Zeeland Voedselhank gaat meer doen No-House-Party brengt veel moois Belasting van waterschap gespreid betalen Veelzijdige leden van Idon! zijn niet te stuiten pzc Maandag 2 april 2007 I 1 5 Nieuw bestuur aast op meer sponsors en bekendheid bij boeren. door Esme Soesman zierikzee - De Voedselbank Schou- wen-Duiveland heeft een nieuw bestuur. Het nu anderhalf jaar oude initiatief gaat op dezelfde voet verder, maar wil in de toe komst wel verbreding. Gedacht wordt aan voorlichting op scho len. Ook wordt gestreefd naar uit breiding van sponsors en een gro tere bekendheid onder boeren. Dat laatste maakt het mogelijk met een ruimer aanbod richting af nemers over de brug te komen, schetst Mirjam [umelet uit Nieu- Workshops en optredens op jaarfeest van Tak 'N Djola. door Esme Soesman RENESSE - „Ba-lé-ko. Kon-naaaaaa. We gaan niet schreeuwen. Nee, niet knijpen." Wie dacht een re laxt Afrikaans workshopje te gaan volgen zaterdag tijdens de No-Hou- se-Party van Tak 'N Djola had het mis. Er wordt gewerkt, met in meerdere opzichten mooi resul taat. Kitty Heye uit Noordwelle: „Ik heb het nu definitief besloten: ik ga op djembéles." Ze zegt het stellig, nog naglunde- rend van de grote ontlading. Er is in het Renesser dorpshuis de hele middag geworkshopt, onder bezie- werkerk. Op dit moment worden op Schouwen-Duiveland wekelijks zo'n vijftig pakketten verstrekt. Met daarin houdbare producten, die - via Middelburg - uit Rotter dam worden aangevoerd. Niet- houdbare etenswaren (brood, fruit en groenten) komen van leveran ciers uit de buurt. Ook op scholen wil de Voedsel bank aan de weg timmeren, om kinderen bewust te maken van het fenomeen voedselbank. „Dit gaat ook over het gegeven dat din gen niet op de grote hoop moeten worden gegooid, terwijl er aan de andere kant mensen zijn die iets heel hard nodig hebben." Jumelet vormt met man Jacques, het echtpaar Gerard en Irina Knep- lende leiding van de leden van de groep Idon!, een Afrikaanse zang-, dans- en percussiegroep uit Neder land. Deelnemers kunnen wat soorten workshops betreft met lijf, stem of handen vele kanten op. Met als moment suprème de presentatie 's avonds voor pu bliek. Ietwat onwennig beroeren de be ginnende djembéspelers hun trom, om aangespoord door Patty Bellel allengs in het ritme te ko men. De balafoon is voor alle deel nemers nieuw, maar wordt (voor al) door ervaren handen bespeeld. Dus lukt het Tak 'N Djolaman Rob van den Hoek zelfs om er een solo'tje tegenaan te gooien. Janine Wiehager krijgt de deelne mers aan de dansworkshop stuk per uit Brouwershaven en 'oud-ge- diende' Addie van de Meide het nieuwe bestuur van de Voedsel bank Schouwen-Duiveland. Zij vol gen Han en Hanneke van Iwaar- den op, die naar Walcheren verhui zen. Dit Zierikzeese tweetal richt te de organisatie eind 2005 op. Dat bleek meteen al geen overbodige luxe te zijn. Bij de eerste uitgifte gingen 21 voedselpakketten de deur uit. „Ik denk dat we de bevol king een beetje wakker hebben ge schud. Er wordt al snel gedacht: Oe Voedselbank Schouwen-Dui veland gaat, na het vertrek van de oprichters, op dezelfde voet verder. Wel wordt aan een grote re naamsbekendheid gewerkt. voor stuk in de Afrikaanse mode; je zou de omringende Zeeuwse klei haast vergeten. Jolanda Peters werkt met haar zan gers in anderhalf uur tijd drie stuk ken door. „Probeer die tekst maar eens na te doen", wijst ze het pu- 'lk vond dat Afrikaanse ritme altijd al wat, maar je moet toch een drempel over' bliek op het huzarenstukje dat de workshoppers leveren. „Ik heb nog nooit van mijn leven gezon gen, maar dit is heerlijk", zegt Heye enthousiast. Na dit jaarfeest van Tak 'N Djola is ze om. „Ik vond dat Afrikaanse rit- dat is alleen maar in de grote stad", benoemt Han van Iwaarden het grote winstpunt van het werk dat hij met zijn vrouw verzet heeft. Zelfheeft hij geleerd dat de nood zaak van een voedselbank niet al leen een kwestie is van geld, maar ook van mentaliteit. Van Iwaarden haalt hard uit naar de consumptie maatschappij, waar banken jonge ren van achttien al een creditcard aanbieden. „Mensen willen té veel, té direct. Ze leven vaak op het randje. Verandert er dan iets, dan val je er overheen." Dat maakt de voedselbank niet minder nood zakelijk. „Het gaat ons niet om hoe het komt, maar wat er nodig is. Dat is van belang." me altijd al wat, maar je moet voor jezelf toch een drempel over." Die drempel is halverwege de No-House-Party geslecht. „Dat zin gen kan hier niet in de buurt, an ders zou ik dat zeker gaan doen. Maar ik ga nu wel echt op djembé les." De leden van Tak 'N Djola laten horen wat het resultaat daarvan kan zijn. Met opwekkende ritmes maar ook met het ingetogen Lisa. Dat nummer werd speciaal ge speeld voor Willem van Anraad, die onlangs uit de groep is gestapt. Van Anraad haalde de percussie achttien jaar geleden naar Schou wen-Duiveland met de oprichting van Tak 'N Djola. Daarvoor werd hij zaterdag door zijn muziekvrien- den in het zonnetje gezet. Schouwen-Duiveland eerste met koersbal zierikzee - Het eerste team van de Koersbalclub Schouwen-Duive land 2000 heeft de eerste prijs weg gekaapt in de onlangs gehouden mini-koersbalcompetitie. Verspreid over drie speelmiddagen gingen koersballers van verschillen de clubs de strijd met elkaar aan. Anbo Ouwerkerk werd daarin tweede. KBV Oosterland sleepte de derde prijs in de wacht. De or ganisatie van de competitie was in handen van de Koersbalclub Schouwen-Duiveland. Koperensemble treedt op tijdens paasdienst renesse - Het Schouws Koperen semble treedt op tijdens de paas dienst op eerste paasdag in de Jaco- buskerk in Renesse. Dit onder lei ding van Henk Blom staande or kest begeleidt verschillende gezan gen-, maar treedt daarnaast ook nog afzonderlijk voor het voet licht. Er worden drie arrangemen ten gespeeld van Blom, waaronder I don't know how to love him uit Jesus Christ Superstar. De dienst be gint om 9.30 uur. WD-Statenlid houdt zich aan belofte nieuwerkerk - WD-Statenlid Car- la de Paepe gaat morgen sporten met Andy Pholsoongnern bij Stu dio Fit in Nieuwerkerk. De Paepe maakt daarmee een belofte waar die zij, vóór de verkiezingen, heeft gedaan tijdens een door MEE Zee land georganiseerd debat. Eén van de punten waarover is gesproken, is sport voor mensen met een be perking. De Paepe nodigde Pholsoongnern toen uit een keer samen te sporten. Voor tweede maal brand in schuurtje zierikzee - In De Huijbertstraat in Zierikzee is gisteravond een schuurtje afgebrand. Vermoed wordt dat er sprake is van brand stichting. Het is voor de tweede keer in kor te tijd dat er brand in de schuur heeft gewoed. De blusploeg Zierik zee kreeg om kwart voor tien de melding. Ook de politie kwam ter plaatse. Het gaat om een vrij staand schuurtje. De woning liep geen gevaar. middelburg - Eigenaren van hui zen en bedrijfsgebouwen mo gende belasting aan het water schap Zeeuwse Eilanden voortaan in meer dan twee termijnen beta len. Dat zal overigens alleen gaan gel den voor individuen, niet voor rechtspersonen als vennootschap pen. Ingezetenen mogen al in zes termijnen betalen, als ze daarom vragen. Als de algemene vergadering van het waterschap op 18 april met de wijziging instemt, gaat de uitgebreide regeling voor ge spreide betaling met terug werkende kracht invanaf 1 januari in. RENESSE - Ze waren niet tot bedaren te brengen, best valt te importeren. Dus werd er zaterdag in rende - groep Idon! reizen met enige regelmaat De veelzijdige leden van de Afrikaanse dans- en het - Afrikaans aangeklede - dorpshuis van Renes- naar West-Afrika om inspiratie op te doen en om percussiegroep Idon! lieten de bezoekers van het se gemusiceerd en gedanst in een niet aflatend met nieuwe ritmen, danspatronen, liedjes en stof- jaarfeest van de Zeeuwse percussiegroep Tak 'N tempo. fen huiswaarts te keren. Djola horen, zien en voelen dat Afrikaans vuur De leden van de - vanuit Zuid-Nederland opere- foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63