Het is eigenlijk een soort topsport Alertheid op klimaat blijft nodig Dorpsstraat Heinkenszand kan veiliger Probeer maar eens wakker te blijven s in een échte Hastens! Hastens 7^ BPZC Maandag 2 april 2007 1 7 Borsselse techneuten bereiden zich voor op zonnebootrace. door Luc Oggel BORSSELE - Het ontwerp is eigen lijk nog top secret. Maar omdat een beetje publiciteit nooit weg is, wil len Ard (17) en Marius (24) Kot en hun vriend Hans Nieuwenhuijse (18) uit Borssele best een tipje van de sluier van hun 'project' oplich ten. Dat project is de bouw van een zonneboot, waarmee ze in juni meedoen aan de Zeeuwse Zonnebootrace op het Kanaal door Walcheren. Over één ding doen ze niet geheimzinnig: ze wil len winnen. In de voormalige brandweerkazer ne in hun woonplaats werkt het drietal al maanden koortsachtig aan hun strijdwapen. De techneu ten willen namelijk optimaal aan de start verschijnen. „Hóe kunnen we natuurlijk niet precies vertel len, want dan snijden we onszelf in de vingers", zegt Marius. „Het komt erop neer dat je snelheid af hankelijk is van je ontwerp." Het drietal wil niet alleen winnen, maar als het even kan ook de top snelheid van vorig jaar, 7,5 kilome ter per uur, verbeteren. Een gegeven is dat de deelnemers gebruik moeten maken van zon- ne-energie om hun boot te laten varen. Daartoe heeft de organisatie zonnepanelen verstrekt, die op de boot gemonteerd worden. Zo'n pa neel kost overigens een lieve duit; zeshonderd euro per stuk, per boot worden er vier gebruikt. Ard: „Het principe is simpel. De pane len geven energie door aan de ac cu, die tevens als buffer fungeert als er wat minder zon is. De accu drijft de elektromotor weer aan." Toch komt er nog heel wat meer bij kijken, weet het trio. „Innova tie als topsport", citeren ze Wub- bo Ockels, die vorige week een le zing gaf over dat onderwerp in de Zeeuwse Bibliotheek. De heren waren, als echte techniekliefheb bers, uiteraard aanwezig. De boten mogen hooguit zes me- 'Het komt erop neer dat je snelheid afhankelijk is van je ontwerp' ter lang zijn. De Borsselse boot overschreed die lengte, er moest een stukje aan de achterkant af Het gat is dichtgemaakt met Epo- xy, een goedje dat ook wordt ge bruikt voor kogelvrije vesten. Het geeft aan dat er niets aan het toe val wordt overgelaten. Hoewel de wedstrijd pas over tien weken is, waren de bootbouwers even bang dat ze in tijdnood zouden komen. „De schroef en de motor lieten op zich wachten. We willen de boot vier weken van tevoren klaar heb ben, zodat we nog kunnen proefva ren." Het werk aan de boot kost tijd, maar ook geld. „We hebben be hoorlijk wat sponsors, maar we zijn bijna door ons budget heen", zegt Ard, enigszins beschaamd. „We kunnen nog wel een eurootje of duizend gebruiken." De zonnebootrace wordt dit jaar voor de derde keer gehouden, op 14,15 en 16 juni. Er hebben zich 32 teams opgegeven, die in vier klas sen strijden: standaard, A, B en de open klasse. Het Borsselse AMK Solar Team doet mee in de stan daardklasse. Dorpsraad presenteert werkplan voor de jaren 2007-2010. HEINKENSZAND - De dorpsraad van Heinkenszand houdt dinsdag 17 april de jaarlijkse dorpsvergade ring. Centrale vraag tijdens de bij eenkomst: 'Moet de Dorpsstraat op de schop?' Ook wil de dorps raad bekijken of er JOP's bij moe ten komen. Steeds meer groepjes jongeren willen een container als ontmoetingsplaats. De vraag over de Dorpsstraat komt naar voren in het werkplan voor de jaren 2007-2010. De raad presenteert dat plan tijdens de ver gadering. Uit een onderzoek van Scoop, dat vorig jaar gehouden werd, bleken de inwoners van Heinkenszand helemaal niet blij met de Dorpsstraat zoals die uit het Masterplan Heinkenszand is gekomen. De inwoners vinden dat er nog steeds te hard wordt gereden, dat het een éénrichtingsweg zou moe ten zijn en dat er veel meer par keerplaatsen nodig zijn bij De Stenge en de Rabobank. luist in die openbare ruimte, indertijd het pièce de résistence van het Master plan, voelen Heinkenszandtenaren zich niet veilig. Bijeenkomsten voor COPD-lijders in Goes GOES - De afdeling longziekten van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes houdt vanaf woensdag 11 april elke maand een lotgenotenbij- eenkomst voor mensen met CO- PD (chronische bronchitis en lon gemfyseem). De bijeenkomsten worden elke tweede woensdag van de maand gehouden, behalve in de maanden juni, juli en augus tus. Meer informatie via 0113 - 403389. Leo's Kindersjoo in De Meulviet in Tholen THOLEN - In zaal Meulvliet in Tho len is op 11 april Leo's Kindersjoo te gast met een poppenkast, een quiz, memory, vier op een rij en een goochelshow. Jarige kinderen, die bij Leo's Kindersjoo komen feesten, mogen gratis naar binnen. Toegangskaarten zijn te koop bij de VW in Sint Maartensdijk. De show begint om 14.30 uur. Meer informatie via www.leoskin- dersjoo.nl Dijkgraaf Vos opent nieuwe seizoen van Watersnoodmuseum. door Esme Soesman OUWERKERK - Nederland is veiliger dan ooit, maar dat is geen reden om achterover te leunen. Dijkgraaf I. Vos van Waterschap de Brabant se Delta greep de seizoensopening van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk zaterdag aan om Ne derland op te roepen alert te blij ven. „De wereld verandert. Het kli maat verandert. We verstenen in een denderend tempo." Tel daar mogelijk bijkomende elementen als heftige regen en springtij bij op en je kunt te maken krijgen met een samenspel van factoren mét dramatische afloop. Dat laatste was in 1953 het geval. De Watersnoodramp had veel te maken met storm en springtij. „Maar had het misschien ook te maken met hoe we het dijkbeheer toen georganiseerd hadden?", hield Vos zijn toehoorders voor. Vos was naar Schouwen-Duive- land afgereisd om de expositie De watersnood in West-Brabant te ope nen. De ramp is niet uitsluitend een Zeeuwse aangelegenheid ge weest, maar heeft ook Zuid-Hol land en - in dit geval - West-Bra bant getroffen. Dat wordt onder meer geïllus treerd met een uitgebreid fo to-overzicht van de getroffen dor pen en een (door Atske Warnaar gemonteerde) compilatie van film beelden die door de heer Francois in het West-Brabantse rampge bied gemaakt zijn. Ook nieuw is de door Co de Jonge gemaakte maquette van de uitbrei dingsplannen van het museum. 100% natuurlijke materialen... since 1852 Hans Nieuwenhuijse en Marius en Ard Kot (vlnr) sleutelen aan hun zonneboot. Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61