Buitenland Mugabe krijgt groen licht voor nieuwe termijn Oorlog bracht Falklanders welvaart Toestel opgevist na missen landingsbaan Australische Talib David Hicks krijgt zeven jaar gevangenisstraf [i JIIJIIU.MMMWWMM STRAUBING - Hulpdiensten takelen een tweemotorig vliegtuigje uit een meer bij het Zuid-Duitse Straubing. Het toestel kwam honderd meter naast de landingsbaan terecht. Een van de inzittenden raakte zwaar gewond, de andere drie kwamen er met lichte verwondingen vanaf. Over de oorzaak van de crash is nog niets bekend. foto Armin Wiegel/EPA pzc Zaterdag 31 maart 2007 9 GUANTANAMO BAY - Een militaire commissie op Guantanamo Bay heeft de Australiër David Hicks veroordeeld tot zeven jaar. Hicks bekende voor de commissie dat hij steun heeft verleend aan een ter reurorganisatie bij vijandelijkhe den tegen de Verenigde Staten. De vijfjaar die Hicks heeft vastge zeten in het detentiecentrum van de Verenigde Staten op Cuba wordt niet van de opgelegde straf afgetrokken. Hij mag zijn straf in Australië uitzitten. Hicks heeft naar eigen zeggen met Al Qaeda in Afghanistan meege- traind. Eind 2001 vocht hij met de radicaalislamitische Taliban mee. Hij zei echter onschuldig te zijn aan het voorbereiden van of deel nemen aan een terreurdaad. Hicks deed zijn bekentenis in ruil voor strafvermindering. Hem hing anders levenslang boven het hoofd. Onderdeel van de deal is dat hij beschuldigingen introk dat hij is gemarteld tijdens zijn deten tie op Guantanamo Bay. President is zo goed als zeker nog eens zes jaar aan de macht. door onze correspondent llona Eveleens Nairobi - President Robert Muga be van Zimbabwe is door zijn par tij Zanu-PF kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen van vol gend jaar. Dat betekent zo goed als zeker dat hij nog eens zes jaar president blijft, want de verdeelde oppositie krijgt nauwelijks kans een vuist te maken. Mugabe, die zelf meerdere ma len te kennen had gegeven president te willen blijven, riep op een top van Zanu-PF in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare zijn partijgenoten gisteren op 'de eenheid binnen de partij te hand haven'. Het groene licht voor Mugabe's kandidaatstelling is een flinke klap voor twee facties binnen Za nu-PF, die gehoopt hadden vol doende druk te kunnen uitoefe nen op de president om met pen sioen te gaan. Eerder boekte Mugabe een succes je op een bijeenkomst van Afri kaanse leiders in Tanzania. Daar riepen de leiders de internationale gemeenschap op om de sancties tegen Zimbabwe op te heffen. Westerse landen hebben een reis- boycot ingesteld tegen Mugabe en een honderdtal politieke mede standers. Ook zijn hun bankreke ningen in het buitenland bevro ren. Twee facties binnen Zanu-PF had den de partijtop in de hoofdstad Harare willen aangrijpen om het 83-jarige staatshoofd ervan te over tuigen zich niet opnieuw verkies baar te stellen. De groepen hebben zich gefor meerd rond vicepresident Joyce Mujuru en Emmerson Mnangag- wa, een voormalige minister van Binnenlandse Veiligheid van Zim babwe. Zij willen van Mugabe af, omdat de president verantwoordelijk is voor de desastreuze situatie waar in de economie van Zimbabwe zich bevindt. Zeker 80 procent van de bevolking is werkloos en de inflatie ligt rond de 1800 pro cent. Miljoenen Zimbabwanen zijn naar buurlanden uitgeweken op zoek naar werk. De verdeelde oppositie heeft geen kans in Zimbabwe, waar mo menteel geen sprake kan zijn van Mugabe's kandidaatstelling is een flinke klap voor twee facties binnen Zanu-PF die druk wilden uitoefenen op de president om met pensioen te gaan. vrije en eerlijke verkiezingen. Mu gabe's veiligheidstroepen doen er alles aan om het de oppositie zo moeilijk mogelijk te maken. Ge weld tegen oppositieleiders als Morgan Tsvangirai wordt daarbij niet geschuwd. Hij liep onlangs zware verwondingen op na door de politie in elkaar te zijn gesla gen. Volgens Mugabe was dat zijn ei gen schuld, omdat Tsvangirai dui delijk te verstaan was gegeven dat een bijeenkomst die hij wilde be leggen illegaal was. Bij terugkeer uit Tanzania, waar de president een bijeenkomst van landen uit zuidelijke Afrika bijwoonde, zei Mugabe andere Afrikaanse leiders hiervan op de hoogte te hebben gesteld. „Ik werd volledig gesteund. Niet een leider bekritiseerde onze acties", aldus Mugabe. Op diezelfde bijeenkomst in Tan zania is de Zuid-Afrikaanse presi dent Thabo Mbeki aangewezen als bemiddelaar tussen de Zimbab waanse regering en de oppositie. Mbeki bemiddelt al jaren tussen beide partijen, maar zonder suc ces. Zijn 'stille diplomatie' heeft niet kunnen voorkomen dat de onenig heid tussen beide partijen op nieuw tot een gewelddadig hoog tepunt is gestegen. De haven van Port Stanley. De Falkland-oorlog betekende een ommekeer voor de plaatselijke economie, foto ANP Het is 25 jaar geleden dat Argentinië de Britse eilanden bezette. PORT STANLEY - De bloedige oorlog om de Falkland-eilanden beteken de de komst van welvaart voor de bevolking. Maandag 2 april is het precies 25 jaar geleden dat Argenti nië de eilanden bezette en met Groot-Brittannië een bloedige oor log uitvocht. Volgens Patrick Watts van het loka le radiostation waren de eilanders nu waarschijnlijk Argentijns ge weest als de invasie niet had plaats gevonden. „Voor de oorlog vertel de de gouverneur dat wij ons erop moesten voorbereiden dat Groot-Brittannië de eilanden zou overdragen aan Argentinië. Er wa ren serieuze onderhandelingen gaande en de Britten leken niet bij zonder geïnteresseerd in behoud van de Falklands." De oorlog maakte definitief een einde aan de onderhandelingen, tot grote op luchting van de eilanders. Er werd een permanente basis met twee duizend militairen gevestigd en een territoriale zone van 150 mijl om de eilanden getrokken. De aan wezigheid van de militairen bete kende bijna een verdubbeling van het aantal inwoners en zorgde voor de eerste injectie in de kwak kelende economie. De echte welvaart kwam vijf jaar later met de visserijwet, die de vis vangst rondom de eilanden regel de. In de wateren rondom de eilan den zit veel inktvis. De eilanders zijn traditioneel schapenfokkers en houden zich zelf nauwelijks met visserij bezig. De overheid ver koopt daarom licenties aan buiten landse vissers, vooral aan Aziaten. Deze licenties leveren jaarlijks 30 miljoen euro op, 44 procent van de totale nationale inkomsten. Volgens Phyllis Randall kwam de oorlog de eilanders goed uit, on danks alle gruwelijkheden die plaatsvonden. Randall is directrice van de sector landbouw en minera le grondstoffen. Door de oorlog is de economie veranderd en ligt de tijd achter ons dat de economie volledig afhankelijk was van de schapenindustrie en de wolprijs, zegt zij. Het bestuur van de eilanden steekt veel van het vissërijgeld in behoud van de landbouwsector. Nieuwe schapenrassen' worden uit Austra lië en Nieuw-Zeeland geïmpor teerd in een poging fijnere wol te 'Ik volg nu dagelijks de ontwikkeling van de olieprijs' produceren. Verder wordt getracht om schapen en lammeren geschikt te maken voor de vleesindustrie. Ook steekt de overheid veel geld in gezondheidszorg en onderwijs. Kinderen hoeven niet meer naar het moederland om middelbaar onderwijs te volgen en er zijn nu riante beurzen beschikbaar voor de leerlingen die willen doorstude ren aan een universiteit of hoge school in het buitenland. De nieuwe economische perspec tieven trekken ook nieuw volk aan. Na de oorlog keerden vele Fal klanders die overzee woonden te rug. Ook buitenlanders vonden hun weg naar de eilanden vanwe ge de hoge levensstandaard, de uit stekende salarissen en het relaxte bestaan. In het 'kosmopolitische' tweeduizend inwoners tellende Stanley kun je meer dan zestig ver schillende nationaliteiten - onder wie een aantal Nederlanders - op straat tegenkomen. Joost Pompert kwam in 1989 naar de eilanden. Hij kon een goedbe taalde baan vinden als zeebioloog bij het visserijdepartement. „Ik had niet gestudeerd en had in Ne derland weinig kans op een baan. Ik had wat ervaring op zee opge daan en hier kon ik zo aan de slag." Jacqueline Bennebroek werkt als huisarts in het zieken huis van Stanley. „Het is een mo dem ziekenhuis. Ik doe hier bijna alles wat je als arts kunt doen. Al leen voor specialistische zaken zijn we aangewezen op ziekenhuizen in Engeland of Chili." Naast haar werkzaamheden in het ziekenhuis vliegt zij regelmatig naar het bin nenland om daar patiënten te be zoeken. Dat de economie drijft op de visse rijlicenties baart de Falklanders nogal wat zorgen. Er heerst de angst dat deze inkomsten ooit zul len opdrogen. Visstand is nu een maal moeilijk te beheersen. Inmid dels heeft de overheid ruim 200 miljoen euro opzij gezet voor even tuele magere jaren. De hoop van de eilanders is intus sen gevestigd op ontwikkeling van het toerisme, maar vooral op de aanwezige olievoorraden rondom de eilanden. In het verleden bleek exploitatie niet rendabel omdat de winning te duur was. Maar als ge volg van de hoge olieprijs worden er opnieuw proefboringen gedaan door enkele oliebedrijven. „Ik volg nu dagelijks de ontwikkeling van de olieprijs", laat Phyllis Randall dan ook weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9