Zeeland Kameraadschap blijft bataljon binden Ambacht Alcohol- en drugstest voor plegers van geweldsmisdrijven Vloeren meubels op maat! Ambacht Bil do: 10.00-18.00 Massieve eiken tafels op maat vanaf 599,- Kasten op kleur vanaf 250,- Massieve eiken planken breed vanaf 45,- Goede kwaliteit hoeft niet duur te zijn. Laat u eens vrijblijvend informeren. (bij uw aankoop vergoeden wij de kosten van de Westerscheldetunnel) PZC Vrijdag 30 maart 2007 39 Voormalige Zeeuwse oorlogsvrijwilligers laten zelf film maken. door Mieke van der Jagt ROOSENDAAL - Voor de 59ste keer zijn ze bijelkaar, de voormalige ba taljons van oorlogsvrijwilligers en 2 - 14RI, kortweg het Bataljon Zeeland. In de grote zaal van de En- gelbrecht van Nassau Kazerne in Roosendaal, zie je echter geen mar tiale snorren, geen blazers met em blemen of breed uitgestalde onder scheidingen. Het zijn gewone man nen en vrouwen van eerbiedwaar dige leeftijd, die elkaar een hoop te vertellen hebben. Hoe het het afge lopen jaar gegaan is, dat de opera tie is geslaagd, dat de nieuwe senio renwoning goed bevalt, maar ook over de uitvaart van een kameraad die er dit jaar voor het eerst niet bij is. Het Bataljon Zeeland bestaat uit mannen die in 1944, toen het zui den bevrijd was, stonden te pope len om de rest van Nederland van de bezetter te verlossen. Ze kwa men van alle Zeeuwse eilanden en later ook uit Zeeuws-Vlaanderen. Ze tekenden massaal contracten, kregen een training en een uitrus ting, en waren blij dat ze nu einde lijk bovengronds iets aan de onder drukking konden doen. Toch lig gen hun herinnering, goede en slechte, voornamelijk in het voor malig Nederlands Indië. Toen in 1945 de rood-wit-blauwe vlag weer op alle stadhuizen wapperde, wer den de bataljons van oorlogsvrij willigers naar Nederlands Indië ge stuurd. Om de Oost van de Japan ners te bevrijden. Na een training in Engeland gingen ze in Liverpool scheep. De reis was niet alleen in drukwekkend omdat de meesten van hen nauwelijks buiten Zeeland waren geweest, maar ook omdat er lang niet genoeg te eten was. Gaandeweg was ook de opdracht veranderd. Indonesië had de onaf hankelijkheid uitgeroepen en nu ging het Bataljon de Japanners ont wapenen en de Indonesiërs helpen orde op zaken te stellen. Het is die opdracht waaraan de meeste leden zich ook gehouden hebben. Evengoed was het een hard gelag toen de soldaten bij aankomst niet welkom bleken. Ze mochten niet aan land en werden in Malakka ge dumpt om nog wat tropenervaring Bataljon Zeeland ging de Japanners ontwapenen en de Indonesiërs helpen op te doen. Toen ze uiteindelijk naar Batavia werden gebracht, bleek de politieke situatie heel wat ingewikkelder, dan de regenten in Nederland hadden doen uitschij nen. Voor de militaire situatie gold hetzelfde. Een aantal oorlogvrijwil- ligers sneuvelde en een veelvoud liep traumatische ervaringen op. Dat nam niet niet weg dat de man nen, na een moeilijk jaar in de tro pen, thuis meteen aan de slag gin gen met de wederopbouw van Ne derland. Er stonden psychologen noch hulpverleners voor hen klaar, maar ze wisten hoe ze het zelf moesten doen: Reünie's houden. In 1958 kwamen ze voor het eerst bij elkaar. Wat de veteranen van het Bataljon Zeeland bindt is niet een politieke opvatting over de na-oorlogse ge schiedenis, niet een gedeelde hou ding ten opzichte van de Indone siërs, maar een diepgevoelde kame raadschap. In de meest bedreigen de omstandigheden, in de gruwel van angst en oorlog, konden de mannen van het Bataljon Zeeland op elkaar rekenen, ze hielpen el kaar dat jaar door. Juist daarover gaat de DVD die het bestuur door drie studenten heeft laten maken, en die gisteren aan voorzitter B. Koole werd aangeboden. Het is een alternatief voor de film die vo rig jaar werd gemaakt, maar die meer een politiek statement was dan de geschiedenis van de men sen die het hebben meegemaakt. Uw parketspecialist BUITENRUSTSTRAAT 20 4337 EH MIDDELBURG ma: gesloten di t/m vr: geopend za: geopend Planken, Bourbogne Parket Tapis Vloeren tel.: 078-6836200 Justitie start proef onder meer op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - Geweldplegers wordt vanaf volgende week in drie poli tiekorpsen gevraagd mee te wer ken aan een alcohol- en drugstest. Op die manier wil het ministerie van Justitie onderzoeken of er een verband is tussen het gebruik van drank of verdovende middelen en geweld. Het gaat om een proef on der meer op Schouwen-Duive land. Meewerken aan de test gebeurt op vrijwillige basis. Alle geweldple gers komen daarvoor in aanmer king. „Dan moet je bijvoorbeeld denken aan iemand die wordt op gepakt wegens huiselijk geweld", aldus een woordvoerder van justi tie. „Maar ook aan iemand die een bushokje vernielt." De deelnemende politiekorpsen zijn die van Schouwen-Duiveland, Renkum-Wageningen en de regio IJsselland. Zij zijn willekeurig geko zen. Agenten hebben inmiddels een training gehad om de tests uit te kunnen voeren. Bij de alcoholtest wordt het alcoholpromillage geme ten. Bij de drugstest slaat de appa ll Het ministerie van Justitie wil on- derzoeken of er een duidelijk ver band bestaat tussen gewelddadig gedrag en het gebruik van alco hol en drugs. ratuur aan op de vijf meest voorko mende soorten verdovende midde len: heroïne, cocaïne, cannabis, am fetamine en xtc. „Al langer bestaat het vermoeden dat mensen aggresiever worden door het gebruik van alcohol en drugs", aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie. „Al leen is dat nooit goed onder bouwd. Deze proef moet daar meer duidelijkheid over geven." Deelname aan beide tests heeft geen gevolgen voor de verdachte. „De resultaten worden in principe niet opgenomen in het proces-ver- baal", aldus de justitiewoordvoer- der. „Een uitzondering is het geval waarin het de politieagenten bij de aanhouding al overduidelijk is dat de verdachte heeft gedronken of drugs heeft gebruikt. Dan schrij ven ze dat wel op. Maar dat zou den ze voorheen ook hebben ge daan." Volgens Justitie helpt registratie van het drugs- en drankgebruik ook bij het opleggen van de juiste maatregel of straf aan een verdach te. Het kan daarbij gaan om cursus sen en therapieën om een eind te maken aan extreem alcohol- of drugsgebruik en agressie- of leef stijltrainingen. Minister Ernst Hirsch Ballin (justi tie) beslist begin volgend jaar of het afnemen van alcohol- en drugstests bij geweldplegers lande lijk wordt ingevoerd. Dat is afhan kelijk van de omvang van het pro bleem. Zeeuwse oud-oorlogvrijwilligers ontmoeten elkaar. foto Willem Mieras Uw interleurspedalist NOORDSTRAAT 46 1 4571 GE AXEL vr: 10.00-20.00 za: 10.00-17.00 Meubels, Houten Vloeren Decoraties tel.: 0115-610300

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67