Binnenland Consumentenbond laakt energiefusie Huishoudens zouden te veel betalen voor gas Senaat voert debat over regeringsverklaring Protest tegen weigerambtenaren Fraude wordt steeds lastiger Caravan sneller 4 Maandag 2 april 2007 PZC Samengaan Nuon en Essent zou leiden tot hogere rekening. door Henk van Lierop DEN HAAG - De Consumenten bond heeft grote moeite met de voorgenomen ftisie van de energie bedrijven Nuon en Essent. Dit blijkt uit een brief die de vertrek kende directrice van de bond, K. de Jonge, heeft gestuurd aan minis ter Van der Hoeven van Economi sche Zaken. De Consumenten bond vreest dat door de ftisie het systeem om de transportkosten van gas en stroom in de hand te houden, niet meer zal werken. De Tweede Kamer heeft morgen een overleg met de minister over de energiebedrijven. Een kwart tot een derde van de energierekening van de consu ment bestaat uit de kosten van transport en distributie, de rest van de rekening wordt bepaald door de prijzen van gas en stroom. Sinds de regulering van de trans portkosten in 2000 werd inge voerd, is daardoor 1,9 miljard euro aan kosten bespaard, berekende de toezichthouder van de energie markt, Dte, in februari. Eerder be rekenden deskundigen in 2005 dat de regulering toen had geleid tot een tariefdaling van 12 procent voor de consument. Als het gaat om de prijzen van gas en stroom, dan kan de consument kiezen uit aanbieders, maar de con sument kan niet kiezen op welk netwerk die is in aangesloten. Om de energiebedrijven toch aan te zetten tot lagere prijzen voor trans port en distrubitie, is gekozen voor een tariefsysteem, waarin toch concurrentie ontstaat tussen De Consumentenbond vreest dat door een fusie van Nuon en Es sent de transportkosten van gas en stroom stijgen. Hierdoor zou den de klanten duurder uit zijn. DEN HAAG - De verzekerings branche pakt fraude harder aan. Hiertoe is het Centrum Bestrij ding Verzekeringsfraude (CBV) op gericht Dat meldde het Verbond van Verzekeraars zaterdag. De huidige pakkans van 1 procent moet vertienvoudigd worden en de jaarlijks geclaimde schade van 1 miljard euro moet omlaag. Dat be tekent onder meer dat er meer aan dacht komt voor zaken die tijdens vakanties worden gedeclareerd, zo als verloren of gestolen camera's. De verzekeraars willen zeker een verdubbeling van de 'fraudegede- tecteerde' bedragen. „Als de ge claimde schade flink omlaag gaat, kan de premie ook omlaag", zei L. de Boer van het Verbond voor Ver zekeraars. Het CBV zal intensief samenwer ken met justitie en wil een lik-op-stukbeleid invoeren. Gepak te fraudeurs kunnen zich dan acht jaar lang bij geen enkele maat schappij verzekeren. Het doel van de verzekeraars is dat in 2008 alle maatschappijen een volwaardige fraudeafdeling hebben. bedrijven. Door de ftisie van Nuon en Essent zal een onderne ming ontstaan met bijna vijf mil joen klanten, ofwel van een om vang die het gemiddelde van de sector zo sterk bepaalt, dat dè prijs regulering onderuit wordt ge haald. PvdA-Tweede Kamerlid Crone zal dit morgen in het overleg met de minister aan de orde stellen. Hij is kritisch over de ftisie. De Eerste Ka mer nam in november vorig jaar de splitsingswet aan, die moet waarborgen dat de distributienet werken van de energiebedrijven in handen blijven van de overheid en dat zij concurrerende aanbieders van gas en stroom toelaten op de leidingen naar de verbruikers. De Nederlandse Mededingingsau toriteit moet zich nog uitspreken over de ftisie. Waarschijnlijk zal die daaraan de voorwaarde verbin den dat een deel van het klanten bestand en van de productiecapaci teit moet worden afgestoten. AMSTERDAM - De maximumsnel heid voor auto's met caravans en aanhangers zou op de Nederland se snelwegen omhoog moeten van 80 naar 90 of 100 kilometer per uur. Dat vinden de ANWB, Bovag, ondernemersorganisatie FOCWA, verladersorganisaties EVO en TLN en de KCI (caravanfabrikanten en -importeurs). Vrachtwagens rijden vaak achter langzaam rijdende ca ravans, die ze niet mogen inhalen. Als de maximumsnelheid voor ca ravans omhoog gaat, dan zorgt dat voor een betere doorstroming, minder hinder en minder agressie tussen de verschillende weggebrui kers, schrijven de zes organisaties aan de minister van Verkeer. Toenmalig minister Peijs zegde de Kamer vorig jaar nog een onder zoek toe naar de gevolgen van het opschroeven van de snelheid. AMSTERDAM - Homofielen houden bij het homomonument in Amsterdam een protest tegen ambtenaren die weigeren homohuwelijken af te sluiten. Cisteren was het precies zes jaar geleden dat het huwelijk werd openge steld voor paren van gelijk geslacht. Twee lesbische dames nemen duidelijk stelling bij het protest op de Westermarkt. foto Evert Elzinga/ANP Eerste Kamer houdt voor het eerst in haar geschiedenis dit debat. door Wierd Duk DEN HAAG - De Eerste Kamer houdt morgen, voor het eerst in haar geschiedenis, een debat over de regeringsverklaring. Die werd vorige maand door premier Bal kenende (CDA) in de Tweede Ka mer afgelegd. Het debat is een 'uni cum'. Als enige fractie in de Se naat ziet het CDA er geen heil in. Fractievoorzitter Werner: „Wij zijn het er allemaal over eens dat de Eerste Kamer niet gehouden is aan het regeerakkoord. Dan is het raar dat wij er wél over gaan pra ten." Werner bekent 'geen idee' te hebben wat hij van het debat moet verwachten. „Het is best ver warrend. Er is geen enkele afstem ming geweest. Ik ga in de acht mi nuten spreektijd die ik heb nog maar eens de positie van de Eerste Kamer uitleggen." Volgens WD-fractievoorzitter Rosenthal is de reden dat het de bat is aangevraagd simpel. „Omdat het kabinet semi-demissionair was, hebben wij het afgelopen jaar afgezien van de Algemene Be schouwingen. In ruil daarvoor houden we nu een kort debat over de regeringsverklaring. We heb ben daarbij ook laten meewegen dat we sinds november in de Se naat met de handen over elkaar zit ten. Nu zijn er weer die honderd dagen, waarin het kabinet kennis wil nemen van wat er speelt in het land. Dan komt Prinsjesdag en zit ten we mogelijk tot 2008 duimen te draaien. Terwijl we merken dat er vanuit Brussel wel veel langs komt." Werner denkt dat er een zekere mate van ijdelheid meespeelt bij sommige Eerste Kamerleden. „Ik denk dat een aantal hun positie wat interessanter wil maken in de ogen van de burgers." W* ^et debat over de regeringsver- klaring is een 'unicum'. Voorzit ter Werner van de CDA-fractie in de Senaat moet er echter niets van hebben. 1 PAAR GAAT cnze, W/MST.1 Prof. Van Putten stelt dat gasmeters in huizen onnauwkeurig meten. EINDHOVEN - Nederlandse huishou dens betalen te veel geld voor hun gas, omdat de gasmeters in wonin gen onnauwkeurig meten. De ap paraten kunnen ongeveer 5 pro cent afwijken. Staat de meter op een plek waar het warmer is dan 7 graden Celsius, dan loopt het ver schil nog harder op. Dat heeft prof A. van Putten zaterdag ge zegd naar aanleiding van de uit komsten van een onderzoek van zijn onderzoeksbureau AnMar. Minister Van der Hoeven van Eco nomische Zaken zegt dat het gaat om een 'oud verhaal'. In het radio programma Kamerbreed zei de CDA-bewindsvrouw dat in de prijsstelling rekening wordt gehou den met dit verschijnsel. Niette min wil zij nader onderzoek. Zij denkt dat de resultaten daar van een rol kunnen spelen bij het plaatsen van de 'slimme meters', die de komende jaren de bestaan de meters gaan vervangen. Daar toe is eerder besloten. Hoogleraar Van Putten zegt dat de huidige gasmeter ontwikkeld is in 1843 en daarna niet meer verbe terd. De bijbehorende meetmetho de is dus ook achterhaald, stelt Van Putten. Volgens hem innen gasleveranciers daardoor circa 350 miljoen euro te veel. Gasmeters in woningen zouden onnauwkeurig meten, waardoor mensen te veel betalen. Minister Van der Hoeven zegt dat het gaat om een 'oud verhaal'. Brancheorganisatie EnergieNed be vestigt dat de gasmeters tempera- tuurgevoelig meten. De vastgestel de norm van 7 graden is echter niet onredelijk, stelt een woord voerder. „We nemen de tempera tuur van de grond, omdat gas door de grond vervoerd wordt. Veel mensen hebben de meters op koe le plekken in huis hangen. Daar naast gebruiken huishoudens het meeste gas in de koude maanden." Volgens de wet mag een gasmeter meerdere procenten afwijken. „Daar schrokken we van. De norm ligt zelfs nog hoger, waardoor men sen meer en meer betalen", zegt Van Putten. Volgens EnergieNed is dit geen probleem, omdat een eventueel te kort of teveel aan gas verrekend wordt op de totaalprijs van het gas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4