Riethoek wordt wijk in retro-stijl eeland Diavoorstelling op Scholieren debatteren over Europese zaken Windmolens mogen draaien in Kamperland Ml jsssm 3 0 Vrijdag 30 maart 2007 pzc Leerlingen van het Coese Lyceum debatteerden met elkaar in het kader van de vijftigste verjaardag van de EU. foto Willem Mieras Leerlingen van het Goese Lyceum verdiepen zich in EU. door Willem van Dam goes - Natuurlijk, zegt de een, 'moeten alle lidstaten in de Euro pese Unie de euro invoeren. Dat voorkomt aan de grens een hoop gedoe met het gewissel van geld; dat is makkelijk voor handelaar én toerist. Bovendien, als alle lidsta ten de euro invoeren, wordt de Eu ropese munt nóg sterker ten op zichte van de Amerikaanse dollar en de Japanse yen. En dat komt de Europese economie ten goede. Niks euro, zegt de ander. De komst van de euro heeft alles duur der gemaakt, de meeste mensen re kenen nog altijd om naar guldens en - heel belangrijk - de gezamen lijke muntsoort ontneemt indivi duele landen de mogelijkheid hun concurrentiepositie te verbeteren via devaluatie. Gisteren gingen leerlingen van 4 havo en 4 en 5 vwo van het Goese Lyceum (Pontes Scholengemeen schap) met elkaar in debat over Eu ropa. Dat gebeurde in het kader van een Europawedstrijd, georgani seerd door het bureau Europees Parlement. Aanleiding daartoe vormt het feit dat 50 jaar geleden in Rome de verdragen werd gete kend die de basis vormden van wat nu de EU is. Aan de wedstrijd doen (slechts) drie scholen mee: het Goese Lyceum, het Lorentzly- ceum uit Arnhem en het Sint-Jans lyceum in Den Bosch. In Goes gin gen 6 zes teams (elk bestaande uit drie leerlingen) met elkaar de ver bale strijd aan, om uit te maken wie er straks met de beste debaters uit Den Bosch en Arnhem naar de finale gaan. Het waren pittige zaken die de Goese scholieren met elkaar be spraken: softdrugs moeten in de hele EU wel/niet gelegaliseerd wor den; alle scholen en opleidingen moeten in alle EU-landen wel/niet inhoudelijk hetzelfde zijn - dat soort onderwerpen. Er werden tijdens het debat vooral veel bekende argumenten gewis seld, maar wel werd duidelijk dat de leerlingen zich in de materie hadden verdiept. En daar gaat het in de Europawedstrijd vooral om: jongeren meer kennis laten op doen over de Europese Unie. Eén verrassing leverde het debat wel op. „Wie van jullie heeft wel eens geblowd?", informeerde pre sentator Duco Hoogland tijdens de introductie van discussie over softdrugs. Brave leerlingen, daar op het Goese Lyceum: niet één vin ger ging de lucht in. Nikki van Meel, Meriel lacobusse, Chloë Nieuwdorp, Saranke Ingel- se, Manon Wierikx en )oan Heij- ning werden gisteren door de jury uitgeroepen tot de beste debaters. Zij vertegenwoordigen het Goese Lyceum maandag 16 april in de fi naleronde in Den Bosch. De uitein delijke winnaars gaan op een ex cursie naar het Europese Parle ment. Uitbreiding van Oostmolenpark Goes begint in 2009. door Frank Balkenende goes - Goes krijgt over twee jaar zijn eigen Mortiere, de wijk met op de jaren dertig geïnspireerde ar chitectuur in Middelburg-Zuid. De Nederlandse Bouw Unie grijpt voor haar uitbreidingsplan van de wijk Oostmolenpark ook terug op de bouwstijl van twee generaties terug. De wijk heeft nu ook een naam. Niet Oostmolenpark II of een va riatie op het aangrenzende Water ship Down, maar een historische naam: Riethoek, naar een veld dat ooit zo werd genoemd. Riethoek telt 186 woningen in al lerlei variaties. Volgens het voorlo pige plan gaat de NBU uit van zes tig rijtjeswoningen, veertien pa tiowoningen (gelijkvloers met klei ne binnentuin) en vijftig twee-on- Beetje aardappelrest in grond is toch afval den HAAG - Een akkerbouwer uit Ovezande is in hoger beroep ver oordeeld tot een boete van 750 eu ro, waarvan 400 euro voorwaarde lijk. Het Haagse gerechtshof is het met de politierechter in Middel burg eens dat de tarra-grond met enige aardappelresten - die de man tegen een dijk op zijn land stortte - wél afval is. De boete is la ger dan het eerdere vonnis van 750 euro onvoorwaardelijk. Concert Vooruit in dorpshuis van Waarde waarde - Muziekvereniging Voor uit uit Waarde geeft morgenavond in het dorpshuis van Waarde een concert. Troubadour Engel Reinhoudt uit 's-Heerenhoek komt liedjes zin gen. Na afloop speelt een dj en kan er worden gedanst. De zaal is open om 19.15 uur, het concert be gint om 19.30 uur. De entree is drie euro. der-eenkapwoningen. De overige woningen zijn vrijstaand of semi- vrijstaand (geschakeld). Prijzen zijn nog niet bekend, maar directeur J. Voesenek van de NBU uit Etten-Leur verwacht dat ook de onderkant van de koopmarkt goed wordt bediend. „Er is ook een aantal wat kleinere, betaalbare woningen gepland. Het is voor ie der wat wils." De NBU heeft bewust gekozen voor de stijl die in de Middelburg se nieuwbouwwijk Mortiere is ge hanteerd. De retro-woningen met hun overstekken, zadeldaken en stijlelementen uit de jaren dertig, vallen volgens hem goed in de smaak bij het (gemiddelde) kopers- publiek. Over twee jaar gaat de eer ste paal de grond in, waarna er per De Nederlandse Bouw Unie grijpt voor de Goese wijk Riet hoek terug op de architectuur uit de jaren dertig. De wijk telt straks 186 woningen. Kinderkleding en speelgoedbeurs WILHELMINADORP - In het Wilhel- minahuis in Wilhelminadorp is op woensdag 4 april een kinderkle ding en speelgoedbeurs. Tijdens de beurs wordt tweedehands speel goed, voorjaars- en zomerkleding aangeboden. Kleding en speelgoed voor de beurs kan op maandag 2 april van 9.00 uur tot 9.45 uur in geleverd worden in het Wilhelmi- nahuis. De beurs is geopend vanaf 13.30 uur. Motorrijders brengen eieren naar ziekenhuis GOES - Zeeuwse motorrijders doen de zaterdag voor Pasen, 7 april, mee aan de derde EggRun Neder land. Als een cheque met de opbrengst van de EggRun van vorig jaar is overhandigd in Rhoden, brengen de deelnemers eieren naar patiënt jes van kinderafdelingen. De Zeeuwse rijders doen de ziekenhui zen in Goes en Vlissingen aan. jaar zo'n zestig woningen worden gebouwd. De NBU mag niet eerder dan 2009 beginnen. Dat is het gevolg van een afspraak tussen ABC Vastgoed Groep en de gemeente Goes. ABC ontwikkelt de wijk Aria, aan de zuidkant van Goes. Begin 2008 moeten daar de eerste woningen verrijzen. Omdat Aria, met ruim 320 woningen in 'Zeeuwse stijl', waarschijnlijk op dezelfde klanten mikt als Riethoek, heeft ABC Vast goed Groep bedongen dat er geen concurrerende wijk op hetzelfde tijdstip mag worden gebouwd. Dat geldt overigens niet voor de wijk Mannee (450 woningen), die een veel moderner uiterlijk krijgt. Aria wordt een Zeeuws dorpje met een marktvijver, bochtige stra ten én achterstraten. In Mannee kunnen kopers wel- standsvrij bouwen, dus zich archi tectonisch uitleven. Daar moet dit jaar nog de bouw van de eerste huizen beginnen. Volharding Ovezande viert 75-jarig bestaan ovezande - Voetbalvereniging Vol harding Ovezande viert van 13 tot en met 15 april het 75-jarig be staan. De aftrap is vrijdag 13 april om 18.00 uur. Jeugdleden laten bal lonnen op en ze krijgen les van NEC-speler Romano Denneboom. Door heel Ovezande wordt zater dagmiddag 14 april boerengolf ge speeld. Het feest eindigt zondag 15 april met een stratentoernooi. Aan melden: volharding32@live.nl WDR keert terug in pakket Zeeuwse kabel middelburg - Kabelexploitant Del ta zet de WDR weer terug op de kabel. Dat gebeurt na klachten van abon nees over de verwijdering van de ze Duitse regionale zender uit het kabelpakket. De WDR krijgt voorlopig de plaats van het huidige Mozaïek- kanaal (frequentie 542,25 Mhz of kanaal 30-). Raad van State wijst bezwaar van omwonende af. den haag - De Raad van State heeft de bezwaren tegen de bouw van vijf windmolens in de Jacoba- polder en Rippolder in Kamper land definitief in de prullenmand gedeponeerd. De uitspraak is een tegenvaller voor omwonenden L. Steutel. hij ging bij het rechtscollege in beroep tegen het bestemmingsplan dat de bouw mogelijk maakt van vijf windmolens, een initiatief van veertien agrariërs uit de buurt. Volgens Steutel maakt het bestem mingsplan de bouw van vijf wind molens met een totaal vermogen van 14 megawatt (Mw) mogelijk. En dan moet de gemeente een mi lieueffect-onderzoek doen en een milieuvergunning verlenen. De ge meente heeft evenwel in het be stemmingsplan vastgelegd dat de vijf windmolens gezamenlijk maxi maal 14,9 Mw vermogen mogen hebben. De Raad van State stelt vast dat met 14,9 Mw geen milieu-effect rapport nodig is. Overigens is er ook al een onher roepelijke bouwvergunning, zodat de windmolens gebouwd mogen worden. Ze mogen nu ook in ge bruik worden genomen. Bij exploot van t.k.-gerechtsdeur- waarder P.J. Dielen te Terneuzen d.d. 23 maart 2007 is ten verzoeke van de gemeente Hulst, zetelende te Hulst, aan B.V. De Witte Beleggingsmaatschappij, thans zonder bekend kantooradres of vesti gingsplaats in Nederland en daarbui ten, aangezegd dat de op 21 decem ber 2006 in beslag genomen onroe rende zaak executoriaal zal worden verkocht ten overstaan van mr. B.J.J. Beltman, notaris te Hulst. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onder staand adres. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen (0115) 613651 De Wegwijzer in Heinkenszand viert ioo-jarig bestaan. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het beeld is prach tig. Willy Vos-SIabbekoorn roept het op. In herinnering aan haar la gere schooltijd van 1962 tot 1968 in Heinkenszand, op de dit jaar een eeuw oude christelijke basisschool De Wegwijzer. Op school was een diavoorstelling van een zendeling. 'Een hele ge beurtenis', schrijft Willy. 'Nu bijna niet meer voor te stellen'. En dan komt het: Eén dia kon niet door de beugel, een dia van een 'welge vormde vrouw, met een mooie heupdoek en hoofddoek, maar met blote borsten! In allerijl werd de dia doorgeschoven. Tere kinder zieltjes... of misschien meer het on gemak van meester De [onge zelf?' Willy besluit: 'Niet te geloven dat dit nog maar zo'n 40 jaar geleden gebeurde'. Hans Bij de Vaate, tot 2002 direc teur van De Wegwijzer en mede auteur van een 23 juni te verschij nen jubileumboek, vindt het mooi dat oud-leerlingen de pen pakken en zulke herinneringen aan papier toevertrouwen. Het brengt de 100- jarige geschiedenis van de school tot leven. Bij de Vaate heeft zich voor het jubileumboek meer toege legd op feitelijke, vaak ook wel zo aardige wetenswaardigheden. Hij werkt ervoor samen met Thijs van Damme die vorig jaar over de 50-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34