Pesthumeur van borgsom v34 I Prisma Zaterdag 31 maart 2007 PZC LIZA'S door Liza van Sambeek We waren, zoals gewoonlijk weer eens wat laat met het boeken van onze zomervakantie. Mijn dochter ging naar een Vineakamp. Mijn zoon (16) wilde ei genlijk niets. Mijn man wil in de zomer niet naar een al te warm gebied. Ik wilde alleen rust, zwemmen, leuke vrienden en lekker eten. Dat is toch niet zo ingewikkeld? We boekten voor twee weken een villa in Frankrijk via een sympathieke organisatie: Basic Travel. De medewerkers belden en mailden persoonlijk en waren erg behulpzaam. We huur den een groot huis, voor twee gezinnen, met zwembad, aan de rand van een dorpje vlakbij Avignon. We betaalden de hoofdprijs, dat wek 5728 euro voor twee weken. We nodigden goede vrienden uit om mee te gaan. Onze tie ners zouden zich kunnen amuseren met allerlei attracties in de omgeving (festival van Avignon, bar in het dorp) en wij zouden lange zomeravonden met een goede maaltijd en wijn op het terras zitten om lekker door te bomen over het leven. Aldus geschiedde. Bij aankomst twee uur na de afgesproken tijd bleek het huis smaakvol, groot en fraai gelegen. Een pro bleem: de (Franse) eigenaren waren nog druk bezig met schoonmaken en opruimen en eigenlijk waren we helemaal niet welkom. Wij hadden echter een lange reis achter de rug, we wilden on ze bagage uitpakken, plassen, koffie en zwemmen. Dat kon en mocht allemaal niet. We hebben een a anderhalf uur gewacht, voor dat we van de eigenaren een uitgebreide instructie kre gen: op de banken mocht je al leen zitten met een grandfou- lard erover, het zwembad had een gebruiksaanwijzing, de tv en telefoon waren min of meer onbruikbaar, et cetera. Mevrouw liep rond met een gezicht als een oorwurm en wij voelden ons toenemend opgelaten. Toen ze vertrokken waren, gingen we opgelucht onze gang. De weken waren leuk. We braken drie glazen die we vervin gen. De bedden waren van slechte kwaliteit: dat losten we op met planken, stapeltjes boeken, extra slaapzakken op de ma tras. Eén lattenbodem was niet meer dan een losse verzame ling plankjes. De terrastafel stond permanent in de hete zon: we verplaatsten hem naar een schaduwplekje. Op de meest onmogelijke tijden doken de eigenaren, zonder waarschuwing vooraf, op om de planten water te geven, het zwembad schoon te maken of andere onderhoudswerkzaam heden te verrichten. Ze vonden een kapot dienblad in de vuil nisbak, en maanden ons op onvriendelijke wijze een nieuw te kopen (hadden we al lang gedaan). Voor vertrek organiseerden we met zijn achten een uitgebrei de schoonmaaksessie. We voelden al nattigheid, zogezegd. Het vuil van jaren haalden we onder bedden, doucheranden, vuil nisbakken vandaan. Alles blonk. De schoonmaakmiddelen lie ten we achter als getuigen. De eigenaren inspecteerden alles minutieus en keurden het goed, weliswaar met dezelfde blik als bij aankomst. We namen ons vuilnis mee naar de verzamel plaats in het dorp. De vakantie was leuk, maar deze verhuurders vonden we toch onplezierig. Enkele maanden later kregen we het bericht dat de eigenaren ons de borgsom van 500 euro voor het grootste deel wilden in houden: we hadden een Het vuil van jaren haalden we onder bedden vandaan bed stukgemaakt, er wa ren extra schoonmaakkos ten en kosten voor het verplaatsen van een ter- rastafel(l) gemaakt en er was een laken zoek! Ik was ontzet. Maildiscussie was zin loos: we kregen lelijke verwijten over vieze vuil niszakken en het ont vreemden van eigendom men. Bovendien was de borgsom in hun bezit. Ba sic Travel was ineens niet meer behulpzaam. Ik kreeg er persoonlijk weer een pesthumeur van en dat is toch niet de bedoe ling van een vakantie. Ik heb het lafhartig zo ge laten en ben de strijd niet meer aangegaan. Toch blijft het knagen. Pretpakket Het voorjaar zit in de lucht en dus gaan de komende dagen en weken de attractieparken weer open. Vooral bij de Efteling halen ze opgelucht adem. De nieuwste aanwinst, De Vliegende Hollander, is eindelijk gebruiksklaar. door Ruud Poels foto's CPD De Efteling Open: vanaf 1 april. Prijs: vanaf 4 jaar 26 euro, kinderen tot en met 3 jaar gratis. www.efteling.com Een nieuwe attractie trekt tussen de 100.000 en 200.000 bezoekers extra naar een pretpark, zo luidt de vuistregel. Daarom zijn ze in Kaatsheuvel blij dat De Vliegende Hollander nu helemaal klaar is. Het is de grootste en duurste inves tering (ruim twintig miljoen euro) in de 55-jarige geschiedenis van het pretpark. Vanaf morgen kun nen bezoekers terugkeren naar de Gouden Eeuw en de Verenigde Oost-Indische Compagnie en trot seren zij de vloek van het spook schip uit de oude sage waarin kapi tein Willem van der Decken, te gen alle regels in, vertrekt naar de Oost. Zelfs een razende storm kan de kapitein er niet van weerhou den. Aan boord is zijn bemanning van angst de wanhoop nabij. Jaren later gaan nog steeds de verhalen over een mysterieus spookschip, dat met brandende zeilen lijkt te vliegen boven de golven, tegen de wind in. Een aanvaring met de ver schijning zou ongeluk, dood en verderfbrengen. „Voor De Vliegende Hollander hebben we het beste uit diverse topattracties bij elkaar gebracht tot een geweldige totaalbelevenis", zegt Ronald van der Zijl, directie voorzitter van het park. „Het is een prachtige attractie voor de éch te durfal." Die durfals maken de tocht in een veertienpersoons sloep en landen uiteindelijk met een spectaculaire splash in het water. De Vliegende Hollander is vrijwel helemaal in eigen huis bedacht en ontwikkeld. Zowel binnen als bui ten is de gecombineerde acht- en waterbaan mooi aangekleed en ge thematiseerd. Stalen constructies zoals de Python uit 1981 zijn tegen woordig niet meer genoeg. Voor wie niet durft, is er een fraai uit zicht en fotomoment vanaf het ter ras van horecapunt De Kombuys. Walibi World Open: vanaf 6 april. Prijs: 26 euro, kinderen van 3 tot 11 jaar 23,50 euro, kinderen onder 3 jaar gratis. www.walibiworld.nl Walibi World in de Flevopolder streeft naar een betere balans in at tracties voor jong en oud. Daarom zijn er de afgelopen jaren al meer shows aan het pretpakket toege voegd en is een aantal thrill-attrac- ties weggehaald. Dat beleid wordt voortgezet. Het park neemt af scheid van Sherwood Revenge, dat eigendom wordt van park Mer de Sable in Frankrijk en in mei van dit jaar verhuist de trein van La De Vliegende Hollander in de Efte ling. Via Volta naar Pleasure Wood Hills in Groot-Brittannië. Fans van La Via Volta kunnen dus uitslui tend in april nog in eigen land ge nieten van deze achtbaan. De par ken waar deze attracties naartoe verhuizen zijn beiden onderdeel van dezelfde overkoepelende orga nisatie Compagnie des Alpes. Verder krijgt het park een interac tieve, levende fontein. Deze fon tein, die in Amerikaanse parken al een enorme hit is, zal voorbijgan gers op humoristische en verras sende wijze aanspreken, letterlijk en figuurlijk. Hellendoorn Open vanaf 6 april. Prijs: april, mei, juni 17,50 euro, juli, au gustus 18,50 euro, september, oktober 17,50, kinderen onder 3 jaar gratis. www.avonturenpark.nl Avonturenpark Hellendoorn neemt op 7 juli een moderne ver sie van de duiktoren in gebruik. In het decor van een gestrand piraten- schip zullen artiesten uit Schot land op gezette tijden een mooie show geven voor het publiek. Daar bij duiken ze van grote hoogte in een waterpartij. Op dit moment wordt nog volop gewerkt aan het decor en het script voor de toneel stukjes. Verder is de winkel op het park verplaatst. Ecodrome Open: gedurende het hele jaar. Prijs: 9,50 euro, kinderen vanaf 3 jaar 8,50 euro, kinderen onder 3 jaar gratis. www.ecodrome.nl Ecodrome Zwolle is het eerste Ne derlandse park dat vanaf komende zomer de bijzondere breedsnuit- kaaiman kan tonen aan het pu bliek. Dit soort kaaiman, familie van alligators, wordt op slechts drie andere plaatsen in Europa ge toond. De twee breedsnuitkaai- mannen worden ondergebracht in de Jungle Expeditie, de educatieve indoorattractie die Ecodrome Zwolle eind juni opent. Het thema park bestaat in 2007 tien jaar en de opening van de nieuwe attractie moet het hoogtepunt van het jubi leum worden. De dieren die in Ecodrome Zwolle te zien zullen zijn, hebben een lengte van onge veer f,40 meter. Naar verwachting zullen zij in tien jaar groeien tot circa twee meter. De breedsnuit- kaaiman komt voor in Argentinië, Bolivia, Brazilië, Paraguay en Uru guay. Ecodrome gaat proberen voor nakweek van de kaaimannen te zorgen. Archeon Open: vanaf 1 april. Prijs: vanaf 10 jaar 14,90 euro, kinderen vanaf 4 jaar 12,90, kinderen tot en met 3 jaar gratis. www.archeon.nl Archeon in Alphen aan den Rijn mikt dit jaar op veel shows. Ieder weekend is er de komende weken wel een evenement. Het eerste is morgen en staat in het teken van zotten en Palmpasen. Daarom bruist het in Archeon op deze dag met een kindercircus en ander ge spuis als zotten, halve zolen, dwa zen, narren en acrobaten. Maar in het kader van Palmpasen worden er ook broodhaantjes gebakken, paastakken gemaakt en een op tocht gehouden. Duinrell Open: 31 maart. Prijs: vanaf 4 jaar 17 euro, tot en met 3 jaar gratis. www.duinrell.nl Duinrell in Wassenaar heeft voor het nieuwe seizoen gekozen voor verfraaiing van het park. Een van de hoogtepunten van het jaar is het optreden van Sittah, de wereld kampioene Illusie. Van 7 juli tot en Sprookjesfiguren blijven kinderen boeien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 106