overspoelen de tuin I v49 PZC Zaterdag 31 maart 2007 ETALAGE Als geen alterna tief voorhanden is, gebruiken barbecueliefhebbers regelmatig een afgedankt olievat als stook plaats. Op dat gegeven is Barrel 06 gestoeld, een barbecue die ontworpen is door Bart Vos voor Tulp. Barrel 06 is verkrijg baar in oranje en bruin. Dankzij de wieltjes is het ontwerp ge makkelijk verplaatsbaar. Het kooktoestel kost 685 euro. Informatie: www.tulp.org Kinderen, ouders, opa's en oma's: in de eigentijdse tuin heeft iedereen zijn plekje. Volgens tuinboekenschrijfster Caroline Tilston maakt het daar voor helemaal niet uit hoe groot de tuin is. Het bewijs levert ze in De Nieuwe Familietuin, een boek waarin 29 grote en kleine tuinen aan bod komen. Bij ie der ontwerp staat wat de beno digdheden zijn. Het boek kost 27,50 euro. De vraag naar luxe tuinmeubilair neemt toe. Dus komen producenten als Val-Eur, Borek en Tribü met volwassen, weerbestendige zithoeken. Waarmee de tuin verandert in een huiskamer op zich. door Paul Geerts foto's GPD Het servies goed van het Finse bedrijf Iittala is vooral bekend vanwege de strakke vormgeving. Ontwerper Klaus Haapaniemi brengt daar in verandering met de rijk gede coreerde serie Taika. Haapanie mi is geen onbekende. Zijn fan tasierijke stijl dook eerder op bij Diesel, Levi's, Dolce 8c Gabbana en Cacharel. De collectie is ver krijgbaar vanaf 7,90 euro. www.iittala.com ZWARTE HUMOR Een porselei nen koe die op z'n achterpoten staat en geen kop heeft, is bij ontwerpster Judith van den Boom een vaas. Een groep kera mische boerinnetjes en koeien vormt de voet van een lamp. Fi guratieve vormen en zwarte hu mor zijn typerend voor het werk van Van den Boom. Meer voorbeelden van haar hand zijn van 1 april tot en met 26 mei te zien in Galerie Legio Kunst, Wil- helminapark 21 in Tilburg. Foto's: 1. Model Nautica van Val-Eur vertoont overeenkomsten met een 'normaal' bankstel. De kussens zijn gemaakt van waterdoorlatend materiaal. 2. Loungen aan de rand van het zwembad, de collectie Natal van Trib maakt het mogelijk. 3. Tuinstoel Terra van Versus is gemaakt van Canax. Dit nieuwe materiaal bestaat uit een polyesterkern verpakt in hennep. Daardoor krijgt het materiaal een natuurlijke uitstraling. 4. De collectie Breeze van House of Weiness is gemaakt van kleurvast pvc. Ze zijn volgens de producent weerbestendig en vrijwel onderhoudsvrij. 5. Kurk, toegepast in de Cork Line van Alexander Rose, is gemakkelijk te vormen en weerbestendig. www.legiokunst.nl Natuurlijk klinkt ook dit jaar het cliché. Bart van de Weyer van Borek Parasols 8c Buitenmeubilair be stempelt de tuin als verlengstuk van de woonkamer. „De inrichting van de tuin sluit steeds meer aan bij de inrichting van het interi eur", legt hij uit. Collega Louise Cremers van Val-Eur onderschrijft die uitspraak. „De consument be steedt steeds meer aandacht aan de tuin", zegt ze. Waarom? „Om dat ze klaar zijn met het interieur, dus nu is de tuin aan de beurt." De tuin is volgens Cremer dan ook niet langer een verlengstuk van de woonkamer, maar een huiskamer op zich. Het gevolg daarvan is dat de witte plastic stoeltjes van hoog uit een paar tientjes eigenlijk niet meer volstaan. Met als gevolg dat de collecties tuinmeubilair - die weer volop verkrijgbaar zijn - als maar luxer worden. „Dat is wat de consument verwacht", verklaart Van de Weyer. Cremers deelt die ervaring. „In de tuin willen ze net zo lekker kun nen zitten als binnen." Kreeg vorig jaar de keuken nadruk kelijk een plaatsje in de buiten ruimte - een ontwikkeling die in 2007 doorzet - nu ondergaat het terras een metamorfose. Luie fau teuils krijgen gezelschap van heuse zithoeken, inclusief comfortabele kussens. Want op die ontwikke ling hebben de producenten dit jaar ingezet. „We hebben deels voortgeborduurd op de collectie van vorig jaar", aldus Van de Weyer. „Bij succesvolle eetkamer stoeltjes hebben we bijvoorbeeld een loungehoek gemaakt." Val-Eur ontwikkelde speciaal voor die zithoek waterdoorlatende kus sens. Ze zijn voorzien van een schuimvulling met een zogenoem de open celstructuur die ervoor zorgt dat de regen er zo doorheen loopt. Behandeling met een anti- bacterieel middeltje moet volgens de producent schimmelvorming voorkomen. Maar Cremers relati veert: „Bij een stortbui of als het weken achtereen regent, is het ver standig ze binnen te halen." Toch is weerbestendigheid het voornaamste kenmerk waarmee het buitenmeubilair zich onder scheidt van bijvoorbeeld het fau teuiltje en het bankstel binnen. Hoewel de tuinmeubelen moeite loos een plek in het interieur zou den kunnen bemachtigen - en die soms daadwerkelijk krijgen - is dat niet waar producenten op inzet ten. „Uitgangspunt is dat het meu bilair het hele jaar door buiten kan staan", benadrukt Van de Weyer. Dat spreekt ook uit de toe gepaste materialen. Evenals vorig jaar zijn ook nu de stoeltjes van gevlochten kunststof prominent aanwezig in de collecties. Inmid dels ook bekend zijn meubelen van hout en aluminium. Relatieve nieuwkomer is roestvrij staal (een materiaal dat de woning afgelopen jaren stormenderhand veroverd heeft), door onder andere Borek toegepast in de collectie Aspen. De stoeltjes zijn bekleed met texti- leen, een flexibele, waterresistente stof die in bijna alle collecties te rugkeert. Ook nieuw is tuinmeubilair ge maakt van kurk, afkomstig van de Engelse producent Alexander Ro se. Het makkelijk te vormen mate- www.tribu.com www.borek.eu www.gloster.com www.valeur.nl www.alexanderrose.nl www.houseofwellness.nl riaal is volgens het bedrijf mede dankzij een speciale behandeling vocht- en vuilwerend. Het Belgische bedrijf Tribü experi menteerde voor de lijn Versus met het nieuwe materiaal Canax. Het bestaat uit een onbreekbare polyes ter-kern die is verpakt in hennep, waardoor het meubilair een na tuurlijke uitstraling krijgt. Ontwer per Bram Bollen koos voor het ma teriaal omdat het zo gemakkelijk te plooien is. „Het contrast tussen de hoekige, geometrische lijnen en de natuurlijke hennepvezel maakt dat het meubilair een rustige, klas sieke uitstraling krijgt en toch niet al te steriel oogt." Maar ondanks de verschillende ontwikkelingen loopt tuinmeubi lair volgens Van de Weyer stilis tisch nog altijd iets achter op bin- nenmeubilair. Binnenshuis be hoort de loungetrend bijvoorbeeld al tot het verleden, terwijl die in de tuin alsmaar groter groeit. „Maar er is wel sprake van een in haalslag", benadrukt Van de Weyer. De collecties spreken wat dat betreft voor zich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121