MKB kraakt plan vrij etij dscentrum Karla Peijs bemiddelt niet in conflict over Belfort Sluis Hulst helpt cafés met aanbrengen van gezamenlijke luifel Pleidooi nieuwbouw bij dorpen van Sluis Zeggenschap gehandicapten moet verbeteren Plan voor overkapping terrassen van drie cafés Grote Markt Hulst. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst biedt de uitbaters van cafés 't Raedt- huijs, 't Anker en De Boy aan de Grote Markt in Hulst de helpende hand bij het aanbrengen van een overkapping boven hun terrassen. Dit is een grote wens van de drie horeca-ondernemers. „We hebben een ontwerp ge maakt van hoe wij de luifel graag zouden zien", zegt wethouder Paul Weemaes. „Om te voorko men dat je vanaf de straat in een donker gat kijkt, stellen wij voor de eerste anderhalve meter van de overkapping van glas en de rest van stof te voorzien. Dat past pri ma bij de uitstraling van de monu mentale panden." Weemaes legt dit plan op 20 april voor aan de ho reca-ondernemers. Vijf van de zes horeca-onderne mers aan de Grote Markt dienden medio februari een verzoek in bij de gemeente voor de overkapping van hun terras, 't Raedthuijs, 't An ker en De Boy willen een beweeg bare luifel, de Korenbeurs en het Bonte Hert willen een veranda Nieuwe wijkjes zouden leefbaarheid op peil kunnen houden. retranchement - Nieuwe wonin gen houden de leefbaarheid van de kleine dorpen van de gemeente Sluis op peil. Burgemeester en wet houders moeten daarom met de provincie in de slag om op beperk te schaal nieuwbouwwijkjes te la ten verrijzen. B. Basting (Gemeentebelangen) be gint maar weer eens een offensief om woningen te laten bouwen in kleine kernen, zijn geliefde Re tranchement voorop. Hij kreeg het vorige week al voor elkaar om bij de zienswijze over uitbreiding van het intergetijdengebied Het Zwin een paragraaf op te nemen over bouwmogelijkheden voor Retran chement. Basting heeft nu na mens zijn partij een voorstel gefor aan hun zaak bouwen. Het ge meentebestuur van Hulst is voor zichtig met het geven van toestem ming voor de luifel vanwege de monumentale status van de pan den. De verzoeken zijn voor ad vies voorgelegd aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het ge geven dat de gemeente nu zelf een idee heeft van hoe de overkapping er uit moet komen te zien, toont echter aan dat de bereidheid voor medewerking er is. De kasteleins willen de overkap ping graag voor de zomer ophan gen. „De luifel is een verfraaiing van de gevels. De huidige parasols zijn een rommeltje", zegt Ben Pica- vet van 't Raedthuijs. „Over de breedte van de drie cafés wil len we dezelfde luifel aanbren gen in dezelfde kleur. Dat komt de uitstraling alleen maar ten goe de" De horeca-ondernemers spelen met de luifel ook in op een even tueel rookverbod in de horeca. Ver stokte rokers kunnen dan ook in de winter buiten zitten. FW Hulst wil graag meewerken aan de wens van cafés aan de Grote Markt om één grote luifel te bou wen die recht doet aan de monu mentale uiterlijk van de panden. muleerd om in alle kleine kernen die daar behoefte aan hebben wo ningbouw toe te staan. Gemeente belangen staat achter het uitgangs punt dat nieuwe huizen het beste binnen de huidige dorps- en ge huchtenkernen kunnen worden gebouwd. Mochten er echter geen inbreidingslocaties beschikbaar zijn, dan moet worden gezocht naar passende plaatsen om de leef baarheid op peil te houden. In Retranchement zijn volgens Basting nauwelijks mogelijkheden voor inbreiding, omdat (Vlaamse) speculanten vrijkomende huizen in de dorpskern opkopen. Huizen in het nabije Knokke zijn veel duurder, waardoor het interessant is om woningen geheel te verbou wen en tegen grof geld te verko pen. Er zijn echter nog wel moge lijkheden aan de rand van het dorp, weet Basting. Hij wijst op de Braamdijk waar Burgemeester Sala denkt dat conflict berust op misverstand. door René Hoonhorst SLUIS - Commissaris van de konin gin Karla Peijs voelt zich niet geroe pen om te bemiddelen tussen het Sluise gemeentebestuur en de Stichting Sluis-Aardenburg Zelf standig. Burgemeester Jaap Sala had niet anders verwacht. Hij meldt dat er Detailhandel bij skipiste doodsteek voor ondernemers in regio. door Wout Bareman Terneuzen - Het vrijetijdscentrum dat aan de zuidrand van Terneu zen verrijst, mag absoluut geen de tailhandel herbergen. Gebeurt dat wel, dan heeft dat vergaande gevol gen voor de huidige koopstromen in Zeeuws-Vlaanderen. De project ontwikkelaar dient zich dus te be perken tot louter vrijetijdsvoorzie- ningen. Die conclusie trekt de regioraad van MKB Zeeland, de koepelorga nisatie van het midden- *en klein bedrijf. Regiobestuurder J. Dees: „Het is heel simpel te verwoorden. Een vrijetijdscentrum - of leisure center, zo men wil - is prima, maar wij zeggen 'nee' tegen detail handel daar." MKB heeft over de kwestie, die de ondernemersorganisaties in met name Groot-Terneuzen al maan den verontrust, advies ingewon nen bij het Bedrijfschap Detailhan del. Het eindoordeel van het schap is al net zo simpel. Niet alleen de een stuk bouwland bij het dorp ge trokken kan worden. „Daarnaast heeft een particulier plannen om aan de Contre Escarpe een aantal huizen te bouwen. Hij wil onder meer huizen bouwen voor zijn kinderen, die graag zelfstandig in Truzement blijven wonen." Door bij de provincie een proef in Retranchement te bepleiten, leren de overheden tegelijkertijd hoe an al gesprekken met vertegenwoordi gers van de stichting zijn geweest en rept van een 'misverstand'. De veronderstelling dat het gemeente bestuur het Belfort wil verkwanse len aan commerciële doeleinden is uit de lucht gegrepen. „Het beleid van het college is er juist op ge richt om het Belfort voor represen tatieve functies in te zetten. Dat be leid verandert niet als de gemeen teraad niet meer vergadert in de huidige raadzaal. Sterker: we zet ten nog meer in op de representati- voorgenomen vestiging van de Bel gische supermarktketen Colruyt, maar ook van filialen van Dream land, bouwmarkt Karwei, woon winkel Kwantum en elektronicagi gant BCC heeft funeste gevolgen voor de gevestigde branchegeno ten. Hun aanwezigheid zal niet en kel in Terneuzen zelf worden ge voeld, maar ook in de twee buurge meenten. De adviseur van MKB Zeeland ver wijst naar eerder onderzoek (door 'Het is simpel. Een vrijetijds centrum prima, maar géén detailhandel' met name het bureau Droogh, Trommelen en Partners), dat de zelfde conclusie opleverde. De ves tiging van detailhandel aan de rand van de Koegorspolder zal niet leiden tot versterking van de winkelstructuur in de gemeente Terneuzen. Integendeel. Het zal uiteindelijk leiden tot verlies van winkels, voorzieningen en werkge legenheid, in de eerste plaats in buurten, wijken en dorpscentra en dere dorpen ook een paar nieuwe huizen kunnen binnenhalen, ver wacht Basting. Het raadslid hoopt de andere frac ties achter zich te krijgen, omdat collegeleden al vaker lieten weten dat het provinciale streekplan geen ruimte laat voor nieuwe huizen buiten de bebouwde kom. „Met ar gumenten moet de provincie toch zijn over te halen", denkt Basting. viteit van het monumentale, histo rische gebouw. We zijn juist trots op Sluis en de inwoners die ervoor zorgen dat het zo'n attractief stad je is." Sala stelt dat het vooral de toon is die de muziek maakt. Toehoorders schrikken soms van de toon die raadsleden tegen elkaar aanslaan. Maar, zo bezweert de burgemees ter, de bestuurders zijn professio neel genoeg om het algemeen be lang van Sluis niet ondergeschikt te maken aan persoonlijke vetes. later ook in de binnenstad van Ter neuzen. Trouwens, als het gemeen tebestuur tóch 'ja' zegt tegen de voorgenomen invulling van het vrijetijdscentrum, dan wordt een geweldig precedent geschapen. Ter neuzen kan een nieuwe vergun ningaanvraag van bijvoorbeeld een supermarkt in de polder dan met goed fatsoen niet meer weige ren. Overigens zal ook een mega-elek- tronicazaak alle zeilen bij moeten zetten om voldoende omzet te ha len. Om te overleven moet een zaak van dergelijke omvang eenvijf de van alle Zeeuws- Vlamingen aan zich binden. Ze moeten er, vol gens de deskundigen, jaar na jaar al hun elektronica aanschaffen. MKB Zeeland heeft het negatieve advies toegezonden aan het colle ge van B en W van Terneuzen. Ver antwoordelijk wethouder A. van Waes verwacht dat de ambtelijke werkgroep, die de invulling van het vrijetijdscentrum toetst, daar mee in de loop van april klaar is. Daarna moet de provincie een ver klaring van geen bezwaar verstrek ken. Alleen Colruyt zou voor pro blemen kunnen zorgen. schoondijke - De rechtspositie van mensen met een verstandelij ke beperking kan nog sterk verbe teren. Zo kunnen en moeten ze va ker worden gehoord over de aan stelling van een bewindvoerder. Die suggestie opperde een rechter deze week tijdens een symposium op Woonvoorziening De Okker noot in Schoondijke. Het bemoe digde mensen in de zorg dat juist een rechter openstaat voor een meer op de verstandelijk gehandi capte gerichte wijze van bewind voering. Niet iedereen met een be perking kan voor zichzelf opko men, maar velen kunnen zelf pri ma aangeven wat ze willen. Met het symposium nam L. Ver meulen-Geschiere deze week af scheid als voorzitter van Stichting De Okkernoot. J. Ramondt is inte rim-voorzitter tot de nieuwe orga nisatiestructuur - waarschijnlijk deze zomer - op poten staat. 30 j Zaterdag 31 maart 2007 pzc Deze cafés aan de Markt in Hulst krijgen een gezamenlijke luifel. foto Camile Schelstraete Een weiland tussen de wallen en de bebouwde kom biedt nog mogelijkhe den voor een aantal nieuwe woningen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46