Buitenland senaat vs: Klimaatverandering uit irak baat Noord-Europa OCCASIONSHOW Zware gevechten laaien op in hoofdstad Somalië MERKEN DEALERS MIDDEN ZEELAND troepen Arabieren manen Israël vredesplan te accepteren 3 DAGEN KEUZE UIT RUIM 500 OCCASIONS Explosie treft vijfsterrenhotel bij Antalya Aanslagen eisen binnen 48 uur ruim driehonderd levens in Irak 8 Vrijdag 30 maart 2007 pzc WASHINGTON - De Amerikaanse Se naat heeft gisteren een voorstel goedgekeurd om de Amerikaanse troepenmacht binnen een jaar te rug te trekken uit Irak. Het voorstel was verbonden aan de goedkeuring van de begroting voor de strijd in Irak en Afghanis tan dit jaar. President George Bush heeft gezegd een veto te zullen uit spreken over elke wet waarin een tijdslimiet voor terugtrekking van de troepen staat. Vlak voor de stemming herhaalde Bush nog elke tijdslimiet voor troe penterugtrekking te zullen verwer pen. Het voorstel werd niettemin door de Senaat goedgekeurd met 51 stemmen tegen 47. Volgens het plan moet de terug trekking binnen 120 dagen begin nen en 21 maart volgend jaar zijn voltooid. Het Huis van Afgevaar digden had vorige week al een wet aangenomen met 1 september 2008 als streefdatum voor het te rugtrekken van de Amerikaanse strijdkrachten uit Irak. Betere oogsten, meer toeristen en lagere stookkosten verwacht. door Karen Zandbergen den haag - De klimaatverande ring valt voor Nederland op de kor te termijn gunstig uit. Een team van wetenschappers van over de hele wereld schrijft in een nog ver trouwelijk rapport aan de Verenig de Naties dat het noorden van Eu ropa op hogere landbouwopbreng- sten, meer toeristen en lagere stookkosten kan rekenen. Zelfs de grotere hoeveelheden regen en smeltwater, die vragen om investe ringen om de voeten droog te hou den, hebben hun voordelen. Die kunnen worden gebruikt om ener gie op te wekken. Omdat deze klimaatwetenschap pers wereldwijd als leidinggevend worden beschouwd, zijn hun con clusies bepalend voor wat politici de komende jaren zullen doen. Volgende week wordt over de uit komsten van het onderzoek verga derd. Uit het rapport blijkt dat Afrika al op korte termijn fors te lijden krijgt onder de veranderingen. Door de verdroging wordt meer landbouwgrond onbruikbaar en hebben minder mensen toegang tot water. De opwarming en op droging van meren op het conti nent zorgen voor minder vis en daarmee minder voedsel voor de bevolking. Ook voor Nederland zijn de voor uitzichten op korte termijn niet al leen rooskleurig. Er is een groter gevaar op hittedoden en luchtver vuiling, de ziekte van Lyme en al lergische stoornissen nemen toe. Bovendien geeft warm weer meer De klimaatverandering valt vol- gens VN-wetenschappers op de korte termijn gunstig uit voor het noorden van Europa. Afrika daarentegen zal er onder lijden. kans op voedselvergiftiging. Vanaf 2020 neemt de kans op vloedgol ven en overstromingen toe en van af 2080 worden jaarlijks zo'n 2,5 miljoen mensen in Europa be dreigd door overstromingen aan de kust. Overigens kunnen landen veel van de negatieve effecten vertragen en verminderen door minder energie te gebruiken en duurzaam te pro duceren. De opwarming van het klimaat kan niet helemaal worden voorkomen, maar mensen hebben er wel invloed op. Volgens Donald Pols van Milieude fensie moeten politici naar aanlei ding van het VN-rapport meer in Afrika investeren. De Europese Unie investeert nu het grootste deel van het geld dat het aan kli maatprojecten uitgeeft in China en India. Dat komt volgens Pols omdat er in Afrika veel kleinere projecten zijn, waardoor investe ren in dat continent ingewikkelder is. ANTALYA - In een Turks vijfsterren hotel bij de populaire toeristen plaats Antalya is gisteren in de keu ken een lpg-tank ontploft, waar door een personeelslid het leven verloor. Negen andere medewerkers van het hotel raakten gewond, evenals twee buitenlandse toeristen. Volgens de Turkse media is het do delijk slachtoffer de 32-jarige slager van het hotel. De klap deed zich rond half uur in de ochtend voor. Een Rus en een Noor zijn met lich te verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis, aldus de loka le autoriteiten. Het resort bij Antalya is vooral ge liefd bij Russische, Duitse en Israë lische toeristen. De precieze oorzaak van de explo sie is nog onbekend. De autoritei ten hebben een onderzoek inge steld. Nieuwszender CNN Turk heeft ge meld dat de lpg-tank zou hebben gelekt en ontplofte toen die werd bijgevuld. Het hotelmanagement legt de schuld bij het bedrijf dat het gas levert. Financieel Adviseurs bel voor advies GRATIS 0800 02214 15 www.dgazeeland.nl OPENINGSTIJDEN: 29 EN 30 MAART 14:00 - 21:00 UUR - 31 MAART 10:00 -17:00 UUR Abbas dreigt met meer geweld als Peres handreiking negeert. RIYAD - De Arabische Liga heeft gis teren in de Saoedische hoofdstad Riyad zijn tweedaagse top afgeslo ten. De 22 Arabische leiders steu nen een vijf jaar oud Saoedisch vredesplan voor het Israëlisch-Pa- Iestijns conflict. De Palestijnse president Mah- moud Abbas waarschuwt Israël voor meer geweld als deze 'hand reiking van vrede' niet wordt aan genomen. „Wij moeten niet meer kansen verspillen in deze langduri ge en pijnlijke kwestie." Abbas stelt voor een commissie in het leven te roepen, onder leiding van Saoedi-Arabië, om aan de uit voering van het vredesplan te wer ken. De Arabische Liga wil dat Is raël het plan accepteert. Daarna zou over aanpassingen te praten zijn. Israël wil dat het plan eerst wordt aangepast, vóórdat het be reid is te onderhandelen. De Israëlische vicepremier Shi mon Peres zegt het vredesplan niet zonder meer te accepteren. „Er is maar één manier om onze geschillen bij te leggen en dat is door onderhandelen. Met een dic taat bereiken noch de Palestijnen. noch de Arabieren, noch wij een oplossing." Een woordvoerder van de Ameri kaanse regering noemt de uit komst van de conferentie 'posi tief. Koning Abdoellah II van Jordanië, ook aanwezig op de top, zegt dat er nooit vrede tussen Israël en de Arabieren kan komen als Israël het plan niet serieus neemt. Het was voor het eerst sinds 1976 dat Saoedi-Arabië weer een Arabi sche top hield. Ethiopische militairen raken in Mogadishu slaags met Hawiye-clan. MOGADISHU - Bij zware gevechten in de Somalische hoofdstad Moga dishu zijn gisteren zeven Ethiopi sche militairen gedood. Het doden tal is daarmee opgelopen tot 22. Twee lijken werden door de stra ten gesleept. Ethiopië is een bond genoot van Somalië. Ethiopische helikopters vuurden gisterochtend raketten af op wij ken in het zuiden van Mogadishu. Zij namen daarbij vooral de omge ving van het gewezen hoofdkwar tier van het ministerie van Defen sie op de korrel. Ethiopische troe pen hebben daar hun hoofdbasis, maar worden geregeld onder vuur genomen door opstandelingen. Bij het geweld van gisteren vielen vijftien burgerslachtoffers. De be schietingen waren zo hevig, dat de doden niet geborgen konden wor den. Bewoners vermoeden dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Het waren de eerste zware gevech ten sinds de belangrijke Ha wiye-clan, die de Unie van islamiti sche rechtbanken (UIC) steunt, vo rige week vrijdag een staakt-het- vuren overeenkwam met de Ethio pische bondgenoten van de Soma lische regering. Begin dit jaar ver dreef de Somalische regering met Ethiopische steun de UIC-milities uit Mogadishu. De Ethiopische premier Zenawi maakte gisteren bekend dat de troepen niet voor onbepaalde duur in het buurland blijven. Twee derde van de militairen is al teruggetrokken. „Ethiopië heeft niet de intentie in Somalië te blij ven en het is niet geïnteresseerd in een vredesmissie. Onze missie was de fundamentalistische dreiging te gen ons te vernietigen." Zelfmoordcommando's slaan toe in en buiten hoofdstad Bagdad. door Aad Luymes BAGDAD - Door aanslagen in Irak zijn gisteren meer dan honderd do den gevallen en tientallen mensen gewond geraakt. Op een markt in de sjiitische wijk Al Shaab in de hoofdstad Bagdad kwamen zeker zestig mensen om. Twee zelfmoordcommando's, die vesten droegen met explosieven, bliezen zichzelf op. Tientallen mensen raakten gewond. Op vrijwel hetzelfde moment kwa men in de sjiitische stad Khalis, in het noorden van het land, zeker 43 mensen om door autobommen. Zeker drie van de aanslagen zijn uitgevoerd door zelfmoordcom mando's. Zij lieten autobommen ontploffen bij een markt, een rechtbank en een kazerne. Er vie len tientallen gewonden. Elders in en rond de hoofdstad kwamen gisteren nog eens acht tien mensen om door aanslagen. Eerder op de dag riep de Iraakse premier Nuri al Maliki op tot een heid om een einde te maken aan de bloedvergieten. Binnen 48 uur zijn in Irak al meer dan driehon derd doden gevallen. Waarnemers menen dat opstande lingen hun doelwit steeds meer buiten Bagdad uitkiezen sinds in de hoofdstad tachtigduizend Ame rikaanse en Iraakse militairen ac tief zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8