Energieconsulenten op pad in Borsele Keizer Karei krijgt nieuwe jas Groei zuiden Goes Van de Zandt in gesprek met keten voor exploitatie stadshotel 30 Zaterdag 31 maart 2007 pzc B Het vergulde beeld van Karei V wacht een kostbare restauratie. foto Willem Mieras Restauratie verguld, houten beeld kost zevenduizend euro. door Frank Balkenende goes - Bijna twee eeuwen stond hij in een nis boven de deur van het Goese stadhuis, als dank voor zijn bezoek aan de stad. Maar zo rond 1750 moest keizer Karei V wij ken omdat er een nieuwe entree werd gebouwd. Al heel lang slijt het beeld van Ka- rel V van het Heilige Roomse Rijk (1500-1558) zijn dagen in het de pot van Historische Museum De Bevelanden. Het zestig centimeter hoge kunstwerk bestaat uit hout met een vergulde toplaag. Uiter aard is die door de eeuwen heen behoorlijk aangetast. Mede dankzij het onlangs begon nen project Zeeuws Behout van het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea kan Karei V binnenkort weer glimmen. Het project heeft tot doel houten erfgoed veilig te stellen. De restauratie kost vijfduizend eu ro, een apart onderzoek naar de goudlagen nog eens tweeduizend euro. De gemeente Goes en enkele sponsoren hebben het geld voor dat onderzoek op tafel gelegd. Wethouder J. Adriaanse is hele maal verguld met het herstel van de houten keizer. „Binnen de in ventarisatie van Zeeuws Behout is dit toch wel het topstuk." In het najaar moet Karei V er piek fijn bij staan. Vrijwel zeker krijgt hij dan een betere plek dan nu, want die is een keizer onwaardig. Besparingsproject voor mensen met een minimum inkomen. door Harmen van der Werf heinkenszand - In enkele weken hebben zich al 116 mensen gemeld voor deelname aan het Borselse energiebesparingsproject Energie Sociaal. Het project dat gisteren of ficieel van start ging in Heinkens zand, is gericht op mensen met mi nimum inkomen. Om energie én geld te besparen. „Uniek in Nederland", omschreef Ad Phernambucq van het Zeeuws platform duurzame ontwikkeling de opzet van Energie Sociaal. „Het is namelijk niet alleen een energie besparingsproject is", aldus Pher nambucq. „Het is ook een werker varingsproject. Dat maakt het echt uniek." De gemeente Borsele, de Zeeuwse Milieufederatie en nutsbedrijf Del ta trekken gedrieën de kar. Borsele Slager Wemeldinge in de prijzen wemeldinge - Slager Eduard Mie ras uit Wemeldinge is met een kar- revracht aan prijzen teruggekeerd van de slagers vakbeurs die deze week in Utrecht werd gehouden. Hij behaalde daar zeven gouden bekroningen en één zilveren. Bovendien toonde hij zich in Utrecht de beste Zeeuwse slager op het gebied van de vervaardi ging van salades, snacks en vlees waren. Wielrenner gewond bij ongeval in Yerseke yerseke - Een wielrenner is don derdag rond 19.00 uur gewond ge raakt op de Ericalaan in Yerseke. De fietser (54) kreeg geen voor rang van een automobilist (29). Hij werd geschept. Zijn verwon dingen leken mee te vallen. De wielrenner is toch voor de zeker heid naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Beide mannen komen uit de gemeente Reimerswaal. zorgde voor de werving en selectie van energieconsulenten via de af deling sociale zaken. Delta heeft hen opgeleid, in energietechniek en in sociale vaardigheden. Want de energie-adviseurs komen bij mensen aan huis. Elf consulenten gaan aan de slag, met behoud van uitkering plus een vrijwilligersvergoeding. Ze vor men al een hecht team, bleek giste ren bij de opening van hun kan toor (Bespaarhuis) aan de Dorps straat in Heinkenszand. Nico Ver beek mocht de deur openen. Hij werd spontaan met een applaus beloond. De komende twee weken draaien de medewerkers nog op proef. Ze gaan bij mensen langs die bij de ge meente Borsele of Delta werken. Borsele koppelt project voor energiebesparing bij minima aan het opdoen van werkervaring door mensen met een sociale uit kering. Presentatie plan Hof van der Meulen 's-HEER ABTSKERKE - Stichting Het Zeeuws Landschap gaat de boerde rij van wijlen Adrie van der Meu len bij 's-Heer Abtskerke herstel len. Voor heel 's-Heer Abtskerke doet directeur Marten Hemminga woensdagavond uit de doeken wat zijn stichting precies van plan is. Dit gebeurt op de jaarvergadering van de dorpsraad die vanaf 20.00 uur wordt gehouden in dorpshuis Vers vliet. Met 139 kilometer per uur over de Deltaweg rats - Een 43-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen-Duive- land is gisterochtend even na tien uur op de Deltaweg, de N256, ter hoogte van Kats betrapt op veel te hard rijden. De politie klokte een snelheid van 139 kilometer per uur. Op de Deltaweg tussen Goes en Zierikzee is de maximum toege stane snelheid 80 kilometer per uur. Zo kunnen ze alvast warm draaien voor het echte werk. Het lokkertje van het project is een energiebox met allerlei ener giebesparingsproducten ter waar de van 45 euro. Spaarlampen kun nen erbij zitten, maar ook isolatie materiaal en waterbespaarders. De box wordt tijdens het tweede huis bezoek verstrekt. Nadat tijdens het eerste huisbezoek is vastgesteld hoe iemand het beste energie kan besparen. „Onze opleiding duurde vier dag delen en twee volle dagen", lichtte Sandra Doedel uit Baarland, één van de consulenten, toe, „en dat is ook wel nodig. Wij vragen nogal wat van mensen om een duidelijk beeld te krijgen van hun energie verbruik. Je moet dan zeker ver trouwd overkomen." De hele doelgroep van het project in Borsele is 1.460 gezinnen groot. Wethouder Jan Zandee (SGP/CU, milieu): „Mond-tot-mond-reclame is het beste." Wagon ontspoort in Vlissingen-Oost nieuwdorp - Op het rangeerter rein aan de Europaweg Oost in Nieuwdorp (Vlissingen-Oost) is donderdagmiddag een goederen wagon ontspoord. Een grote 400 tons telekraan moest worden inge zet om de wagon te hersporen. De wagon die met staal was geladen, stond om elf uur 's avonds weer op de rails. De oorzaak van het on geval was gisteren bij spoorwegbe heerder ProRail nog niet bekend. Bomen vernield in Sint-Maartensdijk sint-Maartensdijk - Twee bomen aan de Parallelweg in Sint-Maar tensdijk zijn afgelopen week com pleet vernield. De daders moeten met een zaag op pad zijn gegaan. De bomen wa ren namelijk zover ingezaagd dat ze door midden waren. Ze moeten worden gerooid. De schade be draagt volgens de politie honder den euro's. Verbouwing voormalig Gak-kantoor laat nog even op zich wachten. door Harmen van der Werf goes - Het is al een tijdje stil rond het stadshotel dat C. van de Zandt in het oude Gak-kantoor in Goes wil opzetten. Achter de schermen is Van de Zandt druk bezig een grote hotelketen te interesseren voor de exploitatie. Van de Zandt, eigenaar van restau rant De Stadsschuur in Goes, ver wacht op korte termijn tot een ak koord te kunnen komen. Namen van bedrijven waarmee hij praat, wil hij nog niet prijsgeven. Het is volgens hem altijd zijn bedoeling geweest het stadshotel niet zelf te exploiteren. „Een hotelketen heeft een netwerk. Voordat je zoiets zelf hebt opgebouwd, ben je twee, drie jaar verder." Het oude Gak-kantoor is inmid dels van eigenaar verwisseld, 's- Gravendelft State 1 BV (van Van de Zandt) heeft het pand eind vo rig jaar overgedragen aan beleg- gingsmaatschapij Brahold BV. Van de Zandt treedt namens Brahold Een hotelketen is nodig om het stadshotel aan de Van de Spiegel straat te exploiteren, volgens Van de Zandt, omdat die een net werk heeft. op als bewindvoerder en doet alle voorbereidingen. Volgens Van de Zandt is het zeker dat er in Goes behoefte bestaat aan een luxe hotel met zo'n 90 ka mers. „Siemens gaat in Vlissin gen-Oost een elektriciteitscentrale bouwen. De ingenieurs die daar aan werken, moeten ergens verblij ven." Van de Zandt plaatst ander zijds vraagtekens bij hotelplannen van Arcadis (30 tot 60 kamers in het Stationspark) en van de Goese ondernemer Gé (bij de Zeeland- brug). „Dat wordt te veel." Uitbrei ding van Hotel Goes Van der Valk - van 120 naar 160 kamers - juicht hij wel toe. „Dat hotel ligt goed bij de snelweg." Gemeente gaat na of in nieuwe wijk Aria een buurtcentrum nodig is. door Frank Balkenende goes - De gemeente Goes laat on derzoeken of in de toekomstige Goese wijk Aria een wijkcentrum moet komen, waarin ook zorgvoor zieningen een plaatsje kunnen krij gen. Het college van burgemeester en wethouders heeft deze week beslo ten tot zo'n onderzoek. Het Neder landse Instituut voor Zorg en Wo nen (NIZW) voert dat uit. Dat in stituut heeft Goes ingeschakeld om in verschillende wijken in kaart te brengen welke voorzienin gen er zijn en welke en hoeveel zo'n wijk of buurt er minimaal no dig heeft. De bevindingen van het NIZW) vormen bouwstenen voor de gemeente woonvisie, die medio dit jaar moet verschijnen. De zuidkant van Goes groeit de laatste tien jaar als kool. Ten zui den van de wijk Zuid, exponent van de jaren zeventig, verrees Overzuid met enkele honderden huizen. Vervolgens plakte Goes de wijk Ouverture tegen de zuidwest- tand van Zuid. Ook daar staan honderden woningen (335). Begin volgend jaar volgt de bouw van de eerste tranche van 320 wo ningen in de nieuwe wijk Aria aan het Pykeswegje. Daarmee wordt de zuidrand van Goes afgerond. Niet bij Zuid doch bij Kloetinge horend, maar voor een deel onge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56