de bomen je kennen knotbomen in Zeeland zetten (toi ■GBS^BJBI ilifl Speelgoed van jongetje blijkt strafbaar Abdij publiek Bomen in cijfers Zeeland wordt steeds groener. Dat blijkt uit cijfers van de Zeeuwse waterschappen, provincie en Rijkswaterstaat over de aanplant en kap van bomen en struiken. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen ruim 46.000 bomen in beheer gerooide bomen Krabbedijk, Groede Hoofdplaatseweg, Breskens Reuzenhoeksedijk, Terneuzen Dijkeputten, Hoofdplaat totaal aangeplante bomen Molenweg, Sint Kruis Hoofdplaatseweg, Breskens Sint Jansdijk, Nieuwvliet Noordelijke Kanaalweg, Sluis Kanaalweg, Retranchement Platteweg, Retranchement Krabbedijk, Groede Kamperseweg, Terneuzen Molenweg, Zaamslag totaal 1 populier 12 populieren 3 populieren 99 populieren 115 2 lindes 12 knotbomen 47 populieren 73 populieren 10 knotbomen 95 knotbomen 1 iep- 101 essen 113 lindes 454 [door provincie aangeplant bos (afgelopen 5 jaar)] Walcheren 275 hectare Westkant Borssele 100 hectare De Braakman 150 hectare 1 diverse natuurgebieden 200 hectare J I Voorbereiding aanleg N57 Walcheren I geplande kap Middelburgen Veere 821 bomen, 780 are struiken i geplande aanplant Middelburgen Veere 2180 bomen, 953 are struiken Waterschap Zeeuwse Eilanden - 35.772 bomen en f 378 km singelbeplanting in beheer aangeplante bomen en struiken Schouwen-Duiveland Elkerzeeseweg 15 essen I Ringdijk 260 populieren i verspreid over eiland 4175 meter struiken j Walcheren Noorddijk/Vroondijk 130 knotwilgen langs Schellachseweg/Zandputweg 1745 meter struiken verspreid over eiland 6000 meter struiken I totaal bomen 405 totaal struiken 11.920 meter PZC Donja Odijk foto Lex de Meester maken. Na een jaar of dertig, veer tig zijn deze bomen 'op' en moe ten ze gekapt worden. De populier is een exoot, een boom uit Ameri ka, waarin maar weinig vogels wil len nestelen: kraaien, eksters, dui ven, een enkele keer een bonte specht. „Vogelsoorten die in heel Europa vrij algemeen zijn. In ecologisch opzicht voegt de populier dus wei nig toe." Erger vindt Beijersbergen de ver storende invloed op de inheemse flora en fauna. „Zo zijn aan de Baarzandse kreek bij Breskens po pulieren neergezet aan de rand van een natuurgebied. De eerste 200 meter daarvan durft geen wei devogel te nestelen, want ze weten dat zich bij die hoge bomen roof dieren en roofvogels verschuilen, die hun eieren en jongen opvre ten. Hele broedseizoenen zijn mis lukt doordat er een handvol gewo ne soorten als kraaien zaten, bij voorbeeld bij De Reep in Oost burg en in delen van natuurgebied De Blikken, bij Nieuwvliet." Ander voorbeeld. „Bij de Vossen- Populieren herbergen roofvogels, die azen op het broedsel van weidevogels kaai bij Hoofdplaat werden popu lieren gezet, langs een orchideeën- wei. Toen die bomen omhoog gin gen, kwam de wei steeds meer in de schaduw te staan en de grond werd steeds droger. In bijna tien jaar werden de bijzondere soorten gedecimeerd. En als je praat over kikkerputten, waarmee je salaman ders en boomkikkers hoopt te trek ken, als die in de schaduw komen te liggen warmt het water niet snel genoeg op. Er komen blade ren en andere viezigheid in het wa ter, het vertroebelt en wordt steeds minder aantrekkelijk voor amfibieën. De boomkikkers waren daardoor in Retranchement bijna verdwenen." In Zeeland vind je vogels van wa terrijke gebieden, van weides en moerassen. „Grutto's, kiekendie ven, roerdompen, maar ook win- tergasten als smienten en ganzen. Ie vindt hier bij de kreken in het binnenland ook kluten en plevie ren, eigenlijk vogels van strand en onbegroeide kreekranden." Wees spaarzaam met opgaande be planting, is zijn advies. Kies eerder voor knotbomen. Wilgen, maar ook essen en zelfs populieren kun nen geknot worden. Geknotte bo men zijn niet aantrekkelijk voor roofvogels als kraaien en eksters, maar er komt nog eens een steen uil, een koolmees of torenvalk, die alleen muizen eet. Als je per se een randbeplanting van opgaande bomen wil, kies dan voor duurzame bomen die honderd, honderdvijftig jaar mee gaan: essen en eiken bijvoorbeeld. Ruim beplant, breekt dat de hori zon leuk, maar het is ecologisch niet zo verstorend. „Wij zouden best wat vaker advies willen geven aan wegbeheerders, want dan kun je problemen voor komen. Helaas komen ze zelden naar ons toe." PZC Zaterdag 31 maart 2007 3 COMMENTAAR Het dagelijks provinciebestuur heeft de burgers wat uit te leggen. In de schaduw van het openbare havenbeleid volgt het college van Gedeputeerde Staten een tweede, tot nu toe onbekende lijn. Dat blijkt uit voor het publiek geheim gehouden notulen. GS kiezen voor getemperde prognoses van de groei van het containervervoer. Ook houdt het college de plannen voor de Verbrugge Container Terminal lang onder de pet. Over de leiding van Zeeland Seaport trekken GS in de Staten een ander gezicht dan in de collegevergadering. En verder laten de bestuurders na een verkenning richting Raad van State naar de kansen van een nieuwe procedure voor de Westerschelde Container Terminal wereldkundig te maken. Bij elkaar leidt dat onvermijdelijk tot de conclusie dat de ramen van de Abdij potdicht zitten. Commissaris van de koningin Karla Peijs speelt hierbij een opvallende rol. Die is heel anders dan verwacht. Zij werd binnengehaald met kwalificaties als enthousiast, helder, communicatief. Die laatste eigenschappen passen helemaal niet bij de selectieve openbaarheid die zij nu samen met de fractievoorzitters heeft gekozen. De provincie maakt op geen enkele manier aannemelijk dat het geheimzinnige gedoe ergens goed voor is. In dit dossier zal Zeeland uiteindelijk een zorgvuldige afweging moeten maken tussen economie en milieu. Dat is lastig, maar het kan. Voorwaarde is wel, dat tegen- en voorstanders van de containerstromen échte argumenten kunnen onderscheiden van politieke. Daarvoor is continu maximale transparantie nodig. Dus inclusief openbaarheid van de betreffende notulen. Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.autovermeulen.nl Sliedrecht Leeghwaterstraat 69 Zaandam P. Ghijssenlaan 14B open 11.00 -17.00 loods5.nl tel 0900-235566371 Vader uit Zierikzee krijgt boete voor speelgoedwapen zoon. door Emile Calon MIDDELBURG - Hiiub Hubregtse uit Zierikzee gaat in hoger beroep. Hu bregtse, vader van een elfjarig jon getje, vindt dat hij onterecht ver oordeeld is door de Middelburgse politierechter voor verboden wa penbezit. Vooral omdat de drie plastic speelgoedwapens die de po litie vorig jaar bij hem in beslag nam, geen wapens zijn en ook nau welijks op echte wapens lijken. „Zelfs de politie wist niet of ze ver boden waren. Ze moesten er een expert bijhalen." Hubregtse verliet gisteren teleurge steld de rechtbank. Hij had op be grip gerekend. Het enige wat hij echter hoorde was een rechter die zich strikt aan de wet houdt. Poli tierechter Woltring stelde eenvou dig dat de 'wapens een sprekende gelijkenis vertonen met echte' en veroordeelde hem tot een boete van 165 euro. De rechter: „Op dit terrein moeten we streng zijn." De politie kwam de wapens op het spoor omdat het zoontje via inter netwinkel eBay een speelgoedma chinepistool kocht. Het 'legale Duitse speelgoedwapen' belandde door een vergissing van de bezor ger bij de sociale werkplaats in Zie rikzee. DaaE waarschuwden ze di- PJl Inwoner van Zierikzee vindt het zeer vreemd dat in het verenigd Europa legaal Duits speelgoed in Nederland verboden is. reet de politie. Vervolgens togen twee agenten naar Hubregtse en vroegen of ze eens rond mochten kijken. Uit de verzameling van zijn zoon selecteerden ze vervolgens drie 'wapens' die ze in beslag na men. Volgens de vader wisten ze echt niet of het om verboden wa pens ging. Bovendien zag hij een week later, tijdens zijn bezoek aan het politiebureau, een echt wapen. „Je moet echt iets aan je gezichts vermogen mankeren, wü je het verschil tussen een echt wapen en een speelgoedwapen niet zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3