iteneebied We hadden een badkamertje Tied voo veranderieng Nieuwe raadkaart Het is één van de sfeervolste Zeeuwse plaatsen, met een histo risch karakter. De nieuwe raad kaart uit de collectie van Hans Lin- denbergh getuigt ervan. De vraag is als gewoonlijk: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met ui terlijk donderdag 5 april worden gezonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31,4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. M. A, de Ruijtertaan Goes door Rinus Antonisse Wat heeft Michiel de Ruyter met Goes te maken? Niets, schrijft C. F. Stevense uit Mid delburg. „Maar wel is, zoals op meerdere plaatsen, een straat naar hem vernoemd. Die staat op de raadkaart." Volgens hem ontstond de straat in 1886. Delen van de Poelweg werden M. A. de Ruyter- laan en Piet Heinstraat genoemd. P. L. Francke uit Middelburg wijst, evenals veel andere inzenders, op de torens van de rooms-katholieke en protestantse kerken, beide Mag- dalenakerk genoemd. De foto laat de kruising De Ruyterlaan/Piet Heinstraat zien, meldt A. van den Broeke-van Liere uit Goes. „Links op de foto was vroeger de kruide nierswinkel van de familie Ver- beem, rechts de garage van Pik met de gebouwen van zaadhandel De Jonge ernaast. In de gebouwen van De Jonge is later een tuincen trum gekomen, de naam was Magnolia. In 1958 kocht mijn man een huisje in de De Ruyterlaan, dat wij na een kleine verbouwing gingen bewonen. We hadden zelfs een badkamertje met douchecabi ne en vaste wastafel." De grootouders van K. L. J. Aaerts- sen uit Vlissingen - de familie Bruël - woonden destijds in het middelste huis. „Tegenover deze rij huizen was een testveld voor agrarische producten, van een agra riër uit Kapelle." J. M. Vermeule uit 's Heer Hen drikskinderen geeft aan dat de schoorsteen behoorde tot de hout handel La Vitesse van J. C. van der Peijl. „Deze houthandel was geves tigd in het Bekhofgebied en werd aan het eind van de 19e eeuw inge sloten door woningbouw. Van der Peijl liet rond 1900 twintig arbei derswoningen bouwen aan de Trompstraat, een zijstraat van de De Ruyterlaan." Op het kruispunt ligt nu een ro tonde, het Admiraalsplein ge naamd. Van het hele gebied op de achtergrond, het Bekhof, is niets meer over, weet P. Butler uit Goes. „Nu staat daar de Stadspoort, kan toren en appartementen." De waardebonnen gaan naar: N. van de Plasse, Kloetinge, S. Koene, Goes en A. van Beers, Koudekerke. Kr <5 door Rinus Willemsen Begin deze maand zijn ze begonnen: de mannen van nutsbedrijf Delta, 's Mor gens rond een uur of acht kwamen ze aan rijden. Met een autootje, waarop twee lantaarn palen lagen. En 's avonds vertrokken ze met één oude lantaarnpaal op hun wagen. En zo werd in twee weken tijd de nieuwe verlichtieng gebrocht. We zaten er eigenlijk al een paar maanden op te wachten. Wete hie waovoo die witte ronde diengen op de tegels ziin'vroeg de buurman op een zater dagmorgen toen ik naar de winkel ging. Ikke nii, mao da zoue hier toch moeten weeten. Hie bin om- merst d'n 'êêle weeke tuus. Dat was waar, mao 't was gebeurd toen a 'k nao de kapper most. Meschiens iets mee d'n nieuwe straote. Inderdaad, d'n nieuwe straote. 'n Paar jaar gele den waren er twee vergaderingen geweest om de bewoners te informeren over de veranderin gen in de straat, 'n Paor pennelekkers van de gemêênte waoren mee plannen gekommen voo de nieuwe straote. De straat was veertig jaar oud en dat moest gevierd worden. Cadeau: een nieuwe straat. Een teerweg, verhoogde kruispunten en op het eind zou die afgesloten worden. Te gevaarlijk, zeiden de ambtenaren, hoewel er in die veertig nooit een ongeluk was gebeurd. Mao wa nie is, kan nog gebeuren, ee, zei één van de insprekers op een lacherige manier. Willum, die aan het begin van de straat woont, was het daar niet mee eens. 't Afsluuten van de weg was glad nii goed. Dan zouen de ménsen die nao de schoole mosten en nao de wienkel, deu nog smallere straotjes moeten riejen. En zo werd het hele plan binnen een uur om zêêpe ge'olpen. De teerweg zal er komen. Dan zit je tenminste nii mêê zö te daoveren in je stoel, zegt de buur vrouw tegen me als ik 's morgens de grijze bak buiten zet. Noe mee al tie putten en gaoten. 't Trekt nèrgest op. Ik knik maar eens en antwoord: Mao mee die ver'öogte kruusiengen is da nii vee be ter 'óór. Daar had ze nog niet aan gedacht. Mao van die vrachtwaogens binnen me dan toch af, ketst ze te rug, wan da's êêle mao de moeite. Je ligt te schud den in je bed. Het gasnet wordt ook vernieuwd, weet ze te mel den. Da's meschiens nog wè het nöödigst van alle- mao, peins ik. Die mannetjes zijn bijna al twin tig keer in de straat geweest. Die buuzen binnen zeker a zövee gelapt as 'n ouwe pannebroek. Vorig jaar rook het ook zo naar gas toen ik door de straat liep. Dat was daar in de buurt van Wil lum. Die was niet thuis. Ik heb toen nog de sto ringsdienst van 't gas gebeld. Wete hie wè zeker of 'tgas is? vroeg de monteur nadat ik uitgebreid mijn verhaal had verteld. Is t 'r toch gêên boer in de buurte bezig gewist? was zijn tweede vraag, want ik zie, dat de Boterzandestraat aan de rand van het dorp ligt. Daorom weete kik zö goed 't ver schil, menêêr, zei ik nog. De andere dag belde hij terug, tegen de middag, en zei: Hie bin t 'r toch ingestoenken joengen. 't Was de riolerieng. Iemand aod 'r olie in gemieterd. Nu nog even over die nieuwe verlichting. Mao joengers, je kan iere 's avonds een krante buuten le zen. Zövee licht. Iemand van het stadhuis had me al tevoren gewaarschuwd. Straks komen ze nog klagen: Judder briengen ons op kosten. Me mosten zelfs andere rolluuken kööpen. Maar dan zeggen we: 't Is daorom ook nooit goed ee. Toen ik daarstraks naar de winkel ging, waren enkele nieuwe palen al beplakt met een briefje. Dat trekt aandacht. Slim, want dat kan je zulke dingen nu immers dag en nacht lezen. Nee, geen kat verdwenen of zoiets maar: Björn wordt 16 jaor: tied voo veranderieng.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20