Zeeland Tijd is geld in het goederenvervoer deel Zoomweg A4 aangelegd naar West-Brabant Zeeuws product naar Polen Motorrijder zwaargewond Prijzen voor Zeeuwse schoolkranten PZC Maandag 2 april 2007 3 middelburg - Vijfhonderd gasten van de Nederlandse ambassadeur M. Krap in Polen kunnen tijdens de viering van Koninginnedag re kenen op een typisch Zeeuws vis serij- of schelpdierproduct. Gede puteerde Staten van Zeeland heb ben tienduizend euro uitgetrok ken om de Zeeuwse aquacultuur te promoten. Tijdens de bijeenkomst van de Ne derlandse ambassade in Warschau zal speciaal aandacht worden be steed aan de band tussen Polen en Zeeland. Poolse soldaten bevrijd den in de Tweede Wereldoorlog een deel van Zeeuws-Vlaanderen. De provincie Zeeland vindt de bij eenkomst in Warschau een goede gelegenheid om al het moois dat Zeeland te bieden heeft onder de aandacht te brengen. terneuzen - Een 34-jarige motor rijder uit Terneuzen is zaterdag avond omstreeks kwart voor ne gen in de Vrijheidslaan in zijn woonplaats zwaargewond geraakt. Bij een inhaalmanoeuvre verloor hij de controle over het stuur en reed tegen een boom. Hij en zijn motor kwamen 25 meter verderop tot stilstand. De man werd met ze ven gebroken ribben, gebroken ar men en gebroken vingers opgeno men op de intensive care van zie kenhuis De Honte. goes - Het Reynaertcollege te Hulst en het Buys Ballot College in Goes zijn in de prijzen gevallen bij de nationale schoolkrantwed strijden. Zaterdag werd de uitslag in Amsterdam bekend gemaakt. Het Reynaertcollege won de prijs voor de beste vormgeving met de schoolkrant Hieropenen en het Buys Ballot College die voor de beste voorpagina met TVvister. De allerbeste schoolkrant was die van het Amsterdams Lyceum. De Zeeuwse winnaars ontvangen ie der 250 euro. De Beste Schoolkrant van Neder land wordt elk jaar gehouden. Aan de uitreiking waren workshops voor schoolkrantenredacteuren ge koppeld. Andere categorieën wa ren: beste interview, beste column, beste website en beste cartoon. Vrachtwagenchauffeurs in truckstop Effe Los in het havengebied van Vlissingen zien weinig voordeel in de aanleg van de laatste schakel in de snelweg A4 tussen Steenbergen en Dinteloord. Het biedt in de praktijk slechts over enkele kilometers soulaas, terwijl het verkeer even verderop weer zal opstropen, is de verwachting van de 'ervaringsdeskundigen'. foto Ruben Oreel door Ben Jansen Een slimme vrachtwa genchauffeur mijdt over drie jaar de noord-zuid routes door Midden- en Noord-Zeeland. De A4 door West-Brabant is dan de snelste manier om van de Zeeuwse havengebieden naar Rot terdam en omgekeerd te rijden. Ge deputeerde Toine Poppelaars (ver keer en vervoer) is ervan over tuigd dat verreweg de meeste vrachtwagenchauffeurs deze route ook zullen kiezen. „Want tijd is geld in het goederenvervoer." De provincie Zeeland steekt r mil joen euro in de aanleg van de zui delijke A4, ooit ook wel aangeduid als de Zoomweg. Die goedgeefs heid komt voort uit de overtuiging dat aan het sluipverkeer van vrachtauto's op de Dammenweg (N57) en de Midden-Zeelandroute (N256 en N59) een einde komt wanneer de laatste schakel in de A4 in West-Brabant is voltooid. „De vervolmaking van het hoefij zermodel", noemt Poppelaars dat. Op dit moment wordt aan een 6 km lang traject van de zuidelijke A4 tussen Bergen op Zoom (knooppunt Zoomland bij Philip Morris) en Halsteren gewerkt. Mi nister Eurlings (Verkeer en Water staat) heeft twee weken geleden de knoop doorgehakt over het tra cé van de laatste schakel tussen Halsteren en Dinteloord. Dat loopt ten westen van Steenbergen. De bijdrage van 1 miljoen euro in een weg op Brabants grondgebied is gebaseerd op onderzoek dat zon neklaar te zien gaf dat de A4 voor het vrachtverkeer aantrekkelijker is dan de Dammenweg of de Mid den-Zeelandroute. Poppelaars staat daar nog steeds achter. „De A4 is snel, afhankelijk van plaats van vertrek en bestemming nauwe lijks langer en veel comfortabeler. Misschien valt binnendoor op sommige ritten wat brandstof te besparen, maar tijd vormt de voor naamste kostenpost." Met het oog op de verkeersafwikkeling komen in de Dammenweg enkele nieuwe rotondes te liggen. Die hebben de bijkomstigheid dat vrachtwa genchauffeurs er een hekel aan hebben. Poppelaars: „Ze rijden lie ver recht door. Een rotonde bete kent afremmen en weer optrek ken. Dat gaat nu eenmaal moei zaam met een vrachtwagen." In de Midden-Zeelandroute zijn geen extra barrières voor het vrachtverkeer voorzien. Poppel aars veronderstelt dat flessenhals van de Zeelandbrug voldoende ontmoediging vormt. „Zeker als je vlot via de A4 kunt." Zeeuwse scholieren in Brabant Dat kan ook een reden zijn om voor 't Rijks te kiezen." L. van Loenhout van de mbo tech niek van het Markiezaatcollege geeft aan dat zijn school de enige mbo techniek in de omtrek is. Dus is het logisch dat kinderen die de ze opleiding willen volgen naar Bergen op Zoom trekken. A. Derkse van de vmbo van het Zoomvliet voert aan dat haar school kleinschaligheid propa geert. Ook het feit dat de oplei ding op een steenworp afstand van het station ligt kan een over weging zijn. Het Luzac College heeft weer zijn eigen benadering van het middel baar onderwijs, legt rector K. Vaartjes uit. Daar bestaat de moge lijkheid om havo 4 en 5 en vwo 5 en 6 in één jaar te doen. Dat bete kent hard werken voor de leerlin gen, maar dan hebben ze wel zicht op een diploma. Ook deze school zweert bij kleinschaligheid, met 74 leerlingen en meer dan de helft Zeeuwen. Zeeuwse leerlingen die naar een middelbare school gaan in Bergen op Zoom. Het Luzac College kent een stren ge discipline. Spijbelen is er niet bij. Daarnaast wordt veel aandacht besteed aan het opvijzelen van het zelfvertrouwen en de motivatie van de leerlingen. De school is met een schoolgeld van 13.000 eu ro per jaar niet goedkoop. Kent ook alleen examenvakken. Het Luzac begint volgend school jaar met een zogenaamd pré-exa menjaar, voor leerlingen die nog niet meteen toe zijn aan het eind examen. school totaal aantal leerlingen Zeeuwse leerlingen Regionale scholengemeenschap 't Rijks 2223 296 Roncalli Scholengemeenschap 850 91 Mollerlyceum 1275 103 Gymnasium Juvenaat 445 33 Het Kwadrant praktijkonderwijs 170 20 Luzac College 74 48 Markiezaat College (vmbo) 577 41 Markiezaat College (mbo techniek) 3240 675 Zoomvliet College 375 126 totaal 9229 1433 1 PZC Donja Odijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3