EU dwingt raad tot resolutie Darfoer pass ieux Miljoenendans rond ijsbeertje Knut Japans fonds troostmeisjes wordt opgeheven Gevechten in Somalië tussen leger en rebellen houden aan LAGOSTINA KAI BODUM VACUVIN TOTALLY BAMBOO VILLEROY BOCH 40% KORTING 10 I Zaterdag 31 maart 2007 PZC Mensenrechtenraad van VN komt na getouwtrek tot zwak besluit. door onze correspondent Bob Kroon CENÈVE - De Raad voor de Mensen rechten van de Verenigde Naties heeft te elfder ure Soedan ge maand op te treden tegen de 'ern stige mensenrechtenschendingen in Darfoer'. Verder wordt de rege ring in Khartoem opgeroepen alle medewerking te geven aan de spe ciale VN-rapporteur voor Darfoer en een groep mensenrechtenspe- cialisten, die ter plaatse een onder zoek moeten instellen. De resolutie kwam tot stand op initiatief van de Europese Unie, na wekenlang moeizaam touwtrek ken met het blok van Afrikaanse, landen binnen de VN-raad. Orga nisaties als Amnesty International en Human Rights Watch noem den de resolutie een 'zwak docu ment', omdat Soedan niet direct verantwoordelijk wordt gesteld voor de aanhoudende terreur te gen de plaatselijke bevolking en in ternationale hulpverleners in de westelijke regio Darfoer. Met name Nederland had aange drongen op een duidelijke veroor deling van Khartoem, maar dat bleek niet haalbaar. De Duitse am bassadeur M. Steiner, die namens de EU drie weken lang heeft ge vochten voor de slotverklaring gaf toe dat het document 'niet ideaal' was, maar hij zei dat er niet meer inzat. „Desondanks was dit eendui dige besluit een succes voor de ge- TOKIO - Een Japans fonds voor hulp aan vrouwen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in legerbor- .delen te werk werden gesteld, wordt vandaag opgeheven. De Ja panse regering richtte het fonds in 1995 op, nadat zij had moeten toe geven dat de bordelen waar hon derdduizenden vrouwen uit Ko rea, de Filipijnen, China en Neder- lands-lndië als prostituee te werk werden gesteld, door het Japanse leger werden geleid. Naar aanlei ding van die onthulling kwam de regering met een officieel excuus en werd het fonds opgericht. De loofwaardigheid van de raad, voor Afrika en de EU." Twee weken geleden zag het er nog naar uit dat Soedan ander maal de hand boven het hoofd zou worden gehouden. Er werd zelfs gedreigd met een voorstel om de kwestie-Darfoer definitief van de agenda af te voeren. „Als dat was gebeurd, dan had de EU een speciale raadszitting over Darfoer afgedwongen", aldus een Duitse topdiplomaat. „Daarvoor hadden wij de benodigde stemmen bij el kaar." Dat Soedan ditmaal niet vrijuit gaat, is vooral te danken aan een scheuring in het Afrikaan se blok, waar landen als Ghana, Zuid-Afrika en Malawi niet langer de wantoestanden in Darfoer wil den bedekken met een 'mantel van Afrikaanse solidariteit'. Regering rept van zeker tweehonderd doden in straten van Mogadishu. door Patrick Selbach MOGADISHU - Voor de tweede op eenvolgende dag zijn in de Somali sche hoofdstad Mogadishu zware gevechten uitgebroken tussen So malische en Ethiopische militairen enerzijds en radicaalislamitische opstandelingen anderzijds. Het do dental van vrijdag en donderdag is opgelopen tot zeker tachtig. Drie honderd mensen raakten gewond. Het ministerie van Informatie van Somalië repte gisteravond van ze ker tweehonderd doden in de stra ten in Mogadishu. De hoogste baas van de Verenigde Naties, Ban Ki-moon, kondigde aan de komen de dagen overleg te zullen voeren met regionale leiders om het bloe dige geweld te stoppen. De Somalische en Ethiopische troepen maken bij hun offensief gebruik van helikopters en tanks. De rebellen slaagden er gisteren in met een raket een Ethiopische heli kopter uit de lucht te halen. Het toestel stortte neer bij een vlieg veld dat wordt gebruikt door vre destroepen van de Afrikaanse Unie die voor rust en orde in het verscheurde Somalië moeten zor gen. Het is onbekend hoeveel inzit tenden de helikopter telde. De Somalische en Ethiopische troepen willen orde op zaken stel len in de stad. Daarmee braken zij een bestand dat was overeengeko men met de pro-islamistische Ha- wiye-clan. Na de operatie is het de bedoeling dat de laatste Ethiopi sche militairen zich terugtrekken. regering waakte er echter voor ver antwoordelijkheid te nemen door zelf geld in het fonds te storten, maar vroeg bijdragen van het be drijfsleven en particulieren. Het fonds heeft 285 vrouwen 2 mil joen yen (14.300 euro) per per soon uitgekeerd als smartengeld. 5 dagen Denemarken, Vakantiepark Silkeborg al vanaf 334,- per woning (6 pers.!) Bel voor nadere informatie: Dansk Feriehus Bookingburo HMHHMHMMMHI Elke week in de zaterdagkrant Daar moet je naar toe. ZACK nieuw in ons assortiment moderne RVS artikelen opnieuw in ons assortiment degelijk italiaanse pannnen en snelkookpannen "van vroeger" nieuw in ons assortiment koksmessen uit 32 lagen gesmeed staal en speciaal geslepen waardoor damasteffect ontstaat binnenkort in ons assortiment thee- en koffieaccessoires en mooie keukenartikelen nieuw in ons assortiment diverse artikelen met vacumeer en/of koelsysteem nieuw in ons assortiment prachtige houtwaren, zoals snijplanken schalen en serveerborden van bamboe gaat uit ons assortiment op onze laatste serviesdelen OP OP Oostwal 1 KOOKMAGAZIJN Goes - tel. 0113 - 228895 www.passieux.nl Aandeel Zoo stijgt door commerciële potentie van knufFelbeertje. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Het Berlijnse ijsbeertje Knut maakt steeds meer mensen erg blij. Niet alleen het zwaar zieke 9-jarige meisje Tabea, dat deze week een half uurtje met hem mocht spelen, of de verzorger die in de opvoeding van Knut zijn le vensvervulling gevonden lijkt te hebben. Ook de 'handige' jongens en de dierentuindirecteur hebben de champagne al laten knallen. Knut verdient goed. Op het laatste jaarverslag van de Berlijnse Zoo prijkt een wat bozig kijkende aap, maar die zal bij de volgende cijferrapportage onge twijfeld plaats maken voor de nieu we held Knut. Over het boekjaar 2005 kwam bij de Zoo ruim to mil joen euro binnen. Het ijsbeertje gaat daar door hon derdduizenden extra bezoekers en de verkoop van Knut-artikelen en licentierechten, in zijn eentje zo'n 5 tot to miljoen euro aan toevoe gen. Een aandeel Zoo noteerde en kele weken geleden nog iets meer dan 1800 euro, gisteren was de koers al gestegen naar 2400 euro. Commercieel directeur G. Uhlich is er alles aan gelegen om duidelijk te maken dat de extra inkomsten niet opgaan aan bonussen voor de directie. Een deel van het geld gaat naar milieuprojecten. Bovendien, stelt Uhlich, brengt Knut ook extra kosten met zich mee. Want net als een echte miljonair heeft ook deze 'Milliobar' lijfwachten ge kregen. Compleet met oortjes en zonnebrillen staan ze rondom de verblijfplaats van de kleine ijsbeer, om al te opdringerige fans op af stand te houden. De dierentuin wil Knut als merk naam laten vastleggen, maar for meel is dat nog niet rond. Grote be drijven als snoepjesfabrikant Hari- bo en de Berliner Volksbank heb ben zich keurig gemeld bij de die rentuin en mogen Knut-snoepjes en een Knut-bankpas op de markt brengen. Maar talloze handige jongens zijn zelf aan de slag gegaan met Knut-aanstekers, Knut-T-shirts of Knut-liedjes. 'Als wij het merk recht straks echt in handen heb ben, kunnen deze lui een pro bleem krijgen', klinkt het vanuit de directiekamer van de Zoo. De eerste rechtszaken lijken een kwes tie van tijd. Maar gelukkig heeft Knut de we reld tot nog toe alleen vreugde ge bracht. Hoewel, naast alle vrolijk heid uit het ijsberenhok, kwam de ze week minder nieuws van de pandaberen. Yan Yan is dood. De 22-jarige berin kwam in 1995 van uit China naar Berlijn. Boze ton gen beweerden dat ze was verwaar loosd omdat iedereen alleen nog maar aan Knut kan denken. On derzoek heeft de verzorgers vrij ge pleit, de berin had een darmver stopping. UJ Knut legt de Berlijnse Zoo geen windeieren. Extra bezoekers, ver koop van Knut-artikelen en licen tierechten leveren de Zoo dit jaar vijf tot tien miljoen euro op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10