Van Assche haalt precies de A-limiet Telussa laat punten liggen Teleurstellende bronzen medaille voor Veldhuis op 50 meter vrij Thorpe in shock na beschuldiging PZC Maandag 2 april 2007 29 Anthony van Assche (rechts) heeft lol met Yuri van Gelder (links) en Jeffrey Wammes, nadat hij zich definitief heeft geplaatst voor het Europees kam pioenschap. foto Martin Mooi; Van Minde verrast in Halsteren en mag op EK twee toestellen turnen. door Roeland van Vliet HALSTEREN - Toeval of niet, Antho ny van Assche haalde zaterdaga vond tijdens de tweede EK-kwalifi- catiewedstrijd in Halsteren precies de A-limiet. De turner uit Sas van Gent kwam twee weken geleden met 84,200 punten al boven de B-eis uit, maar wilde meer. Aanvankelijk zette de jury hem op een meerkampscore van 85,450. „Daarmee was ik al heel tevreden" zei de Zeeuws-Vlaming. Maar zijn trainer zag bij de voltige-oefening, de laatste van de dag, nog ruimte voor protest. Rob Stout: „Normaal doe ik dat niet zo snel. Maar met 14,350 op voltige kwam Anthony wel heel dicht bij limiet van 85,740. Toen ben ik zijn laatste oe fening nog eens na gaan lopen. Ik zefte op een kladje naast elkaar wat hij gedaan had en wat de jury beoordeeld had en kwam tot de conclusie dat één D-element niet meegeteld was. Tja, en daar krijg je nou precies drietiende voor." De jury gaf de fout toe en stopte Van Assche nog gauw drietiende toe. Daardoor ging hij met slechts éénhonderdste over de niet eens Waar Van Assche op zaterdag al zekerheid heeft over zijn EK-deel- name, komt voor Van Minde zon dagmiddag het verlossende be richt. exact te turnen A-limiet heen. De achttienjarige Sassenaar, woonach tig in Zwijndrecht, schaarde zich daarmee bij de weergaloze Epke Zonderland (88,000) en de sterk terugkerende Jeffrey Wammes (86,000). „Ik ben nog steeds de derde meer- kamper van Nederland. Dus het maakte eigenlijk voor de EK-deel- name niet uit of ik die A-eis haal de, maar het is wel heel mooi", zei Van Assche glunderend. „Tijdens de wedstrijd was ik nog wel even bang dat Herre Zonderland me ging inhalen. Dat kwam doordat ik op brug punten liet liggen, net als twee weken geleden. Maar ge lukkig ben ik hem voor gebleven." Waar Anthony van Assche zater dagavond al 100 procent zeker was van EK-deelname, was Carlo van Minde uit Goes dat gisteren. Tot zijn grote verrassing - na eerste kwalificatiewedstrijd had hij zich haast kansloos geacht - kreeg hij 's middags een telefoontje van top sportcoördinator Henk Kort. „Ik heb dat te danken aan zater dag", zei van Minde. „Het ging veel beter dan twee weken gele den. Ik heb nog wel wat foutjes ge maakt, maar kwam toch weer bo ven de 80 punten uit." Carlo van Minde is, naast ringen- specialist Yuri van Gelder en Herre Zonderland, de derde man die eind april in Amsterdam op losse toestellen in actie komt. Hij zal op vloer en sprong turnen. Het wordt zijn eerste eindtoernooi bij de se nioren. halsteren - Turner Jeffrey Telussa liep zaterdagavond door de sport hal in Halsteren met zijn gezicht op onweer. Hoewel de zeventienja rige Middelburger tijdens de twee de EK-kwalificatiewedstrijd zijn persoonlijk puntenrecord verbeter de, was hij niet tevreden. „Er had meer in gezeten dan 76.350." Telussa werd met zijn score acht ste in een sterk deelnemersveld. Na vier toestellen had hij uitzicht op een hogere plaats, maar op vloer turnde hij slordig. „Hij heeft daar achttiende laten liggen", zei zijn trainer Harry Stapel. „En daar was hij tijdens zijn voltige-oefe ning nog in zijn hoofd mee bezig. Vandaar dat die ook niet liep." Telussa en Stapel hadden op een score van boven de 78 gemikt. „We weten nu dat hij 76 punten haalt, zelfs met een aantal fouten. Nu moeten we de stap richting de tachtig punten maken." DOS'46 verrast Dalto in eerste play-offduel driebergen - De korfballers van DOS'46 hebben Dalto zaterdag een gevoelige nederlaag toege bracht in de eerste wedstrijd van de play-offs. De landskampioen uit Nijeveen, als vierde geëindigd in de Korfbal League, won in Drie bergen de eerste wedstrijd in de best-of-three-serie met 24-25. In de andere play-ofïwedstrijd wal ste PKC in Papendrecht over het Groningse Nic. heen. Het werd 28-15. Zaterdag zijn de returns. De winnaars van de play-offs spelen op 14 april in Ahoy' de zaalfinale. Phelps is onbetwiste ster van WK zwemmen melbourne - Michael Phelps was de onbetwiste ster van de WK zwemmen in Melbourne. De Ame rikaan (21) won zeven gouden me dailles en loste daarmee Ian Thor pe (zes) af als recordhouder van de meeste titels op een toernooi. Ook zwom Phelps vier individuele wereldrecords. Hij sloot de WK af met de titel op de 400 meter wis selslag en dook met 4.06,22 dik on der zijn eigen wereldrecord. Inge Dekker rekent op 50 meter vlinder af met haar finalesyndroom. door Angela van de Paal Melbourne - Ze moest een keer diep slikken. Haar blik op het sco rebord zei genoeg. In gedachte had Marleen Veldhuis zichzelf al de gouden medaille van de 50 meter vrije slag omgehangen, toch moest ze gisteren genoegen nemen met brons. Een kleur die haar niet aan stond, maar ze erkende dat op Libby Len- ton geen maat stond. Net als op de 100 meter vrije slag was de Austra lische 'golden girl' haar voor (24.53). Het zilver was voor There- se Alshammar. „Je hebt in je hoofd dat je wil win nen, dat je de beste wilt zijn en dan valt dit enorm tegen. Maar je weet ook dat als je ambities hebt het ook fout kan gaan", conclu deerde Veldhuis na afloop van de race. Het ging mis, maar ze had wel lef getoond. Had durven roe pen dat ze alleen voor goud ging. Daar spreekt een enorm zelfver trouwen uit. „Ik heb bewust niet om me heen gekeken, wilde mijn eigen race zwemmen. De laatste vijf meter was de coördinatie weg en ging ik slingeren en harken. Daar moet ik aan gaan werken." Met drie medailles uit drie discipli nes noemt ze het toernooi toch ge slaagd. Daarnaast was de tijd van 24.70 seconden haar tweede snel ste tijd. Alleen in januari tijdens de Flanders Cup was ze sneller. Die tijd (24.37) was de beste we reldprestatie dit jaar en de tweede snelste tijd ooit, achter het wereld record van Inge de Bruijn (24.13). Zaterdag had Inge Dekker al laten zien volwassen te zijn geworden. In de eindstrijd van de 50 meter vlinderslag rekende ze af met het finalesyndroom. Achter Alsham mar en Miatke zwom de 21-jarige Dekker in een nieuw persoonlijk record van 26.11 seconden naar het brons. Het was haar tweede bron zen plak op dit WK. door Angela van de Paal melbourne - Ian Thorpe (24) dacht op het WK zwemmen slechts een bijrol te vervullen. Hoe anders was het afgelopen weekein de. In het Lexus Centre in Mel bourne stelde de vijfvoudig olym pisch kampioen, die in november is gestopt en sinds Athene 2004 geen grote wedstrijd meer heeft ge zwommen, gisteren dat zijn goede naam onherstelbaar beschadigd is nu hij in verband is gebracht met doping. „Mijn naam zal nooit meer schoon zijn. Altijd zal ik hiermee in verband gebracht worden", zei hij met een brok in zijn keel tegen een gehoor van zo'n tweehonderd journalisten. Thorpe was zaterdag ochtend compleet in shock nadat hij via een telefoontje hoorde dat de Franse sportkrant l'Équipe een artikel had gepubliceerd over een dopingtest die ongewoon hoge waarden testosteron en hét hor moon LH bevat. „Ik was compleet verdoofd. Ik wist niet wat ik moest doen", zei hij. Het zou gaan over een controle in mei 2006, waarbij hij teveel testos teron en luteïniserend hormoon (LH) in zijn urine zou hebben ge had. In het monster was de ver houding tussen testosteron/epi- testosteron 4:1 en 6:1. Bij eerdere metingen van Thorpe zou dat aan tal 1,5:1 zijn geweest. De aanwezig heid van testosteron kan duiden op het gebruik van doping. Ten tij de van de test was hij wel aan het herstellen van een gebroken hand. „Misschien dat de medicijnen daar invloed op hebben gehad." De we- reldzwembond (Fina) wil een diep gaand onderzoek instellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31