'Ik voel dat ik gelijk heb' v9 PZC Zaterdag 31 maart 2007 WUBBO OCKELS IN ZEELAND Wubbo Ockels is de eerste van drie gastonderzoekers die dit jaar een week werken vanuit de Zeeuwse Bibliotheek. Na hem volgt Paul Schnabel van het Sociaal en Cultureel Planbureau. De derde gast is nog onbekend. Prof.dr. Wubbo Ockels is de eerste astronaut van Neder land. Lodewijk van den Berg, gebo ren in Sluiskil, ging hem voor, maar hij was toen al genaturali seerd tot Amerikaan. Ockels is tegenwoordig hoogle raar duurzame energie aan de Technische Universiteit Delft. niet storend. En hoe groter ze zijn, hoe minder storend. Het draaien ziet er dan langzamer uit. Ik zou ze overal neerzetten. Op het land, in zee." Ia, van zulke woorden schrikken de Hoge Heren meestal, grinnikt hij. Vooral als hij het over 'morgen' heeft. „Bestuurders en directeuren zijn ge wend te denken in voorbereiden, faci- literen." Maar tijdens de gesprekken met docenten en studenten bemerkte hij wel degelijk het enthousiasme om onmiddellijk aan de slag te gaan. Benut die bereidheid! Ockels smeekt er bijna om. „Hup, schrijf een wed strijd uit, laat mensen met goede plan nen komen en laat een jury oordelen. Daar wil ik best in zitten hoor." Een 'sportieve innovatierace' noemt hij dat „Maak daarvoor geld vrij. Vooral voor de jeugd. Wij hebben jongeren verwaarloosd. En ja, dan krijg je pro blemen. Zie de achterstand die we als Nederland hebben opgelopen ten op zichte van Denemarken bij de ontwik keling van technologie voor wind energie. Maar neem je jongeren wel serieus, dan gaat het veel beter. Als je er dan ook nog bedrijven bij betrekt, wordt het dynamisch en leuk." Mooie woorden, maar in een provin cie waar rust en ruimte de kostbaar ste schatten zijn, vallen ze niet altijd in goede aarde. Windmolens vervui len de horizon, is een veelgehoorde klacht, die ook tot uiting komt in al lerlei strenge regels. Vreemd is dat, merkt Ockels op. De provincie Zeeland wil meer windener gie, is voor de helft eigenaar van het energiebedrijf dat geld genoeg heeft voor meer molens, maar belemmert met haar eigen regels de uitbreiding ervan. „Te gek voor woorden. Je kunt je ook niet achter regels verschuilen als je ze zelf maakt. Dat is hypocriet." In het belang van het milieu bestaat in Zeeland wel een behoorlijk draag vlak voor kernenergie. Weer fronst hij de wenkbrauwen. „Dat is toch niet duurzaam. Uranium raakt op, en kernenergie is geen natuurlijk pro ces." Maar er komt ook geen kooldi oxide vrij dat de ozonlaag aantast. Hij pareert. „Maar je hebt er wel een sta biele politiek voor nodig. Kernener gie is wel veilig, mensen zijn dat niet. Dat houdt altijd een gevaar in." Trouwens, voor wie bouw je in Zee land die extra kerncentrale, vraagt hij zich af. „Jullie hebben die zelf niet no dig. Voor de export dan? Dat is ook niet duurzaam. Jullie moeten voor je zelf zorgen. Maak daar ook maar een wedstrijd van, tussen Zeeland en Friesland: wie is het eerste zelfvoor zienend? Ja, wedstrijden zijn leuk. Die maken het leven fris en span nend. Ook voor de verliezer." Heus, wind en zon zijn de toekomst. „Steek een miljard euro in zonnepane len en Zeeland voorziet zichzelf van voldoende energie, trekt bedrijven aan én biedt kansen voor de jeugd." Als het zo simpel is, waarom gebeurt dat dan niet? De tijd is nog niet rijp, vermoedt Ockels. „Het is ook nog te duur. Maar als de wereld dit echt wil, worden zonnepanelen net zo goed koop als mobiele telefoons." De wereld wil nog niet mee, in ieder geval niet in het tempo van de oud-as tronaut. „We leven te luxe, voelen de waarde van duurzaamheid nog niet. Maar ik voorspel je, over vijf jaar is het omgekeerd. Dan vinden we het raar dat we dit niet eerder hebben ge daan." Als een bekeerde Don Quichotte vecht Wubbo Ockels vóór windmolens. Geen populair geluid in een provincie waar de horizon heilig is. Na een week werken in Zeeland keert hij met motivatie en plezier terug naar de Randstad. „Omdat ik voel dat ik gelijk heb." door Maurits Sep foto Lex de Meester Op weg naar de maan drong het pas goed tot de astronaut door: de aarde is een bolle tje en we hebben er maar één van. „De wereld is een kost bare oase, een ruimteschip met een fascinerende natuur die we moeten koesteren." Het is dus niet verwonderlijk dat Wubbo Ockels zich tegenwoordig hartstochtelijk wetenschappelijk in zet voor duurzame energie. Afgelo pen week deed hij dat vanuit de tijde lijke Standplaats Zeeland - de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Hij ont ving scholieren en docenten, ging op bezoek bij politici en producenten van energie. Leerde zelf hoe 'anderen' denken, waar zij mee zitten en welke barrières zij zien. Leerzaam voor Ockels, zoals hij zelf belangrijke lessen te vertellen had voor die anderen. In het hol van de leeuw, het Zeeuwse energiebedrijf Delta, pleitte hij voor meer windmolens en zonnepanelen. Op het strand van Vrouwenpolder, tijdens een praktijkproef voor energie opwekking met vliegers, vat hij zijn pleidooi kort samen: „Jullie hebben daken genoeg in Zeeland. Waarom leg je niet morgen overal zonnepane len op?" En windmolens? „Ik vind ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97