Zeeland GL zet grote vraagtekens bij college Geen goederentreinen 's nachts Wiersma even in beeld als GS-lid Een tandje bij voor een Tour de France etappe PZC Maandag 2 april 2007 19 WCT-dossier roept vragen op over samenhang. door Ben Jansen GOES - De verdeeldheid over de Westerschelde Container Termi nal en andere havenzaken maakt de voortzetting van het huidige college van Gedeputeerde Staten niet vanzelfsprekend. Volgens M. Wiersma van GroenLinks werpen de voor Statenleden ter inzage ge legde notulen van het dagelijks provinciebestuur een te bedenke lijk licht op de samenhang in het oude college. Tijdens een vergadering van GroenLinks Zeeland zaterdag in Goes werd de vraag opgeworpen of de gedeputeerden die op het ge bied van de WCT en aanverwante zaken als 'jokkebrokken' zijn ont- GroenLinks vindt dat de gang van zaken in het dagelijks provin ciebestuur over de WCT een rol moet spelen bij de keuze van nieuwe gedeputeerden. maskerd wel moeten terugkeren. Wiersma (voorzitter van de Groen- Links-fractie in de Staten van Zee land) vond dat twee vragen moe ten worden beantwoord: „Gaan we door met de WCT en wie zijn de beste mensen voor het dagelijks provinciebestuur de komende vier jaar? Ik constateer dat de opvattin gen in het nu demissionaire colle ge van GS over bijvoorbeeld de lo gistieke functie van de Zeeuwse ha vens en de plannen van havenbe drijf Verbrugge voor een container- terminal uiteenlopen. Of dat conse quenties voor personen moet heb ben? Wie daarover flink wil zijn, moet dat zelf maar zeggen." GroenLinks blijft van mening dat de Zeeuwse Rekenkamer onder zoek moet doen naar het haven dossier. Daarvoor probeert de frac tie medestanders in de Staten te vinden. Wiersma: „Dat moet een beetje subtiel gebeuren, want we moeten voorkomen dat een voor stel onderzijds wordt afgewezen." Ook in de raden van Vlissingen, Terneuzen en Borsele zou zo'n on derzoek moeten worden bepleit. door Ben Jansen GOES - Marten Wiersma (Groen Links) is even in beeld geweest als kandidaat namens de Socialis tische Partij (SP) voor een plaats in het college van Gedeputeerde Staten. Wiersma vertelde zaterdag tijdens een vergadering van zijn partij dat hij daarover door de SP is bena derd. Dat leidde tot het alternatief dat SP en GroenLinks na de verkiezin gen hebben voorgelegd aan infor mateur Ton Verbree: een college van GS met CDA, SGP, Christenu nie, SP en GroenLinks. Volgens SP-lijsttrekker Lia Lie- vaart-Kist was Wiersma's kandida tuur voor een GS-zetel een serieu ze optie. „Maar we zijn er later op teruggekomen, omdat we veron derstelden dat onze leden er moei te mee zouden hebben dat we ie mand van een andere partij naar voren' zouden schuiven", aldus Lie- vaart-Kist. Marten Wiersma van GroenLinks was tijdelijk in beeld als kandi daat-gedeputeerde namens de SP. foto Marijke Folkertsma aan de formateur Geachte formateur, beste Toine, Je mag nu dan wel een ongekende populariteit genieten als formateur van een nieuw dagelijks provincie bestuur, ik wil je op een andere hoedanigheid aanspreken. Ie bent ongetwijfeld de enige gedeputeer de in Nederland met de Tour de France in zijn portefeuille. Dat is - laat dat duidelijk zijn - geen pret- pakket dat je jaarlijks verzekert van een meerdaagse vip-reis naar enkele boeiende etappes van de Tour de France. Nee, een provincie bestuurder met zo'n taak moet een belofte inlossen. Wanneer komt nu eindelijk die Tour de France naar Zeeland? We kijken er als sportredactie al jaren naar uit. Natuurlijk zien we het liefst dat een etappe in Zeeland eindigt en de volgende dag een nieuwe hier begint. Wat ons betreft dus: kom op Toine, een tandje bij. Eventueel moet je maar aansluiten bij de plannen van Drenthe, waar in 2009 de start is van de Vuelta. Als dat niet lukt, valt altijd te over wegen de Giro d'ltalia eens in Zee land te laten starten. Zeg nou zelf, gedeputeerde voor de Giro, dat klinkt toch ook niet slecht? Nu ik je toch schrijf, er zijn meer sportonderwerpen die we onder je aandacht willen brengen. De Se nior Games zijn leuk, maar Zee land moet zich ook op andere ter reinen profileren. Meer topsport evenementen in Zeeland. Daar gaat een geweldige voorbeeldwer king voor de jeugd van uit. Zeeland heeft ook behoefte aan een grote accommodatie, waar we topevenementen kunnen houden. Zeeland zou sowieso meer impul sen op het gebied van accommoda ties mogen ontwikkelen. De sport hallen zijn, afgezien van die in Ter- neuzen en Goes, sterk verouderd. Dat is ook een zaak van de ge meenten, maar de provincie kan een voortrekkersrol vervullen. Het provinciebestuur kan - net als het kabinet - best eens vaker over sport spreken. Sport lijkt nog altijd 'Gedeputeerde voor de Giro d'ltalia, dat klinkt toch ook niet slecht' een vies woord binnen de Abdij muren, heel anders dan cultuur. Zeeland is een watersportland, maar afgezien van de Deltaweek hebben we ook op watersportge bied geen topevenementen. Had den we maar zoiets als een Sneek week. Wat dacht je van een Veere- week met hoogaarsen. Ook leuk voor Karla Peijs en haar Rinus Plat- schorre met hun hoogaars Wind roos. Met sportgroeten, Jan Dagevos, chef sport PZC Toine Poppelaars praat met CDA, PvdA, SGP en WD over een nieuw dagelijks provinciebestuur. Lezers en verslaggevers van de PZC plaatsen accenten bij de onderwerpen die in het programma moeten komen. Veiliger N660 Wij zouden graag zien dat de pro vincie nu eens echt gaat voor een veiliger N66o (Vlissingen-Koude- kerke) en daarmee ook het Zeeuw se landschap spaart. Nienke Slump, namens Groene Kamer Ombudsman Een ombudsman voor politieke machtsspelletjes en leugens die de burgers benadelen Lenie de Visser Ceen ontpoldering In geen geval ontpoldering. Waar om zeuren de Belgen altijd over verdieping en ontpoldering? Is het geen betere optie Zeebrugge uit te breiden of staat dat de Antwerpse regenten niet aan? R. Nieuwenhuijse-Kleppe, Wemeldinge Dit bordje heeft de gemeente Kapelle langs het spoor heeft gezet: vracht wagens die hier parkeren mogen geen herrie maken met hun (koel)mo toren. Dat is zelfs strafbaar! Het bordje is geplaatst naar aanleiding van klachten van burgers en jaren voordat 's nachts allerlei goederentreinen met hun herrie en trillingen de nachtrust begonnen te verstoren. Het is een bewijs dat een overheid wel degelijk iets kan ondernemen te gen overlast. En we zouden er dan ook bij het nieuwe college op willen aandringen dat het de nachtelijke overlast van goederentreinen nu echt aanpakt. Het is zo dat de treinen nu 's nachts niet harder dan 60 km mo gen rijden, maar deze regeling is niet meer geldig zo gauw geluidsmaatre gelen zijn genomen. Dan zijn de problemen evenwel niet opgelost om dat aan de trillingen - door menigeen beschouwd als een ernstiger pro bleem dan het geluid - niets wordt gedaan. Als de snelheid van de trei nen weer toeneemt, en volgens de verwachting ook nog eens het aantal treinen, dan zal dit een ernstige toename van de trillingsoverlast beteke nen. Als die paar koelmotoren jaren geleden al aanleiding vormden voor over heidsingrijpen, dan ligt het voor de hand dat het nieuwe college het nachtelijk goederenverkeer op het Zeeuwse spoor stillegt. Theo Richel, Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19