Beschermt vitamine D tegen kanker? PZC Maandag 2 april 2007 45 Genoeg vitamine D en dagelijks een kwartiertje in de zon toeven: meer is niet nodig om een drastische afname van borst- en darmkanker te bereiken. Dat beweren althans Amerikaanse onderzoekers. Hebben ze gelijk? door Will Gerritsen foto's ANP Dagelijks 625 gram ge rookte makreelfilet. Of een supplement met 50 microgram vi tamine D. En verder je tien tot vijftien minuten in een middagzonnetje koesteren. Zo zou je voldoende vitamine D kunnen opslaan om een hoge barrière op te werpen tegen twee veel voorko mende kankersoorten. Althans, dat betogen Amerikaanse onderzoekers. Ze hebben de kan kerkans berekend van mensen die weinig en die veel vitamine D bin nenkrijgen. Conclusie: het aantal gevallen van borstkanker bij men sen met een hoog vitamine D-peil vermindert met de helft. Nog mooier: het aantal gevallen van darmkanker neemt met twee derde af! Dat zijn opzienbarende cijfers. Zeker als je weet dat in Ne derland circa één op de tien vrou wen borstkanker krijgt en een op de negentien mensen darmkanker. Onderzoeker en medeauteur Ced- ric Garland van het Naval Health Research Center in San Diego is laaiend enthousiast over de bevin dingen, zo blijkt uit zijn toelich ting aan deze krant. „Een dergelij ke vermindering van kankerrisi co's is zo groot dat die qua impact -na het stoppen met roken- op de tweede plaats staat." En, meent Garland: „Vitamine D kan een vol gende enorme stap in de kanker preventie zijn." De onderzoekers, van wie de mees ten werkzaam zijn aan het Moores Cancer Center (Universiteit van Californië, San Diego), stelden in hun studie het gehalte aan vitami ne D in het bloed vast bij 1760 vrouwen. Ze ontdekten dat de vrouwen met het laagste vitamine- peil de grootste kans op borstkan ker hebben. Daarentegen bleken de vrouwen met veel vitamine D uitgesproken zelden borstkanker te krijgen. Een halvering van het kankerrisico werd geconstateerd bij inname van 50 microgram vita mine D (ofwel 2000 IEInternatio nale Eenheden). Daarnaast is het nodig een kwartiertje de middag zon op te zoeken. Garland: „In Ne derland zal een hogere dosering nodig zijn om in de winter vol doende vitamine D binnen te krij gen." Het onderzoek is onlangs in het Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology verschenen. Soortgelijke resultaten vonden de onderzoekers bij darmkanker. Bij de toegestane veilige dosering van 50 microgram vitamine D per dag bleek het aantal gevallen van darm kanker met tweederde af te ne men, althans in een vergelijking met mensen met een zeer laag vita mine D-peil. Bij een wat lagere vi taminedosering nam het aantal darmkankergevallen met de helft af Deze studie werd gepubliceerd in de American Journal of Preventi ve Medicine. Bijzonder hoogleraar Gert- jan Schaafsma aan de Wa- geningen Universiteit noemt de resultaten van de twee studies 'veelbelovend', al voegt hij er meteen aan toe dat hij de studies nog niet helemaal heeft gelezen. Hij vindt verder dat we voorzichtig moeten zijn bij deze uitkomsten: de Amerikaanse we tenschappers hebben weliswaar een verband tussen vitamine D en kankerpreventie vastgesteld, maar dit is nog geen keihard bewijs. Dat kun je alleen maar vinden door langdurig verschillende groepen mensen vitaminesupplementen of wel nepvitamines te geven en de effecten daarvan af te wachten. De Amerikaanse onderzoeker Gar land kent de kritiek. „Dit soort stu dies is echter extreem duur en vreet tijd. De meeste duren wel twintig jaar voordat je een effect vindt. Daarom wordt deze re search niet gedaan. Een bepaald onderzoek, de US Women's Health Initiative, heeft na zeven jaar geen positief effect gevonden bij een dosis van tien microgram vitamine D. Dat is veel minder dan de dosering waarbij je kanker preventie mag verwachten. Toch werd een 40 procent lager risico op darmkanker gevonden in een vergelijking tussen vrouwen met een hoog en een laag gebruik van vitamine D." Hoogleraar epidemiologie Piet van den Brandt (Universiteit Maas tricht) is echter sceptisch, al erkent hij dat het lastig is om te reageren, „want ik heb de stukken nog niet kunnen lezen. De Amerikaanse wetenschappers scheppen te hoge verwachtingen." Hij vindt ook de vergelijking tussen méér vitamine D en stoppen met roken om kan ker te voorkomen mank gaan. „Een dergelijke mate van bescher ming is bij vitamine D absoluut niet te verwachten." Van den Brandt waarschuwt ervoor om zo maar overal vitaminepreparaten voor in te nemen. Beter is het vol gens hem om gezond te eten met veel vis, en te zorgen voor voldoen de lichaamsbeweging, het liefst in de buitenlucht. „In de buitenlucht wordt door zonlicht vitamine D gevormd in de huid. Bovendien kan voldoende lichamelijke activi teit het risico op zowel darmkan ker als borstkanker verlagen." Wat doet vitamine D? Volgens onderzoeker Cedric Garland kan vitamine D op minstens vier verschillende manieren kanker voorkomen. Vitamine D stimuleert de aanmaak van het eiwit e-cadherine dat op cellulair niveau ongeremde groei van 'buurcellen' voorkomt. Een hoog gehalte aan vitamine D houdt een normale, gezonde celdeling in stand. Vitamine D remt de vorming van bloedvaten in een tumor af en het vermindert de eigenschap van kankercellen tot uitzaaiing. De belangrijkste bron van vitamine D is zonlicht. Verder bevat vette vis zoals paling, zalm en makreel deze vitamine. Fabrikanten voegen aan margarine en halvarine vitamine D toe. Overigens benadrukken medici niet in de zon te bakken, omdat anders huidkanker dreigt. ALLEMENSEN Paris Hilton moet mogelijk de cel in Paris Hilton moet mogelijk ne gentig dagen de cel in. Het feest beest was eind februari aange houden omdat ze te snel en zon der licht reed in haar blauwe Bentley, terwijl haar rijbewijs was ingetrokken. De auto is in beslag genomen. De 26-jarige Hilton was al vaker aangehou den in de auto. Ze werd eerder veroordeeld voor roekeloos rijge drag en rijden onder invloed van alcohol. 'Moeder' claimt Michaels kinderen Een Britse vrouw die zegt de moeder te zijn van Michael Jacks- ons kinderen heeft bij een rech ter in Los Angeles een bezoekre geling geëist. Nona Paris Lola Jackson zegt de biologische moe der te zijn van Prince Michael (10). Paris (9) en Prince Michael II (5). Volgens Nona zouden zie kenhuisdocumenten bewijzen dat zij en niet Michael's ex-vrouw Deborah Rowe de ech ter moeder is. Nona beweert-dat Michael en Deborah hun huwe lijk nooit hebben 'geconsu meerd' en dat Deborah dus niet de moeder is. Nona eist ook nog dat zij Michaels landgoed 'Never- land Ranch' krijgt. Het is overi gens niet de eerste keer dat ze naar de rechtbank stapt. Rech ters wezen twee eerdere verzoe ken om een bezoekregeling af Een woordvoerder van noemde de actie van Nona 'bespottelijk'. Spanjaard uitgeroepen tot Mr World 2007 De donkerharige Spanjaard Juan Garcia Postigo (25) is zaterdag in China uitgeroepen tot Mr World 2007. De mooiste man van Brazi lië werd tweede, de Chinese in zending eindigde op de derde plaats. De Nederlander Quintin Colicchia eindigde als dertiende. De wedstrijd duurde 21 dagen. De deelnemers moesten onder meer over een catwalk lopen, bergen beklimmen, op fietsen sprinten en laten zien dat zij kunnen koken. Ook werden stijl, sterkte, doorzettingsvermogen, besluitvaardigheid en alertheid gemeten. Légion d'Honneur Nadine Gordimer De Zuidafrikaanse schrijfster Na dine Gordimer is zaterdag be noemd tot officier in de Légion d'Honneur, het Franse Erele- gioen. „Wij willen hulde brengen aan een symbolische figuur van de strijd tegen de apartheid", zei de Franse ambassadeur in Zuid-Afrika, Denis Pietton, tij dens een ceremonie in de Franse ambassade in Pretoria. Scotty in april op laatste ruimtereis De gewezen Star Trek-acteur Ja mes Doohan gaat op 28 april op zijn laatste ruimtereis. Dan wordt een gedeelte van de as van 'Scotty' met een raket de ruimte in geschoten. De van oor sprong Canadese Doohan ('Be am me up, Scotty!') die in juli 2005 op 85-jarige leeftijd over leed, heeft lang op zijn laatste ruimtereis moeten wachten. De lancering van een raket met aan boord as van Scotty stond al ge pland voor eind 2005, maar liep vertraging op door technische problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47