Theo Bos is een uitzonderlijke kampioen Sluipmoordenaar Li Jiao grijpt Europese titel Boonen en Freire in bloedvorm Djokovic en Williams winnen in Miami 30 Maandag 2 april 2007 PZC Sportman van het Jaar prolongeert sprinttitel op WK in Mallorca. door Edward Swier PALMA DE MALLORCA - Ze mogen proberen kameraden met hem te worden, maar Theo Bos zal altijd afstand houden. „Ik heb constant een masker op." Want, in zijn ogen mag dan iedereen kwetsbaar zijn, het is niet de bedoeling dat een ander zijn zwaktes leert ont dekken. Op Mallorca lukte het de interna tionale sprintelite in ieder geval nog niet hem te doorgronden. Bos prolongeerde zijn wereldtitel sprint. „Maar voor Peking ben ik nog niet helemaal klaar." Vraag hem zijn concurrenten te analyseren en Theo Bos vilt ze tot op het bot voor je. De 23-jarige Sportman van het Jaar doet het graag. De olympisch kampioen van Athene (Ryan Bayley), zijn concurrent in de WK-fmale van vorig jaar (Craig MacLean), de rij zende Franse ster Grégory Baugé, die hij nu in de finale in twee rit ten klopte; allemaal hebben ze hun zwaktes. Bij allen legde Bos ze haarfijn bloot. „Iedereen is kwetsbaar. Het is zaak je opponen ten constant te ontmoedigen." Tegen de één zeurt hij wat, de an der krijgt een vernederende knip oog. En is iemand zelf mentaal ook sterk, dan laat Bos het geëtter juist weer achterwege. „Bij iemand die er goed tegen kan, moet je juist gedeisd houden. Anders sta je zelf voor lui." Dan juist laat Bos louter zijn kracht gelden en spurt NW Theo Bos heeft geleerd dat sprin- ten vooral een psychologisch spel is. Mede dankzij die weten schap prolongeert hij zijn wereld titel in Palma de Mallorca. hij, met superieur tactisch inzicht, meedogenloos hard richting de streep. Het maakt van Bos een uitzonder lijk kampioen. Op 23-jarige leeftijd heeft de Alkmaarder al vijf wereld titels op zijn naam, waarvan drie op de sprint. Bos evenaart er zijn grote voorbeeld Piet Moeskops mee. „Maar Moeskops won vijf sprinttitels, daar ben ik nog niet", respecteert Bos de vroegere kam pioen. Hij spelde het boek Temid den der Kampioenen van Joris van den Bergh, leerde er uit dat sprin ten vooral een psychologisch spel is. Zelf twijfelt hij weieens, Bos geeft het eerlijk toe. „Ik heb het vooral als er mensen in mijn direc te omgeving beginnen te twijfelen. Dat vind ik zelf vervelend." Toch krijgen zijn concurrenten geen vat op hem. Zelfs de dood van zijn oma, vorige week zaterdag, had hem niet van het pad gebracht. „Ze was mijn grootste fan, ik heb praktisch m'n hele leven naast haar gewoond. We hadden een hele hechte band, ze was als een tweede moeder voor me. Tuurlijk, was het moei lijk. Voor de hele familie. Maar te genslagen horen erbij, die ontloop je niet." Sprinters laten zien dat ze klaar zijn voor de Ronde van Vlaanderen. door Ad Pertijs alsemberg - Een week voor de Ronde van Vlaanderen zijn in ie der geval twee favorieten klaar voor het grote gevecht over de Vlaamse pukkels en kasseien. Tom Boonen won zaterdag voor de vier de maal op rij 'zijn' E3 Prijs en gis teren pakte Oscar Freire voor de derde keer op rij 'zijn' Brabantse Pijl. Boonen blijft na de opening van de zogenaamde 'Vlaamse wieler week' zonder meer de te kloppen man voor Vlaanderens Mooiste. Zaterdag forceerde hij de beslissing op een van de klimmetjes om het karwei vervolgens in een sprint met drie man af te maken. „Ik snapte er weinig van", zei Freire gisteren. „Wie rijdt er nu zonder aanvallen met Boonen naar de streep." De volgers vroegen zich za terdag af hoe goed Freire daadwer kelijk is op het terrein van de Ron de. Zaterdag miste hij de slag op de Taaienberg. „Toen Boonen ging, zat ik in het wiel van Boo- gerd. Er viel een gaatje en ik zat niet goed geplaatst om hem te kun nen passeren", vertelde de Span jaard. Gisteren liet de kopman van Rabo bank zien hoe goed in vorm hij werkelijk is. Gesteund door een ij- zersterke Michael Boogerd won hij op de Alsemberg de koers die hij op zijn duimpje kent. „Michael zet te hem gewoon 250 meter voor de finish af', zei medevluchter Kar- sten Kroon. „Wij waren kansloos." MIAMI - De talentvolle Serviër Novak Djokovic (foto) heeft gisteren bij het tennistoernooi van Miami een ein de gemaakt aan de opmars van de Argentijn Guillermo Canas. Djokovic (19) won het evenement uit de Mas ters Series door Canas in drie sets af te drogen: 6-3 6-2 6-4. Bij de vrouwen ging de eindzege naar Serena Willi ams. De Amerikaanse versloeg de Belgische Justine Henin: 0-6 7-5 en 6-3. foto Wilfredo Lee/AP Maaskant wint en houdt traditie in stand CAEN - Martijn Maaskant heeft gis teren de Ronde van Nor mandie ge wonnen. De wielrenner van de Ra- bobankploeg hield een traditie in stand, want de afgelopen vier keer is de eindzege naar de Raboforma- tie gegaan. In het eindklassement had de Ne derlander acht seconden voor sprong op de Deen Nielsen. In 2004 won Thomas Dekker de Ron de van Normandië en de afgelo pen twee edities werden een prooi voor Kai Reus. Murray komt toch in actie tegen Nederland den haag - De Britse tennisser An dy Murray zal eind deze week toch in actie komen tijdens de Da- vis Cupontmoeting met Neder land. Het leek er zaterdag nog op dat het Schotse supertalent verstek moest laten gaan voor de wed strijd, die vanaf vrijdag in Birming ham wordt gespeeld. Hij had veel last van zijn hamstrings, een ge volg van de verloren halve finale- partij in het Masterstoernooi van Miami. Gisteren kon hij echter ge woon trainen met het Britse team. Amateurgolfer wint het Portugese Open quinta da marinha - De Spaanse amateurgolfer Pablo Martin- Benavides heeft op de banen van Quinta da Marinha het Portugese Open gewonnen. Hij is de eerste amateur die een evenement op de Europese Tour wint sinds de start ervan in 1972. Door de amateursta- tus van Martin-Benavides kreeg de Fransman Raphael Jacquelin, die op één slag als tweede eindigde, de vette hoofdprijs van 208.000 eu ro. Robert-Jan Derksen werd ge deeld 34e. Tafeltennisster in finale te sterk voor voormalig jeugdidool Ni Xia Lian. door Koen de Vries - DEN HAAG - Tafeltennisster Li Jiao won eerder dit jaar in Arezzo de Europese toptwaalf Zaterdag greep ze de tweede grote prijs van het seizoen. In Belgrado werd ze voor het eerst Europees kampioen. In de finale versloeg ze haar club genote Ni Xia Lian uit Luxemburg. Li tegen Ni werd 4-2. Tafeltenniscoach Hans Lingen keek zaterdag met extra belangstel ling naar de uitslag van de EK-fina- le tafeltennis. Om de titel streden twee speelsters die voor het team van de coach van Fürst uit Heer len spelen. De voor Nederland uit komende Li Jiao won. Maar als de Luxemburgse Ni Xia Lian wat koe ler was gebleven, had zij mis schien wel gewonnen, denkt Lin gen. De trainer/coach trekt al vele jaren op met Ni Xia Lian, die in middels de respectabele leeftijd van 43 heeft bereikt en moeder is van twee kinderen. Vele keren streed hij als coach van Ni tegen Li. „Ik kan me nog goed de eerste Li jiao staat in de finale van het ek tegenover Ni Xia Lian, haar ploeggenote bij Fürst uit Heer len. De Nederlandse verslaat de Luxemburgse met 4-2. keer herinneren. Toen won Ni heel gemakkelijk. Na afloop wilde Li met Ni op de foto. Ze had tegen haar jeugdidool gespeeld. Toen Li als klein meisje in de gewestelijke selectie van Qingdao zat, had ze op haar kamertje in het internaat één poster aan de muur: van Ni Xia Lian." „Ook na die eerste partij won Ni bijna altijd van Li", herinnert Lin gen zich. Maar in de loop der jaren kreeg Li Jiao steeds meer vat op het spel van Ni Xia Lian. Lingen: „Li is in de loop der jaren veel ver anderd. Aanvankelijk leek ze in Ne derland een beetje vakantie te vie ren. Nog maar een paar jaar gele den had ze spillebeentjes en een abominabele conditie. Nu is ze hard aan het trainen en wordt ze steeds beter. Ze heeft dit jaar niet of nauwelijks van Europese speel sters verloren. Bovendien is ze een sluipmoordenaar. Belangrijke wed strijden verliest ze vrijwel nooit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32