Buitenlanc Moddergooien neemt serieuze vormen aan Teheran eist garanties van Londen HETZELFDE GELD RU JE IN EEN KLEINERE AUTO^^H PZC Vrijdag 30 maart 2007 7 Als Groot-Brittannië niet inbindt dan laat Iran vrouw niet vrij. TEHERAN - Iran eist van Groot-Brit tannië de garantie dat mariniers van dat land in de toekomst niet meer illegaal in Iraanse territoriale wateren komen. Dat blijkt uit een verklaring die minister Mottaki van Buitenlandse Zaken heeft la ten verspreiden. „De Islamitische Republiek van Iran protesteert met alle macht te gen de illegale schending van zijn territoriale wateren in de Perzi sche Golf Terwijl wij het belang van internationale tegels en res pect voor nationale souvereiniteit onderstrepen, waarschuwen wij de Londense regering voor de ge volgen van dit soort overtredin gen." Iran heeft de zaak inmiddels via een brief ook bij de Verenigde Naties aangekaart. Vorige week vrijdag gijzelde Iran vijftien Britse zeelieden omdat die in Iraanse wateren zouden zijn ge weest. Volgens de Britten waren zij in Iraakse wateren. De Britten eisen hun vrijlating, hebben alle contacten met Iran bevroren en de zaak bij de VN neergelegd. De secretaris van de nationale vei ligheidsraad in Iran, A. Larijani, heeft Groot-Brittannië ondertus sen gewaarschuwd voor de harde taal in de richting van Iran, naar aanleiding van het incident. Dat zal er alleen maar toe leiden dat de enige vrouw onder de Britse gevan genen niet snel vrij wordt gelaten, zoals eerder de bedoeling was, al dus Larijani. Hij beschuldigde de Britten van een propagandacam pagne met veel politiek gescheeuw tegen Iran. „De beste manier om de zaak op te lossen is logisch na denken alsmede een technisch en juridisch onderzoek van de kwes tie. De Britten proberen de waar heid te verdoezelen en leggen druk op ons om hun doel te berei ken. Wij zijn erin geïnteresseerd de zaak door samenwerking op te lossen." De Iraniër stelde overi gens dat de Britten hadden toege geven illegaal in Iraanse wateren te zijn geweest. De vrees groeit dat het welles-nietes spelletje escaleert. door onze correspondent Esther Cotink LONDEN - De Britten hebben alle betrekkingen met Iran bevroren. Dit op gezag van minister van Bui tenlandse Zaken, Beckett. Alleen als Iran wil praten over de vrijla ting van de vijftien gegijzelde mari nemensen, wordt daarop een uit zondering gemaakt. In Teheran werd lauw gereageerd. „De betrek kingen tussen Teheran en Londen waren al koud", zei een woordvoer der van Buitenlandse Zaken. Het is vooral Londen dat de span ning opvoert, sinds de vijftien Brit ten (veertien mannen en een vrouw) vorige week vrijdag door de Iraanse kustwacht werden ge dwongen met hun rubberboten naar de Iraanse kust te varen. Vol gens Teheran waren de Britten ille gaal in Iraanse wateren. Londen ontkent dat met klem: de vijftien zaten in Iraaks gebied. De Britse toonzetting is de afgelo pen dagen alleen maar scherper ge worden. Dat zal geen effect heb ben, aldus A. Larijani, secretaris van de Iraanse veiligheidsraad. Sterker nog: de vrouwelijke mari nier blijft vastzitten. Dit in weer wil van een eerdere belofte haar vrij te laten. Larijani: „Groot-Brittannië is op een punt beland waarop het schen den van de soevereiniteit van ande re landen tot norm is verheven. De gevolgen van deze actie wer ken niet in haar voordeel." De beurskoersen reageerden nerveus. De olieprijs steeg met vijf dollar per vat tot de hoogste stand in de laatste zes maanden. Ook de goud prijs sprong omhoog. Iran zegt de zaak te willen oplos sen door overleg met Groot-Brit- 'De betrekkingen tussen Teheran en Londen waren al koud' tannië. Het feit dat Londen steun zoekt bij de VS, EU en VN is Tehe ran een doorn in het oog. De Brit ten zeggen bij de Veiligheidsraad te hebben aangeklopt omdat de mariniers in de Iraakse wateren ac tief zijn onder VN-vlag. Larijani vindt dat Londen de diplomatieke weg 'in gevaar heeft gebracht'. Het was de Britse premier Blair die woensdag de lont aanstak. „We hadden gehoopt op onmid dellijke vrijlating. Dit is niet ge beurd. Het wordt tijd de druk op te voeren, opdat de Iraanse rege ring haar totale isolement in deze kwestie begrijpt." Minister Beckett zei cryptisch 'andere aspecten van ons Iran-beleid in beschouwing te nemen'. Haar woorden werden op gevat als een waarschuwing. Iran kan verdere consequenties ver wachten als de matrozen en mari niers niet snel naar huis mogen. Ondertussen toonde de Britse vi- ce-admiraal C. Style de pers een kaart van de Perzische Golf alsme de de locatie van de Britse mari niers toen zij werden opgepakt. „De positie was 29 graden, 50,36 minuten noord en 48 graden, 43,08 minuten oost. Dit plaatst hen 1,7 zeemijlen binnen Iraakse territoriale wateren." Teheran claimt echter dat de groep een hal ve kilometer binnen de Iraanse wa teren was. In de Britse media wordt inmid dels de vraag opgeworpen hoe ver beide landen nog willen gaan in hun welles-nietes spelletje, voor dat de zaak echt uit de hand loopt. Hoezeer de zenuwen bloot liggen bleek in Irak. Britse troepen in Bas- ra openden het vuur bij het Iraan se consulaat. 'Een provocatie', gil de de consul meteen. De Britten claimden echter bij het consulaat in een hinderlaag te zijn gelokt. Al met al neemt het moddergooien serieuze vormen aan. Waar het eindigt weet vooralsnog niemand. Canadese twee keer uit bus gezet om parfum OTTAWA - Een Canadese vrouw die het parfummerk Very Irresisti ble (Zeer Onweerstaanbaar) ge bruikt, is twee keer uit een bus ge zet. De chauffeurs voelden zich las tiggevallen door de geur. „Ik ben vernederd en in verlegen heid gebracht voor alle passagiers. Ik ben in tranen uitgestapt", aldus de 25-jarige Nathalie Kuhn. Deskundigen meldden in Canade se kranten dat de tolerantie jegens sterke parfums afneemt in het Noord-Amerikaanse land. Wapenarsenaal maffia ontmanteld in Sicilië PALERMO - De Italiaanse politie heeft een wapenarsenaal van de maffia ontmanteld in de Siciliaan- se hoofdstad Palermo. Duizenden geweren, machinepistolen en mu nitie werden in beslag genomen. Dit hebben de Italiaanse autoritei ten gisteren gemeld. De schuilplaats betrof een muur kast in de woning van een maffia baas die kort geleden het loodje heeft gelegd. Duitse scholier sterft na comazuipen BERLIJN - Een 16-jarige scholier uit Berlijn is overleden na een avond je 'comazuipen'. De jongen had 4,8 promille alcohol in het bloed toen hij een maand geleden in co mateuze toestand werd opgeno men in het ziekenhuis. De gymna siast had 52 glazen tequila gedron ken. De politie onderzoekt of de caféhouder en cafébezoekers kun nen worden vervolgd omdat zij de jongen niet hebben gestopt. Korps Mariniers verbiedt tatoeages WASHINGTON - Het Amerikaanse Korps Mariniers verbiedt zijn mari niers grote, nieuwe tatoeages op de arm of onder de knie aan te brengen. Deze vorm van body-art is volgens generaal J. Conway scha delijk voor het imago van het korps. Tientallen mariniers van Camp Pendleton, de grootste mari niersbasis aan de westkust van de Verenigde Staten, brachten nog snel een bezoek aan de tattooshop in de buurt voordat het verbod op 1 april ingaat. Ouders opgesloten na misbruik van zoon (13) AKEN - Een Duitse moeder moet zes jaar en negen maanden de ge vangenis in, omdat zij haar zoon van 13 jaar seksueel heeft mis bruikt. Haar ex-man kreeg van een recht bank in de Duitse stad Aken acht jaar gevangenisstraf opgelegd. Hij filmde scènes in bed. Ook kwelde hij de scholier door hem te slaan en te schoppen, meld den Duitse media gisteren. Belgisch verkeersbord meteen afgeschaft BRUSSEL - Een nieuw model ver keersbord in België is een dag na de presentatie al afgeschaft. Het verkeersbord bevatte maar liefst zeven symbolen. In een oog opslag zou het voorbijrazende ver keer afbeeldingen moeten begrij pen van regen, hagel en sneeuw, drie soorten snelwegen, een B van België, een inhalende auto en een aanduideijk 'zwaarder dan 7,5 ton'. Kortom: 'te verwarrend'. Want nu is er de Chrysler Voyager Business Edition. De meeste ruimte voor 29.400,- Maar de meeste ruimte betekent zo veel meer dan alleen inhoud: het meeste comfort, de meeste bewegingsvrijheid, de meeste mogelijkheden. En als de Voyager Business Edition daarnaast ook nog standaard geleverd wordt met de veelzijdige Easy Out Roller Seats®, luxe interieur en vele uitbreidings mogelijkheden, dan is het duidelijk dat de Voyager Business Edition je de meeste ruimte biedt voor je geld. Op alle fronten. Kijk op chrysler.nl en ontdek wat jij met al die ruimte kunt doen. JAN HOP CHRYSLER JEEP GOES Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 01 1 3 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 1 8.00 uur. Donderdag koopavond tot 2 1.00 uur. Zaterdag 9.00 - 1 7.00 uur. IRYSLER U rijdl al een Chrysler Voyager vanaf 29 400,- inclusief BTW/BPM en exclusief koslen ri|klaar maken Gem. verbruik: 7,7-12,8 1/100 km (13,0 - 7,8 km/1). COj-uilslool 203 - 304 g/km www.chrysler.nl. Wijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7