Prijs van olie stijgt Recordbedrag aan overnames Centrale beter voor milieu Opta ziet niets in opsplitsing Bankverzekeraar ING niet op zoek naar grote partner Proef de sfeer In teHuls; rêia.esse KIJKHUiS 1 6 Zaterdag 31 maart 2007 pzc sevilla - In de Spaanse stad Sevil- la is gisteren Europa's eerste com merciële elektriciteitscentrale op zonne-energie geopend. De zonne cellen geven genoeg stroom voor to.ooo mensen. De centrale is gedeeltelijk betaald met EU-subsidies. Brussel vindt de techniek een lichtend voor beeld: „Deze nieuwe technologie geeft Europa een nieuwe kans om klimaatverandering te bestrijden en zeker te zijn van energieleve ring", zei Europees Commissaris Andris Pieblags (Energie). Onderzoekers van de Europese Commissie presenteerden gisteren een gedetailleerde kaart met de gunstigste locaties voor zonne kracht. Vooral Spanje en Middel landse Zee-eilanden zijn geschikt. Nederland is half zo geschikt als Spanje. Dit soort kaarten zijn van onschat bare waarde om de milieudoelen te halen, vindt de Europese Com missie. De EU heeft immers als doel gesteld dat 20 procent van al le energie in 2020 moet zijn opge wekt door duurzame bronnen, zo als windmolens en zonnecellen. De nieuwe centrale 25 kilometer buiten Sevilla voorkomt de uit stoot van zo'n 16.000 ton broeikas gas CO2 per jaar. De centrale kost te 35 miljoen euro. Handelaren zijn bang dat Iran oliekraan zal dichtdraaien. den haag - De olieprijzen stegen gisteren tot het hoogste niveau in zes maanden door oplopende spanningen tussen Iran en de Amerikanen en Britten. Iran wei gert vijftien Britse mariniers, die acht dagen geleden gevangen wer den genomen, vrij te laten. Op de oliemarkt in Londen liep de prijs van een vat ruwe olie op tot boven de 68 dollar. Handelaren vrezen dat Iran de oliekraan dichtdraait als het con flict uit de hand loopt. Het land is de tweede exporteur van olie in londen - De waarde van wereld wijde fusies en overnames is in de eerste drie maanden van dit jaar gestegen naar een recordbedrag van 1130 miljard dollar (846,4 mil jard euro), een stijging van 14 pro cent vergeleken met een jaar eer der. Daarmee was de afgelopen drie maandsperiode het drukste eerste kwartaal op het gebied van fusies en overnames ooit. Dat meldde de Britse zakenkrant het Midden-Oosten, goed voor twee miljoen vaten ruwe olie per dag. Bovendien ligt het aan de Straat van Hormuz, waarlangs 90 procent van de olie uit de Golf-re- gio wordt getransporteerd naar de rest van de wereld. De prijzen piekten donderdag al nadat Iran besloot de enige vrou welijke marinier van het gezel schap toch niet vrij te laten. De Britten werden 23 maart gegij zeld, omdat zij zich illegaal in Iraanse wateren zouden hebben begeven. Volgens Londen ging het echter om Iraakse wateren, maar daar wil Teheran niets van weten. Door alle nervositeit op de markt maakt de olieprijs de afgelopen da gen een achtbaanrit. Dinsdaga- Financial Times gisteren op basis van een studie van marktonderzoe ker Dealogic. Volgens de krant wordt de fusie- en overnamegolf gedreven door investeringsmaat schappijen, ambitieuze bestuurs voorzitters en goedkoop geld door de lage rentestanden. Vooral private investeerders lieten zich gelden. De waarde van overna mes door investeringsmaatschap pijen steeg in het afgelopen kwar taal met 53 procent tot 166,2 mil- vond schoot de prijs op de beurs van New York zelfs in een klap met 5 dollar omhoog om vrijwel direct weer terug te zakken. Reden waren geruchten over de beschie ting van een Amerikaans schip door Iran en een reddingsactie van de vijftien mariniers. De spanningen tussen Iran en het westen lopen al langer op. Iran is nog altijd bezig met het verrijken van uranium voor zijn nucleaire programma, ondanks grote bezwa ren van de VN-veiligheidsraad. Door spanningen tussen Iran en de Amerikanen en Britten stijgt de olieprijs. Deze week schoot de prijs op de beurs van New York zelfs met 5 dollar omhoog. jard dollar (87,3 miljard euro), te gen 108,4 miljard dollar een jaar eerder. De grootste acquisitie door durfkapitalisten was die van het Texaanse energieconcern TXU voor 45 miljard dollar. Vorig jaar kwam de waarde van wereldwijde fusies en overnames uit op een recordbedrag van in to taal 3,39 biljoen dollar (2,55 mil jard euro), tegen het oude record van 3,33 biljoen dollar in 2000. door onze redactie economie den haag - De Onafhankelijke Post en Telecommunicatie Autori teit (Opta) vindt de plannen die de Europese Unie bestudeert om telecombedrijven op te splitsen een 'te zware ingreep' voor de Ne derlandse markt. Dat heeft de toezichthouder giste ren gezegd tegen persbureau Reu ters. De Europese Unie maakte donder dag bekend te kijken naar een scheiding van de netwerken en de diensten die de telecombedrijven leveren om de concurrentie in de sector te verbeteren. Volgens eurocommissaris Viviane Reding (Informatietechniek) heeft een dergelijke opsplitsing in Groot-Brittannië geleid tot meer concurrentie. De Opta heeft zelf een onderzoek verricht naar de gevolgen van zo'n ingreep. Daaruit bleek dat het 'in de huidige Nederlandse markt geen geschikt instrument is', aldus Opta-voorzitter Chris Fonteijn. Het grootste verschil tussen de Britse en de Nederlandse markt is volgens de toezichthouder dat Ne derland voldoende alternatieven kent in de vorm van kabelmaat schappijen en televisiezenders die onder meer internet en telefoon diensten aanbieden. amsterdam - Geruchten dat de bankverzekeraar ING op zoek is naar een grote partner zijn door Michel Tilmant, de hoogste be stuurder van het concern, ont kracht. Tegen verschillende Franse kranten zei Tilmant dat een grote overname niet nodig is en dat hij er niet in is geïnteresseerd. Tilmant maakte zijn opmerkingen nu rivaal ABN Amro fusiegesprek- ken voert met de Britse bank Bar clays. „Onze prioriteit is groei op eigen kracht", vertelde Tilmant te gen de Franse krant La Tribune. „Een grote overname hebben wij niet nodig. Ik geloof nauwelijks in 'big is beautiful'", aldus de top man. Vorige week meldde Het Finan- cieele Dagblad dat ING op zoek is naar een partner. Het bedrijf zou zakenbanken in de arm hebben ge nomen voor advies. Tilmant zei eerder dat hij vooral belangstelling heeft in kleinere overnames. Aantal internetbellers bijna verdrievoudigd houten - Het aantal internetbel lers is het afgelopen jaar bijna ver drievoudigd tot 1,8 miljoen. KPN nam het grootste deel van de groei op zich, ondanks de problemen die het concern kent met internet bellen. Dat heeft het onderzoeks bureau Telecompaper gisteren ge meld. De populariteit van internet bellen was zo groot, dat KPN de grote hoeveelheid nieuwe klanten niet kon verwerken. Werkloosheid in EU is historisch laag luxemburg - De werkloosheid in de Europese Unie is gedaald tot het laagste niveau sinds het Euro pees statistisch bureau Eurostat dit bijhoudt. Slechts 7,4 procent van de Europe se bevolking was in februari onge wild zonder baan, tegen 7,5 pro cent in januari. Een jaar geleden was de werkloosheid zelfs nog 8,2 procent. Hewlett Packard terug naar Amstelveen Amstelveen - Computerfabrikant Hewlett Packard keert terug naar Amstelveen. Drie jaar nadat het be drijf grotendeels naar Utrecht ver huisde, worden zevenhonderd werkplekken opnieuw onderge bracht aan de Startbaan waar ze tot 2004 waren gehuisvest. Hewlett Packard trok in 2004 in bij het Nederlands kantoor van Compaq, de computermaker waar mee het bedrijf eerder fuseerde. Brussel bekijkt accijns op sigaretten brussel - De Europese Commissie begint een debat over accijns op si garetten. Bij de tarieven moeten landen meer rekening houden met andere EU-landen en met het gezondheidsbeleid, vindt Euro pees Commissaris Laszlo Kovacs (Belastingen). Dit najaar komt hij met een voorstel. De accijnzen tussen de EU-landen variëren nu sterk. Het TuinKijkHuis Renesse is de no. 1 aan de Duinzoom waar u inspiratie vindt. Hierbij kunt u denken aan tuinverlichting, sierhekwerken, zwembaden, sfeerverwarming, houtkachels, tuinverlichting, tuinhuisjes, sierbestrating en veel ideeën om uw woning gezellig aan te kleden Voor een tuinontwerp of advies kunt u ook bij ons terecht. j TuinKijkHuis, R£iA-ÊSSg U staat ;üj op: ]/\^Q J_ ma. - za. 9.30 - 17.00 uur, www.tuinkljkhulsrene5se.nl. Duinzoom 1tel 0111 -712195

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16