Glastuinbouw werkt Economie EIJSIC Beurswaakhond AFM deelt meer boetes uit 9 aèz Veelzijdig in dienstverlening, flexibel in oplossingen afrekensysten AFM doet meer aangiftes door strenger toezicht op de beurs. AMSTERDAM - Strenger toezicht op de beursvloer heeft ertoe geleid dat de Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) meer aangiftes heeft ge daan van marktmisbruik. Ook heeft de beurstoezichthouder meer boetes uitgedeeld. Dit blijkt uit een rapport dat de AFM gisteren publiceerde over de eerste vijftien maanden na de in voering van de nieuwe wet markt misbruik in oktober 2005. De wet heeft de organisatie meer bevoegd heden gegeven om de handel en wandel op de beursvloer in de ga ten te houden. Tot eind 2006 deed de AFM veer tien aangiftes bij het Openbaar Ministerie en werden vier boete dossiers opgemaakt. Als naar een vergelijkbare periode wordt gekeken vóór de komst van de nieuwe wet is er ongeveer spra ke van een verdubbeling. Toch is schadelijk en opzettelijk marktmisbruik relatief zeldzaam, aldus de toezichthouder. „Er zijn geen schokkende zaken geweest die hebben geleid tot ondermij ning van het vertrouwen", aldus een woordvoerster. In totaal zijn 104 signalen van mogelijk markt misbruik in onderzoek genomen. Bij de aangiftes en boetedossiers ging het in 85 procent van de geval len om handel met voorkennis. Bij het resterende deel betrof het po gingen tot marktmanipulatie. Tegenwoordig houden bij de AFM tien mensen de beurshandel conti nu in de gaten, zei een woordvoer ster van de beurstoezichthouder. De toename van het aantal aangif tes en boetedossiers is daardoor deels te verklaren. Daarnaast zijn bedrijven en beleggers zich meer bewust van het strengere toezicht. Zes bedrijven in Sirjansland werken mee aan Kom in de Kas. door Esme Soesman Als gepassioneerd onderne mer is hij de vooroordelen zat. Mare Groenewegen van trostomatenkwekerij de Greve- lingen maakt zich, samen met zijn collega's uit Sirjansland, hard voor een positief imago van de branche. Tijdens het evenement Kom in de Kas gooien zes bedrijven zaterdag de deuren open voor het grote pu bliek. Glastuinbouw lijkt nauwelijks los te komen van dat eenzijdige beeld van foeilelijke kassen, illegale werk nemers en energieverslindende teeltmethoden, weet Groenewe gen uit ervaring. Volkomen onte recht, wijst hij op de ins en outs van het bedrijf dat hij in 2000 met zijn broer begon. De Grevelingen heeft het laatste jaar bijvoorbeeld fors geïnvesteerd in een nieuw, energiezuinig ver warmingssysteem. Zonnewarmte wordt ondergronds opgeslagen, om er 's winters weer uit te wor den gehaald, ter verwarming van de kas. „De C02-uitstoot moet omlaag en onze gasrekening ook", schetst hij het tweeledig doel van deze om- slag. Een zuiver werknemersbeleid en voedselveiligheid zijn andere ele menten van zijn bedrijf waar Groe newegen prat op gaat. De onder nemer uit Sirjansland werkt met een vaste club mensen. In piekpe rioden schuiven huisvrouwen, scholieren en 'mede-Europeanen' aan. Moest er vroeger onder het glas volop worden gesjouwd met man- 'We willen ons positief profileren. Dan moeten we wel laten zien wat we doen' den en kisten, tegenwoordig rijden er in hoogte verstelbare wagentjes langs het groen. „Dit is echt mooi werk", grijnst Groenewegen. Wat de voedselveiligheid betreft lijkt of de inspanningen van de Ne derlandse glastuinders vruchten beginnen af te werpen. Hollandse en Oostenrijkse producten kwa men vorig jaar als besten uit de bus bij een onderzoek op aanwe zigheid van resten bestrijdingsmid delen. Vergis je niet in het controlesys teem, schetst hij de nauwkeurig ge registreerde gang van zijn tros tomaten naar de Duitse consu lt ment. „Het product moet als het ware aaibaar zijn." Die openheid streven de glastuin ders in Sirjansland ook in de direc te omgeving na. Zo is het de be doeling in samenspraak met men sen uit de omgeving te komen tot een algemeen gedragen plan voor - de al jaren gewenste - landschap pelijke inpassing van het glas in Sirjansland. Contacten daarvoor zijn inmiddels gelegd. Komen on dernemers en omwonenden niet tot elkaar, dan heb je alleen maar verliezers, licht Groenewegen de insteek toe. Dat moet en kan an ders, is zijn rotsvaste overtuiging. „Wij willen ons positief profileren, maar dan moeten we ook zelf la ten zien wat we aan het doen zijn." Kom in de Kas biedt daar alvast een mogelijkheid toe. Via een rou te met prijsvraag kan er zaterdag een rondje langs tomaten, aubergi nes, paprika's, komkommers, tuin planten en chrysanten worden ge maakt. Mét kinderen, die onder meer met luchtkussen, clowns, bal lenbak en suikerspinnen worden vermaakt. Er wordt gekokkereld met eigen producten en er kun nen verse producten worden ge kocht. De opbrengst daarvan is be stemd voor de Stichting Paardrij den Gehandicapten Schou- wen-Duiveland. 42 I Vrijdag 30 maart 2007 PZC door Ben Jansen Wat is de betekenis van de glastuinbouw in Zeeland? Die is veel groter dan je op basis van het areaal zou zeggen. Straks, wan neer het glastuinbouwgebied Kanaalzone is ingevuld, hebben we ruim 500 hectare voor glas bestemd gebied op 140.000 ha voor het totale agra risch grondgebruik in Zeeland. De totale omvang van de sector valt dus wel mee, al ben ik me ervan bewust dat iemand die een glastuinbouw bedrijf aan zijn achterdeur heeft, daar heel anders over denkt. De omzet per hectare in de glastuinbouw ligt vele malen hoger dan in de akkerbouw. Daar profiteren allerlei toeleveranciers van. De sector is ook van betekenis voor de werkgelegenheid. In de huidige situatie heb ben we het - in fulltime banen uitgedrukt - over werk voor duizend per sonen. In de Kanaalzone vormt de glastuinbouw als het ware een onderdeel van het industriële complex. Wordt dat de toekomst? Door de stand van de techniek zie je steeds meer grote glastuinbouw- clusters ontstaan. Zo kun je efficiënt omgaan met energie en warmte, en kooldioxide benutten. In de Kanaalzone gaat wel een heel bijzondere koppeling van indus triële, glastuinbouw- en milieubedrijven ontstaan, waardoor een afval product van het ene bedrijf als grondstof voor het andere kan worden gebruikt. Je kunt je ook voorstellen dat een groot kassencomplex bij een woonwijk wordt geprojecteerd, zodat overtollige warmte in de huizen kan worden benut. Tuinders in het Westland staan niet te dringen om zich in de Kanaalzone te vestigen. Is dat een probleem? Ze vinden de zuidkant van de Westerschelde inderdaad wel heel erg ver. Volgens mij is dat gevoelsmatig. Ook vanuit Zeeuws-Vlaanderen ben je zo in het Westland om bij je schoonmoeder op de koffie te gaan. De tol van de Westerscheldetunnel wordt natuurlijk als een extra kosten post bij de afvoer van producten gezien. Die valt best te vermijden als je niet eerst al je producten naar het Westland brengt. Het kan voor glas tuinbouwbedrijven in de Kanaalzone heel aantrekkelijk zijn om zich op het zuiden te richten. Kan de glastuinbouw Zeeland nog meer opleveren? Je kunt denken aan een logistiek centrum op de grens van Zeeland en Noord-Brabant, waar producten uit de kassen worden verpakt en ver zonden. Daar kunnen ook andere landbouwsectoren van profiteren. Denk aan uien, fruit en grove groenten. Daar zit veel werk en veel toege voegde waarde in. Is het einde van de glastuinbouwontwikkeling in Zeeland in zicht? Dat denk ik niet. In het Westland moeten nog meer glastuinbouwbedrij ven wijken voor woningbouw, infrastructuur en dergelijke. En trouwens, wanneer we allerlei producten het hele jaar rond willen blijven kopen, zoals aardbeien met de kerst, is er groeimarkt voor deze sector. I k a m b i e r Bouwbedrijf Kambier bv Postbus 41 4370 AA Koudkerke Karreveld 8 4371 GA Koudekerke \- N bouwbedrijf tel. 0118 - 55 31 28 fax 0118 - 55 31 27 info@kambier.nl www.kambier.nl Precies wat Vlissingen nodig heeft. Daar werkten we natuurlijk graag aan mee. Proficiat! Bouwbedrijf Kamier Meesters in maatwerk. i Met veel plezier hebben wij het interieur ontworpen en gerealiseerd van lunch-café La Reine te Vlissingen. Wij wensen Sandra, Richard en Patrick heel veel succes met hun vernieuwde lunch-café! ANTILKRESTAURATiiNTERIEUft&OUW NTERI EU RADVIES MEUBELEN OP MAAT LAAN DER VERENIGDE NATIES 1D, 4334 ES MIDDELBURG T 0118 - 611460 F 0118 - 614804 ADZ, Mcrcuriuswcg 12, <382 NG Vlissingen, Postbus 140,4380 AC Vlissingen 10118-41? 910 f 0118-410 765 e info@adz.nl i www.adz nl groep grafimedia data mailing detachering administratie Naam: Peter de Koeijer Leeftijd: 50 jaar Woonplaats: Brouwershaven Beroep: voorzitter landbouworganisatie ZLTO in Zeeland VRAGEN AAN PETER DE KOEIJER Kom in de kas, roepen de glastuinders elk jaar gastvrij. De kas komt ook steeds dichter bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70