar nemend voorzitter A. van Waes van het schap verwacht dat de overdracht nog dit jaar wordt gere geld. De honderden hectaren braaklig gende haventerreinen werden ja ren geleden ingebracht in de Ex ploitatiemaatschappij Schelde- Maas (ESM), het samenwerkings verband van Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam. Het leidde nauwelijks tot een toename van de havenactiviteiten in het ge bied. Van Waes: „Het is bekend dat we kijken naar een nieuwe vorm van samenwerking. Ik ver wacht snel overeenstemming. Daarbij lijkt het voordehandlig- gend dat de acquisitie en gronduit gifte van de Axelse Vlakte weer op het bordje van het havenschap komt. Rotterdam heeft niet zo veel met dit gebied." Hoewel de aanbesteding al gerui me tijd op zich laat wachten, gaat Van Waes er vanuit dat uiterlijk dit najaar wordt begonnen met de verlenging van de kade in de Autri- chehaven aan de westzijde van de Axelse Vlakte/Autrichepolder. De kade is nu 225 meter lang; er komt 575 meter bij. Het gaat om een in- 1^ Waarnemend voorzitter A. van Waes van het havenschap rekent op akkoord met Havenbedrijf Rotterdam over 'teruggave' van honderden hectaren. vestering van 27 miljoen euro, waarvan enkele miljoenen worden gedekt door een Rijksbijdrage. Van Waes geeft toe dat haast is gebo den, want het Duitse bedrijf Al pha Calcit (industriële mineralen) en de Van Nieuwpoortgroep uit Gouda (bouwgrondstoffen) wach ten al geruime tijd op toestem ming voor vestiging. Er is ook be langstelling van andere bedrijven. Volgens Van Waes is het wachten op een milieuvergunning van de provincie. Een eerdere vergunning aanvraag werd afgewezen. De waarnemend voorzitter van het schap: „Er loopt momenteel een onderzoek naar het geluidsvolume rond de kade. Het gaat met name om het beperken van overlast voor een paar woningen in Sluis kil." Binnenkort presenteert het havenschap ook de resultaten van een onderzoek naar de aanleg van het spoor Axelse Vlakte-Zelzate. Familie maakt zich zorgen om lot Nadira (17). door Mieke van der Jagt tholen - De zeventienjarige Nadi ra El-Jilali uit Tholen is, ondanks twee tips die de politie dit week end ontving, nog steeds niet te recht. Het meisje vertrok donder dagochtend van thuis naar haar school in Bergen op Zoom, maar daar is ze niet aangekomen. Nadira is wel gesignaleerd op het NS-station in Bergen op Zoom, waar ze enkele tassen bagage bij zich zou hebben gehad. Ze leek van plan om op de trein te stap pen. De familie van Nadira maakt zich ernstige zorgen over de tiener. Ze heeft de verstandelijke vermo gensvan een kind van acht jaar, en dat maakt het meisje erg kwets baar. Na de verspreiding van haar signa lement in de media, heeft de poli tie twee tips onvangen. Die wor den momenteel onderzocht. Nadira is 1,66 lang en ze draagt haar bruine, kroezende haar kort. Ze heeft bruine ogen en volle lip pen. Op het moment van haar verdwij ning droeg ze een zwarte jas en een groene pantalon. Haar leren laarzen zijn zwart tot onder de knie. Het kan zijn dat Nadira een zwarte hoofddoek draagt, maar dat is niet zeker. Wie het meisje heeft gezien wordt verzocht de politie te bellen: 0900-8844.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67