Q Q O O Ou Wie is wie in dit megaproces? 14 Zaterdag 31 maart 2007 PZC De zaak-Holleeder werd even zaak-Moszkowicz De zaak-Willem Hol leeder wordt in fe bruari even de zaak-Bram Moszkowicz, als de raadsman met veel bom barie de verdediging van Holleeder neerlegt. Het tu mult rond de flamboyante advocaat begint als verschil lende partijen stellen dat hij dubbele belangen dient. Moszkowicz was de advo caat van Willem Endstra. Endstra zou door Holle eder zijn afgeperst, één van de zaken waarvoor hij nu terechtstaat. Als advocaat van Holleeder zou Moszko wicz gebruik hebben ge maakt (of hebben kunnen maken) van vertrouwelijke informatie die hij destijds heeft verkregen als advo caat van Endstra. De advo caat zou zich daarmee schuldig hebben gemaakt aan belangenverstrengeling en schending van het ambtsgeheim. Hoewel de Orde van advocaten Mosz kowicz waarschuwt voor de mogelijk moeilijke situa tie waarin hij zichzelf brengt, grijpt zij niet in. An derhalve maand voor de in houdelijke behandeling van de zaak-Holleeder die nen de nabestaanden (de 'erven') van Endstra toch een klacht in bij de Orde van advocaten. Volgens Moszkowicz is er sprake van bewuste timing en van een samenzwering tussen onder anderen het OM en de erven Endstra, bedoeld om hem vlak voor het pro ces tegen Holleeder te be schadigen. Tegelijkertijd spelen er twee andere zaken die Moszkowicz' positie verder ondermijnen: de rechter weigert journalist lort Kel der te veroordelen wegens smaad. Kelder heeft Mosz kowicz eerder een 'maffia maatje' genoemd. Daar naast beschuldigt justitie de raadsman ervan vertrou welijke informatie te heb ben gelekt naar het pro gramma Nova. Een dag later, op 16 februa ri, haalt de politie Moszko wicz uit zijn woning an nex kantoor in Amster dam. Na een analyse blijkt dat er een dermate grote dreiging bestaat, dat beveili ging noodzakelijk is. Wat er die avond precies aan de hand is geweest, is nog steeds niet duidelijk. Maar Moszkowicz vertrekt met onbekende bestemming naar het buitenland, om drie dagen later (19 februa ri) alweer terug te keren en een persconferentie te be leggen. Daarin verklaart hij om standig de zaak-Holleeder neer te leggen, omdat alle tumult rond zijn persoon 'niet in het belang is van zijn cliënt'. Moszkowicz geeft het dossier over aan zijn kantoorgenoot Jan Hein Kuijpers. Hij zal maandag Willem Hollee der terzijde staan. 'Het proces van de eeuw' Het 'proces van de eeuw' noemen sommigen het al. Maandag begint de strafzaak tegen Willem Holleeder. „Hij heeft niets te maken met afpersingen." door Peter Elberse en Sander Kuypers Willem Holleeder (48) is er klaar voor. Vanaf maandag zal hij we kenlang het middel punt zijn van een van de grootste processen uit de Nederlandse strafrechtsgeschiedenis. Zelden kreeg een vermeend crimineel zo veel me dia-aandacht, zelden was de inhoud van een strafdossier al zo wijdverbreid onder het publiek, zelden gingen er zo veel schermutselingen aan een proces vooraf „Holleeder is strijdvaardig", zegt zijn ad vocaat Jan-Hein Kuijpers. De beschuldigingen in dat dossierkomen samengevat neer op een aantal gevallen van stelselmatige afpersingen van zaken lieden, overwegend actief in het vast goed, in georganiseerd verband. Holle eder zou met telkens andere handlangers hebben geopereerd. „Mijn cliënt ont kent", zegt Kuijpers. Het dossier heeft de codenaam 'Kolbak', het hoofddeksel van een huzaar. De naam moet refereren aan het 'huzarenstukje' dat justitie uithaalde door het tot vervolging van de ongrijp baar geachte Holleeder te brengen. „Holleeder kent veel mensen en loopt al snel in beeld", vertelt Kuijpers. „Hij heeft niets tegen alle verhalen de afgelopen ja ren over hem ondernomen omdat hij voor zichzelf wist dat het niet waar was. Inmiddels is hij door die verhalen - die kennelijk toch ingang vinden - uitge groeid tot een legende. Holleeder is heel duidelijk: hij heeft niets te maken met af persingen en liquidaties. Van dit laatste wordt hij bij mijn weten overigens niet verdacht." Eind vorig jaar maakte het Openbaar Mi nisterie bekend dat er naast het Kol bak-onderzoek nog een ander onderzoek loopt, dat zich concentreert op Hollee- ders mogelijke betrokkenheid bij een aantal criminele afrekeningen. „Daar wordt hij officieel nog niet van ver dacht", zegt Kuijpers. „Ik heb in dit ver band nog geen enkel stuk gezien waarin iets tegen Holleeder wordt ingebracht. Het lijkt wel psychologische oorlogsvoe ring nu het OM bij voorbaat al aangeeft dat er als insteek gekeken wordt of Holleeder een rol heeft gespeeld bij liqui daties. Justitie lijkt de buitenwacht onder druk te willen houden. Dat lijkt mij een oneigenlijke methode." Holleeders bekendste vermeende afper- singsslachtoffer is vastgoedmagnaat Wil lem Endstra. Die werd op 17 mei 2004 op 50-jarige leeftijd op de stoep van zijn kantoor aan de Amsterdamse Apollolaan doodgeschoten. Inmiddels zit een drieral verdachten op verdenking van het uitvoe ren van deze liquidatie vast. Over de identiteit van een opdrachtgever is nog niets bekend. Endstra sprak in 2003 maandenlang met een zekere regelmaat met rechercheurs van de Amsterdamse Criminele Inlichtin gen Eenheid (CIE) over de door hen ge schetste lijdensweg die hij al geruime tijd zou hebben bewandeld. Zijn belang rijkste kwelgeest was volgens justitie Wil lem Holleeder, die hem tot vrijwel de laatste stuiver zou hebben uitgeknepen, onder het uiten van bedreigingen aan het adres van Endstra en zijn familie. Endstra zei geen aangifte te durven doen en verbrak begin 2004 zijn contact met de politie. De CIE had alle gesprekken met Endstra opgenomen, behalve de eerste. Deze ge sprekken vormen de basis voor de straf zaak tegen Holleeder. Kuijpers meent dat er grote vraagtekens geplaatst moeten worden bij het waar heidsgehalte van Endstra's CIE-verklarin- gen en zijn motieven. Justitie is op zoek gegaan naar getuigen die de beweringen van de vastgoedmagnaat moeten staven. De advocaat meent dat die missie niet is geslaagd. „Sluitend bewijs voor de afper singen ontbreekt. Ik wil eerst de recht bank uitleggen waarom ik die mening ben toegedaan en doe daar nu verder geen mededelingen over." De rechtbank heeft voor iedere afper singszaak enkele dagen gereserveerd. Het requisitoir van de officieren van justitie Koos Plooij en Saskia de Vries staat voor alsnog gepland op 14 en 15 mei. Op 21 mei zou Kuijpers zijn pleidooi mogen houden, de raadslieden van de overige verdachten volgen de dagen daarna. Als het opgestelde schema aangehouden kan worden, zou de rechtbank in de loop van juni uitspraak kunnen doen. Officieren van justitie Rechtbank voorzitter Koos Plooij Saskia de Vries Gonne P. Hofstede Heieen van Dam Rino Verpalen Iris Tel De 4 dossiers in volgorde van behandeling Bekend uit grote zaken rond zware misdaad in Amsterdam (Charles Zwolsman, Mink Kok). Stapte na zware bedreigingen over naar het Landelijk Parket en deed terreurzaken (Mohammed B., Hofstadgroep). Behandelt tegelijk met de Holleederzaak ook de zaak tegen een andere Amsterdamse topcrimineel: Mink Kok, verdacht van de moord op hasjhandelaar Jaap van der Heiden in 1993. Dat wordt pendelen tussen twee megazaken. Voorzitter Rino Verpalen wordt beschouwd als toprechter van de rechtbank van Haarlem. De Haarlemse rechtbank staat in het criminele milieu bekend als 'de slachtersrechtbank', maar Verpalen heeft een goede naam onder juristen. Hij was hoofddocent strafrecht aan de UvA en schreef mee aan boeken. Het bekendst is het Bajesboek, een handboek voor gedetineerden. Hij werkte mee aan Criminele Jaarboeken van de Coornhert Liga en zat in het bestuur van die vereniging die het strafrecht 'met argusogen volgt'. Verpalen leidt een opmerkelijk grote rechtbank (vier rechters) die verder bestaat uit Hoofdverdachte Li verdachte al LI verdachte (nog) in hechtenis op vrije voeten en zijn advocaten Jan-Hein Kuijpers Renata Honig Verdenkingen: Deelname aan een criminele organisatie, afpersing in vereniging (meermaals gepleegd), zware mishandeling in vereniging (meermaals gepleegd), van het witwassen van criminele winsten een gewoonte maken, bedreiging. Holleeder is de absolute hoofdverdachte, die volgens justitie een sleutelrol speelt in alle deeldossiers en die de misdaadgroepering heeft geleid. Hij zal zich achtereenvolgens moeten verantwoorden voor de afpersing van de vastgoedhandelaren Rolf Friedlander, John Wijsmuller, Kees Houtman en Willem Endstra. Verdenkingen: Deelname aan criminele Oe organisatie, afpersing in vereniging. vei Vermeende rol volj Belangrijke adjudant van Holleeder. Speelt in deze zaak alleen een rol bij de afpersing van vastgoed magnaat Willem Endstra. Aanwezig toen Endstra met machinegeweer werd Hc bedreigd. Di

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14