SP bijt zich vast in Irak O17" Middelburgs bowlingcentrum overvallen 1 april-duik - Vrv HET WEER: Zonnig Britten zetten voorlopig in op stille diplomatie Wereldtitel sprint voor Maandag 2 april 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 78 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 www.pzc.nl Handtekeningenactie voor onderzoek naar betrokkenheid bij inval. door Wierd Duk DEN haag - De SP wil het kabinet dwingen alsnog een onderzoek in te stellen naar de Nederlandse be trokkenheid bij de oorlog in Irak. Om haar eis kracht bij te zetten, wil de SP de komende weken hon derdduizend handtekeningen op halen van burgers die een onder zoek willen. Het initiatief krijgt steun van on der anderen oud-premier Van Agt (CDA). Partijleider Marijnissen wil in de nieuwe Eerste Kamer, die eind mei wordt gekozen, een lobby op gang brengen voor een parlemen taire enquête. Mocht dit niet luk ken, dan wil Marijnissen samen met Eerste- en Tweede Kamerle den die wél voor een onderzoek zijn, contact opnemen met het Ne derlands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie (NIOD). Het NIOD zou dan een onafhankelijk onder zoek moeten instellen. „Het NIOD is een bureau van naam en faam en is onafhanke lijk", zei Marijnissen in het afgelo pen weekeinde. „Zij hebben ook onderzoek gedaan naar Srebrenica. Dus lijkt het mij het meest logisch om het aan hen te vragen." Premier Balkenende vindt een on derzoek naar de Nederlandse poli tieke steun aan de Ameri kaans-Britse inval in 2003 niet no dig. De bewijslast zou bij Irak lig gen. Onder dictator Saddam Hoes sein onttrok dat land zich aan VN-sancties, 'ondanks herhaaldelij ke waarschuwingen dat dit conse quenties zou hebben', aldus de pre mier. Vooral voor de PvdA ligt de kwes tie gevoelig. De sociaal-democra ten willen graag een onderzoek, maar zij hebben in de coalitieon derhandelingen de afspraak De SP mobiliseert burgers en po- litici om de betrokkenheid bij de oorlog in Irak te onderzoeken. Als een parlementaire enquête niet lukt, is het NIOD een optie. gemaakt deze eis te laten vallen. De coalitiepartijen in de Eerste Ka mer zijn echter niet gebonden aan die afspraken. De fractievoorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer, Noten, wijst een onafhankelijk on derzoek door het NIOD niet af. De kans is groot dat een deel van de PvdA-fractie in de Senaat het ver zoek van Marijnissen zal steunen. Volgens het NIOD heeft een on derzoek zonder medewerking van de regering weinig zin omdat het instituut in dat geval geen toegang heeft tot geheime bronnen. Ook kunnen ambtenaren niet van hun zwijgplicht worden ontheven. Aan de eis van wetenschappelijk heid dreigt dan niet te kunnen worden voldaan. <»V- DISHOEK - De temperatuur van het zeewater was ter niet van om bij Dishoek een duik in de zee te maar 8,9 graden Celsius. nemen. Dat weerhield deze vader en zoon er gisteren ech- Afgelopen week werden ook de eerste strandhuis- jes geplaatst langs de kust. Mooi op tijd om dit weekeinde op het strand van het zonnetje te ge nieten. foto Roland de Jong Gewapende mannen nemen dagopbrengst Kruitmolen mee. door Maurits Sep middelburg - Rond kwart voor een 's nachts drongen vijf gemas kerde mannen bowlingcentrum De Kruitmolen in Middelburg bin nen. Zij gooiden stoelen om, sme ten een bloempot en glaswerk op de grond en dwongen personeel en gasten op de grond te gaan lig gen. Inbraken heeft het bowling- en partycentrum wel vaker meege maakt. Maar van de gewapende overval in de nacht van vrijdag op zaterdag, zijn eigenaar Rens Vader en zijn medewerkers erg geschrok ken. „Je voelt je veilig, denkt altijd dat zoiets bij 'de buurman' ge beurt. Nu ben je het zelf En in te genstelling tot een inbraak waren we er nu zelfbij. Dat hakt er hard in." Het was een drukke avond gweest, vertelt Vader een dag later. De meeste gasten waren net weg. Een UJ Bowling- en partycentrum De Kruitmolen in Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag overvallen. De vijf daders zijn nog niet gepakt. paar waren nog aan het bowlen en het personeel liep nog rond. Hij schat dat er nog twaalf mensen wa ren toen de overvallers binnenkwa men. „Ik heb niemand kunnen herkennen. Ze hadden hun gezich ten bedekt. Met panty's geloof ik. Eerst dacht ik nog dat het een grap was, vrijgezellen of zo, die een feestje vierden. Maar gezien het tijdstip was dat wel erg raar." Al snel bleek Vader dat het de mannen ernst was. Zij hadden 'voorwerpen bij zich die op vuur wapens leken'. Daarmee dwongen zij iedereen op de grond te gaan liggen. „Dat hebben we natuurlijk ook gedaan. Ik neem op zo'n mo Rellen tussen Koerden en Turken in Brussel BRUSSEL - De Belgische politie houdt de komende dagen ver scherpt toezicht in Brussel na op stootjes gistermiddag tussen Tur ken en Koerden. De rellen braken uit na een brand in de nacht van zaterdag op zondag in een Koer disch café, dat ook als gemeen schapshuis dienst deed. Koerden beschuldigen de Turken van brand stichting. De politie bevestigde dat de cafébrand is aangestoken. Baby's op wachtlijst voor de basisschool DEN haag - Witte ouders schrijven hun kind steeds vroeger in op po pulaire basisscholen. In de grote steden staan honderden baby's op wachtlijsten. Allochtone ouders zijn vaak te laat met inschrijven, waardoor voor hen alleen een plek je op zwarte scholen overblijft. De segregatie in het onderwijs neemt daardoor toe, terwijl het kabinet dat wil voorkomen. pagina 8: vroeg inschrijven Ijsbeer Knut mag tal van vrouwtjes dekken BERLIJN - Het ijsbeertje Knut uit de Berlijnse Zoo wordt 'sekstoerist'. Als het dier volwassen is, moet hij talrijke vrouwtjes in andere dieren tuinen bevruchten. Verantwoorde lijk voor zijn voortplanting is H. van Weerd van Artis, die het Euro pese instandhoudings- en fokpro- gramma voor bedreigde diersoor ten coördineert. Hij bestempelde Knut als 'uiterst belangrijk voor de internationale ijsbeerpopulatie'. Ik vertrouw mijn gasmeter nog Zie pagina 4 ÜMl'N'lülrfPPIÜttlg Het provinciebestuur zit fout met het selectief openbaar maken van WCT-notulen 70% oneens j 30% ment geen enkel risico." Een paar personeelsleden werden hardhan dig aangepakt. Nadat de overvallers de kassa met de dagopbrengst hadden, wilden zij ook naar de kluis. „Maar omdat één van de bowlers zich met een stok of zo tot een overvaller richt te, werden ze afgeleid. Ze zijn daar na snel gevlucht." De politie heeft de omgeving snel afgezet om de overvallers te vin den, maar dat is niet gelukt. Het bowlingcentrum is zaterdag toch opengegaan. „Natuurlijk zijn we allemaal aangeslagen, maar er zijn zo veel boekingen. Die men sen willen we niet afbellen." EN vTÏTjï«u Zeeland: 2 en 3, 13 t/m 19; Binnen land: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Meningen: 8 en 9; Cultuur: 20; Agenda 21; Weer: 22; Strips: 23; Sport; 25 t/m 43; Extra: 44 en 45; Televisie; 46 en 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1