Zeeland 'Meer geld voor werkvoorziening' Koninklijke onderscheidingen voor Middelburgs echtpaar Modelspoorvereniging herbouwt stationsgebied Middelburg Probeer maar eens wakker te blijven 1 in een échte Hastens! Hastens 7$: PZC Maandag 2 april 2007 1 7 MIDDELBURG - De dansschool van Janvier, het seinhuisje, de an tiekhal van Verhulst, de benzinestations, zelfs de voetgangers brug over het spoor. Alles wat in de loop der jaren rond het station van Middelburg is verdwenen, komt - zij het in het klein - weer terug. De Modelspoorvereniging Zeeland laat de jaren zeventig en tachtig herleven met het nabouwen van het volledige stationsgebied op schaal 1 op 160. Voorzitter Fred Hertogs vertelde dat zaterdag op de open dag van de club in Nieuw- en Sint Joosland. De club is in 1985 is opgericht en telt veertig betalende leden. Die brengen zelf de treinen, rails en landschappelijke aankleding mee. De vereniging heeft daar zelf te weinig geld voor. Een nieuwe locomotief kost al gauw 300 euro. In gezamenlijkheid hebben ze onder meer een Duits landschap nagebouwd, inclusief brouwerij, grot en kasteel ('open voor bezichtiging, kijk maar naar de mensjes'). Bezoe kers konden nu ook eens de geheimen van de modelspoor- bouw ontdekken door achter en onder de tafels te kijken naar de snoertjes, schakelaars en zekeringen. foto Ruben Oreel Wethouders sociale zaken Zeeland gaan lobbyen bij kabinet. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het nieuwe kabinet moet meer geld geven voor de so ciale werkvoorziening. De Zeeuw se wethouders van sociale zaken gaan daarvoor lobbyen in Den Haag, kondigt de Vlissingse wet houder E. Walrave aan. Walrave is voorzitter van het porte- feuillehoudersoverleg sociale za ken bij de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. De wethouders ma ken zich zorgen over de financiële problemen bij de sociale werkvoor ziening. Die worden veroorzaakt doordat het Rijk minder geld geeft dan nodig is voor de lonen van de werknemers van een sw-bedrijf. Bij het ADZ in Vlissingen heeft dat geleid tot een tekort van 600.000 euro in 2006. Dat zou, als er niks gebeurt, kunnen oplopen tot 800.000 euro over drie jaar. „Maar ADZ is hierin geen uitzon dering", benadrukt Walrave, die te vens voorzitter is van ADZ. „Alle sociale werkvoorzieningen hebben hier last van." Daardoor is volgens de Vlissingse wethouder een 'on werkbare situatie' ontstaan. Collega-wethouder en mede-aan deelhouder van het ADZ, M. Velt huis van Tholen, onderschrijft dat. „Landelijk bestaat er veel steun voor een lobby naar Den Haag. We moeten afwachten wat het nieuwe kabinet gaat doen. Ik ver wacht dat er minimaal een pas op de plaats gemaakt gaat worden en dat de subsidies in ieder geval niet verder omlaag gaan." Velthuis kent de problemen ook via de Betho, de sociale werkvoor ziening voor de Bevelanden en Tholen. De Betho heeft, als een van de eerste sw-bedrijven, daar voor een oplossing gevonden in het detacheren van mensen bij 'ge wone' bedrijven, legt zij uit. Die bedrijven krijgen dan de subsidie en hebben dus relatief goedkoop een medewerker in dienst. De Betho zelf hoeft geen extra kosten meer te maken en ziet het tekort teruglopen. Ook de medewerker zelf heeft er baat bij omdat die niet meer in de sociale werkvoor ziening werkt en eerder kans maakt door te stromen naar de ar beidsmarkt. Het ADZ is zover nog niet. Maar voor de Betho was deze omslag ge- 'ADZ is geen uitzondering. Er is een onwerkbare situatie ontstaan' makkelijker te bereiken omdat daar meer soorten werk worden verricht en bij de detachering dus meer keuze is uit verschillende be drijven. „ADZ doet drukwerk, dus dat is beperkter in de mogelijkhe den", erkent Velthuis. De oplossing die de Betho heeft ge vonden en die door andere sw-be- drijven als Lété in Middelburg en Dethon in Terneuzen inmiddels ook wordt toegepast, maakt de lob by van de wethouders wel wat zwakker, beseft Velthuis. Als zij het kunnen, waarom het ADZ dan niet? „Het is lastiger om het Rijk om een oplossing te vragen als een ander het op eigen kracht heeft op gelost. Het blijkt dus wel te kun nen, maar voor ADZ is het ge woon een stuk lastiger vanwege de beperkte werksoorten." Het ADZ heeft nu vooral de hulp van de Zeeuwse gemeenten inge roepen. Als zij meer drukwerk door het ADZ laten doen, krijgt het bedrijf meer geld binnen. Voor de gemeenten is dat ook profijte lijk, omdat die uiteindelijk toch de tekorten moeten dekken. Dan kun nen ze beter drukwerk terugkrij gen voor hun geld, realiseren zo wel ADZ als de wethouders zich. In Terneuzen is daar vanuit zowel commerciële drukkerijen als van uit de gemeenteraad echter kritiek op gekomen. Er zou oneerlijke con currentie ontstaan. „De oplossing kan inderdaad niet alleen van de gemeenten komen", vindt ook Velthuis. „Als ADZ dat denkt, denkt het te gemakkelijk. Het be drijf moet zich continu oriënteren op de markt en zoeken naar ande re manieren om meer geld binnen te krijgen. Dat is een slag die ADZ echt nog moet maken. De weg van detachering van personeel is schoorvoetend ingeslagen en daar in moet men echt verder." Dat ontslaat het Rijk wat haar be treft niet van de plicht het verschil tussen subsidies en lonen kleiner te maken, vindt Velthuis. Dat veel wethouders van sociale zaken, net als zij, van de PvdA zijn, zou het gemakkelijker moeten maken ge hoor te vinden bij het nieuwe kabi net. „Het hoeven geen partijgeno ten te zijn", vindt zij, „als het pro bleem maar wordt onderkend." MIDDELBURG - Het echtpaar B. en A. van 't Wout uit Middelburg is zaterdag koninklijk onderschei den. Zowel mijnheer als mevrouw zijn benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Zij ontvingen de onderscheidin gen niet in Middelburg, maar in De Lier, in de gemeente Westland. Het echtpaar is vele jaren betrok ken bij gymnastiekvereniging De Lier. Omdat die vereniging zater dag het 75-jarig bestaan vierde, kreeg het echtpaar uit handen van burgemeester J. van der Tak van de gemeente Westland de onder scheidingen opgespeld. Mijnheer Van 't Wout is sinds 1950 actief lid van gymnastiekvere niging De Lier. Bovendien was hij hulpleider en bestuurslid (sinds 1997 voorzitter) en nog steeds spor tend lid, redactielid van het vereni gingsblad en jurylid bij regionale en nationale jazzwedstrijden. Ook is hij sinds 1998 lid van het Liers Sport Overleg. De jazz-afdeling van de club is door zijn vrouw opgericht in 1972. Zij is daarvan nog steeds trainer. Zij was toen al sinds 1951 lid van de gymvereniging, en van 1963 tot 1975 penningmeester en secretaris. Mevrouw Van 't Wout is tevens trainer van de Middelburgse Turn Vereniging. since 1852 100% natuurlijke materialen... Tenvijl je er ontspannen m ligt te slapen ademt je Hastensbed met je mee. Een kijkje in het hart van je Hastens vertelt je waarom een royaal gebruk van 100% natuurlijke materialen zoals katoen. paardenhaar, Imnen en wol Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17