Binnenland Misdaad Dominicanen stijgt Onderzoek naar minderjarige illegalen (Éa Vqo Belle Baby BB Qvjioriyi Buzz Pres. Rooseveltlaan 772 Vlissingen babYspecicialzaak www.vanbellebaby.nl 01 18-449098 2e paasdag geopend van I 2.00 tot I 7.00 uur 6 I Vrijdag 30 maart 2007 PZC Verdachten maken zich schuldig aan diefstal, drugshandel en geweld. door Martijn van Beek DEN HAAG - Dominicanen in Ne derland komen steeds vaker in aan raking met de politie. In 2005 wer den er 549 gearresteerd, bijna 8 procent van de totale groep die in Nederland woont. In 2001 waren er nog 370 aanhoudingen. De ver dachten maken zich schuldig aan diefstal, drugshandel en geweld. Het aandeel criminele Dominica nen op de hele bevolkingsgroep is vergelijkbaar met dat van Antillia- nen. „Ze spelen in de hoogste re gionen mee", beaamt woordvoer der C. den Bakker van de Raad van Hoofdcommissarissen. Van de mannen tussen 18 en 45 jaar komt bijna 15 procent in de politieregis ters voor. Onder de verdachten is het aandeel mensen dat voor het eerst met de politie in aanraking komt in vijf jaar tijd gegroeid van 40 naar 60 procent. In dezelfde pe riode steeg het aantal twaalf- tot achttienjarigen dat als verdachte geregistreerd staat van 5,7 naar 7,4 procent. Dat blijkt uit gegevens die zijn opgevraagd bij de politie en het CBS. De helft van alle verdachte Domi nicanen wordt opgepakt in Rotter dam, Amsterdam en Den Haag. Wat opvalt is dat eveneens zo'n 50 procent in het bezit is van Neder landse papieren. De politie ver moedt dat zij die op de Antillen verkrijgen, bijvoorbeeld door met Antillianen te trouwen. Criminele Dominicanen zijn mo biel, spreken niet of nauwelijks Ne derlands, staan niet bij de over heid bekend en zijn daardoor vrij wel onbereikbaar, stellen de ge meente Rotterdam en het ministe rie van Vreemdelingenzaken en In tegratie vast. De politie kent van een kwart van de verdachten de verblijfplaats niet. Vaak gaat het In 2005 werden 549 Dominica nen gearresteerd, bijna 8 procent van de totale groep. De helft heeft Nederlandse papieren, vaak verkregen op de Antillen. dan om drugskoeriers die op Schip hol worden betrapt. In Rotterdam volgen overheid en hulpverleners nauwgezet de gan gen van 932 probleem-Antillianen. Negen van hen hebben Domini caanse wortels, aldus R. van Hei ningen namens de gemeente. „Dat is 1 procent. Misschien worden dat er in de toekomst meer." Leefbaar Rotterdam-raadslid R. Sö- rensen wil dat hulpverleners in Rotterdam 'hun ogen openen' voor het probleem van criminele Dominicanen. Hij ziet gelukszoe kers die naar Europa willen ko men, maar ook criminelen die doelbewust via de Antillen zou den wegvluchten voor de autoritei ten van hun thuisland. Dominicaanse Republiek De Dominicaanse Republiek in de Cariben is vooral bekend als vakantieland. Er wonen ruim negen miljoen mensen. Het land deelt het eiland Hispa- niola met buurland Haïti. Hoewel de economie in hoog tempo groeit, is er nog veel ar moede. Bijna 30 procent van de bevolking leeft op of onder de armoedegrens. Vooral de miljoen Haïtiaanse gastarbei ders vormen een onderlaag. Drugsproblematiek en crimi naliteit zijn er een groeiend probleem. Nederland is een van de drie belangrijkste exportlanden voor de republiek. Het land voert vooral suiker, cacao en tabak uit. Daarnaast wordt een waslijst aan goederen doorver- handeld via vrijhandelszones. Albayrak is vooral geïnteresseerd in het verhaal achter illegaal. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Justitie stelt een onder zoek in naar illegale minderjarigen in Nederland. Het moet duidelijk worden hoe zij in de illegaliteit terecht zijn geko men en op welke leeftijd, aldus staatssecretaris Nebahat Albayrak. „Het gaat mij vooral om het ver haal achter de illegaal." Het onderzoek richt zich niet op de totale omvang van het aantal il legalen in Nederland. Dat is name lijk al bekend. Onderzoekers heb ben in opdracht van justitie eerder geschat dat van april 2005 tot april 2006 tussen de 75.000 en 185.000 illegale vreemdelingen in Neder land verbleven. Het nieuwe, aan vullende onderzoek moet juist bo ven tafel zien te krijgen waarom de illegale minderjarigen onder hen voor een bestaan in Neder land hebben gekozen en hoe hun leven er hier uitziet. Het onderzoek is ingewikkeld, om dat deze groep officieel het land al vrijwillig had moeten verlaten. Vanwege hun illegale status kun nen zij nu worden aangehouden en het land worden uitgezet, zegt een woordvoerder van het ministe rie van Justitie. Minderjarige illegalen zullen daar om niet happig zijn mee te wer ken aan het onderzoek. De uitzettingen gaan in principe ook gewoon door, geeft Albayrak aan: „Het zal gebeuren waar dat nodig is." Maar als jongeren echt niet terug kunnen en er aantoon- Justitie wil boven tafel zien te krijgen waarom illegale minderja rigen voor een bestaan in Neder land hebben gekozen en hoe hun leven er hier uitziet. baar geen opvangmogelijkheden voor hen zijn, dan moeten zij be scherming kunnen krijgen. Inter nationale verdragen verplichten Nederland daar ook toe, aldus de bewindsvrouw. Om de illegale minderjarigen in kaart te kunnen brengen, zullen onderzoekers ook gemeenten moeten benaderen: „Want die zeggen te weten waar zij verblijven." Het onderzoek moet volgend jaar zijn afgerond. Van 129,95 Voor 89,95 Van 69,99 Voor 39,99 Van 209,00 Van 259,00 Voor 149,00 Voor 239,00 Van 149,00 Voor I 19,00 ••--T- 7 - pt?pr Van I 19,00 Voor 99,00 Nu met gratis voetenzak Babykamer Parma: ledikant, commode, en kast Nu 895,00 Dë nieuwe voorjaars collectie van mama-licous en alle voorjaars- babymode Nu 20% korting Bij besteding van €50,00 of meer ontvang je een gratis voedingskussen! Deze aanbiedingen zijn geldig tot 2e paasdag en/of zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6