Anne Hartog spot Van de Ve Voetbalsters m 36 Maandag 2 april 2007 PZC VRAGEN AAN PATRICK DE GRAVE Tholenaar Patrick de Grave maakte zaterdag zijn debuut op Zeeuwse bodem als ploeglei der van wielervereniging Theo Middel kamp. Naam: Patrick de Grave Leeftijd: 32 Woonplaats: Tholen Beroep: kwaliteitscontroleur bij snoepjesfabriek in Roosendaal door Koen de Vries Hoe wordt iemand ploegleider „Drie jaar geleden werd ik door Heddie Nieuworp gebeld of ik hem wil de helpen. Ik heb toen de boot afgehouden. Afgelopen winter belde hij weer. Adrie Bruijnooge en Peter Mol zouden ook een paar koersen voor hun rekening nemen, ik heb ja gezegd, maar heb nu wel 42 wedstrijden in mijn agenda staan." De Omloop van de Braakman was een aparte wedstrijd. „Het was megazwaar wedstrijd. Na tachtig kilometer hadden er al zestig renners opgegeven. Dat maak je niet vaak mee. Aan het wedstrijdver loop was geen touw vast te knopen. Ik heb een paar keer gedacht dat de slag gevallen was, maar dan kwam alles weer bij elkaar. En toen de slag viel, zaten mijn renners net even achterin." ]e had met veel scenario's rekening gehouden, maar die zijn niet uitgekomen. „Dat klopt. Maar van de 46 finishers waren er twee uit onze ploeg. Dat viel uiteindelijk niet tegen. Het was jammer dat Dirk van Dam een slech te dag had. Uiteindelijk heeft alleen Jaco Wagenaar kunnen doen wat ge pland was, al zat hij in de tweede groep en niet in de eerste. Hij moest voor de laatste kasseistrook demarreren. Dat heeft hij gedaan." En hij heeft daarna stand gehouden. „Hij heeft ontzettend goed gereden. Hij is nog maar achttien jaar en eigenlijk mountainbiker. De laatste ronde heeft hij kilometerslang vlak voor de groep uitgereden met wind tegen. Dat is echt verschrikkelijk knap." Middelkamp is een ploeg met toekomst. „Als mijn jonge renners blijven wel. Bij Middelkamp krijgen de ren ners een trui en een broek. Andere ploegen betalen reiskosten, licen ties etcetera. Wij bieden een mooi programma. Dat werkt ook." Eindelijk is het dan zo ver: volgend seizoen is er een betaald voetbal competitie voor vrouwen. Weliswaar doen er nog maar zes teams mee, maar het be gin is gemaakt. Te laat voor mij, maar op tijd voor de nieuwe generatie. Dat dacht ik toen ik voorbij het trai ningsveld van De Meeuwen uit Zoutelande reed en heel wat meiden in de stromende regen een partijtje zag voetbal len. Ze trainden fanatiek alsof het die woensdagavond het mooiste weer van de wereld was. Zo gaat het natuurlijk vaker. Voorvechters, getalenteerden of lefgozers knokken voor ver andering, maar zullen zelf nooit de vruchten plukken van de veranderingen. Dat ge beurt in het klein en groot. Martin Luther King streed voor gelijke rechten voor zwart en wit, maar stierf te vroeg om te zien dat racis tische discriminatie steviger aangepakt wordt. Een groep Vlissingse skater- tjes streed voor een skatebaan in de buurt. Met kramp in hun buik klopten ze aan bij 'de hoge heren en dames van de gemeente'. Als deze jon gens groot zijn, zullen hun kinderen misschien om de hoek kunnen skaten. Voetbal was eens mijn leven. Ik wilde zo goed en zo hoog mogelijk spelen, maar dat viel in de beginjaren van het vrou wenvoetbal niet altijd mee. In elk team speelden een, twee en als je geluk had drie getal enteerden. De spelbepaalsters namen het team al pingelend op sleeptouw. Leuk was het wel, want we voetbalden, maar leuker werd het toen er vertegenwoordi gende teams kwamen. In het Brabants elftal stond ik tus sen meiden die allemaal kon den voetballen en tegenover meiden die dat ook al kon den. Voetbal werd ineens een teamspel. Van het Brabants team kwam het Nederlandse team. Het was in de jaren dat we in afge dankte, of afgekeurde Oranje shirtjes en broekjes van de ju nioren voetbalden. Het maak te niet uit, we speelden wel mooi tegen Duitsland, België, Italië, Portugal, Frankrijk en Engeland. Een groep enthousiaste inter nationals trok het land in om reclame te maken voor vrou wenvoetbal. Ik herinner me de volle kantines met veel si- garenrokende bestuurders die meeknikten dat vrouwen kon den voetballen. Maar de overtuiging ontbrak. Vrouwenvoetbal, zo werd ge dacht, is niet meer dan een oprisping. Het tegendeel is be wezen. Heerlijk voor de mei den van De Meeuwen, die voor mij symboliseren dat de promotie voor vrouwenvoet bal zin heeft gehad. Edith Ramakers door Koen de Vries Renner uit Giessendam wint zware Omloop van de Braakman. PHILIPPINE - De Omloop van de Braakman was zaterdag de zwaar ste in jaren. Maar wie vooraf dacht dat de uitblinkers de longen van een paard en het hart van een leeuw moesten hebben, kwam be drogen uit. Het bewijs: winnaar Arne Hartog en beste Zeeuw Mare Blok hadden nog nooit zo weinig getraind als dit voorjaar. Het was een verbazingwekkende overeenkomst, waar na afloop nie mand een verklaring voor had. De wind bües zaterdag hard (kracht 5) en uit een ongewone richting (noord-oost) over het loodzware parkoers rondom Philippine. Al na een paar kilometers spatte het pe loton uiteen, als opmaat van een koers waarin de renners nooit rust zouden krijgen. In zo'n wedstrijd zouden toch alleen de allerbesten vooraan kunnen blijven? Natuurlijk reden de besten voor aan. Job Vissers bijvoorbeeld, de nummer twee van de eerste wed strijd voor de clubcompetitie, de Ronde van Zuid-Holland. En Ar thur Farenhout, twee jaar geleden nog nationaal kampioen bij de eli terenners zonder contract. Ook de Zeeuwen Jaco Wagenaar, Paul Jere- miasse, lohn den Engelsman en Niek Rentmeester waren de hele dag sterk en hoorden bij de slechts 46 finishers uit het veld van 130 deelnemers. Maar zij waren niet alleen. Arne Hartog, die na 140 kilometers de Mare Blok finisht als tiende en is de beste Zeeuw. „Ik heb slecht overwinterd, ben ziek geweest en zet hier mijn beste prestatie neer uit mijn carrière." 1 de Ven zat helemaal stuk na zijn Grand Prix-debuut in Valkens- foto Ruben Oreel Vlissingse motorcrosser maakt GP-debuut, maar loopt WK-punten mis. door Rudy Boogert VALKENSWAARD - Rinus van de Ven hield zich lang groot, maar een kwartier na de finish kwamen de tranen alsnog. De achttienjari ge motorcrosser uit Vlissingen zat gisteren in zijn debuut-Grand Prix in Valkenswaard twee keer heel dicht bij zijn eerste WK-punten. Het mocht echter niet zo zijn. Toen Van de Ven zich weer her pakt had, probeerde hij zijn teleur stelling onder woorden te breng en. „De laatste tijd heb ik super- hard getraind. Elke dag. Ik heb Hij had weliswaar nog niet al te veel kilometers in de benen, maar finishte als eerste in de Omloop van de Braakman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38