Weinig Zeeuwen in 'Een totaa LaBan Zeeuwse lai versluis willeboer 20% KORTING OP ALLE AANKOPEN voor Client-Card-houders KOM SNEL 42 Zaterdag 31 maart 2007 PZC VRAGEN AAN De hengelsport wordt steeds populairder. Met name vrouwen en jongeren hebben de sport ontdekt. Ook in Zeeland. Naam: Aart Kabboord Leeftijd: 49 Woonplaats: Middelburg Functie: tweede secretaris en pr-man van Hengelsportvereniging Middelburg door Ondine van der Vleuten Wat is er nu zo leuk aan vissen? De ontspanning. Genieten van de natuur, de stilte. Merkt de Hengelsportvereniging Middelburg ook iets van de toegenomen po pulariteit van het sportvissen? Wij hebben plusminus zeshonderd leden en dat aantal groeit elk jaar licht. Vrouwen zijn nog steeds sterk in de minderheid, al zie je er bij wedstrijden al meer. Wat jongeren betreft, het ene jaar komt er opeens een hele club bij, het andere jaar is het minder. Kan iedereen zomaar ergens gaan vissen? Nee. Je moet aangesloten zijn bij een vereniging. Die verstrekt een vis- pas en daarbij krijg je een lijst waarop precies staat waar je wel en niet mag vissen. Ook staat erbij in welke periodes je niet op bepaalde soor ten mag vissen en per soort, wat ondermaatse vis is. Daar mag je niet op vissen, die moeten nog de kans krijgen om door te groeien. Is het een dure sport? Voor een heel jaar betaal je dertig euro, dat is inclusief die pas. De vereni ging organiseert westrijden, jeugddagen, tochten op zee. Bij ons wordt zowel zout als zoet gevist. Het hele jaar door, alleen de zoutwatervisserij ligt in de zomermaanden even stil, vanwege de toeristen op het strand. We zorgen ook dat de visstand goed blijft. En, valt er genoeg te vissen? In de zoete visserij is er een flinke toename, dankzij de Europese Richt lijn Water. Die houdt in dat elke gemeente, elk waterschap en elke pach ter van water in 2012 zijn zaakjes op orde moet hebben. De visstand moet in kaart zijn gebracht en het water moet schoon zijn. Hengelsport verenigingen pachten het water van gemeenten en waterschappen en zijn medeverantwoordelijk voor de wateren en de visstand. De zoetvis- sers jagen op witvis, vooral voorn en karper. Dat is een leuke vis, want die kan lekker groot worden en geeft flink tegengas als je hem vangt. Soms moet je er wel een half uur mee worstelen voor hij zich gewon nen geeft. De karper woekert eigenlijk in alle watergangen. Vorig jaar wa ren er plekken waar ze bij wijze van spreken opgestapeld lagen in het water. Bij de Veerse Kreek woelen ze de oevers los en tasten zo de riet kragen aan. Daar worden ze straks weggevist met grote netten, zo'n dui zend kilo per keer. En elders weer uitgezet, want ze mogen niet dood. Arnesteinweg 27 4330 EA Middelburg telefoon 0118-629056 www.versluisenwilleboer.nl VLAKGLAS, KUNSTSTOF- EN ALUMINIUM KOZIJNEN Vanuit de omstreden nazistische organisatie Blood Honour loopt een dunne lijn naar Zeeland. De omvang van extreem-rechts in de provincie lijkt beperkt. door Ernst jan Rozendaal CDA en WD willen een verbod op Neder landse afdelingen van het wereldwijde nazis tische netwerk Blood Honour ('bloed en eer'). Vol gens woordvoerder P. van Gent van de anti-fascistische onder zoeksgroep Kafka hangt de dub Dietse Kameraden uit Sluiskil daar dicht tegenaan. De oprichters W. en M. de Putter ontkennen dat stel lig. Op de internetsite van de Diet se Kameraden staat expliciet dat het verboden is tijdens activiteiten nationaal-socialistische symbolen te dragen. Maar via de internetsite van Kafka worden de broers De Putter permanent herinnerd aan een bijeenkomst van Blood Ho nour bij een van hen thuis. Niet al leen hing daar een hakenkruisvlag, maar volgens Kafka zijn zij ook zelf zichtbaar op de groepsfoto waarop de Hitlergroet wordt ge bracht. De Dietse Kameraden heetten aan vankelijk de Zeeuwse Kameraden. Dat de organisatie is voortgeko men uit een Zeeuws-Vlaamse Extreem-rechts in Zeeland vriendenclub blijkt uit de opbouw van het ledenbestand. Volgens W. de Putter telt de club tweehon derd leden, onder wie vijfenvijftig Zeeuwen. Daarvan komen er veer tig uit Zeeuws-Vlaanderen. Overigens plaatst Kafka-woord- voerder Van Gent vraagtekens bij deze aantallen. „Dat lijkt me zwaar overdreven. Je ziet vaker dat deze organisaties zichzelf groter voordoen dan ze zijn. Maar het is mijn woord tegen dat van hen. Ik kan ook niet keihard bewijzen dat hun aanhang minder groot is." De Dietse Kameraden vormden in november de ordedienst bij de de monstratie van de Nationajistische Volks Beweging tegen de bouw van een moskee in Middelburg. Naast de Dietse Kameraden is in Zeeland nog de Voorpost Discriminatie Bureau Zeeland. „Volgens mij zijn ze niet hetzelf de", zegt woordvoerder J. Dekker, Hij stelt dat het Anti Discriminatie Bureau niet zoveel zicht heeft op extreem rechtse organisaties in Zeeland. Dekker vermoedt dat de organisa tiegraad het laatste jaar wel iets is toegenomen. „Tot een jaar geleden was extreem-rechts in Zeeland nauwelijks georganiseerd. Bij de demonstratie in Middelburg merk ten we dat sommige clubs zich na drukkelijker manifesteren." Met discriminerende acties valt het in Zeeland mee, aldus Dekker, hoewel hij het 'verontrustend' noemt dat zich dit jaar twee inci denten hebben voorgedaan waar bij buitenlanders zijn belaagd. „Tot voor kort bleef het hier bij graffi- 'Je ziet vaker dat deze organisaties zich groter voordoen dan ze zijn' Zeeuws-Vlaanderen actief Deze groepering komt voort uit de van oorsprong Vlaamse organisatie Voorpost. Net als de Dietse Kame raden streeft Voorpost, dat zelf zegt twintig leden te hebben in Zeeuws-Vlaanderen, naar één staat waarin Nederland en-Vlaan- deren zijn verenigd. Het is ondui delijk wat de dwarsverbindingen zijn tussen beide organisaties en of ze elkaar in Zeeland wellicht overlappen. „Wij hebben daar geen aanwijzingen voor", zegt Van Gent. Dat betoogt ook het Anti Voor zover bekend herbergt Zeeland twee nationalistische groeperingen. Beide zijn geworteld in Zeeuws-Vlaanderen, wellicht vanwege banden met geestverwanten in Vlaanderen. DIETSE KAMERADEN voorheen Zeeuwse Kameraden opgericht door broers De Putter uit Sluiskil slogan: van de Dollard tot Duinkerken volgens eigen opgave 200 leden onder wie 55 Zeeuwen VOORPOST van oorsprong Vlaamse beweging die streeft naar Groot-Nederland telt enkele Nederlandse afdelingen waaronder een kern Zeeuws-Vlaanderen volgens eigen opgave 20 Zeeuws-Vlaamse leden PZC Willem Adriaansens ti." In het ene geval zouden Afri kaanse vluchtelingen zijn wegge pest, in het andere werden buiten landers in een bus bedreigd en uit gescholden. Dekker wil geen locaties noemen. „Ik weet ook niet in hoeverre Blood Honour-achtige groepen waren betrokken." Volgens woordvoerder A. Don houdt de Politie Zeeland ex treem-rechtse trends 'nauwlet tend' in de gaten. Specifieke mede delingen kan de politiewoordvoer der niet doen. Bestuurslid Dietse Kameraden ziet weinig kwaads in activiteiten. door René van Stee SLUISKIL - Een totaalverbod van de neonazistische beweging Blood 8cHonour gaat te ver. Dat vindt het in de polders rond Sluiskil woonachtige bestuurslid W. de Putter van de Dietse Kameraden, een beweging die hij typeert als na tionalistisch en uitdrukkelijk niet als extreem-rechts. De Putter vindt bijeenkomsten met muziekoptredens of waarbij een SS'er wordt herdacht geen re den om Blood&Honour te verbie den. Hij beroept zich daarbij op het recht van vrijheid van me ningsuiting. „Ik denk niet dat ze daar veel kwaad mee doen. Dat moeten ze Peijs leidt commissie voor tunnelveiligheid den haag - Commissaris van de koningin Karla Peijs is per 1 april benoemd tot voorzitter van de commissie tunnelveiligheid. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren bekendge maakt. De commissie, die sinds vo rig jaar bestaat, geeft advies bij de bouw van nieuwe tunnels en aan passingen aan bestaande tunnels. De leden van de commissie wil den Peijs vanwege haar bestuurlij ke ervaring en kennis. Peijs volgt Jan Bart Mandos op als voorzitter. Hij overleed in oktober. Vertragingen op spoor dit weekeinde rotterdam - Treinreizigers moe ten komend weekeinde in Zeeland en de regio Rotterdam rekening houden met vertragingen. Door werken aan het spoor is er zater dag, maar vooral op zondag be perkt tot geen treinverkeer van en naar Rotterdam. Zoals eerder ge meld rijdt zaterdag de Intercity Vlissingen - Amsterdam Centraal niet tussen Kruiningen-Yerseke en Bergen op Zoom en rijdt die tus sen Vlissingen en Kruininge-Yerse- ke als stoptrein. Er worden vervan gende bussen ingezet. Nog geen CLIENTCARïD? Altijd 10% korting met uw ciientcard en ontvang hem GRATIS Aktie loopt t/m 6 april 2007 PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeeisstraat 10 0118-634184 0118-613401 Smallegange neemt boerenschuur als verbindende schakel. door Rinus Antonisse NISSE - Gerard Smallegange weet niet alleen alles over Zeeuwse boer derijen, ook het landschap kent voor hem weinig geheimen. Hij le vert daarvan het 'bewijs' in een te levisie-uitzending van de NCRV, vandaag om 18.00 uur op Neder land 2. Het is de zesde en laatste afleve-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74