Portret weerspiegelt de maker i Film over muze Goya Van Dis in Zeeland Kunstroute gaat van klassiek tot populair PZC Vrijdag 30 maart 2007 41 Koen Hauser, Kosmoz No. 3, 2003. Martijn Doolaard, Meine Liebe, 2006. Vittorio Roerade, Jongen met vogel, 2002. courtesy Galerie Baudelaire foto Thecla Gjeltema Expositie van Vittorio Roerade, Koen Hauser en Martijn Doolaard. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Op de nieuwe ten toonstelling bij CBK Zeeland, het provinciale centrum voor beelden de kunst, staan portretten cen traal. Toch spelen de afgebeelde personen slechts een ondergeschik te rol. Het werk van de drie deelne mende kunstenaars - Koen Hau ser, Vittorio Roerade en Martijn Doolaard - vertelt uiteindelijk aan zienlijk meer over henzelf dan over de geportretteerden. De foto's van Koen Hauser (1972) lijken nog het meest in de buurt te komen van gebruikelijke portret ten. Toch hebben de personen tel kens iets merkwaardigs. Ze zijn bij voorbeeld sterk in zichzelf ge keerd, ogen als eenlingen. In elk geval, zegt Hauser, lijken ze nauwelijks op de modellen die er aan hebben meegewerkt. „Zij zijn de acteurs in een verhaal dat ik wil creëren. Ik ben ooit begonnen met fotografie omdat ik dacht dat ik niet kon tekenen. Mijn uitdaging is om in een foto net zo veel gevoel te leggen als je in een tekening of een schilderij zou kunnen doen." Hauser bewerkt zijn foto's in de hoop 'een soort schok van herken ning' te ervaren. „Ik weet vooraf niet wat het precies gaat worden, maar ik heb wel vage beelden in mijn hoofd. Het zijn een soort per sonages die in mijn geest dolen, de bewoners van mijn universum. Die probeer ik weer te geven." Meestal werkt hij in zwart-wit. Me de daardoor lijken het veelal opna men van decennia geleden. „Ik ben erg geïnteresseerd in histori sche fotografie, niet zozeer vanuit een nostalgisch gevoel, maar om dat die een andere wereld toont. Ik beschouw mijn foto's ook als doorkijkjes naar een andere we reld. Het zwart-wit vormt daarbij een prettige scheidslijn." Vittorio Roerade (1962) toont fasci nerende werken op papier. In zijn portretten staan de zintuigen cen traal. Het gezicht wordt vaak terug gebracht tot mond en ogen, de be langrijkste instrumenten waarmee de mens zijn omgeving aftast en uiteindelijk ook zijn plaats in de wereld bepaalt. Veel andere werken tónen die zin tuiglijke ervaring, zo lijkt het, in een veelheid aan kleuren en beel den, al dan niet gevangen in net werken. Samen vormen ze de ui terst krachtige, expressieve weerga ve van een rijke belevingswereld. 'Het zijn personages die in mijn geest dolen, bewoners van mijn universum' De foto's van Martijn Doolaard (1966), recent nog te bekijken in Antwerpen, laten twee fasen in zijn ontwikkeling zien: de meer rechtstreekse portretten van enke le jaren geleden - in een stijl die doet denken aan bijvoorbeeld An ton Corbijn - en de recente wer ken, waarin de afgebeelde persoon onscherp blijft. „Het wordt steeds minder een afbeelding. De men sen zijn slechts figuranten." Doolaard heeft nog steeds een ze kere schroom om met zijn werk naar buiten te treden. Hij wijst op een recente foto, Ie Moine, waarop de neus van de persoon lijkt te zijn verdwenen. „Dat vind ik fasci nerend, maar ik vraag me altijd af hoe mensen daarop reageren. Dan moet ik toch de moed hebben om door te zetten." Hij weet nog niet hoe zijn werk zich verder zal ontwikkelen. „Ik heb altijd wel de behoefte om een kleine verandering door te maken, om het spannend te houden. Ik denk wel dat ik de behoefte heb om de mens op de foto nog verder te laten verdwijnen." I_1 Expositie 'Portretten', met werk van Martijn Doolaard, Koen Hauser en Vittorio Roerade, van 1 april t/m 18 mei bij CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Geopend: ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur; eerste zondag van de maand: 13.00-17.00 uur. vlissingen - 'Film by the Sea door het jaar' presenteert dinsdag 3 april de voorpremière van Goya's ghosts, de nieuwe film van Milos Forman Onejlew over the cuckoo's nest, Ragtime, Amadeus, The People vs. Larry Flynt, Man on the moon). De voorstelling in bioscoop Cine City in Vlissingen begint om 19.30 uur. De film gaat over Inés (Natalie Ponman), de muze van de Spaan se schilder Goya (Stellan Skars- gard), die eind 18e eeuw valselijk wordt beschuldigd van ketterij en in de gevangenis belandt. Ze komt terecht bij broeder Lorenzo (Javier Bardem), een meedogenloze inqui siteur. Goya smeekt zijn vriend Lo renzo om haar genade te schen ken. Milos Forman ontving in 2004 in Vlissingen de Lifetime Achieve ment Award van Film by the Sea. vlissingen - Schrijver Adriaan van Dis doet komende maand drie keer Zeeland aan. De eerste keer is dinsdag 3 april in het Arsenaalthea ter in Vlissingen op uitnodiging van HZ-Cult, de organisatie die vanuit Hogeschool Zeeland cultu rele evenementen organiseert. De bijeenkomst wordt gehouden in het Arsenaaltheater in Vlissingen en begint om 19.00 uur. De dag erna, woensdag 4 april, reist de auteur door naar Goes voor een lezing in boekhandel De Koperen Tuin. Deze begint om 19.30 uur. Twee weken later, op woensdag 18 april, is hij andermaal in de provin cie, dan samen met schrijfster Con nie Palmen voor een literaire avond van Stichting Prometheus in het kader van het 50-jarig be staan van Porgy en Bess in Terneu- zen (20.00 uur). Deze bijeenkomst is al uitverkocht. Van Adriaan van Dis verscheen on langs de roman De wandelaar. Vijftien miniconcerten op acht locaties in centrum Middelburg. door Rolf Bosboom middelburg - De maandelijkse Kunst- 8c Cultuurroute in Middel burg staat zondag 1 april in het te ken van muziek. Onder het motto Van klassiek tot populair verzorgen vijf muziekacts in totaal vijftien miniconcerten op acht locaties langs de route in de binnenstad. Violist Tassilo Erhardt en Leen de Broekert (klavecimbel) voeren Duitse en Italiaanse barokmuziek uit van onder anderen Bach, Tarti- ni en Veracini. Dat doen zij op het adres Koepoortstraat 6, om 14.15, 15.00 en 16.30 uur. Sabien Canton (harp) en Wouter van Breugel (fluit) vormen het Duo Dali. Het repertoire omvat werk van bijvoorbeeld Bach, Saint Saëns, Debussy en Piazzolla. Het duo speelt bij CBK Zeeland (Ba lans, 13.30 uur) en Galerie T (Turf- kaai, 16.30 uur). Vocaal duo Enchantées bestaat uit sopraan Lonne van Liere en alt Marja de Waard. Zij worden bege leid door Bram de Wolf op spinet. De drie treden op in sociëteit De Vergenoeging in de Gortstraat om 13.30,15.00 en 15.45 uur. Marja Smet (blokfluit) en Hubert Jan Vader (gitaar) spelen klassieke tangowerken in galerie 't Haentje te Paart (Spanjaardstraat, 13.30 uur), atelier Toos van Holstein (Ko rendijk, 15.00 uur) en Het Lab (Damplein, 15.45 uur). In boekhandel De Drukkerij aan de Markt treedt Not James Dean drie keer op: om 14.15, 15.45 en 16.30 uur. Het kwartet (James van de Water, Hugo Dirkson, Emiel van der Heide en Roland Stolk) speelt een veelheid aan stijlen. KEUKENSTUDIO Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 - 33 00 04 Openingstijden: maandag t/m do. 9.30 - 17.30 uur vr. 9.30 - 21.00 uur - za. 9.30 - 16.00 uur 's-Avonds op afspraak vrijdag koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69