Klein Warschau in v16 Spectrum Zaterdag 31 maart 2007 PZC In het Noord-Hollandse Andijk wordt gesproken over 'Het houten getto' of 'Gdansk II', als het gaat over de 150 barakken waar afgelopen weekeinde twee Poolse seizoenarbeiders de dood vonden toen hun huisje afbrandde. De meesten zien de Polen nog liever vandaag vertrekken dan morgen. Dit soort Poolse enclaves vind je van Maastricht tot Den Helder. door Rens Ulijn foto's Koen van Weel Het is dinsdagochtend half zes op bungalowpark Het Grootslag in Andijk. Nog voor de zon zijn gezicht laat zien, komt het vakantiepark vlak achter de IJsselmeerdijk tot leven. De duisternis wordt doorbroken door de lich ten die één voor één aanspringen in de 150 houten bungalows aan de rand van het park. Twee dagen na de tragische brand waarbij twee Polen levend verbrandden, gaat het leven van de zeshonderd Poolse arbeiders gewoon door. Bungalow is eigenlijk een te mooi woord voor de houten barakken waarin het me rendeel van de Andijkse Polen soms maan den achtereen bivakkeert. De houten va kantiehuisjes werden begin jaren tachtig vlak tegen elkaar aan gebouwd als goedko pe toeristenaccommodaties. Ze voldoen al lang niet meer aan de eisen van comfort en privacy die de moderne re creant stelt. De eigenaren verhuren ze dan ook massaal aan uitzendbureaus die er de Poolse arbeidskrachten huisvesten. Om 6 uur komen de Polen in kleine groep jes hun barakken uit. Zwijgend en met een peuk op de lip slenteren ze gelaten naar de parking bij de ingang van het park. Een tiental personenbusjes pendelt ondertus sen tussen het park en de bedrijven in de regio om de Polen op tijd op het werk te krijgen. Als tegen achten de zon op is, keert de rust terug op het park. De komende negen uur zijn de recreanten op het park weer even in de meerderheid. Pas rond vijf uur zullen de Polen Het Grootslag na een lange dag werken weer overnemen. Grote Poolse enclaves zoals in Andijk zijn in Nederland al lang geen uitzondering meer. Van Groningen tot Limburg en van de Betuwe tot de Bollenstreek leven grote groepen Poolse arbeiders op campings, re creatieparken of in hotels. Zeker in de land- en tuinbouw zijn ze onmisbaar. „Als de Polen in Nederland morgen het werk neerleggen, liggen er overmorgen geen to maten meer bij de Albert Heijn", zegt Franc Telkamp van AB Brabant. Het uitzendbureau werft jaarlijks duizen den Polen voor de Nederlandse arbeids markt. Het is het bekende verhaal. Er zijn geen Nederlanders te vinden die voor zes euro per uur lange zware dagen van fysie ke arbeid willen maken. Voor Polen is het een vorstelijk salaris, ze verdienen gemid deld drie keer zoveel als thuis. Naar schatting honderdduizend Polen zul len dit jaar voor een tijdelijke baan naar Nederland komen. Met grote touringcars worden ze in hun vaderland opgehaald. Anderen rijden zelf binnen een half et maal naar Nederland. Maar waar laat je het inwonersaantal van een middelgrote stad aan tijdelijke arbeids krachten? „Huisvesting is de bottleneck", weet Dennis Laverman van AB Oost-Ne derland. „Polen vinden is het probleem niet. Ze staan in de rij om in Nederland geld te kunnen verdienen." Eigen huisvesting heeft bij AB de voorkeur boven tijdelijke accommodaties op cam pings en in bungalowparken. In heel het land koopt het bedrijf leegstaande boerde rijen en woonhuizen op om ze geschikt te maken voor bewoning door tijdelijke ar beidskrachten uit Oost-Europa. Ook leeg staande asielzoekerscentra en kloosters hebben de belangstelling van het bedrijf. Recreatieparken ziet Laverman als laatste optie. „Grote concentraties Polen in een park, dat leidt vaak tot spanningen met de omgeving. Het wordt als bedreigend erva ren. We regelen dus liever een eigen ac commodatie." Ook de Andijkers zijn argwanend. Bij de bakker in het centrum van het dorp weten ze het zeker: de brand van afgelopen zater dagnacht is aangestoken. Ook al zegt de po litie dat het een ongeluk was, het gonst van de geruchten. Bijna iedereen die je in het dorp aan spreekt, brengt de Polen in verband met vandalisme, inbraak en openbare dronken schap. „Ze stinken altijd naar drank", zegt een Andijkse met een vies gezicht. Als je doorvraagt kent iedereen ook wel een goeie Pool. Het dorp kent zelfs al een paar Pools-Nederlandse huwelijken. De beschuldigingen van kleine criminali teit zijn vooral van horen zeggen. Nie mand die het criminele gedrag van de Po len zélf gezien of ondervonden heeft. Ook burgemeester Astrid Streumer kent de ge ruchten. „Er zal heus wel eens wat gebeu ren", zegt ze op een persconferentie naar aanleiding van de brand, „maar als je het aantal aangiftes bekijkt dan schept dat geen alarmerend beeld." Burgemeester Gerrit Goedhart van de ge meente Noordwijkerhout herkent de spa gaat waar collega Streumer zich in bevindt. „Hier in de Bollenstreek hebben we al ja ren te maken met seizoensarbeid, in het topseizoen wonen en werken hier 1500 tij delijke Poolse krachten. Dat is 10 procent van ons inwonertal." Spreiding en handhaving zijn volgens Goedhart de toverwoorden. „We werken nauw samen met de politie om overlast in de hand te houden. De uitzendbureaus zelf spelen ook een belangrijke rol. In de meeste gevallen zorgen zij voor eigen huis vesting en houden ze hun werknemers in het gareel." Op het recreatiepark in Andijk heeft de Poolse aanwezigheid de gemoederen flink verhit. Een dag voor de brand was er een vergadering van de vereniging van ei genaren van het park. De problematiek rond de Polen stond bovenaan de agenda. Een nipte meerderheid wist het plan van het bestuur om de Poolse enclave nog vijf jaar in stand te houden tegen te houden. „Puur eigenbelang", zegt een van de tegen standers. „De voorzitter verhuurt zelf huis jes aan Polen. Wij als recreanten zitten met de gebakken peren." Zowel de ge meente Andijk als de vereniging van eige naren zijn nu van mening dat de Polen moeten vertrekken. Alleen niemand weet waarheen. Het echtpaar Theo en Vera van der Thiel snapt niet dat de Polen weg moeten. Zelf wonen ze permanent tussen de Polen in één van de luxere stenen bungalows aan de andere kant van het park. Een tweede huisje verhuren ze al jaren naar volle tevre denheid aan Poolse arbeiders. Het leverde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 138