Televisie, opvoedingshulp of ziekmaker? Opa en oma 24 Vrijdag 30 maart 2007 PZC DENK door Annie de Vreugd Gratis advies over opvoeding wordt niet altijd gewaardeerd Ze staat met een boos gezicht voor me, haar vuisten ge bald. „Ik kan er nog kwaad om worden!" Gisteren was ze bij haar kleinkinderen op bezoek. Twee en vier jaar nu, schatten van kinderen. „Maar om tien uur lagen ze nog niet op bed. Dat is toch onverantwoord? Een klein kind heeft zijn nachtrust nodig. En zo is het met alles, mevrouw. Met eten, zindelijkheid, praten, ga zo maar door. Alles wordt op zijn beloop gelaten. Die kinderen worden gewoon niet opge voed. Mijn kinderen lagen altijd om half acht op bed en we aten om vijf uur 's avonds. Mijn dochter weet hoe het moet." Niet dat vroeger alles beter was, dat wil ze ook weer niet bewe ren. Maar de oude regel van rust, reinheid en regelmaat mag wat haar betreft terugkeren in de moderne opvoeding. Daar was helemaal niets mis mee, haar kinderen gedijden prima. „En weet u wat het is mevrouw, ze discussiëren tegenwoordig ook veel te veel met die kinderen. Overal moeten ze over mee praten, ze mogen overal hun mening over geven. Zelfs die kleintjes al. Mijn kinderen mochten vroeger heus wel eens wat zeggen, maar op een gegeven moment greep ik ze toch. En nu naar bed..!" Ze kan er boos en verdrietig tegelijk van worden. Het moeilijk ste nog vindt ze dat ze haar mond moet houden. Ze zit vaak met gekromde tenen op de bank alles aan te zien. „Het zijn mijn kinderen niet, ik ben daar op visite. Mijn dochter is nu aan de beurt om op te voeden. Maar het valt heus niet mee om te zwijgen als je ziet dat er van alles misgaat." Deze boze oma groeide op in de tijd dat kinderarts Dr. Spock de scepter zwaaide. Een hele genera tie naoorlogse kinderen is groot geworden met de opvoedings ideeën van 'Vadertje Spock'. Er bestond zoiets als een collectie ve opvoeding: alle ouders dachten over de basale opvoedingsre- gels hetzelfde. Dat was handig. Als je kind op straat buiten zijn boekje ging, wist je zeker dat er een andere ouder was die hem corrigeerde. „Jouw vader en moeder vinden dat niet goed." Het gaf ook rust; ouders hoefden het niet alleen te doen. Ze wisten dat op andere plekken mensen rondliepen die hun kind op dezelfde wijze zouden corrigeren als zij dat zouden doen. Dit identieke idee over opvoeding is verlaten en heeft plaatsgemaakt voor een individuele invulling. Ouders zijn niet meer geneigd iets te doen omdat het zo hoort of omdat het zo moet. Zij hebben zelf ideeën over wat goed is voor hun kind. En dat is heel erg wennen voor grootouders. Opa's en oma's zijn in tegenstelling tot de ouders geen directe opvoeders. Het zijn heel speciale mensen voor de kleinkinde ren. Dat wel. Ze vertegenwoordigen de oorsprong van hun be staan en ze kunnen vertellen over de tijd dat hun ouders nog kinderen waren. Ze zeggen vaak dat hun kleinkind al zo groot is en steeds meer op zijn vader gaat lijken. Wat de omgang met oma's en opa's zo plezierig maakt, is dat zij alle tijd van de wereld hebben. Ze weten ook uit ervaring dat veel dingen waar ouders zich druk over maken vaak van zelf op hun pootjes terechtkomen. Grootouders spelen in de opvoeding een marginale rol, in hun enthousiasme vergeten zij dit soms. Hun o zo goed bedoelde adviezen kunnen ouders mateloos irriteren. Omgekeerd kan het grootouders irriteren als hun kleinkind niet met zijn vin gertjes van hun dure stereo kan afblijven en daarin niet door zijn ouders wordt gecorrigeerd. Dat grootouders geen hoofdrol spelen in de opvoeding, wil nog niet zeggen dat zij altijd hun mond moeten houden. Ze beschikken over een schat aan ervaring, ouders kunnen gratis betrouwbaar advies inwinnen. Ouders hoeven ook niet met een in de gordijnen te zitten als grootouders hun zorgen willen delen over een 1 dat ook hen aangaat, is per slot hun klein kind, ze zijn ermee 1 gaan. Bovendien zijn niet alle opvoedings ideeën van vroeger per definitie ouder wets. Al wordt de opvoeding nu individue ler ingekleurd, het draait nog steeds om liefde en geborgen heid, rust en structuur, gezag en het goede voor beeld. Illustratie Eliane Duvekot Volgens de Britse psycholoog Aric Sigman is tv-kijken zo schadelijk dat het voor kinderen onder de drie jaar verboden zou moeten worden. Nederlandse onderzoekers vinden zijn conclusies te eenzijdig. „Tv-kijken is een kwestie van dosering." door Herman Spinhof illustratie Willem de Visser Zenders/programma's De populairste zenders overdag (7.00-19.00 uur) van kinderen van 6 tot 12 jaar (marktaandeel): afspelen Ned. 1 JETIX Top 10 programma's in februari, kinderen van 6 tot 12 jaar (kijkdichtheid): 1. TFEtl 2. mn 3. KttfH 4. 5. KMtVI e. £0E£| 7. M 8. Era 9. E33 io. ra X Factor (24 februari) Lilo&Stich (18 februari) De Wedstrijden (4 februari) Jimmy Neutron (24 februari) Spongebob 11 februari) Totally spies! (2 februari) Max (18 februari) Jeugdjournaal (8 februari) Johnny test (11 februari) Rangers (25 februari) ft| JüL JETIX" M JETIX JeL JETIX M JETIX infographic RV, bron: Stichting Kijkonderzoek Veel televisiekij ken kan leiden tot obesitas (vet zucht), bijziendheid, vroegtijdige puberteit, ADHD en zelfs autisme. Deze opzienbaren de conclusies trekt de Britse we tenschapper Aric Sigman in een onlangs verschenen artikel in het Engelse tijdschrift BiologistHij baseert zich op ruim twintig eer der gepubliceerde onderzoeken. Een klein berichtje verscheen er over in de Nederlandse kranten. Moeten ouders en opvoeders zich nu ernstige zorgen maken over het kijkgedrag van hun kroost? Of valt het allemaal wel mee en zal het zo'n vaart niet lopen? In Nederland is relatief weinig me disch onderzoek gedaan naar het kijkgedrag van kinderen en de ge volgen daarvan. Wel is algemeen bekend dat (te)veel televisiekijken niet goed is voor je gewicht. Voe- dings- en gezondheidsdeskundige Dr. Jaap Seidell van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam is stellig: „Veel televisiekijken zet aan tot vet zucht. Televisiekijken betekent vier dingen: je zit stil, je zit bin nen, vaak wordt er ook nog bij ge geten en gedronken en dan is er ook nog reclame, waarin een beeld wordt gegeven dat je gelukkig wordt van een snack op zijn tijd. Er zijn kinderen die nog meer tv-kijken dan gemiddeld (ruim twee uur, red.) en steeds vaker heb ben kinderen een eigen tv-toestel op hun kamer. Allemaal factoren die aanzetten tot vetzucht." Seidell's bevindingen sluiten aan bij die van Sigman. Seidell: „In de Verenigde Staten zijn veel experimenten ge daan op dit gebied. Daaruit blijkt dat kinderen minder dik worden als ze minder tv kijken. En als kin deren wekelijks een beperkte hoe veelheid kijktijd krijgen toebe deeld die ze zelf mogen indelen, blijkt dat twee gevolgen te heb ben: ze worden magerder en ze gaan selectiever kijken." Hoe zit het met televisie als oor zaak van slaapstoornissen, ADHD of zelfs autisme? „Het lijkt aanne melijk dat kinderen die veel televi siekijken dat ook later op de avond doen en dus laat naar bed gaan", zegt orthopedagoge dr. Anne Ma rie Meijer. Ze is deskundige op het gebied van slaapstoornissen bij kin deren aan de Universiteit van Am sterdam. „Korter slapen kan leiden tot probleemgedrag bij kinderen. Maar in hoeverre slaapproblemen ook tot ADHD kan leiden, is on duidelijk", zegt Meijer. Wel is uit onderzoek gebleken dat bij ADHD-kinderen met inslaap- stoornissen de biologische klok te Iaat is afgesteld. De eigen produc tie van het hormoon melatonine is daarop van invloed. Een laag me- latoninegehalte, suggereert Sigman in zijn artikel, kan bij meisjes weer leiden tot vroegtijdige pubertijd. Kinderen vertellen over televisiekijken Wiebe van Ligten (7 jaar) heeft met zijn oudere broer (p) en zus (12) regelmatig ruzie over waar ze naar kijken op de televisie. „Meestal wint mijn zus, maar als mijn moeder er bij is win ik. Het liefste kijk ik naar Galactic Football op jetix. Na school ga ik buiten voetballen en drie keer per week ga ik naar atletiek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24