Zeeland Omgekeerde democratie Jan de Nooijer «of Liefst een gedeputeerde voor jeugd en gezin Energieconsulenten gaan op pad in Borsele Woning-en meubelstoffeerder Voor het stofferen van uw meubels komen wij geheel vrijblijvend langs en geven wij een GRATIS offerte. Langstraat 79 Arnemuiden Tel. 0118-602937 www.iandenooiierwof.nl 15% korting op alle harde vloeren (o.a. Quick step) 20% korting op rolluiken. 10% korting op alle raamhorren. 15% korting op alle plissédeuren. 15% korting op alle terrasschermen. Nieuw in de collectie: KENDIX PZC Zaterdag 31 maart 2007 39 Geachte formateur, beste Toine, Het moet frustreren dat één van de grootste, duurste, populairste en meest chronische thema's in Zeeland zich grotendeels onttrekt aan de zeggenschap van het pro vinciebestuur: de zorg. De WMO is van de gemeenten, de ziekenhuiszorg van zichzelf de am bulancezorg binnenkort weer van de minister. De provincie rest niets dan faciliteren, ondersteu nen, stimuleren en initiëren. En doet dat, het mag gezegd, met ver ve. Maar het speelt zich allemaal af aan de schaduwzijde van het speel veld. Het heeft iets van de oprecht belangstellende die met een mand je versterkende gaven bij partijen op bezoek mag. Daar scoor je niet mee bij de burger. En nog iets: in de integrale gedach te die jij en je collega's koesteren is het vreemd dat de ziekenhuiszorg buiten de zorgportefeuille valt. Het mag zo gegroeid zijn in de laat ste periode, politiek erfrecht op be leid, zelfs op deelterreinen, lijkt me ongewenst voor een gezonde coalitie. Zo zou de ziekenhuiszorg een mooie portefeuille kunnen zijn voor meewerkend voorvrou- we Peijs in het nieuwe dagelijks provinciebestuur. Het is er één van de vele die het uitsluitend van de lobby moet hebben. Moet er gedeeld worden, maak de snede bij de jeugdzorg: het enige waar het provinciebestuur zich ten volle verantwoordelijk voor mag weten. Hier, in de tekortschieten de zorg voor het kind in gevaar, is de ware politieke heroïek te vin den. Om de mooie beloften van de jeugdzorgers uit de kasten te rammelen waar ze liggen te ver stoffen. En om 'Den Haag' te ringe loren als daar vooral geblaat en weinig wol vandaan komt. Temeer 'Zo zou de ziekenhuiszorg een mooie portefeuille voor Peijs kunnen zijn' nu er geen gemakzuchtige staatsse- cretaris staat, maar een heuse mi nister. Misschien moet Zeeland daar zijn eigen geschut voor in stel ling brengen: een gedeputeerde voor jeugd en gezin. Met vriendelijke groet, Claudia Sondervan, verslaggever Toine Poppelaars praat met CDA, PvdA, SGP en VVD over een nieuw dagelijks provinciebestuur. Lezers en verslaggevers van de PZC plaatsen accenten bij de onderwerpen die in het programma moeten komen. Bij de neus genomen Tot mijn verbazing lees ik in de krant dat de bestaande coalitie in Provinciale Staten nog vier jaar door mag gaan. De grootste veran dering is de teruggang van zes tot vijf gedeputeerden. Mijnheer Ton Verbree kwam met een lijstje voor waarden, waarmee de politieke partijen moesten instemmen. Zee land, we worden bij de neus geno men. We hebben gestemd en er is veel veranderd in het kiezersspec trum. Het kan toch niet zo zijn dat er vooraf al een lijstje met voor waarden ligt. Dat lijkt erop alsof al le toekomstige besluiten nu al zijn genomen en dat we te zijner tijd al leen maar over details kunnen be slissen. Eeen omgekeerde democra tie, lijkt me. En waarom is iedereen ineens zo benauwd van de SP. Om te voorko men dat ze meedoen wordt zelfs een zetel verstopt. Wij, de sociaal gestemde Zeeuwen, zijn het daar niet mee eens. Natuurlijk mist de SP bestuurservaring, maar met de knowhow die er bij de provincie is, lijkt me dat geen probleem. Joost van der Veer, Terneuzen Verdomhoekje Voor de toekomst van Zeeland goed laten doordringen dat de pro vinciegrens niet stopt bij de Mor- tiere, maar dat zeker West-Zeeuws-Vlaanderen uit het verdomhoekje moet worden ge haald. C. Coppejans Vooral werk Zeeland dient een kleinschalige, toerisme bevorderende en schone energie bevorderende, maar vooral werkgelegenheidsbevorderende provincie te blijven respectievelijk te worden door: 1 geen samenwerking te zoeken met andere provincies; 2 het toerisme met dagattracties te ondersteunen, mits de kleinscha ligheid niet in het gedrang komt; 3 een kerncentrale is een goed al ternatief voor een vervuilende ko lencentrale; 4 geen ontpoldering via het dwang-concept; 5 jongeren uit het dorp moeten voorrang krijgen bij de toewijzing van woningen. W. Idema, Heinkenszand Warm gevoel Vanuit een diep geworteld warm gevoel voor Zeeland zie ik een to taal ander Zeeland dan wat Provin ciale Staten als toekomstbeeld voor ogen hebben. Ik ga uit van de aantrekkelijkheid die rust, water, natuur en ruimte verschaffen. Als we deze vier waarden als norm hanteren, gaat Zeeland er alleen maar op vooruit. W. Timmermans, Ouwerkerk Ceen nieuwe kerncentrale Laat de provincie en Delta investe ren in een gecombineerde getij- de-windcentrale. In Zeeuws- Vlaandceren moet een onafhanke lijk of in elk geval zelfstandig wer kend waterschap zijn. R. Corter, Aardenburg Besparingsproject voor mensen met een minimum inkomen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - In enkele weken hebben zich al 116 mensen gemeld voor deelname aan het Borselse energiebesparingsproject Energie Sociaal. Het project dat gisteren of ficieel van start ging in Heinkens zand, is gericht op mensen met mi nimum inkomen. Om energie én geld te besparen. „Uniek in Nederland", omschreef Ad Phernambucq van het Zeeuws platform duurzame ontwikkeling de opzet van Energie Sociaal. „Het is namelijk niet alleen een energie besparingsproject", aldus Phernam bucq. „Het is ook een werkerva ringsproject. Dat maakt het echt uniek." De gemeente Borsele koppelt het project voor energiebesparing bij minima namelijk aan het opdoen van werkervaring door mensen met een sociale uitkering. De gemeente, de Zeeuwse Milieu federatie en nutsbedrijf Delta trek ken gedrieën de kar. Borsele zorg de voor de werving en selectie van energieconsulenten via de afdeling sociale zaken. Delta heeft hen op geleid, in energietechniek en in so ciale vaardigheden. Want de ener gie-adviseurs komen bij mensen aan huis. Elf consulenten gaan aan de slag, met behoud van uitkering plus een vrijwilligersvergoeding. Ze vor men al een hecht team, bleek giste ren bij de opening van hun kan toor, het Bespaarhuis, aan de Dorpsstraat in Heinkenszand. Ni co Verbeek mocht de deur ope nen. Hij werd spontaan met een applaus beloond. De komende twee weken draaien de medewerkers nog op proef Ze gaan bij mensen langs die bij de ge meente Borsele of Delta werken. Zo kunnen ze alvast warm draaien voor het echte werk. Het lokkertje van het project is een energiebox met allerlei ener giebesparingsproducten ter waar de van 45 euro. Spaarlampen kun nen erbij zitten, maar ook isolatie materiaal en waterbespaarders. De box wordt tijdens het tweede huisbezoek verstrekt. Nadat tij dens het eerste huisbezoek is vast gesteld hoe iemand het beste ener gie kan besparen. 'Wij vragen veel van mensen om een beeld te krijgen van hun energieverbruik' „Onze opleiding duurde vier dag delen en twee volle dagen", lichtte Sandra Doedel uit Baarland, één van de consulenten, toe, „en dat is ook wel nodig. Wij vragen nogal wat van mensen om een duidelijk beeld te krijgen van hun energie verbruik. Je moet dan zeker ver trouwd overkomen." De hele doelgroep van het project in Borsele is 1.460 gezinnen groot. Wethouder Jan Zandee (SGP/CU, milieu): „Mond-tot-mond-reclame is het beste." Het project, dat twee jaar proef- draait, moet in alle vijftien Borsel se kernen plaatsvinden. (aanbiedingen geldig tjm 15 april 2007) Wij leveren o.a. Meubelen, verlichting, tapijt, overgordijnen, vitrages, laminaat, Vinyl, behang, binnen en buitenzonwering en bed,bad en keukentextiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71