Zeeland 'Wees welkom in ons Axelland' WATERSPORT TOTAAL MARITIEME DAGEN ZEELAND A Filmavondje voor het goede doel 2e Z PZC Zaterdag 31 maart 2007 I 31 Op de jaarlijkse tentoonstelling over Axel zelf is dit keer extra aandacht voor de ZVTM. Medewerkers van het museum Het Land van Axel hangen de foto's van Axel in vroeger tijden op in de vitrines. foto's Peter Nicolai Expositie 'Axel in 100 jaar' in Streekmuseum opent nieuwe seizoen. door Peter Oggel AXEL - Kijk, de grote klok aan de winkelpui van horloger Esselbrug- ge wijst twintig over vijf. Bij de halte van de Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij (ZVTM) in de Noordstraat staat de bus rich ting Koewacht op punt van vertrek ken. Naast de chauffeur waar schuwt een ijzeren bordje: 'Niet spreken met den bestuurder'. Maar die heeft zijn handen al vol en schampt bij vertrek net niet de bus die de reiziger in Terneuzen naar het pontje van 'Oedjeskerke' moet brengen. Het is 1954 en een enkeltje Axel - Terneuzen kost 65 cent. In café De la Paix schenkt de kastelein nog maar eens een bier van Van Waes-Boodts uit Westdorpe. Mor gen is het zaterdag en dat bete kent: weekmarkt én boerenmarkt. Zelfs de ZVTM moet daar een dag voor wijken naar de Kerkdreef Want is er in Axel markt, dan kun je in de Noordstraat over de kop pen lopen. De foto moet zijn genomen vanuit hotel De Lozanne. Een statige ge vel, zo schuin tegenover het post kantoor. Aan de hand van zijn va der brengt een jongetje zijn spaar geld naar de Rijkspostspaarbank. In de winkel ernaast tonen de da mes Schelleman de laatste hoeden- mode. Streekmuseum Het Land van Axel grijpt de opening van het nieuwe seizoen aan om de bezoeker mee te nemen voor een wandeling in het verleden. Axel in 100 jaar, heet de tentoonstelling, waarmee het streekmuseum een traditie voort zet. Al een aantal jaren wijdt het museum de eerste expositie van het jaar aan de geschiedenis van Axel zelf, sociale geschiedenissen ook. Aan de hand van foto's met name, afkomstig uit privé-verza- melingen ditmaal, maar hier en daar aangevuld met materiaal uit het depot van het museum. Met als extraatje aandacht voor de ge schiedenis van de ZVTM. De expo sitie toont een aantal bijzondere foto's, met afdrukken nog uit glas platen van begin vorige eeuw. Een eeuw Axel vertedert vooral, maar verbaast evenzeer. Beelden van straten en winkels, soms nog in tact maar veel vaker gesloopt of ge moderniseerd. De expositie toont hoe een kleine plattelandsgemeen te zich in honderd jaar heeft ont wikkeld. En verbazing, soms ver bijstering, is er over foto's die over de jaren heen letterlijk zwart-wit de consequenties tonen van beslui ten van opeenvolgende gemeente besturen. Waarom bijvoorbeeld moest die authentieke muziektent op de Markt wijken? Want Axel was ooit een een plaats met regionale uitstraling. De week markt dus, de boerenmarkt op de kop van de Noordstraat. De aan trekkingskracht van Axel weerspie gelde zich ook in een bloeiende horeca en middenstand, met een keur aan winkels en winkeltjes. Een Oranjegezind Axel ook. 'Wees 'Een eeuw Axel vertedert vooral, maar verbaast evenzeer' welkom in ons Axelland, dat onge scheiden is en blijft bij Neder land', dichtten Axelaars in 1919 bij een bezoek van koningin Wilhel- mina, waarmee ze nog maar eens hun afschuw toonden van de Bel gische annexatieplannen. Klein dochter Beatrix deed het in 1985 nog eens dunnetjes over en bleef in Axel veel langer dan het proto col voorschreef Een rijke plaats ook, juist dankzij die middenstand, de winkeliersver eniging EMM: Eendracht maakt macht. Met in 1927 een grote lote rij van de plaatselijke Vereniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer. De eerste prijs: een vierpersoons auto ter waarde van 1500 gulden en als goede tweede vier vette koeien voor duizend gul den. De tentoonstelling is te zien van 4 april tot 2 juni Kinderen van Zwinkoor Gemeente waarschuwt verder als De Zwinkids voor valse verkoop Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! het alfabet van Zeeland Bel 0800-0231231. HULST - Havoklas 3c van het Rey- naertcollege houdt dinsdag een filmavond op school. De op brengst gaat naar het Kinderkan kerfonds in Gent. Er worden twee films vertoond. Om 19.00 uur draait Wedding Crashers en om 21.00 uur Fight Club. CADZAND - De kinderen die lid zijn van het Zwinkoor, gaan ver der onder een nieuwe naam: De Zwinkids. De naam is bedacht door leden joandy en Irene. Zij hebben daarmee de prijsvraag ge wonnen die het koor had uitgezet. De eerste keer dat de kinderen op treden onder de nieuwe naam is zondag 8 april. In de RK-kerk van Sluis treden ze dan op tijdens de paasdienst. Ook zijn de Zwinkids druk bezig met repeteren voor de musical die na de zomer zal worden uitge voerd door verschillende kinderko ren uit West-Zeeuws-Vlaanderen. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen waarschuwt bedrijven voor op lichters die ogenschijnlijk 'gemeen telijke' aanbiedingen doen, zoals vermelding op de website, of in een gemeentelijke infowijzer. Vol gens woordvoerder Dirk Timmers hebben verschillende onderne mers een aanbieding per fax gekre gen waarop snel gereageerd moest worden. „Ze worden op een tame lijk agressieve manier benaderd en met het woord 'gemeente' op het verkeerde been gezet." Het bedrijf LokaalTotaal verkoopt daarente gen momenteel wél advertenties voor de gemeentegids. Het Vlaemsche Erfgoed in Groede weer open GROEDE - Op tweede paasdag, maandag 9 april, gaat Het Vlaem sche Erfgoed aan de Slijkstraat in Groede weer open. Dit jaar zijn de openingstijden van verruimd van 10.00 tot 17.00 uur. Nieuw dit jaar is het Brouwerijmu seum. Het museum is nog niet he lemaal klaar, maar de vorderingen kunnen al wel worden gevolgd. Zo als vanouds worden er weer brood jes gebakken in de houtoven en suikerwafels in de bakkerij. Ook brand het smidsvuur in de mu seumstraat en zijn er tal van kun stenaars aan het werk met ambach telijke technieken als glas in lood. De grootste beurs van Zuid-West Nederland met verkoop, demonstraties en workshops op gebied van varen, vissen, duiken en maritieme zaken Toegang Volwassenen 7- Kinderen 6-12 3,50; 65 6- (niet in combinatie met andere kortingen) JroQjrïflL Da Vinciplein 1 - 4462 GX Goes ypY ^■pPT: 01i3'221^L7andh2aikn3n1 zeelandhaUen www.zeelandhallen.nl F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47