pakhuis vol cultuur Wjf. I ra r- v37 PZC Zaterdag 31 maart 2007 Florence houdt van Nederland. 'We' zijn ongekend populair in de Italiaanse cultuurhoofdstad. Nederlandse toeristen brengen er gemiddeld 5,4 dagen door tegen andere buitenlanders iets meer dan 3. door Rob de Vries foto's CPD r ZWITSER- OOSTENRIJK H. LAND Milaan Florence «Rome ITALIË Deze reportage kwam tot stand in samenwerking met vliegmaatschappij Meridiana en Promhotels. www.meridiana.com, www.promhotels.it Italiaans Verkeersbureau: 020-6168246, website www.enit.it Andere nuttige websites: www.f1orencelovesyou.com; www.firenze.city-sightseeing.it; www.ferragamo.com en www.museiragazzifirenze.it Florence i De populariteit van Flo rence is goed verklaar baar: de stad ligt prachtig aan de Arno, heeft - nog - een mooie skyline, waarin cultuurtem pels domineren, en het is wat ar chitectuur en kunst betreft een pakhuis, zó volgestapeld als je ner gens anders in Europa aantreft. En het pakhuis biedt z'n waar te kijk aan, iedereen kan zich er aan verga pen. Bovendien is praktisch alles wat de moeite van het bekijken waard is, makkelijk te voet bereik baar. Wat moet je in ieder geval gezien hebben in de Florentijnse schatka mer: de Piazza del Duomo, met z'n uit wit en groen marmer opgetrok ken gigantische kathedraal Santa Maria del Fiore, het er vlak achter geleden Museo dell'Opera del Duo mo met de wereldberoemde beel dengroep La Piëta van Michelange lo, het Palazzo Medici R iccardi aan de Via Cavour niet ver van de Dom, het Baptisterium met z'n fraaie bronzen deuren, het mu seum Galleria degli Uffizi, het Pa lazzo Vecchio, de Ponte Vecchio (de bebouwde brug over de rivier de Arno), het Piazza delta Signoria en de Accademia Galeria met het Da- vid-beeld. En zo zou je nog wel even door kunnen gaan. Als je alles maar heel eventjes wilt zien (en dat is voor veel Amerikanen en Japan ners genoeg) dan kun je de sight seeingbus met open bovendek ne men die je in sneltreinvaart overal langs rijdt. Maar je kunt als je wilt op sommige punten uitstappen en met een volgende bus je rit vervol gen. Dan heb je uiteraard nog niet zoveel van de stad en van de klei nere en wat onbekendere musea gezien. Op een wandeling door de smalle binnenstadstraatjes en over zonnige pleinen kom je ook nog eens behalve leuke restaurantjes veel trendy winkels tegen, met oogstrelende kleding en schoenen. En je voelt je thuis in die stad, hoe driftig soms ook auto's en vooral scooters je voorbijschieten. Floren ce heeft zo'n 500.000 inwoners en werd in het begin van de 15e eeuw grootgemaakt door het geslacht van de Medici, een bankiersfami lie, die veel van het verdiende geld in de bouw van kerken en musea en in kunst stak. De stad wordt verdeeld in vier wijken, waar ieder Ook in een winterzonnetje is het ple zierig toeven op de Piazza della Repu- blica. De beeldengroep La Pietd van Michelangelo móet je gezien hebben. J Een paar buitenissige schoenen uit het museum van Salvatore Ferraga- een bijna iedereen lijkt te kennen, en dat geeft een wat dorps sfeertje. Een van de plekjes waar nog niet zoveel toeristen komen, is San Mi- niato, vanuit het stadshart gezien aan de 'overkant' van de Arno. Het is de oudste - en zeer geliefde - kerk van de Florentijnen. Het ligt op een heuvel en je hebt er een prachtig uitzicht over de stad. De vrij kleine kerk is uit wit en groen marmer gebouwd, in typisch Flo rentijnse bouwstijl. Voor de deur ligt een heel mooi kerkhofje. De sightseeingbus stopt vlakbij deze bezienswaardigheid. Wat ook niet ieder een weet - en dus ook niet doet - is in de 'geheime' gan gen van het Palazzo Vecchio dui ken. Dat komt wel neer op nogal wat trappetjes beklimmen en door verborgen deuren stappen, maar je voelt je er een beetje op ontdek kingsreis onder leiding van een gids, en je komt prachtige schilde rijen en fresco's tegen. Een attractie van weer geheel ande re allure is het Schoenenmuseum aan de Piazza Santa Trinita van Sal vatore Ferragamo, de beroemde ontwerper van vaak buitenissig en kleurrijk vrouwenschoeisel. Maar ja, hij had wel beroemde klanten als Marilyn Monroe, Greta Garbo, Audrey Hepburn en Sophia Loren. Houten malletjes van hun voeten staan op een apart podiumpje uit gestald. Nog weer kleinschaliger is het voor iedereen toegankelijke stof- fenwinkeltje van Romano Romdi, een charmante Florentijn op leef tijd die de uit 1929 daterende zaak aan de Via de Pecori samen met z'n broer runt. Niet alleen Italiaan se maar ook Nederlandse mode ontwerpers komen er hun vaak zeer bijzondere stoffen kopen. En de heer Romdi is, in statig Engels, direct bereid uitleg te geven over de waar die hij verkoopt. Weer iets groter is de Parjume- ria Steffani, die deels een museaal karakter heeft. Publiek is er wel kom, het ruikt er ui- teraard stevig maar daar kan Koningin Beatrix, die er vas te klant schijnt te zijn, ook tegen. Vanaf het kerkhof bij San Miniato heb je een fraai zicht op de stad Florence.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109