In korte broek de Mount Everest op PZC Zaterdag 31 maart 2007 .foto EPA angsten te beheersen. Alleen dan kun je presteren. Dat geldt ook voor je rijexamen, je moet de situatie controleren. De angst mag niet regeren." Als de klimtocht er op zit, wil Hof documentaires gaan maken en lezingen geven. Hij wil mensen vertellen over hoe ze angsten kunnen overwinnen, dat ze in het hier en nu moeten leven, hun beperkingen moeten leren aanvaarden. Ook over hoe mooi de wereld is en dat de natuur wel wat meer bescherming ver dient. Dan neemt zijn betoog toch wel een wat verrassende wending. „Eigenlijk valt dat allemaal in het niet bij mijn belangrijkste advies: koud douchen." Zelf springt hij het liefst een paar keer per dag onder de kou de douche. „Eerst lekker warm en dan een half minuutje koud water. Dan krijg je lichaam een opdoffer. Je aderen springen open, het bloed schiet er doorheen. Prima tegen aderverkalking. Jaarlijks sterven in Nederland vijftigduizend mensen aan hart- en vaatziekte. Als je elke dag een kou de douche neemt, leef je zo maar een paar jaar langer. Het is een huis-tuin-en-keuken middeltje. Het mooie is dat het echt werkt. Koud douchen. Dat is eigenlijk de belang rijkste boodschap." Een zelfmoordpoging. Zo om schrijft Hans Breukhoven van de Free Record Shop het plan van Amsterdammer Wim Hof, alias The leeman, om in korte broek de Mount Everest te beklimmen. Voor zijn vijftigste verjaardag waagde Breukhoven zelf de klim omhoog. Hij kwam tot zevenduizend meter. Hof: „Wat hij deed was een zelfmoordpo ging. Hij ging in november omhoog als het weer slecht is en de temperatuur rond de min vijftig. Wij gaan als het milder is, meer zon en minder wind. Je moet de snel weg niet oversteken als het verkeer met 120 kilometer langs raast. Breukhoven deed dat wel, wij gaan als het rustig is." Hof is overtuigd van de haalbaarheid van zijn plan. Koude doet hem niets. In de win ter zwemt hij buiten. De beroepsavontu rier heeft negen records op zijn naam staan die met koude te maken hebben. Re cent liep hij boven de poolcirkel een halve marathon op blote voeten bij temperatu ren tussen de 20 en 30 graden onder nul. Zijn linkervoet bevroor, maar is weer hele maal genezen. Het heeft hem wel doen besluiten schoe nen aan te trekken. Met het beklimmen van de Mount Everest wil hij weer in het Guinness Book of Records komen. „Ik heb de toezegging dat mijn record geldt als ik 7060 meter bereik. Dat moet lukken, daar na ga ik door om het meteen te breken." Hof vertrekt op 1 april met drie Nederlan ders naar Nepal. Daar sluiten vier Amerika nen en zes sherpa's zich bij hen aan. Hij loopt niet de hele tijd in zijn korte broek. De klimtocht gaat in etappes. Elk traject (behalve de laatste klim naar de top) wordt meerdere keren afgelegd om te wen nen aan het hoogteverschil. Hof loopt elk stuk één keer halfnaakt, in totaal zo'n vijftien dagen van steeds zes tot acht uur. Het eerste wat hij op de top doet, is een jas aantrekken. „Ik ben in 1999 in Ti bet geweest en heb toen op de berg het stuk tussen de 4800 en de 5400 meter in korte broek en op blote voeten gelopen. Dat ging makkelijk. Toen heb ik besloten een keer terug te gaan, want ik kan daar veel en veel meer." Waarom iemand zulke capriolen uithaalt, laat zich eigenlijk niet uitleggen. Hof doet wel een poging. Het is zijn hang naar avon tuur. Hij wil angsten overwinnen. Zichzelf bewijzen. Werken aan zijn zelfrespect. Zijn tweelingbroer André heeft dat weer niet. Die is internationaal vrachtwa genchauffeur. Zijn andere vijf broers en twee zussen, ze groeiden op in Limburg, leven ook niet extreem. Misschien zijn broer Rob, die bijzondere documentaires maakt. Projecten van soms wel van tien jaar, maar die houdt zijn kleren aan. Het grootste gevaar van de expeditie schuilt volgens Hof in de koude gecombi neerd met het gebrek aan zuurstof op gro te hoogte. „Die twee effecten versterken elkaar. Je lichaam ver brandt meer vanwege de koude en heeft daar zuurstof voor nodig, die er niet is. Het is daarmee een kwestie van timing. Ik moet me goed voelen. Anders begin ik er niet aan." Zijn team kijkt daar anders tegenaan. Die zien in Hof zelf de grootste risicofactor. De angst bestaat dat hij de gevaren verkeerd inschat en op eigen houtje verder gaat. Hof: „We hebben een militair opgezet plan. We bekijken elke stap strategisch en tactisch. Er is altijd extra hulp binnen hand bereik. Als het te koud wordt, houd ik mijn kleren aan. Het is de expeditieleider die daarover beslist. In overleg. Dat wel. Al tijd alles in overleg. Als ik me goed voel en het record is binnen bereik, dan ga ik. Ook als de leider zegt dat ik het niet moet doen." Voor Hof is het beklimmen van de Mount Everest meer een mentale dan een fysieke uitdaging. Natuurlijk is hij goed getraind („Ik kan aan een vinger hangen op 1500 meter hoogte zonder touwen"), maar het gaat hem om mentale hardheid. Het over winnen van de angst, waarin hij trainin gen geeft. „Veel mensen hebben ongegron- Wim 'The leeman' Hof foto Roland de Bruin de angsten. Ze hebben iets vervelends meegemaakt en projecteren die angst op an dere situaties. Ik help ze dat te doorbreken. Door ze din gen te laten doen die ze eigenlijk niet dur ven. Als ik er bij ben, kalmeer ik de men sen en dan gaat het goed. Dan gaan ze over die brug of over dat touw. Het is nog nooit gebeurd dat het niet lukte." Zelf was hij doodsbang voor de beklimming van de hoogste berg op de aarde. „Ik ben al een tijdje bezig mijn geest schoon te maken. Ik was bang. Dan krijg ik pijn in mijn buik, spelen mijn darmen op. Ik ben nooit ziek, maar voor zo'n uitdaging ben ik misselijk van de angst. Daar moet je doorheen. Als dat wegzakt, dan ben ik klaar. Ik weet hoe het is. Toen ik begon aan klimmen zonder touw droomde ik er 's nachts van. Werd ik badend in het zweet wakker. Ik viel in mijn dromen. Dan ben je er nog niet klaar voor. Op een gegeven moment blijft dat uit. Je moet de tijd nemen om ergens naar toe te groeien. Angst als signaal moet je daarom nooit ne geren. Wel moet je er aan werken om je De gevaren van de Mount Everest De top van de Mount Everest ligt 8848 meter bo ven zeeniveau en is daarmee het hoogste punt op aarde. De beklimming is vol geva ren. Wie boven de 6000 me ter met zijn mond open ademt, kan zijn verhemelte verbranden. Boven de 5500 meter zwelt het gezicht 's nachts op, in het bijzonder rond de ogen. Hoesten kan leiden tot ge broken ribben, vingers en tong kunnen kloven gaan ver tonen. Vlakbij de top van de Mount Everest moeten klimmers vaak vijftien keer ademhalen om een stap te kunnen zet ten. Op de dag van de topbe- klimming verbranden de klimmers 12.000 tot 15.000 calorieën, dat is zeven keer het normale gebruik. Boven de 8000 meter bevat de lucht nog maar 30 pro cent van de zuurstof op zee niveau. Elk moment kan acu te hoogteziekte optreden naast hoofdpijn, gezichtsver lies, bevriezing, onderkoe ling, long- of hersenoedeem, haperende ademhaling, hart aanvallen en hallucinaties. p- Deze zone heet de 'death zo ne' omdat je lichaam hier niet meer acclimatiseert. De stress is hier zo groot dat de spijsvertering tot stilstand komt. Het lichaam begint het eigen weefsel te verteren om te kunnen overleven en de hersens geven het lang zaam op. door Dolf Rogmans Rond de top van de Mount Everest (8848 meter) is de lucht zo ijl dat een kerosine- brander er niet werkt en helikopters er niet vliegen. Uitdroging en hoofdpijn zijn nor male verschijnselen. Sinds 1920 zijn er 203 mensen tijdens de beklimming omge komen. Half mei hoopt Wim Hof (47) de top te bereiken. In zijn korte broek. Zon der extra zuurstof. Alleen met een muts op, hand schoenen en berg schoenen aan, en dat bij zeker dertig graden onder nul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103