de polder PZC Zaterdag 31 maart 2007 Poolse kentekens op het par keerterrein bij de huisjes van vakantiedorp Het Grootslag in Andijk. ze een hoop Poolse vrienden op. De klachten van overlast en vandalisme wijzen ze resoluut van de hand. „Het zijn allemaal vooroordelen. Het enige wat die mensen doen, is hard werken om een paar centen te verdienen. Als hier Hollandse jongeren op het park zitten, hebben we veel meer last." Inmiddels is het zes uur 's avonds. De par king van de Lidl aan de rand van Andijk stroomt vol met personenbusjes en auto's met Pools kenteken. Na het werk komen de Polen hun dagelijkse boodschappen doen. „Ze kennen de Lidl omdat wij ook in Polen zitten", lacht filiaalmanager Tjeerd Huberts. Het populairste product is volgens Hu berts bier. Natuurlijk is Huberts blij met de extra klandizie, maar helemaal vertrouwen doet hij de Polen niet. „Als ze met grote tassen naar binnen komen, controleren we bij de kassa even of ze niks gestolen heb ben." Terug op Het Grootslag duiken de meeste Polen snel hun barak weer in. Rond half zeven mengen de etensgeuren zich tussen de huisjes. De 27-jarige Gabriela Kaczmar- zyk eet vandaag bij haar jongere zus, die samen met haar vriend een luxe stenen huisje huurt van het echtpaar Van der Thiel. Het koppel deelt de woning met een bevriend echtpaar dat uit dezelfde streek in Zuid-Polen komt. Ze hebben geluk dat ze met bekenden wo nen. In veel van de huisjes worden echtpa ren samen gezet die elkaar eerder niet ken den. Privacy is schaars op het park. De groep oogt tevreden na een lange dag werken. Gevraagd naar wat ze van Neder land vinden, volgt eerst een lange stilte. „Schön", klinkt het uiteindelijk in gebro ken Duits. De reden dat ze hier zijn? Verle gen lachend: „Arbeit,.... geld." Zelfs in het weekend proberen ze werk te vinden. „Ze komen hier om zoveel mogelijk uren te draaien", weet Van der Thiel. Naast hun gewone werk proberen ze er dan in het weekend nog een ochtendje bij te pakken bij een tuinder of een boer. Hun kennis van de omgeving reikt niet verder dan het tien kilometer verderop gelegen Enkhui zen. De zwarte markt in Beverwijk, daar gaan ze ook nog wel eens naar toe. Als de politie woensdagochtend bekend maakt dat de brand in de bungalow veroor zaakt is door een oververhitte pan op het vuur, wordt duidelijk hoe onbetrouwbaar het Andijkse geruchtencircuit is. De brand veiligheid in de huisjes blijkt ook in orde. Toch moeten de Polen weg. Burgemeester Streumer geeft het zelf niet toe, maar de brand en de publiciteit kwamen haar goed uit. „We gaan met de werkgevers en de uit zendbureaus om de tafel zitten. 600 Polen in een gemeente van 6000 inwoners is te veel. Wij vangen het huisvestingspro bleem op voor de hele regio." De Polen zal het een zorg zijn. Ze beseffen dat ze onmisbaar zijn en vertrouwen erop dat er na Het Grootslag wel weer een ande re slaapplaats wordt geregeld. Ook woens dagochtend springen om half zes de lich ten weer aan. Opnieuw slenteren de Polen naar de parking. Op naar een nieuwe werk- Gabriela Kaczmarzyk en haar broer. De reden dat ze in An dijk zijn? „Arbeit,.... geld." Pendelaars tussen Polen en Nederland In 2004 pendelden 70.000 Polen tussen hun vaderland en de Hollandse polder om hier tijdelijk werk te verrich ten, een verviervoudiging ten opzicht van het jaar 2000. Ze zijn vooral werkzaam in de land- en tuinbouw, maar ook in de metaalsector en de bouw. De meesten werken hier en kele maanden per jaar en zijn de rest van het jaar thuis in Polen. De regering wil op korte ter mijn de grens helemaal open stellen voor Poolse werkne mers. De vier grootste Neder landse gemeenten verzoch ten de regering deze week daar mee te wachten tot de huisvestingsproblemen van tijdelijke Poolse werknemers zijn opgelost. Met het openstellen van de grenzen en de aantrekkende economie houden uitzendbe- drijven rekening met een ver der toename van het aantal tijdelijke Poolse arbeidskrach ten in Nederland. Poolse seizoenarbeiders doen hun inkopen bij supermarkt Lidl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 139