Buitengebied Grutto is toppunt van onze natuur Rotgans mist zeegras PZC Zaterdag 31 maart 2007 2 1 De grutto is zo'n beetje het summum Van Nederlandse natuur. De vogel is promi nent aanwezig in onze meest typische landschap pen. Meer dan de helft van de wereldpopulatie broedt in Nederland. Maar tegelijk weten we dat de grutto dra matisch in aantal achteruit gaat. In de Yerseke Moer lukt het om dwars tegen die negatieve trend in het aantal grutto's te laten stijgen. De grutto houdt graag vanaf een hogere uitkijkpost zicht op zijn omgeving foto Chiel Jacobusse door Chiel Jacobusse Het roept zelfs onder collega na tuurbeheerders nog wel eens gro te vraagtekens op als je vertelt over de enorme toename van grutto's in je terrein. De stand van de grutto keldert in Nederland en de vogel is een van de grootste zorgenkindjes van de natuurbescherming. In de Yerseke Moer is het aantal broedparen in de afgelopen dertig jaar minstens verzesvoudigd, zo houden we staande. Eerlijk is eerlijk, we hebben zelf ook wel eens getwijfeld. Hebben we de aantallen vroeger niet onderschat. Zijn onze huidi ge tellingen niet te optimistisch. Er blijft tenslotte altijd een stukje onzekerheid kleven aan een inventarisatie. Zelfs al zou je proberen het laatste nest op te zoeken. Wat we nooit doen trouwens. Tellen van het aantal broedparen gebeurt door een aantal keren het gebied inten sief te doorkruisen en exact op kaart aan te geven waar vogels verblijven en hoe ze zich gedragen. Een groepje grutto's dat half maart aan de rand van één van de brede watergangen loopt, is naar alle waarschijnlijkheid op doorreis. En een grutto die begin mei ergens midden in het gebied zwijgend wegvliegt, behoort met zekerheid niet tot de broedvogels. Een verdwaalde vrijgezel misschien. De voorbeelden geven al aan dat er altijd een stukje interpretatieruimte zit, hoewel die wel weer kleiner is dan je op het eerste ge zicht zou vermoeden. Na een stuk of vijf telrondes worden de veldkaarten naast el kaar gelegd en worden op een nieuwe kaart de territoria ingetekend. Zeker als het - zoals bij de grutto's in de Moer - om grote aantallen gaat blijft er een onze kerheidsmarge over van zo rond de vijf procent. De hamvraag als het om de trend van grutto's in de Moer gaat is de oorzaak. Een gebied simpelweg tot natuurgebied bestemmen en dan maar afwachten hoe het gaat werkt natuurlijk niet. Het is ove rigens nog geen halve eeuw geleden dat iedereen dacht het wel zo werkte! Het bleek evenmin te werken als je nesten op zoekt en daarboven een nestbeschermer zet. Weliswaar wordt daarmee vertrap pen van het nest door weidend vee voor komen. Maar kraaien en eksters gebrui ken de nestbeschermers als wegwijzer voor een lekker hapje en per saldo is een grutto zonder nestbeschermer boven zijn nest - althans in natuurgebieden - stuk ken beter af Dé manier om grutto's te beschermen be staat eigenlijk niet. Het is een kwestie van verschillende dingen doen en vooral ook van allerlei dingen nalaten. De water stand opzetten; het vee later in de wei; zorgen dat er rust in het gebied heerst... Stuk voor stuk hebben die maatregelen hun nut bewezen. Niet bemesten; niet spuiten; niet te vroeg maaien; geen excur sies in de broedtijd en geen werkzaamhe den als het regent of koud is, zijn ook be langrijke ingrediënten voor een succesvol gruttobeheer. Alles bij elkaar werkt het. 130 paar broe dende grutto's op nog geen 300 hectare Yerseke Moer bewijzen het. tekening Adri Karman Strandlopers en wulpen wachten geduldig tot het slik voldoende is drooggevallen om voedsel te kun nen bemachtigen. Op de voor grond grazen rotganzen. Het dier, met donkere hals en witte nek- vlek, heeft zeegras als favoriet voedsel. Dat is nauwelijks meer aanwezig. Daardoor zijn de gan zen noodgedwongen overgescha keld op landgrassen en zoeken ze ook op landbouwgronden naar eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21