Extra PZC Vrijdag 30 maart 2007 25» C? Minder tv kijken: tips Wees geïnteresseerd in wat kin deren leuk vinden om naar te kijken. Kijk met ze mee. Verbied niet zonder meer om ergens naar te kijken, vaak heeft dat een averechts effect. Maak keuzes met ze naar wel ke programma's ze het liefst kij ken en bepaal de kijktijd. Ga andere activiteiten met je kinderen doen: naar buiten, een spelletje of voorlezen. Ouders met vragen over televi siekijken, gamen en het ge bruik van internet kunnen te recht bij weetwatjeziet.nl (les pakket), www.reclamerak- kers.nl (voor het bevorderen van reclameweerbaarheid) en www.mijnkindonline.nl (veilig internetgebruik): www.kennis- net.nl (algemene onderwijssi- te) en www.kinderconsu- ment.nl In hoeverre televisiekijken daarbij een rol speelt, moet nader worden onderzocht. Veel tv-kijken kan dus van invloed zijn op slaapstoor nissen en eventueel ook op AD- HD-klachten en vervroegde puber tijd. Een verband tussen televisie kijken en autisme wordt echter door de meeste deskundigen on waarschijnlijk geacht. Mediapsycholoog dr. Jaap van Gin- neken, schrijver van veel boeken over media en de effecten daar van, vindt dat de bevindingen van Sigman serieuze aandacht verdie nen. „Echter weinig politici dur ven deze media-ontwikkelingen frontaal aan te pakken uit angst om voor ouderwets en behou dend te worden aangezien. Je kan Sigman hooguit beschuldigen van cherry picking: hij haalt alleen ver ontrustend onderzoek aan en doet daar nog en schepje bovenop. Want misschien heeft: tv-kijken ook veel positieve kanten, maar die blijven in zijn betoog buiten beeld. Uiteindelijk lijkt tv-kijken me een kwestie van dosering." Van televisiekijken kun je wel degelijk iets leren, zegt dr. Peter Nikken van het Ne derlands Jeugdinstituut in Utrecht. „Van Sesamstraat bijvoorbeeld, le ren kleuters woorden en ontwikke len ze inzicht in vormen en figu ren. Hun hersens worden erdoor geprikkeld. Vooral als ouders sa men met kinderen kijken, leren ze van televisiekijken." Nikken, die ook betrokken is bij de ontwikkeling van De Kijkwij zer, wijst erop dat jonge kinderen fictie vaak als werkelijkheid erva ren. „Pas vanaf negen jaar, nemen kinderen daarvan afstand en leren ze onderscheid te maken tussen realiteit en fantasie.Dat zijn feiten waar je als opvoeder rekening mee moet houden bij het kijken naar televisie." Daarom wordt er van verschillen de kanten gepleit voor een beper king of zelfs een verbod op recla me rondom kinderprogramma's op tv. Uit Nederlands onderzoek blijkt dat kinderen die relatief veel reclame kijken, ongezonder gaan eten. Ook voedingsdeskundige Sei dell wijst op dat effect. Hij voelt dan ook voor een reclameverbod op kindertelevisie zoals in Zwe den. De kinderzenders zelf voelen daar weinig voor. De Publieke Omroep heeft eens laten berekenen dat een reclameverbod rond kinderpro- Hoeveel kijken kinderen? Gemiddeld kijken kinderen van zes tot 12 jaar ruim twee uur televisie per dag (126 minu ten). In 2002 was dat bijna een kwartier minder (113 minu ten). Vooral met de komst van nieuwe commerciële kinderzen ders als Jetix (dat tot 2004 Fox Kids heette) is de gemiddelde kijktijd toegenomen. gramma's 15 miljoen euro aan re clame-inkomsten zou gaan kos ten. De commerciële kinderzen ders zouden dan helemaal verdwij nen. De vorige regering hoopte dat door een betere zelfregulering om roepen meer kindvriendelijke re clame zouden gaan uitzenden. Maar de populaire kinderzender letix wil daar niet aan. „Jetix is geen opvoeder", laat directeur René Boogaard keer op keer we ten. Seidell: „Die kinderzenders zeggen dat ze geen opvoeders zijn, maar ze zijn het ondertussen wel. Ook als ouders niks zeggen, voed je je kinderen toch op." 'Onmogelijke' objecten herkenbaar voor baby's Kinderen van amper een halfjaar oud zijn al in staat plaatjes te her kennen van objecten die in de ech te, driedimensionale wereld 'on mogelijk' zijn, zoals diverse afbeel dingen van de Nederlandse grafi cus M.C. Escher. Dit stelt S. Shuwairi (New York University) in het tijdschrift Psychological Science op grond van onderzoek bij dertig kinderen van vier maan den oud. De kinderen staarden, net als volwassenen, veel langer naar plaatjes van onmogelijke ob jecten dan naar plaatjes van objec ten die wel kunnen bestaan. tress stoorzender voor, geheugen en emoties Het meemaken van een stressvolle gebeurtenis leidt er toe dat nieuwe cellen in de hippocampus, het deel van de hersenen dat belang rijk is bij leerprocessen, geheugen en emoties, minder goed kunnen overleven. Althans bij ratten, schrijft R. Thomas in het blad Jour nal of Neuroscience. Net als bij rat ten maakt de menselijke hippo campus levenslang nieuwe hersen cellen. De verstorende werking van stress op deze cellen kan moge lijk bijdragen aan de gevolgen van stress bij sommige mensen. Spuitgasten bezwijken vaak aan hartinfarcten Niet bedolven worden onder een instortend gebouw of ingesloten worden door het vuur, maar een hartinfarct is de belangrijkste doodsoorzaak van brandweerlie den tijdens hun werk. Ofschoon brandweerlieden gemiddeld niet vaker door een hartinfarct getrof fen worden dan mensen in andere beroepen, lopen zij tijdens het blussen van een brand een hon derdvoudig verhoogde kans op een hartinfarct, constateert S. Ka- les in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine. foto ANP Kleinere groepjes, betere kinderopvang De kwaliteit van zorg en het wel bevinden van jonge kinderen in kinderdagverblijven blijkt samen te hangen met het aantal kinderen dat één leidster onder haar hoede heeft. In het onderzoek van Elles de Schipper boden de leidsters meer emotionele ondersteuning wanneer zij werkten met groepjes van drie in plaats van vijf kinde ren. Ook de samenwerking tussen leidster en kinderen verbetert. Het welbevinden van de peuters in de kleinere groepjes bleek groter te zijn. (Universiteit van Nijmegen). Mitchel Emerenciana (10), enig kind: „Voor school kijk ik een kwartier tv, tussen de middag een uur, 's middags speel ik buiten en 's avonds kijk ik nog een uur. Bij elkaar zo'n tweeëneenhalf uur per dag. Twee keer in de week ga ik naar atletiektraining en zondags vaak de hele dag naar een wedstrijd. Het liefste kijk ik naar Ed, Edd 'n Eddy op Cartoon Network, maar ik kijk ook veel naar documentaires op Discovery Channel. Mijn ouders zeggen wel eens nu is het genoeg, nu ga je buiten spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25