Alertheid op klimaat blijft nodig Achter het glas van de kas gaat wereld vol verrassingen schuil Terneuzen en Wemeldinge winnen eerste brandweerwedstrijden Thoolse tiener ondanks tips nog spoorloos Autodief rijdt buit in de kreukels Probeer maar eens wakker te blijven 1 in een échte Hastens! Hastens sPZC Maandag 2 april 2007 1 7 Dijkgraaf Vos opent nieuwe seizoen van Watersnoodmuseum. door Esme Soesman ouwerkerk - Nederland is veiliger dan ooit, maar dat is geen reden om achterover te leunen. Dijkgraaf J. Vos van Waterschap de Brabant se Delta greep de seizoensopening van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk zaterdag aan om Ne derland op te roepen alert te blij ven. „De wereld verandert. Het klimaat verandert. We verstenen in een denderend tempo." Tel daar moge lijk bijkomende elementen als hef tige regen en springtij bij op en je kunt te maken krijgen met een sa menspel van factoren met dramati sche afloop. Dat laatste was in 1953 het geval. Destijds telde Nederland 2600 wa terschappen. De watersnoodramp had veel te maken met storm en springtij. „Maar had het misschien ook te maken met hoe we het dijk- beheer toen georganiseerd had den?", hield Vos zijn toehoorders in het Ouwerkerkse caisson voor. De Ramp was in ieder geval aanlei ding om het dijkbeheer 'op te scha len'. Met de 26 huidige waterschap pen als resultaat. Vos was naar Schouwen-Duive- land afgereisd om de expositie De watersnood in West-Brabant te ope ras De opening van het Watersnood- museum werd door de West- Bra bantse dijkgraaf benut om Neder land te waarschuwen alert te blij ven op mogelijke rampen. nen. De Ramp is niet uitsluitend een Zeeuwse aangelegenheid ge weest, maar heeft ook Zuid-Hol land en - in dit geval - West-Bra bant getroffen. Dat wordt onder meer geïllustreerd met een uitge breid foto-overzicht van de getrof fen dorpen en een (door Atske Warnaar gemonteerde) compilatie van filmbeelden die door de heer Francois in het West-Brabantse rampgebied gemaakt zijn. Ook nieuw is de door Co de Jonge gemaakte maquette van de uitbrei dingsplannen van het Watersnood museum. Door de drie overige caissons bij het huidige museum te betrekken, kan er aandacht wor den besteed aan bijvoorbeeld nieu we ontwikkelingen op waterbe- heergebied. Het museum wil doel bewust meer zijn dan alleen een op Zeeuws verleden gerichte orga nisatie. Getuige ook de insteek van deze wisselexpositie. Met onder meer speciale lespakketten en een wedstrijd worden scholen geprik keld om het museum te bezoeken. Meer informatie: www.watersnood- museum.nl. Thoolse familie maakt zich ernstige zorgen over lot Nadira (17). Zes bedrijven openen de deuren bij Kom in de Kas in Sirjansland. door Esme Soesman sirjansland - Van clown tot skim- mia en van kettingbaan tot gefri tuurde aubergine. Achter het glas van Sirjansland ligt een wereld vol verrassingen verborgen. In het ka der van Kom in de Kas lieten zes ondernemers zaterdag hun bedrijf aan het publiek zien. Okay, die clowns lopen normaal gesproken niet rond. Maar dan blijft er nog altijd voldoende over om je te verbazen. Zoals die 393 meter lange kettingbaan die de komkommers bij de firma Van Dij- ke van achter uit de kas naar de sorteermachine voert. De machine pakt de kratten eraf waarna het ge was gesorteerd wordt, legt vakan tiekracht René de Vlieger uit. Moeilijk je te concentreren, in een ruimte waar een frisse geur van (ook al zo verrassend) diverse kom kommerhapjes opstijgt. Bij auber ginekwekerij Van Duijn is dat niet anders. Leonard Biemond en Erlin Louwerse van cateringbedrijf de Vier Jaargetijden laten zien hoe makkelijk het is om iets lekkers te maken van spul dat hier groeit. Er wordt geroerbakt met eigen groen ten. Schijfjes aubergine in een bier- beslagje doen het ook visueel nog eens hartstikke goed. Dat laatste geldt eveneens voor al het moois waarmee de kassen van de gebroeders Steenpoorte zijn ge vuld. Van kleurrijke camelia's tot de stijlvol ogende skimmia there- Behalve genieten van lekkere hapjes viel er ook heel wat te le ren in de kassen. Aan kinderen werd dan ook in het bijzonder aandacht besteed. za; een 'uitvinding' van het bedrijf in Sirjansland. „Je leert hier heel wat", constateert het echtpaar Van Tol uit Axel, dat gedreven door zijn tuinderspassie op de kassen af komt. „Voor kinderen is het ook in teressant. Die worden tegenwoor dig, met die computers, zo dom ge houden. Hier kun je tenminste zien hoe iets groeit." Leo Steenpoorte heeft wat dat be treft zijn best gedaan. Op alle 31 scholen op Schouwen-Dui- veland heeft hij plantjes bezorgd (3500 in totaal) om de kinderen op de open dag te attenderen. Het heeft Lennart (9) en Martijn (10) van den Houten van de Johan Louis de Jongeschool uit Zierikzee op het idee gebracht de kassen te bezoeken. Al is die wereld, met een vader die doceert op de landbouwschool in Sommels- dijk, voor hen niet helemaal nieuw. zierikzee - Met twee complexe oefeningen op het terrein van Zeelandia in Zierikzee zijn zater dag de eerste ABWC -wedstrijden (algemeen brandweerwedstrijd comité) van dit seizoen in Zeeland van start gegaan. Op de 112-baan werd de groep Terneuzen eerste. Een tweede en derde plaats werden respectievelijk door de Brabantse ploeg Bavaria en de groep Zuiddorpe in de wacht gesleept. In de klasse TAS-HD werd groep Wemel dinge nummer een, gevolgd door Kapelle en de Brabantse groep Oeffelt. foto Marijke Folkertsma tholen - De zeventienjarige Nadi ra El-jilali uit Tholen is, ondanks twee tips, nog niet terecht. Het meisje vertrok donderdagochtend van huis naar school in Bergen op Zoom, maar daar is ze niet aange komen. Nadira is wel gezien op het station in Bergen op Zoom, waar ze met enkele tassen van plan leek op de trein te stappen. De familie van Nadira maakt zich ernstige zorgen over de tiener. Ze heeft de verstan delijke vermogens van een kind van acht jaar, en dat maakt het meisje erg kwetsbaar. Na de ver spreiding van haar signalement heeft de politie twee tips onvan- gen. Die worden momenteel on derzocht. Nadira is 1,66 lang en ze draagt haar bruine, kroezende haar kort. Ze heeft bruine ogen en volle lip pen. Op het moment van haar ver dwijning droeg ze een zwarte jas en een groene pantalon. Haar le ren laarzen zijn zwart tot onder de knie. Wie het meisje heeft gezien wordt verzocht de politie te bellen: 0900-8844. VLISSINCEN - Aan de Kommedijk in Vlissingen is zaterdagavond in de loop van de avond een gepar keerde auto gestolen. Veel plezier heeft de dief er echter niet van ge had, want rond tien uur diezelfde avond botste hij er in de Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen mee op een voorganger. Na de aanrij ding reed de autodief hard achter uit en raakte hierbij drie gepar keerd staande auto's, stapte hij uit en rende weg in de richting van Cinecity, de auto achterlatend. 100% natuurlijke materialen... paardenhaar, linnen en wol since 1852 Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65