Luxe meubelen Hortensia snoeien mag v48 I Zaterdag 31 maart 2007 PZC TUINENdoor Romke van de Kaa In al die jaren dat ik een tuinrubriek verzorg, heb ik zeker honderdvijftig maal een vraag over hortensia's beant woord. De hoogste vragenpiek was een jaar geleden toen de media zich massaal stortten op de raadselachtige verdwij ning van hortensiatwijgen die overal in het land gestolen le ken te zijn. De zaak werd opgelost toen een slimmerik een in- fraroodcamera in zijn tuin monteerde en ontdekte dat een le ger muizen zijn hortensia's 's nachts van hun knoppen ont deed. Maar nog altijd gaat het verhaal dat junkies 's nachts de tuinen afstropen omdat hortensiaknoppen geestverruimend zouden zijn. Een veelgestelde vraag is sinds jaar en dag of je de uitgebloeide bloemen uit hortensia's moet knippen. Dit omdat het wegne men van oude bloemen de bloei zou bevorderen. Op deze vraag kan ik een geruststellend antwoord geven, want tegen de tijd dat de hortensiabloemen uitgebloeid zijn, zijn de nieu we bloemknoppen allang aangelegd. Wegknippen mag, maar hoeft niet. Het effect is louter cosmetisch. Tweede in populariteit is de vraag of hortensia's gesnoeid moe ten worden. Hierop is het antwoord wat lastiger. Want je hebt hortensia's die je wel, en die je niet tot de grond toe kunt te rugknippen, hoewel snoeien nooit een verplichting is en altijd een keuze blijft. Niet-gesnoeide hortensia's houden heus niet op met bloeien. Bij de klassieke hortensia - die met van die grote ronde mop pen van bloemen - is het handig ci,„m4. om een snoeiplan op te stellen. Snoeiangst komt Haal bijV00rbeeld ieder jaar een vaker voor kwart van de oudste takken hele maal weg. Dan heb je de struik dan U denkt over een periode van vier jaar vernieuwd. Zou je alle takken te gelijk weghalen, dan zou de hortensia beslist weer uitlopen, maar dat jaar niet bloeien. Maar hoe herken ik de oudste takken, is de vraag die steevast volgt. Vaak met een trilling in de stem, want snoeiangst komt vaker voor dan u denkt. Het antwoordt luidt: jonge takken zijn donkerbruin en glimmend. Oudere takken zijn grijsbruin en dof De oudste takken zijn meestal de dikste. Nogmaals: ook als u per ongeluk een verkeerde tak weghaalt, is er geen vuiltje aan de lucht. Wanneer moet u snoeien? Als het lekker weer is, zou ik zeg gen. In maart, als het lentezonnetje lekker op uw rug schijnt en als u een koukleum bent in april. De hortensia is dan allang aan de groei, maar dat is geen beletsel. Als u principieel tegen snoeien bent? Dan snoeit u niet. De bloemen zullen wat klei ner zijn en de struik zal met de jaren een wat warrig model krijgen, maar verder gebeurt er niets. Dat er beslist gesnoeid moet worden, is een misverstand dat vaak opduikt bij de pluimhortensia's, variëteiten van Hydrangea paniculata, een hortensia die als regel ieder jaar tot aan de grond toe wordt te ruggesnoeid. Het mag, maar een uit de kluiten gewassen pluimhortensia die nooit gesnoeid is en uitgroeit tot een klein boompje heeft ook zijn charme. Drastisch snoeien geeft grote re bloemen, maar beslist niet meer. Dat geldt ook voor Hydrangea arborescens - ook een soort die op het eenjarige hout bloeit en die daarom in het voorjaar tot aan de grond toe mag worden teruggeknipt. Dat resulteert in bloemen ter groote van flinke bloemkolen die ook bijna even zwaar zijn als bloemkolen en na een onweersbui vaak amech tig op de grond liggen. Op zich geen probleem, maar meestal komen ze niet meer overeind. Niet snoeien is de eenvoudige oplossing voor dit probleem. De bekendste variëteit van Hy drangea arborescens heet 'Annabelle'. Het is een struik die te recht populair is want hij doet het waar andere hortensia's het vaak laten afweten: waar het te droog of te donker is. Hydrangea arborescens 'Annabelle'. foto Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 120