Je bent thuis waar Eigenlijk moet je alleen Waterschappen gaan capaciteit van de gemalen opvoeren Anoniem De krant 10 weken voor €15,-! D7 r rL\j 2 Zaterdag 31 maart 2007 PZC MAIKEL HARTE Deze week las ik over een klacht die is ingediend bij het anti discriminatiebureau, vanwege een artikel uit het Terneuzense huis-aan-huisblad De Vliegende Hollander. Met name de vol gende passage, gericht aan minister Ella Vogelaar, zou discrimi nerend zijn: 'Lieve Ella, hoe kun je nu toch mensen laten inte greren met een boerka aan of een hoofddoek op, in een land waar het altijd waait? Zo krijgen die mensen toch nooit dat heerlijke Nederlandse gevoel van een frisse wind door je ha ren en vooral je hoofd en ziel?' Nieuwsgierig heb ik het artikel opgezocht. Naast minister Vo gelaar, de draagsters van hoofddoeken en boerka's, krijgt ook de opleiding van Vogelaar een veeg uit de pan. Op de sociale academie zou Vogelaar zoals ve- Ak ip rnmmpntaar len de weS ziln kwi)r Seraakt- ais je commentaar Wat je er wej goed [eert is gejten_ hebt, laat dan zien wollensokken breien, zo stelt de schrijver. wie je bent oe schrijver, wie is dat eigenlijk? Onder het artikel vond ik slechts initialen: 'JB'. JB, wie is dat? John Bernard, de voormalig weer man van RTL? Joke Bruijs misschien? Of is het John Brouwer, die als eindredacteur in het colofon van het blad staat ver meld? Het blijft speculeren zolang er geen naam onder het arti kel staat en dat vind ik eigenlijk - los van de inhoud - kwalijk. Het is tegenwoordig de gewoonste zaak van de wereld om op websites, forums en allerhande andere manieren anoniem of met louter initialen je gal te spuien over personen. Alsof je wordt uitgescholden door iemand met een boerka aan. En dat je niet kan zien wie het is, dat wil JB toch juist niet? Als je commentaar hebt, laat dan zien wie je bent. Dat is wel zo oprecht. En over die wind door de haren: een beetje Zeeuws meisje heeft: een kap op met spiegels. Integreren die ook niet? COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen {pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Wat een kaalslag! Langs de A58 Bij Nieuw- en St. Joosland hebben motor- zagen hun werk gedaan. Het doet bijna zeer als je er langs rijdt. Alsof Zeeland ontgroend moet worden. door Jan van Damme Het kappen van bo men is een delicate zaak. Waterschap Zeeuwse Eilanden weet er alles van. Een jaar of vijf geleden liep het imago ernstige schade op toen er op Walcheren wat al te voortva rend werd gezaagd langs de Gol- steinse- en Schellachseweg. Misda dig, dat was nog wel één van de vriendelijkste termen die natuur liefhebbers van stal haalden. Afgelopen winter was het raak in Zeeuws-Vlaanderen bij Hoofd plaat. Er moesten bijna honderd populieren tegen de vlakte omdat ze voor een radartoren in de weg stonden. Wie was er nou eigenlijk eerst, vragen Zeeuwen met een groen hart zich dan af. Maar het werk gaat voor het meis je. De voorbereidingen voor de N57 bij Middelburg zijn daarvan het recentste voorbeeld. Complete kaalslag voor nieuw asfalt. Zelfs wie het normaal geen probleem vindt als een boom een tak wordt gekrenkt, was met stomheid gesla gen. Eerder deze week werd duidelijk dat Rijkswaterstaat hier en daar zonder de benodigde vergunnin gen had gerooid. Dus toch... Ieder een dacht het, velen zeiden het. Bomen zijn emotie. Altijd en over al. Een Pools spreekwoord zegt: 'Je bent thuis waar de bomen je ken nen'. Maar dan moeten er wel bo men zijn. Natuurorganisaties reageren voor zichtig als er naar cijfers over op staand groen wordt gevraagd. Kap pen? Rooien? Die woorden ko men in hun woordenboek niet voor. Toch bereiken ook bomen op dijken of langs wegen van na tuurbeheerders op een gegeven moment een leeftijd, dat ze aan hun eind zijn. Het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft de afgelopen jaren gepro beerd het geschonden imago bij te werken. Het instellen van een klankbordgroep, waarin groene in stanties en belanghebbenden el kaar ontmoeten, is één van de maatregelen. Verder is de altijd weerkerende vraag: hoe voorko men we kaalslag? Als het over weg- beplanting gaat, is gefaseerde kap vaak mogelijk: eerst de ene kant, en pas als de nieuwe struiken en bomen iets voorstellen, de andere kant. Op de site van het water schap wordt ook getracht criticas ters de wind uit de zeilen te ne men door gevoelige kwesties op voorhand aan te kaarten: kunnen gezonde bomen behouden wor den, wanneer is de jonge aanplant het aanzien waard? Telkens wordt nadrukkelijk op hel broedseizoen gewezen. Het moet wel heel gek lopen wil iemand na 15 maart nog aan zijn houtvoor- raad werken. In elk geval niet in Zeeland. Hoe bepalend groen is voor de ma nier waarop de omgeving wordt er varen, kunnen zelfs verstokte auto mobilisten ondervinden. De eer ste afslag Middelburg op de A58 vanuit Goes had een natuurlijke begrenzing, die meeplooide met de bocht. Nu er gekapt is, kun je als automobilist hevig van slag ra ken, op de uitvoegstrook is de we reld plotseling einderloos. Kap is niet te voorkomen. Na de Tweede Wereldoorlog was Zee land zo geteisterd, dat er op grote schaal Canada-populieren werden aangeplant. Snelle groeiers, die ook weer betrekkelijk snel - na cir ca vijftig jaar - moeten worden ge rooid. Die tijd is nu aangebroken. De waterschappen tonen zich in middels gecharmeerd van varië teit. Eiken en linden zijn trage groeiers, ze vormen een mooie afwisseling met bijvoorbeeld populieren. Zo kunnen inzichten veranderen, als de kachel niet langer op hout wordt gestookt. Wat blijft is de emotie. Hoge bomen moeten pas na rijp beraad worden geplant. door Ondine van der Vleuten René Beijersbergen van Het Zeeuwse Landschap is een echte natuurman. Toch ziet hij soms met genoegen toe hoe et een rij bomen omver gaat. Zeeland, zegt hij, is van nature een open poldergebied, met de flora en fauna die bij dat open, brak-nat te landschap hoort. In stedelijke gebieden is natuurlijk elke boom een aanwinst, stelt Bij- ersbergen met nadruk, maar kijk in het buitengebied goed uit wat je neerzet. Zo ongeveer de slechtste keus is de populier, die zo'n 95 pro cent van de randbeplantingen uit- ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement, 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. Via automatische incasso Gk heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,446ÖW6 GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorlette Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig on 1 met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere inlormatie door Emile Calon MIDDELBURG - Om wateroverlast te voorkomen wordt de capaciteit van de gemalen in Zeeland verhoogd en moet er binnendijks ook meer ruimte komen voor wa ter. De provincie en beide waterschap pen ondertekenen binnen enkele weken daartoe overeenkomsten waarin ze die afspraken vastleg gen. Alleen al waterschap Zeeuwse Eilanden gaat tot 2015 550 hectare extra ruimte voor water realiseren. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen 210 hectare. Tot nu toe heeft Zeeuwse Eilanden daarvan 184 hectare uitgevoerd, vooral via de aanleg van natuurvriendelijke oevers. Dat beleid wordt voortge zet, maar ook worden gebieden ge schikt gemaakt om water vast te houden. Het schap wil ook op twaalf plaatsen projecten uitvoe ren om verdroging tegen te gaan Als blijkt dat het nodig is om extra maatregelen te nemen, bijvoor beeld in verband met het verande ren van het klimaat, nemen pro vincie en waterschappen extra maatregelen, zo hebben ze afge sproken. De kosten van de aanpak van wateroverlast worden ver deeld tussen provincie en de beide schappen. De provincie probeeri ook elders geld los te krijgen. foto Peter Nicolai René Beijersbergen bij de Baarzandsekreek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2